porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 588


 
 
60
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
Janusz Maktemat nr 308-791
visibility czytano 236 razy

Ocieplenie ścian murowanych wełną drzewną bez paroizolacji


Dzień dobry,
Mam ogromna prośbę do Pana. Mam ściany zewnętrzne domku z pustaka ceramicznego o grub. 25 cm i będę chciał je ocieplić od zewnątrz wełną drzewną grub. 20 cm. Na ścianę daje się specjalne dwuteowe belki, pomiędzy nimi ta wełna i na to całościowo płyty o grub. 4 cm. Potem wiadomo klej, siatka, struktura. Chciałem dodatkowo ocieplić te ściany od wewnątrz systemem z wełny drzewnej o grub. 4 cm, ale nie wiem, czy technicznie nie ma jakichś przeszkód i czy ekonomicznie jest to opłacalne. Dzwoniłem do wykonawcy-producenta. Powiedziano mi, że podobno jest tak nawet lepiej. Nie ma tam nigdzie żadnej folii paroizolacyjnej jak Pan podaje, ale chcę być pewny I dlatego zwracam się do Pana z zapytaniem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne ocieplenia ściany porady inwestorom

andretemat nr 308-794
visibility czytano 686 razy

Szczelina powietrzna między warstwami wełny w dachu


Ocieplenie dachu będzie się składać z dwóch warstw wełny:
1) między krokwiami 20cm oraz
2) nad rusztem g.k. - 10cm
Z uwagi na pewne nierówności powierzchnia rusztu g.k. nie będzie równoległa do powierzchni tworzonej przez spód krokwi. Tym samym stosując jednakową grubość warstwy na rusztem powstanie szczelina powietrzna pomiędzy obydwoma warstwami. Pytanie brzmi czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne czy też próbować manewrować grubościami drugiej warstwy wełny tak, aby nie powstała szczelina?
Podejrzewam, że na innym fragmencie połaci pojawi się taki sam temat z uwagi na opuszczenie rusztu niżej niż wynika to z grubości drugiej warstwy wełny.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-796
visibility czytano 360 razy

Ściana 3-warstwowa, jej fundament i obsadzanie okien


W temacie 1.12.4. Termoizolacja ścian str. 252 jest informacja o tym, że nie stosuje się już klasycznych ścian 3-warstwowych. Jakie to są te klasyczne i jakie powinny osiągać grubości aby były zgodne z WT2017, o których wspomina się w książce?

Na rysunku 1.9.-22 przedstawiony jest schemat hydroizolacji ściany 3-warstwowej, czy cokół jest konieczny i czy nie można dwóch murów fundamentowych doprowadzić do jednego poziomu i na nim budować ścianę 3-warstwową bez cokołu?

Na rysunku 1.12-7 rama okienna jest na warstwie termoizolacji, rozumiem że jest to możliwe tylko wtedy kiedy rama jest szersza od termoizolacji, żeby opierała się na murze? Jeśli jest węższa to powinna opierać się na murze wewnętrznym?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego mury licowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom

dktemat nr 308-798
visibility czytano 131 razy

Garaż przy budynku - ogrzewanie i ocieplenia


Mam wątpliwości dotyczące optymalnego rozwiązania ogrzewania oraz termoizolacji garażu połączonego z bryłą domu. Garaż będzie „doklejony” jedną ścianą do części mieszkalnej budynku, natomiast nad garażem będzie dach zielony . W bryle garażu wydzielona zostanie również kotłownia (kocioł gazowy, zbiornik cwu oraz rekuperator). Nie zależy mi na komforcie cieplnym w garażu, wystarczy temperatura dodatnia w okresie zimowym. Wątpliwości mam następujące:
1. Czy garaż ogrzewać? Jeśli tak, to czy zastosować również ogrzewanie podłogowe, tak jak jest to przewidziane w części mieszkalnej?
2. Czy można pocienić termoizolację na płycie fundamentowej w obszarze garażu (względem termoizolacji na płycie fundamentowej w części mieszkalnej)?
3. Czy można pocienić termoizolację stropodachu (dach zielony) nad garażem?
4. Czy wykonywać termoizolację na ścianie pomiędzy garażem a częścią mieszkalną?

