porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 731


 
 
75
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
Bociek1313temat nr 308-2105
visibility czytano 586 razy

Przeciekający fundament podczs budowy


Witam Panie Jerzy,

po obfitych deszczach okazało się, że w dwóch miejscach na styku ława/ściana fundamentowa podciąga wilgoć. Zdjęcie w załączniku. Pozioma izolacja - szlam sztywny. Pionowa bitumiczna masą 1K. W pachwinę wklejana taśma Bornit DB. Proszę o poradę w jaki sposób naprawić błędy wykonawcze i czy można w tych miejscach wykonać iniekcję, aby nie odkopywać fundamentów. Np. SikaMur®InjectoCream-100? Nie wiem czy to ma znaczenia, ale ściana w tym miejscu jest już otynkowana tynkiem cem-wap.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Mar.Pal.temat nr 308-2112
visibility czytano 363 razy

Co jako paroizolacja na stropie zamiast folii?


Panie Jerzy,
proszę o podpowiedź. Posiadam strop betonowy (strych) na którym mam wykonać ocieplenie z wełny mineralnej o grubości 30 cm pod wełnę ma być położona folia. Czy zamiast foli mogę położyć szlam hydroizolacyjny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia paroizolacje stropy porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2114
visibility czytano 374 razy

Warstwa termiczna na fundamencie i jego ocieplenie


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie izolowania ław i ścian fundamentowych. W książce „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” w rozdziale 1.5 ”Dobór termoizolacji fundamentów i podłóg” między innymi analizuje Pan izolowanie ław i ścian fundamentowych. Jako element „domykający” liniowy mostek termiczny na ścianach fundamentowych rozważane jest zastosowanie bloczków z betonu komórkowego (rys. 1.5.-12, rys. 1.5.-35), jest to zalecane rozwiązanie optymalne (technicznie i kosztowo). W analizie fundamentu wewnętrznego jako alternatywne rozwiązanie przeliczał Pan izolowanie ścian fundamentowych (rys. 1.5.-33), które to jak zrozumiałem nie wypadło najkorzystniej.
W moim projekcie domu mam zastosowane podobne rozwiązanie z elementem „domykającym” liniowy mostek termiczny, lecz jest to realizowane poprzez bloczki ISOMUR, ale tylko po obwodzie fundamentów zewnętrznych domu. Ściany wewnętrzne stojące na fundamentach jak również ściany zewnętrzne garażu posiadają nadal mostki liniowe. Bloczki ISOMUR są rozwiązaniem dość drogim. Koszt to ok. 50 PLN (60 cm długości) co daje ok 85 PLN/mb i jak wspominałem nie eliminują wszystkich mostków na projekcie. Chciałem więc zapytać, czy rozwiązanie proponowane w „Książce …..” z bloczkami z betonu komórkowego jest możliwe przy zastosowaniu ciężkich ścian wykonanych z bloczków silikatowych (ewentualnie z ceramiki). Czy ze względów na niewielką wytrzymałość na ściskanie bloczki z betonu komórkowego mogą być użyte jako pierwsza warstwa przy takich murach, nie popękają?

Drugą alternatywą usunięcia mostków termicznych o której myślę i jak mi się wydaje z wielu powodów korzystną jest szalunek tracony z izolacji XPS na ławy i ściany fundamentowe. Dodam może, że fundamenty chcemy robić własnymi siłami (rodzina, przyjaciele) i szukam rozwiązań najprostszych wykonawczo i najmniej czasochłonnych z zachowaniem rozsądku ekonomicznego. Jest kilka firm, które oferują modułowe systemy szalunku traconego, jak również są firmy, które wykonują je z płyt XPS ogólnie dostępnych, przykład zamieszczam.

Niestety nie znalazłem na ten temat niezależnych materiałów. Dlatego chciałem poznać Pana opinie na temat tego rozwiązania. Z mojego punktu widzenia widzę same zalety zarówno pod względem wykonawczym jak i termicznym:
- brak szalunku drewnianego
- dużo łatwiejszy i szybszy montaż
- brak konieczności demontażu szalunku
- brak konieczności wykonania podkładu z chudego betonu
- brak konieczności wykonywania hydroizolacji
- wylewanie ścian fundamentowych (brak murowania bloczków fundamentowych)
- ograniczenie (likwidacja) liniowego mostka termicznego na wszystkich fundamentach.
Czy wszystkie powyższe zalety są prawdą?

