porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
kayutemat nr 308-2142
visibility czytano 231 razy

Zastosowanie membran polimerowo-bitumicznych klejonych


Dzień dobry
czy membrany polimerowo-bitumiczne aplikowane na zimno za pomocą systemowych klejów i taśm bitumicznych (np. Schomburg KSK-ABDICHTUNGSBAHN, Knauf Katja Sprint), zastosowane na podłogę na gruncie i poprawnie połączone z izolacją poziomą ław (papa), mają jakieś słabe punkty w porównaniu do np. izolacji szlamem elastycznym? Dużą przewagą tych membran jest ich niższa cena w porównaniu do szlamów elastycznych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje membrany porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

JaspisWGtemat nr 308-2144
visibility czytano 315 razy

Zastosowanie membran do izolacji poziomej na fundamencie


Czy dedykowane folie z rolki do izolacji poziomych fundamentów, bez klejenia do ław fundamentowych to dobre rozwiązanie? Czy lepsze jednak są papy zgrzewane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom fundamenty fundamenty płytowe

Sylwia.La.temat nr 308-2147
visibility czytano 552 razy

Ocieplenie ścian budynku na styku z wiązarami dachowymi


Dzień dobry,
jak prawidłowo wykonać ocieplenie ścian nośnych budynku z wiązarami dachowymi?
Poddasze nieużytkowe. Warstwy dachu: wiązary, membrana dachowa, kontrłaty, łaty, blachodachówka. Na konstrukcji wiązarów zostanie wykonany sufit podwieszany, planowane ocieplenie wełną mineralną. Ściany zostaną ocieplone styropianem grubości 20 cm.
Czy styropian powinien dochodzić do samej membrany dachowej czy powinno pozostawić się przerwę między styropianem a membraną np. 2 cm? W projekcie nie ma rozrysowanego tego elementu.

Dodatkowo mam pytanie, czy i ew. czym wypełnić przerwę między murłatą a ociepleniem ścian nośnych? Wieniec ma 24 cm szerokości, murłata 14 cm szerokości. Pozostaje 5 cm przerwy.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Majtemat nr 308-2181
visibility czytano 350 razy

Ochrona przed radonem w budynkach mieszkalnych


Jakie są metody oceny i usuwania aktywności radioaktywnej wywołanej naturalnym procesem rozpadu Radonu zawartego w pomieszczeniach mieszkalnych?
Jak ocenić i przewidzieć zawartość Radu w glebie na którym budowany jest dom, aby przeciwdziałać konwersji w Radon?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania środowiska budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne ochrona środowiska radon porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

MarekZtemat nr 308-2209
visibility czytano 523 razy

Wykonanie jastrychu anhydrytowego zimą w domu o stanie SSZ


Dzień dobry Panie Jerzy.
Z powodu różnych perturbacji do tej pory nie udało mi się wylać posadzki anhydrytowej. Dodatkowo, człowiek od posadzek, zaczął przekładać termin z tygodnia na tydzień. Wszystko wskazuje na to, że najwcześniej wylewka powstanie miedzy 29.11, a 4.12.

Dom nie posiada jeszcze stropu lekkiego podwieszanego. Konstrukcja jest otwarta do membrany dachowej. Elewacja i okna są już wykonane. Przez co w domu jest nieco cieplej niż na zewnątrz. Woda w ogrzewaniu podłogowym. Lokalizacja Koszalin
Wiadomo, że z posadzki musi odparować znaczna ilość wody, zanim zacznę wykonywać sufit podwieszany, co przy temperaturach oscylujących w granicach 1-5 stopni, nie będzie procesem szybkim. Dodatkowo pojawiać się będą noce z temperaturą poniżej zera na zewnątrz.

Czy w takich warunkach można jeszcze wylewać posadzkę?
Jeśli tak, to jak zabezpieczyć się na okoliczność niskich temperatur? Wiadomo przez pierwszy tydzień nie można wejść na posadzkę.
Jak i kiedy później wykonywać sufity?

