porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 731


 
 
75
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
blaugraniaktemat nr 308-2464
visibility czytano 302 razy

Błędy w wykonaniu fundamentowania i błędy w projekcie ściany szkieletowej


Panie Jerzy,
Proszę o opinię:
1) Czy takie wykonanie fundamentów będzie poprawne, co ewentualnie poprawić?
Ława została wykonana niestety nie z betonu napowietrzanego, nie została również wykonana izolacja pomiędzy ławą a betonem podkładowym.
Obecnie zaplanowane jest ułożenie na ławie papy – no i tu zdaje się kolejny zonk. Zakupiona została papa podkładowa G200 S4 (Technonicol primaglas) - czy można taką papę już zastosować czy konieczne będzie wymienienie na talkowaną papę bitumiczną? Rozumiem, że papę wystawiamy poza lico bloczków fundamentowych - po 5cm z każdej strony wystarczy? Dodatkowo pod papę grunt bitumiczny zgodnie z Rys. FU-071 – czy może być dysperbit?
Następnie, po wymurowaniu ściany fundamentowej zaplanowane wykonanie hydroizolacji masą polimerowo-bitumiczną, wstępnie miałby to być Ceresit CP 44. Czy mimo, że spód ławy nie jest odizolowany od betonu podkładowego, izolację wykonać również na całości bocznych ścian ław czy tylko na górze ławy i dalej na ścianę fund.? Dalej ułożenie styropianu – tutaj jest to niestety EPS 100 zamiast EPS200. Czy to duży błąd? Na koniec membrana kubełkowa kubełkami do gruntu.

2) Projektant uległ inwestorowi, który „widział, że tak się robi w Niemczech” i zaprojektował w ten sposób ścianę piętra (załączam przekrój i rzut dachu). Nie bacząc już na dobór grubości termoizolacji, czy takie rozwiązanie w ogóle jest poprawne? Ów inwestor może owszem zna się na wykonywaniu dachów, które robi od lat, ale inne jego pomysły są absurdalne (np. wg niego najważniejsze jest odizolowanie ścian parteru od ścian fundamentu, a ściany fundamentu to właściwie mogłyby być nieizolowane, bo „beton lubi wodę”…), dlatego wolę zapytać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

JustMetemat nr 308-2481
visibility czytano 202 razy

Masa polimerowo-cementowa flex i jej styk z blachą aluminiową


Wpakowałem się w szlam elastyczny od Schomburga Aquafin 2K/M - Plus, w opisie jest, że przy styku z aluminium jest wymagane zagruntowanie żywicą epoksydową i teraz pytanie, czy przy obecnych temperaturach (max 15 stopni w dzień, 5 w nocy) iść w żywicę czy może jest jakiś inny sposób żeby zabezpieczyć punkt stykowy innym preparatem?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego obróbki blacharskie balkony tarasy hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

dingleberriestemat nr 308-2484
visibility czytano 419 razy

Hydroizolacja fundamentu murowanego


Witam,
Proszę o pomoc przy doborze hydroizolacji na fundamentach. Warunki gruntowe: do pół metra piasek średni, poniżej glina pylasta. Do 4m brak zwierciadła wody.
Planuję wykonać:
- warstwa chudego betonu 10cm
- ława fundamentowa - na ławę dysperbit + papa podkładowa termozgrzewalna G (200) - 1 warstwa
- ściany fundamentowe z bloczka betonowego (tu zmiana z monolitu) - od wewnątrz dysperbit, na zewnątrz grunt Mapei + masa 2 składnikowa Mapei. Na to XPS 15 cm i folia kubełkowa - kubełki w stronę gruntu. Czy takie rozwiązanie jest właściwe?

W książce opisane jest że dla ław z rdzeniami na warstwę chudego betonu położyć papę podkładową. Czy papa podkładowa może być położna tylko bezpośrednio w miejscu gdzie będą rdzenie. Czy jednak trzeba ułożyć papę po całej długości chudego betonu?
Czy należy tą papę zgrzewać? Czy można papę zamienić na membranę fundamentową?

Temat jest pilny, ponieważ w poniedziałek rozpoczynam już wykopy.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

architekt DStemat nr 308-2488
visibility czytano 288 razy

Strop nad garażem podziemnym jako tzw. biała wanna


Panie Jerzy,
Mam pytanie. Inwestor na jednym z naszych projektów, na które właśnie otrzymaliśmy PnB, zamierza przeprojektować strop nad garażem (dach zielony, ruch pieszy) na strop żelbetowy jako tzw. biała wanna, bez spadków, bez hydroizolacji.

Nie chcemy się na to zgodzić z konstruktorem, jak również projektant odwodnienia dachu też się nie zgadza, ale inwestor i wykonawca upierają się, że to sprawdzone rozwiązanie.

Czy zna pan jakikolwiek obiekt referencyjny, który działałby poprawnie z takim rozwiązaniem? Co pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom błędy wykonawcze stropodachy

BBaBartemat nr 308-2492
visibility czytano 387 razy

Fundament i posadzka garażu wolnostojącego budowane tuż przed zimą


Panie Jerzy,
chcę jeszcze przed zimą wykonać stan 0 garażu. Aktualnie mam wylany beton podkładowy C12/15 zwykły. Po zgłębieniu wątku ławę fundamentową chcę wykonać z betonu napowietrzonego dolewając domieszki do gruszki na budowie.

