porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 588


 
 
60
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Uzotemat nr 308-2530
visibility czytano 282 razy

Instalacja przewodów z czynnikiem termodynamicznym R32


Panie Jerzy,
Czy bezpiecznym jest ukrywanie rurek czynnika klimatyzacji pod warstwą ocieplenia?
Jest to nowa instalacja klimatyzacji w systemie multisplit, docelowo z czynnikiem R32. Jeśli chodzi o docieplenie w metodzie klejenia na obwódkęzamykamy dopływ powietrza a przynajmniej staramy się to robić, teoretycznie czynnik ma wtedy bardzoograniczoną możliwość "ucieczki", więc zacząłem zastanawiać się jak wygląda sytuacja podczas sytuacji awaryjnej i wycieku czynnika. Czy może on być w takim przypadku niebezpieczny - wybuchowy, samozapalny lub trujący?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: klimatyzacja porady inwestorom instalacje alarmowe instalacje klimatyzacyjne

AMD Designtemat nr 308-2540
visibility czytano 350 razy

Ogrzewanie podłogowe w piwnicy kamienicy


Dzień dobry.
Chciałbym, aby pomógł mi Pan rozwiązać problem dotyczący wykonania możliwie "płytkiej" warstwy posadzki piwnicy zaizolowanej termicznie.

Obecna sytuacja.
Kamienica z piwnicą o wysokości 2,4m z chudym betonem grubości 4cm na podbudowie ze skruszonej cegły na glinie. Odkrywka wykazała że ściana z cegły kończy się 12cm poniżej górnego poziomu istniejącej posadzki betonowej.

Cel.
Wykonanie nowej podłogi na gruncie wraz z izolacją termiczną pod ogrzewanie podłogowe przy jak najmniejszym podniesieniu posadzki.

Wstępny kierunek działań.
Skucie bardzo słabej i nierównej wylewki betonowej i wykonanie nowej warstwy podkładowej pod izolację przeciwwilgociową i pod ogrzewanie podłogowe. Początkowo planowane było wykonanie izolacji termicznej XPS ale konserwator zabytków uważa, że "nie podoba mu się wykonanie izolacji termicznej na gruncie z XPS" i nic nie wskazuje że to się zmieni.  Jaki materiał Pana zdaniem byłby najlepszy w tej sytuacji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budynki zabytkowe remonty renowacje piwnice porady inwestorom porady wykonawcom

Marta_MKNtemat nr 308-2543
visibility czytano 454 razy

Topienie się śniegu w strefie kalenicy


Dzień dobry,
pierwszy śnieg zweryfikował nasze ocieplenie dachu i niestety katastrofa. Ten jeden etap nie został przeze mnie skontrolowany i skutki są takie, że śnieg topnieje przy kalenicy. Mamy ocieplenie wełną między krokwiami 15 cm i 10 cm od wewnątrz, ale coś jest nie tak. Wklejam zdjęcia jak wygląda śnieg na dachu oraz zdjęcie w trakcie przeprowadzania prac ociepleniowych. Co Pan nam poradzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia paroizolacje porady inwestorom

MiSktemat nr 308-2545
visibility czytano 638 razy

Komplet analiz energetyczno-ekonomicznych przed budową domu


Witam Pana,

trafiłem na stronę BDB poprzez jedno z forum, na którym prowadził Pan dysputy z TB. Bardzo spodobały mi się Pana merytoryczne wywody, choć nie zawsze rozumiem ich sens, bo nie jestem fachowcem. Nie mniej jednak przemawia do mnie Pana głęboka analiza problemów. Teraz do rzeczy. Na wiosnę przyszłego roku zamierzam rozpocząć budowę domu z projektu typowego. Rozważałem zewnętrzne ściany w technologii Izodom 2000, wewnętrzne nośne i działowe z bk. Po otrzymaniu cennika z w/w firmy i nieprzespanych kilku nocach uznałem, że moim wyborem będzie bk 24 cm na ściany zewnętrzne plus 15-20 cm styropianu. Leczy czy słusznie? Czy Izodom jest jednak wart swej ceny? Mam świadomość, że nie zawsze zasadne jest pakowanie grubej izolacji, gdyż okres zwrotu może okazać się na tyle długi, że mój syn dopiero odczuje korzyść na lata po tym, jak mnie Matka Ziemia pochłonie. Ponieważ jednak wraz z podjęciem decyzji o budowie domu postanowiłem być świadomym inwestorem, to też i ilość materiału jaki przeczytałem w ostatnich miesiącach jest dość spory. Pewne obliczenia jestem w stanie zrobić sam, choćby dla obliczenia jakiejś podstawowej stopy zwrotu z inwestycji (np. zwiększenie grubości ocieplenia) lecz w formie dość uproszczonej i z czynnikiem niepewności. Dlatego też chcę, by mój projekt i moje założenia przejrzała osoba o odpowiedniej wiedzy. I tu meritum mego listu. Zapytam na jaki zakres Pana pracy i w jakich kosztach mógłbym liczyć?