Z góry dziękuję za odpowiedź?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe porady inwestorom

dktemat nr 308-2216
visibility czytano 336 razy

Błędy przy budowie podczas robót wykończeniowych zimą


Dzień dobry,

podczas realizacji prac wykończeniowych (okres listopad - grudzień) w domu jednorodzinnym z dachem spadzistym pojawiła się znaczna wilgoć a następnie grzyb na strychu nieocieplonym. W pierwszej kolejności zauważyłem znaczne ilości skroplin spływające i kapiące z dolnej powierzchni membrany wysokoparoprzepuszczalnej na strychu nieocieplonym. Część skroplin spływając po membranie zapewne dostała się niżej i zawilgociła częściowo wełnę na skosach poddasza. Do nagromadzenia wilgoci na strychu doszło w trakcie prac związanych z ocieplaniem i zabudową poddasza, wykonaniem szpachlowania / gładzi oraz wygrzewania wylewki anhydrytowej. Domyślam się, że jest to wilgoć technologiczna z wymienionych prac.
Po zakończeniu realizacji termoizolacji i zabudowy poddasza zauważyłem, że skropliny z membrany nie znikają więc postanowiłem pozostawić otwarty wyłaz schodów strychowych, aby ciepłe powietrze z części mieszkalnej osuszyło strych. Dodam, że na poddaszu ciągle pracuje osuszacz, a wilgotność powietrza na parterze i poddaszu jest aktualnie poniżej 30%. Po kilku dniach otwartego wyłazu, na strychu jest już znacznie mniej wilgoci, występują już tylko lokalnie skropliny na spodniej powierzchni membrany dachowej. W tym momencie zauważyłem pojawiające się wykwity grzyba, głównie tam gdzie w konstrukcji pokrycia dachowego wykorzystano płyty OSB (w załączeniu zdjęcia).
Mam nadzieję, że jest to jednorazowa sytuacji wynikająca z wilgoci technologicznej, która dostała się na poddasze. Pytanie jak najlepiej postąpić aby szybko usunąć skutki tej sytuacji? Planuję w dalszym ciągu utrzymywać otwarty wyłaz strychowy aby ciepłe powietrze osuszało strych. Czym najlepiej potraktować wykwity grzybowe oraz czy warto w tym momencie dodatkowo zabezpieczyć całą widoczną konstrukcję dachową jakimś środkiem przeciw grzybom?
Czy w sezonie letnim wszystko powinno się ostatecznie dosuszyć samoistnie czy należy podjąć jeszcze jakieś dodatkowe działania? Czy jest sens wstawiać na strych również osuszacz? Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

MaciekStemat nr 308-2225
visibility czytano 509 razy

Zamoczone ocieplenia dachu podczas wygrzewania posadzek


Witam serdecznie,
Sprawa dotyczy pozbycia się wilgoci z wełny mineralnej a dokładnie pomiędzy jej górą a membraną paroprzepuszczalną.
Dane:
- dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym + nieocieplony strych, dach dwuspadowy, warstwy dachu zgodnie z dołączonym rysunkiem oprócz dodatkowego zastosowania oplotu wentylującego pod blachą, ogrzewanie podłogowe w całym domu, źródło ciepła Pompa ciepła powietrze – woda, w ścianach szczytowych wykonano otwory wentylujące strych nieocieplony (średnica 25cm).
Etap budowy:
- Tynki gipsowe wykonane 3 miesiące temu, wylewki anhydrytowe wykonano 4 miesiące temu, okna i drzwi otwarte na oścież do grudnia w celu pozbycia się wilgoci.
- Zamontowano wełnę mineralną pomiędzy jętkami i krokwiami, tylko w jednej warstwie, nie wykonano montażu folii paroszczelnej (mój błąd). Z zewnątrz dom ocieplony styropianem 20cm + klej i siatka.
- zakończono proces wygrzewanie posadzek, aktualna temperatura powietrza wewnątrz około 25 st C, temperatura zasilania ogrzewania podłogowego 31 st C.