Wiem, że dokładna odpowiedź na te pytania wymaga dokonania stosownych obliczeń. Chodzi mi natomiast o ogólne zasady kształtowania termoizolacji dla takiego przypadku.
Ogólny szkic sytuacji przedstawiono na rysunku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne dachy zielone garaże ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

Garbaczowitemat nr 308-799
visibility czytano 226 razy

Przyklejanie styropianu przy ocieplaniu metodą BSO


Witam, prawdopodobnie już wiele razy powtarzało się to pytanie (choć nie mogłem znaleźć w BDB) ale mam sporo różnych informacji od różnych ludzi nt klejenia styropianu na ocieplenie budynku. Jedni mówią że na placki inni że obwodowo. Jedni i drudzy mają jakieś argumenty które wydają się nawet racjonalne. A wykonawca który ma mi na dniach zaczynać to ocieplenie mówi że jemu to wszystko jedno i zrobi mi jak chcę, na placki jest ciut taniej, obwodowo drożej bo po prostu dłużej mu na to zejdzie. Jak powinno być wykonane ocieplenie styropianem? Ściany d wysokości wieńca z silki, szczyty powyżej wieńca z gazobetonu H+H, styropian szary 20cm. Proszę o poradę w tej kwestii.
pozdrawiam
Jakub Garbacz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady inwestorom

Pietry8501temat nr 308-804
visibility czytano 355 razy

Styropian EPS-100 na elewację


Witam Panie Jerzy,
Czy zastosowanie styropianu EPS 100, DLT 5, WL(T) 4 do ocieplenia ściany zewnętrznej będzie poprawny? Zależy mi na tym, żeby styropian nie przejmował wilgoci pochodzącej z dyfuzji pary wodnej oraz wód opadowych. W przypadku zastosowania takiego styropianu współczynnik lambda obliczeniowy będzie niższy od tradycyjnego styropianu fasadowego gdzie nota bene żaden producent nie podaje wartości DLT oraz WL(T).
Czy może w tym przypadku dojść do zawilgocenia na styku styropian-ściana ze względu na niską nasiąkliwość styropianu (mimo, że punkt rosy będzie w izolacji)?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady inwestorom

Deeztemat nr 308-811
visibility czytano 106 razy

Ocieplanie metodą mokrą w zimie


Dzien dobry,
Jakie jest zagrożenie przy klejeniu siatki do elewacji ze styropianu w temperaturze w dzień 5-7 spadającej w nocy do około 2 do -1? Czy można prowadzić prace w takich warunkach? Co trzeba zrobić aby można było dokończyć prace? Czy w temperaturze w okolicach zera można zagruntować zatartą siatkę na styropianie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Piotr Krawczyktemat nr 308-813
visibility czytano 192 razy

Projekt indywidualny czy z katalogu?


Witam,
Od kilku tygodni próbuję wybrać odpowiedni projekt pod budowę wymarzonego domu. Przeglądając kolejne projekty różnych pracowni projektowych odnoszę wrażenie, że skupiają się wyłącznie na wyglądzie/rozmieszczeniu pomieszczeń, tak jakby dom miał jedynie cieszyć oko. Wszystkie próby uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących technologi budowania, sposobu ocieplenia, rocznego zapotrzebowania na energię kończą się odpowiedzią że jest to zawarte w projekcie i wgląd można mieć dopiero po zakupieniu. Czy może Pan polecić jakieś zaufane pracownie projektowe, ewentualnie projekty po zakupie których będę miał przekonanie że został on zaprojektowany od fundamentu aż po dach bez błędów. Czy warto według Pana wykonywać projekt indywidualny? Ale jak zadbać by był bez błędów?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie projekty wykonawcze

Rakutemat nr 308-819
visibility czytano 1015 razy

Dach z pełnym deskowaniem


Szczelina wentylacyjna dachu. Projekt przewiduje folię paroprzepuszczalną bezpośrednio na krokwiach. Ze względu na porę roku, a co za tym idzie brak możliwości zabezpieczenia się przed wpływem UV. Rozważam, a w zasadzie skłaniam się, ku pełnemu deskowaniu i papie. W jaki sposób rozwiązać wentylację ocieplenia, i całej połaci dachu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje ocieplenia porady inwestorom

KatKutemat nr 308-827
visibility czytano 218 razy

Remont poniemieckiego popękanego domu


Dzień dobry

Proszę o konsultacje i wytyczne odnośnie remontu domu poniemieckiego. Jestem wykonawcą i mam tam wykonać remont domu. Problemy:

- pęknięcia fundamentu kamiennego i ścian pod oknami,

- docieplenie,

- wentylacja,

- osuszanie?

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady wykonawcom


 
 
60
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.