Na zewnętrznych powierzchniach ścian fundamentowych w projekcie mam płytę XPS o grubości 15 cm. Pozostaje kwestia grubości płyt XPS na pozostałych powierzchniach. Przy grubości płyty XPS 5 cm przeliczyłem, że na metr bieżący fundamentu zewnętrznego będę potrzebował 0.1125 m3 XPS, a na fundamenty wewnętrzne 0.1475 m3. Co przy cenie 600 PLN/m3 dałoby koszt odpowiednio 68 PLN/mb i 89 PLN/mb. Jest to koszt porównywalny z bloczkami ISOMUR. Przy wyżej wspomnianych zaletach, gdzie odchodzą np. koszty szalunku tradycyjnego, braku podkładu z chudziaka, braku dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, wydaje się, że takie rozwiązanie może być również ekonomicznie uzasadnione?

Mam natomiast cały czas wątpliwość czy 5 cm XPS jest wystarczającą grubością pod względem termicznym, a przede wszystkim mechanicznym (w trakcie zalewania betonu). Oczywiście zakładam, że na czas zalewania betonu płyty XPS byłyby już obsypane piaskiem i zastosowane byłyby rozpórki/blokady.

Mam również dodatkowe pytanie wykonawcze. Czy przy takich szalunkach (pomimo klejenia krawędzi boków pianką) nie trzeba dodatkowo zastosować foli, która zagwarantuje szczelność, tak aby przez łączenia płyt nie dostawała się żadna wilgoć?

Co do kwestii termicznych, to załączam termogram przedstawiający właśnie taki przypadek dla fundamentów zewnętrznych i wewnętrznych, gdzie dodana jest izolacja XPS na fundamentach w postaci szalunku traconego o grubości 5 cm. Izolacja zewnętrznej ściany fundamentowej ma 15 cm grubości, a izolacja na podłodze i ścianie 20 cm. W pomieszczeniu jest temperatura 20 oC, na zewnątrz jest temperatura – 10 oC.

Wydaje się, że grubość izolacji szalunkowej na zewnętrznych fundamentach powinna być grubsza niż 5 cm, szczególnie to dotyczy zewnętrznej powierzchni ławy fundamentowej?
Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam
Grzegorz Bajerski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom posadowienia

Artur Soltitemat nr 308-2121
visibility czytano 312 razy

Fuszerka w wykonaniu żelbetowej płyty garażu


Dzień dobry

Budowlańcy wyłożyli szalunek płyty fundamentowej garażu dwoma warstwami foli budowlanej 0,3 mm. Następnie został wylany beton. Po rozszalowaniu okazało się że w narożnikach folia się popodwijała i powchodziła w strukturę betonu szatkując go na mniejsze kawałki. Na płycie zostały już wymurowane ściany z silikatu. W jaki sposób możnaby to naprawić? Użyć jakiejś żywicy itp.?

Pozdrawiam serdecznie,
Artur Sołtysiak

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawa żelbetu cokoły fundamenty płytowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Mar-ektemat nr 308-2122
visibility czytano 474 razy

Czarna fundamentowa folia PE z rolki pod ścianami


Witam
Na rynku jest sporo takich czarnych grubych folii gładkich lub karbowanych sprzedawanych w rolkach. Producenci reklamują je do stosowania jako izolacja pod ścianami. Moim wykonawcy właśnie chcą taką zastosować. Czy to poprawne? Czy da się ją potem połączyć z hydroizolacją nanoszoną na beton podkładowy?
Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje murłaty porady inwestorom porady wykonawcom

Barytemat nr 308-2123
visibility czytano 442 razy

Folia pod podłogą


Witam,

chciałbym się zapytać i tym samym rozwiać moje wątpliwości na temat użycia foli paroizolacyjnej na poddaszu użytkowym z "podłogówką" pod podkład do paneli (kwarcowy).