Problem:
Tydzień temu podczas najwyższych temperatur w domu zauważyłem zaciek wody na ścianie kolankowej, pojawił się w związku z kondensacją pary wodnej na membranie, woda spływała po membranie na wełnę a następnie na ścianę (akurat w tym miejscu nie była dokończona szczelnie). Pomieszczenia nie były odpowiednio wietrzone w celu pozbycia się wilgoci. Na nieocieplonym strychu membrana była cała zroszona kroplami wody, przy dotknięciu krople spadały prosto na dół bądź zsuwały się w dół po membranie na wełnę mineralną która w górnej warstwie była mokra. Pojawiły się zacieki wody na elewacji.

Poczynione kroki: Wypożyczyłem 4 osuszacze o wydajności około 30l/dobę, rozstawiłem na dole i na górze domu, zakupiłem mierniki temperatury i wilgotności powietrza do monitorowania. Wilgotność przed włączeniem osuszaczy wynosiła 60-70%, temperatura w szczycie wygrzewania posadzek wynosiła 33stC, zewnętrzna około 0 st C. Ponadto wykonano otwory wentylujące strych (średnica 25cm) – wcześniej były tylko otwory w membranie paroprzepuszczalnej wzdłuż kalenicy o szerokości około 2cm + niepodłączone jeszcze wywiewki z kanalizacji. Sukcesywnie zmniejszałem temperaturę zasilania zgodnie z procedurą wygrzewania posadzek (2st dziennie).

Rezultaty do wczoraj:
Zacieki na ścianach elewacji zniknęły niemal całkowicie. Temperatura wewnatrz około 26 st C, wilgotność 30-40 % w zależności od pomieszczenia. Zostawiłem jeden osuszacz działający na poddaszu. Znalazłem 2 pęknięcia tynku na ścianach.
Celem dodatkowej wentylacji poddasza i pozbycia się wilgoci do czerpni od strony wewnętrznej zamontowałem wentylator przemysłowy o mocy ponad 600w, wydajność teoretyczna 4000m3 a praktyczna pewnie koło 2500m3/h.
Problemem jest tylko woda pomiędzy membraną paroprzepuszczalną a wełną której nie mogę się pozbyć.

Stan na teraz:
Wydaje mi się że pojawiły się nowe / większe zacieki z uwagi na to że powietrze wdmuchiwane jest na poddasze i częściowo ucieka przez szpary. Na podbitce pojawiły się w kilku miejscach krople, gdzie najpewniej z uwagi na wywiewane nieco cieplejsze powietrze skrapla się wilgoć.

Propozycja dalszego działania:
Na początku stycznia planowana była sucha zabudowa stropu poddasza użytkowego, na tą chwilę kompletnie nie jest możliwa z uwagi na uwięzioną wilgoć w wełnie mineralnej. Nieco szalony plan zależny od pogody przewiduje przy dodatniej temperaturze zewnętrznej w ciągu dnia:
1) Wcześniejsze zrezygnowanie z wentylatora na poddaszu prawdopodobnie nie za wiele da a koszt wynajmu i prądu to 1000zł miesięcznie. Potrzymam go jeszcze 2 dni i ocenię rezultaty.
2) uprzednie zmniejszenie temperatury wewnątrz domu do 5 st C, zachowując niską wilgotność powietrza wewnątrz,
3) ściągniecie wełny mineralnej na skosach między krokwiami, gdzie jest uwięziona woda (około 45m2),
4) ocena zamoknięcia i jego rezultatów dla elementów takich jak murłata, krokwie, ściana kolankowa itd.,
5) wytarcie do sucha (ewentualne zastosowanie wentylatorów i wietrzenie) membrany paroprzepuszczalnej od wewnątrz,
6) jak najszybszy montaż dwóch warstw wełny mineralnej wraz z folią paroprzepuszczalną celem ograniczenia możliwości powstania skroplin, niestety pewnie zajmie 2 dni.

Co Pan myśli o powyższym planie działania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Miketemat nr 308-2258
visibility czytano 486 razy

Refleksyjna wiatroizolacja w dachu - kiedy stosować?