Planowane warstwy:
beton podkładowy c12/15 zwykły - już jest
ława c20/25 beton napowietrzony - są 2 rdzenie
wierzch ławy 2x Ceresit CR65
bloczek betonowy - na boki i wierzch 2x Ceresit CP43

środek garażu:
20cm posadzka z betonu C16/20 napowietrzona
folia HDPE
20cm żwir płukany 8-16mm
włóknina
pospółka zagęszczana mechanicznie
gruny rodzimy

Czy taki układ warstw jest poprawny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże fundamenty podłogi porady inwestorom hydroizolacje

Ekspedytkatemat nr 308-2494
visibility czytano 349 razy

XPS czy szkło piankowe do izolacji fundamentów?


Czy do izolacji fundamentów lepsza jest pianka szklana, czy styrodur, jakie wady i zalety? A może jest coś jeszcze lepszego, bo do styropianu nie jestem przekonana, widzę co się dzieje na elewacji bloku w którym mieszkam.
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje fundamenty fundamenty płytowe glony i porosty hydroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wykwity wyprawy elewacyjne

Adam_1210temat nr 308-2501
visibility czytano 257 razy

Czy doszczelniać pianką ocieplenie fundamentu?


Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie prawidłowego przebiegu prac wykonania ocieplenia fundamentów. Dom niepodpiwniczony. Fundament z bloczków betonowych. Hydroizolacja z masy KMB.
W najbliższym czasie będę wykonywał ocieplenie styropianem XPS gr. 12cm, frezowanym na krawędziach. Będę go przyklejał do ściany fundamentowej za pomocą masy KMB.
Moje pytanie dotyczy miejsc, które należy doszczelnić pianką niskoprężną.

1. W serwisie znalazłem informację, że jeżeli płyty przylegają do siebie bez szczelin to nie trzeba stosować piany na ich łączeniach. Czy nie ma obawy, że w trakcie zasypywania fundamentu, płyty XPS się przesuną, a między nimi utworzy się szczelina? Czy z biegiem czasu nie będą się tam dostawać jakieś zanieczyszczenia stwarzając mostki cieplne? Czy przed łączeniem/układaniem poszczególnych płyt dla pewności po ich obwodzie nanieść pianę/klej? Czy ograniczyć się tylko do widocznych szczelin?

2. Czy należy zamknąć szczelinę pianą między ostatnią, górną płytą ocieplenia i ścianą fundamentową przy pomocy piany? Producent masy KMB zastrzega w KT iż, ta szczelina ma zostać otwarta i zakryta jedynie okresowo w przypadku wystąpienia opadów w trakcie wysychania masy.

Pozdrawiam Adam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2503
visibility czytano 349 razy

Hydroizolacja fundamentu i możliwość zasypania wykopów gruntem rodzimym


Dzień dobry,
Mam pytania dotyczące szczegółów wykonawczych związanych z pracami przy fundamencie.
1. Fasetę pomiędzy ścianą fundamentową, a ławą (na ławie papa) będę wykonywał zgodnie z zaleceniami z „Książki … „ i wielu porad znajdujących się na portalu BDB. Masa KMB dwuskładnikowa będzie zmieszana z piaskiem kwarcowym frakcji 0.2-0.8 mm w proporcji 1:1 objętościowo. Zastanawia mnie czy kolejność mieszania ma znaczenie, tzn. czy w pierwszej kolejności należy zmieszać składniki masy KMB: składnik A masy bitumicznej ze składnikiem B proszkiem „utwardzającym”, a następnie dodać piasek kwarcowy. Czy też może najpierw piasek kwarcowy zmieszać ze składnikiem A masa bitumiczna i dopiero do tak przygotowanej masy dodać składnik B – proszek „utwardzający”.
Wydaje mi się, że pierwszy wariant będzie lepszy ze względu na dokładniejsze zmieszanie dwóch składników masy KMB. Drugi wariant natomiast o tyle może być lepszy, że później dodajemy „utwardzacz” i będzie więcej czasu na ułożenie fasety.

2. Planuje, że przed zimą budowa zatrzyma się po etapie zasypania fundamentów, wylanie betonu podkładowego pod posadzki chyba będzie lepiej odłożyć do wiosny. Mam jednak pytanie jak zabezpieczyć na czas zimy szczyt ściany fundamentowej. Czy należy również szczyt ściany fundamentowej pokryć jakimś preparatem bitumicznym lub szlamem mineralnym, aby zapobiec przed wnikaniem wilgoci? Ściana fundamentowa jest wykonana z betonowych pustaków fundamentowych i zalana betonem.