Czy folię należy stosować zawsze pod podkład do paneli, bez znaczenia czy jest to parter czy piętro / poddasze użytkowe?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-2125
visibility czytano 498 razy

Błędnie wykonana podlewka betonowa pod okna w murze z silikatów


Witam, Panie Jerzy
ekipa wykonała z betonu b30 podproże pod okno aluminiowe. Na środku jednego podproża i drugiego pojawiła się głęboka rysa. W zaznaczonym miejscu nadlewka się rusza razem z Silką która się pod nią znajduje.

Pytanie 1 – Czy murarz nie powinien wykonać wiązania murarskiego w zaznaczonych miejscach?
Pytanie 2 – Czy nadlewka nie powinna być dozbrojona prętami zbrojeniowymi?
Pytanie 3 – Czy ewentualne pręty nie powinny być zakotwiczone w Silce oraz słupie betonowym który znajduje się miedzy otworami okiennymi (np. kotwą chemiczną)?
Pytanie 4 – Z czego najlepiej wylać takie podproże, teraz ma 5 cm ale z powodu błędu wykonawcy docelowo powinno mieć 11 cm.

Proszę o pomoc, czy najlepiej to skuć i zalać jeszcze raz…? Nie bawić się w kolejne nadlewki itd…

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa porady inwestorom porady wykonawcom

Marcinotemat nr 308-2133
visibility czytano 312 razy

Dodatkowe wzmocnienie siatką szklaną hydroizolacji ław


Pytanie inwestora:
wykonawca zasugerował zastosowanie siatki wzmacniającej podczas nanoszenia hydroizolacji pionowej na ławach. Izolacja preparatem Botament 92. Grunt gliniasty, bez wody napierającej.
Czy jest to potrzebne? Jeśli tak jak to przeprowadzić i jaką siatkę zastosować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady wykonawcom porady inwestorom

toiotemat nr 308-2137
visibility czytano 410 razy

Zastosowanie emulsji bitumicznej jako hydroizolacja


Witam,

mam pytanie o taki produkt jak guma w płynie. Ostatnio przez przypadek widziałem jak jedna z firm (nie będę podawał nazwy) robiła jakiś natrysk na dachu płaskim na nowo budowanym budynku, następnego dnia ta sama firma robiła natrysk, ale na fundamenty. Zatrzymałem się i podpytałem o to co robią, okazało się, że robią natrysk tzw. gumy w płynie, która "podobno" zastępuje na dachach papę i jest bardzo dobrym materiałem na izolację fundamentów. Przejrzałem kilka filmików i wygląda to ciekawie. można to robić natryskując lub samemu wałkiem lub pędzlem.

Ale czy ktoś z obecnych tutaj ma jakieś doświadczenie z takimi produktami, zastanawiam się czy nie zastosować tego zamiast masy KMB na fundamenty. Fundamenty dla mnie to podstawa i nie chciałbym wejść w produkt, który okażę się później nie wypałem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

A.Koltemat nr 308-2141
visibility czytano 308 razy

Paroizolacja na stropie międzykondygnacyjnym


Dzień dobry

Wykonywał Pan analizę cieplno-wilgotnościową ścian w moim mieszkaniu w Warszawie.

Obecnie jestem na etapie wykonania podłóg w pokojach. Usunąłem tam wadliwy jastrych. Mam strop żelbetowy międzykondygnacyjny.

Planowane warstwy podłogi:

1.Strop żelbetowy

2.Legary+wełna /izolacja akustyczna/ pomiędzy nimi

3.Płyta OSB-22mm

4.Parkiet dębowy-22mm

 

Mieszkanie jest na 1-ym piętrze, niżej jest mieszkanie o podobnym rozkładzie. Pojawił się problem z folią paroizolacyjną na stropie. Mam pytanie, czy trzeba ją zastosować?

Wśród wykonawców są rozbieżne opinie na ten temat.

Proszę o poradę.


Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom stropy


 
 
75
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.