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie membran dachowych marki Tyvek, którą wielokrotnie pan polecał jako bardzo dobrej jakości. Chodzi mi o porównanie dwóch modeli dla Sd =0.03, mianowicie:
- Tyvek Supro: ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-tyvek-supro-10648.html )
- Tyvek Solid Silver ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-metalizowana-tyvek-solid-silver-17144.html )
Głównie chodzi mi o powłokę odbijającą promieniowanie w membranie Solid Silver, czy takie coś ma sens? Może to realnie zmniejszyć nagrzewanie się warstw dachu? Warto w to iść czy lepiej zastosować model Supro który ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki włóknowo-cementowe dachówki ceramiczne dachówki cementowe dachówki blaszane - blachodachówki dachówki bitumiczne wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2332
visibility czytano 550 razy

Przyklejenie membrany EPDM do hydroizolacji


Szanowny Panie Jerzy.
Chciałbym zapytać Pana o poradę w dwóch sprawach.

Pierwsza z nich to jakiego kleju użyć by zespolić hydroizolację BORNIT 2K Flex z płaszczem epdm, który będzie użyty w drzwiach z tyłu budynku, te będą montowane za około 4 tygodnie. Znalazłem klej bezrozpuszczalnikowy ATK 812 w którego karcie technicznej jest wyszczególnione, iż nie zawiera rozpuszczalników. Natomiast drzwi frontowe znajdują się we wnęce. Tam został użyty szlam polimerowo-cementowy firmy Cersanit (nie pamiętam modelu, ale mogę uzupełnić informację jeżeli będzie potrzebna), czym tam przykleić epdm by zespolić płaszcz z hydroizolacją? Te drzwi również będą dopiero montowane.

Druga sprawa dotyczy kwestii już osadzonych okien metodą na piankę montażową. Abstrahując od tego dlaczego tak się stało, chciałbym się Pana poradzić w jaki sposób maksymalnie uszczelnić te okna od zewnątrz gdyż tynki CW już zostały wykonane. Zastanawiałem się czy ma to sens by górę i boki ramy okiennej potraktować płynną membraną marki Soudal Hybrid do uszczelnień zewnętrznych i zabezpieczyć ją klejem do styropianu jak podpowiedział mi doradca firmy Soudal (stwierdził że ten klej nie wpływa na dyfuzyjność membrany) natomiast co do dolnej części ramy okiennej nie jestem pewien czy podciąć piankę pod kątem i podkleić epdm, czy też potraktować dół ramy okiennej membraną Soudal Hybrid do uszczelnień zewnętrznych i odpuścić epdm tylko jak później wejdzie parapet pod ramę okienną. Mam trzy okna, które sięgają do pierwszego rzędu ścian gdzie pierwszy rząd jest wykonany z betonu komórkowego 500 reszta to Porotherm. Bardzo proszę o poradę.
Wyrazy uszanowania.
Marcin Drabik
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-2364
visibility czytano 502 razy

Szkło piankowe jako termoizolacja brzegowa posadowienia na płycie


Dzień dobry,
W analizach 2141/2020, które Pan dla mnie wykonał, przewidział Pan termoizolację obwodową wokół płyty fundamentowej na szerokości 1 m z XPS o grubości 16 cm, ułożona pod kątem 30 stopni wraz betonem podkładowym. Czy w moim przypadku jest możliwe i zasadne aby wykonać termoizolację obwodową ze szkła piankowego czarnego zagęszczonego na szerokość 1 m i warstwie o grubości 30 – 35 cm? Korzyść w tej zamianie na szkło piankowe upatruję w możliwości uniknięcia uszkodzenia termoizolacji brzegowej przy dalszych pracach budowlanych, które może mieć miejsce przy przewidzianej izolacji z XPS. Dodam, że przy jednej ze ścian przewidziany będzie taras oraz wiata samochodowa. Jeżeli można byłoby taką zamianę zastosować to proszę o informacji jak prawidłowo wykonać izolację obwodową płyty fundamentowej ze szkła piankowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie termoizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
16
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.