3. Temat zasypywania wykopu fundamentu pod domem i na zewnątrz. Aktualnie mam taką sytuację: humus był zdjęty z całej powierzchni wykopu i składowany na oddzielnej górce. Pod spodem znajduje się piach (załączam fragment badania geotechnicznego – odwierty 2,3,4 przy domu) i w nim wykopy zostały zrobione w postaci szerokich pasów wzdłuż osi fundamentów, w strefie pomiędzy ścianami został pozostawiony grunt rodzimy (piach) – mniej więcej wygląda to tak jak na załączonym fragmencie projektu. Piach z tak zrobionych wykopów jest składowany w większości dookoła wykopu i pewna część w strefach pomiędzy ścianami (w obrysie domu). Generalnie wiem, że najlepszym materiałem zalecanym do zasypu jest pospółka.
Pospółka zgodnie z PN może mieć dość dużą rozpiętość, jeśli chodzi o zawartość frakcji żwirowej i kamienistej, pomiędzy 10 a 50%. Patrząc na piach z mojego wykopu szacuję, że frakcji kamienistej w tym piachu może być nawet powyżej 10% - dołączam zdjęcia.
Chciałbym zapytać, czy taki piach można użyć do zasypania wykopu pod podłogi domu i na zewnątrz? Czy jest szansa uzyskać odpowiedni wskaźnik zagęszczenia?
Nie ukrywam, że ten piach chciałbym w jakiś sposób wykorzystać do zasypywania, gdyż pozbycie się go w inny sposób będzie problematyczne.
Jeśli ten piach jest niewłaściwym materiałem na zasypywanie (zbyt mała ilość frakcji kamienistej), to czy dokupienie samego żwiru i mieszanie z tym piachem w trakcie zasypywania nie poprawi odpowiednio właściwości tego piachu? Zasypywanie będzie ręczne.

4. Zagęszczanie zasypu - w wielu źródłach podaje się, że zasyp należy zagęszczać warstwami co 10 cm do nawet 30 cm. Jest to dość duża rozpiętość. Jakie są kryteria doboru grubości warstwy zagęszczanej? Czy zależy to tylko od masy zagęszczarki i ewentualnie rodzaju zagęszczanego gruntu? Jak ta zależność wygląda?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2509
visibility czytano 383 razy

Odporność hydroizolacji polimerowo-bitumicznej na UV


Panie Jerzy,
Jak długo na działanie promieni słonecznych w obecnych warunkach pogodowych może być wystawiony materiał BORNIT – Fundamentdicht 2K? Zastanawiam się po jakim czasie po nałożeniu mogę go przykryć styropianem? Chciałbym aby wysechł ale jednocześnie nie chciałbym aby został zniszczony przez promienie uv. Czy ten materiał może bezpośrednio stykać się ze styropianem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Marta_MKNtemat nr 308-2517
visibility czytano 417 razy

Wadliwe wykonanie hydroizolacji z folii w płynie w łazience


Szanowny Panie Jerzy,
prośba o poradę odnośnie jastrychu anhydrytowego w łazienkach z ogrzewaniem podłogowych - bo niestety taką wylewkę mamy. Jastrych został przeszlifowany, tak żeby zedrzeć mleczko. Sprawdziliśmy wilgotność jastrychu i wyszło wszędzie poniżej 0,3%. W kolejnym kroku wykonawca zagruntował posadzkę gruntem Mapei Primer G odczekał 24 h, nałożył jedną warstwę folii w płynie Mapegum WPS, a w kolejny dzień drugą warstwę i niestety te wszystkie złączone warstwy razem z cieniutką warstewką zagruntowanego anhydrytu - taką jakby posypką odeszły od anhydrytu jak skórka od pomarańczy. Sprawdziliśmy wilgotność pod taśmami w narożnikach zanim je wykonawca usunął i tam pokazało wilgotność 0,5 % . Tam gdzie była tylko jedna warstwa folii, to się dość trzymało podłoża - ale wykonawca i tak to zdarł.

Odnośnie wybrania systemu to ja chciałam Ceresit, a wykonawca chciał Mapei - ponieważ podpisuje umowy i daje gwarancję na prace, to się zgodziliśmy. Teraz wykonawca jest w kropce. Ja obstawiam, że albo Mapei ma wadliwe produkty nienadające się do anhydrytu albo wykonawca za szybko nakładał kolejne warstwy.

Chcę ustalić teraz co należy zrobić, żeby sytuacja nam się nie powtórzyła, poproszę pięknie o opinię:
1. Według wytycznych firmy, która robi pomiary wilgotności wylewek anhydrytowych wyłączmy na tydzień ogrzewanie podłogowe i dogrzewamy dom (ocieplony) nagrzewnicami. Jeśli po tym czasie w pomiarach nam wyjdzie mniej niż 0,3 %, mamy pewność, że anhydryt jest odpowiednio suchy i możemy działać dalej.
2. Włączamy ogrzewanie podłogowe, ile czasu mamy odczekać przed kolejnymi pracami?
3. Gruntujemy podłogę - jakim gruntem i ile czasu mamy czekać aż grunt wyschnie?
4. Po wyschnięciu nakładamy pierwszą warstwę folii, jakiej folii powinniśmy użyć i ile czasu odczekać, zanim nałożymy drugą warstwę?

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
75
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.