Z wyrazami szacunku

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady inwestorom

Rzodkiewkatemat nr 308-2561
visibility czytano 294 razy

Skropliny w kanale wentylacji grawitacyjnej w kotłowni


Panie Jerzy,
instalator w kotłowni z piecem gazowym na poddaszu użytkowym "zmusił mnie" do zrobienia wentylacji grawitacyjnej z niepalnego materiału - rura 130 nierdzewka. W pozostałych pomieszczeniach jest wentylacja mechaniczna. Gdy włączyłem piec gazowy i zacząłem grzać a na zewnątrz zrobiło się zimno po raz pierwszy zauważyłem w rurze skropliny.

Rurę ociepliłem już wcześniej na całej długości systemowym ociepleniem wełną dopasowaną do wymiaru rury wydaje mi się że to jest 5 cm zbitego ocieplenia – przy połączeniu z dachem jest wywinięte ocieplenie na płytę izolacji – na dachu jest oparta o 3,5 cm płytę ocieplenia. Nad dachem jednak wystaje jakieś 1,5 m rury i ma daszek.

Strefa międzyjętkowa 40 cm ocieplona jest już w pełni i zamknięta podłogą z płyty OSB. Dach części nieużytkowej ocieplony jest mniejszą warstwą 24 + 3,5 cm i również zamknięty.

Wcześniej pod rurą do wentylacji grawitacyjnej nigdy nie było ani kropelki wody z zewnątrz nawet podczas ulew. Teraz zbiera się woda z rury (skapuje). Zakładam, że to woda z wilgoci powietrza która napotyka zimny komin i się gdzieś skrapla, ale mimo uwag wszystkich że przesadzam pedantycznie z ociepleniem i szczelnością tego ocieplenia wokół rury to efekt jest taki, że i tak tam cieknie.

Zakładając że mam teraz większą wilgotność i że ta wilgoć z ciepłym powietrzem tamtędy wychodzi i się skrapla, to zawsze w tej kotłowni - mojej suszarni gdzie będzie pralka - będzie więcej wilgoci i będzie ciepło bo tam jest piec i sporo podłogówki.

Wszędzie gdzie mogłem konkretnie ociepliłem, ale to chyba za wiele nie pomogło skoro metalowa rura wystaje na zewnątrz i pewnie tam zachodzi skraplanie. Czy coś można zrobić? Czy ewentualnie skraplacze, przeróżne zbiorniczki z odprowadzeniem do kanalizy są jedynym rozwiązaniem, czy można coś zrobić jeszcze? komin jest niemal pionowy na całej długości z lekką "falką" wewnątrz budynku. Jeszcze nie mam zabudowy wewnątrz kotłowni na gotowo więc mogę przedłużyć wewnątrz i ewentualnie zrobić odprowadzenie w jakiejś formie do kanalizy, ale czy nie ma innego rozwiązania?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi jak rozwiązać lub ograniczyć problem zanim zacznę robić zabudowę wewnątrz...

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne wentylacja grawitacyjna kominki porady inwestorom porady wykonawcom

mefjiutemat nr 308-2562
visibility czytano 218 razy

Skraplająca się para wodna na nieogrzewanym strychu


Narobiłem biedy i teraz szukam rozwiązania jak to naprawić. Mam użytkowe poddasze i dość duży nieużytkowy strych wraz z wyłazem w celu składowania w przyszłości.
Na stropie od góry płyta OSB, 2 warstwy wełny na przemian 10 i 18 cm następnie folia paroprzepuszczalna i płyta GK.
Na płycie GK zbiera się woda i zrobił się grzyb, nie wszędzie a tylko w niektórych miejscach głównie nad pokojami gdzie nie ma jeszcze folii i przechodzi ciepłe powietrze.
Wełna też jest mokra.
To co zrobiłem - odkręciłem kilka płyt i postawiłem osuszacz jednak czuję że to za mało.
Jak ratować poddasze?
Dom jeszcze nie zamieszkany, ogrzewanie włączone jakieś 2 tygodnie temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia poddasza użytkowe poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom

Adutemat nr 308-2574
visibility czytano 329 razy

Bloczek Isomur na fundamencie domu jako warstwa termiczna


Dzień dobry,
w uznaniu Pańskiej wiedzy i doświadczenia oraz po analizie Pańskich komentarzy w internecie (strona, fora, grupa) i publikacji, zakupiłem Pana książkę i pozwalam sobie zapytać czy z ekonomicznego punktu widzenia (wiem, że nie da się tak po prostu powiedzieć TAK lub NIE) warto zainwestować w bloczki Isomur?
Chcę uniknąć sytuacji z rys. 4 z artykułu "Ocieplenia fundamentów i podłóg na gruncie w budynkach energooszczędnych". Aktualnie wylana jest "ślepa" posadzka, ściana fundamentowa ocieplona 8cm (garaż) i 16cm (część mieszkalna) z zewnątrz. Czy straty energii z racji tego mostka są duże, czy można uznać je raczej za marginalne?
Z góry dziękuję,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy kopułowe fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Mruktemat nr 308-2581
visibility czytano 374 razy

Samodzielne tynkowanie komina od kominka i jego ocieplenie


Witam,
mam pytanie odnośnie komina. Komin jest systemowy (keramzytobeton, wełna, ceramika), docelowo do kominka. Całość będzie zabudowana. Czytałem jednak, że zaleca się w każdym wypadku otynkować komin, przy czym nie jest zalecany tynk gipsowy. Problem w tym, że w domu będą tynki właśnie gipsowe. Czy są jakieś gotowe zaprawy, którymi można by samemu "zaciągnąć" czy też "otynkować" komin? Kolejna sprawa, czytałem również opinie, że komin winien być ocieplony wełną nie tylko ponad dachem, ale również na poddaszu nieużytkowym a w niektórych przypadkach również na niższych kondygnacjach. Mógłby się Pan do tego odnieść?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom ocieplenia

Mark-Badtemat nr 308-2583
visibility czytano 285 razy

Wybór ogrzewania ekonomicznie uzasadnionego dla domu


Dzień dobry,
Jesteśmy w trakcie budowy własnego domu - pow. 230 m2.
Zastanawiamy się nad wyborem ogrzewania, co prawda decyzja padła na pellet ale jeszcze śledzę Pana wpisy. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe bez garażu (tutaj grzejniki). Niestety w rejonie w którym będziemy mieszkać nie ma gazu sieciowego i szybko nie będzie, dlatego braliśmy pod uwagę gaz płynny ze zbiornika.
Wydaje się że pellet będzie tańszym źródłem energii, a po sezonie ogrzewanie cwu na prąd.
Żeby kupić Pana książkę i się zgłosić o porady zainspirował mnie jeden z komentarzy na forum pn. Budowa.com.pl
Oto jego treść:

"A ja znalazłem super serwis BDB (wystarczy kliknąć w goglach te trzy literki) i dla mojego domu opracowali analizy energetyczne gdzie dostałem czarne na białym jaki wariant kosztuje ile i po jakim czasie się zwraca. Słuchajcie jak zobaczyłem wyniki to doznałem szoku! Wcześniej z żoną planowaliśmy wentylację mechaniczną i rekuperator oraz pompe ciepła solanka/woda. Okazało się że wpakowałbym się w kanał! Wszystko to miało mnie kosztować 121 tys. zł a oni znaleźli rozwiązanie o tych samych parametrach użytkowych i tym samym zużyciu energii ale kosztujące dla mojego domu tylko 33 tys. zł Zaoszczędzę już na starcie prawie 90 tys. zł Szok - prawda? A już byłem zdecydowany na tamto!
MarianM"

W związku z tym proszę o opinię na temat możliwie najlepszego rozwiązania ogrzewania w naszym przyszłym domu. Czy da się też tak przeanalizować?
Dom budowany jest jako energooszczędny.

Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom

Paweł Rodaktemat nr 308-2587
visibility czytano 319 razy

Czy kołkować styropian na murze? Czym przyklejać styropian?


Panie Jerzy,
Wspomina Pan np. w kontekście kosztów inwestycyjnych ponoszonych na coraz to grubsze warstwy termoizolacji ścian o konieczności stosowania dłuższych kołków montażowych. W części, gdzie opisuje Pan poprawne wykonawstwo termoizolacji ścian opisuje Pan w jaki sposób powinno się termoizolację kołkować.

Pytanie brzmi - czy zawsze trzeba stosować kołki do termoizolacji?

Spotkałem się z artykułami, które wskazują, że kołkowanie jest konieczne kiedy dom ma więcej niż 1 kondygnację. Mój dom będzie parterowy, co by oznaczało, że kołkowanie nie jest konieczne.

Chyba, że chodzi o grubość styropianu? Taki akurat pogląd ma mój projektant, który twierdzi, że powyżej 20 cm powinno się kołkować.

W mojej ocenie, jeżeli nie ma takiej konieczności to bardziej eleganckim, prostszym, tańszym i gwarantującym lepsze parametry termoizolacyjne będzie przyklejenie styropianu na piankę bez stosowania kołków. Czy w przypadku domu parterowego takie wykonanie jest dopuszczalne?

Jeśli już jesteśmy przy kwestii przyklejania termoizolacji. Myślę, że przyklejenie styropianu przy pomocy pianki w taki sposób, że ograniczamy ruch powietrza w przestrzeni pomiędzy murem, a styropianem (tj. pianka jest nałożona po obwodzie płatów styropianu) daje nam dodatkową, w dodatku darmową warstwę izolacji (stojące powietrze ma niższy współczynnik przenikania ciepła niż najlepszy styropian). Czy to prawda i czy rzeczywiście sposób klejenia styropianu może przyczynić się do poprawy parametrów termoizolacyjnych ściany zewnętrznej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
60
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.