porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 43


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Agnieszka i Marcintemat nr 308-1482
visibility czytano 1084 razy

Mokre drewno na więźbę dachową


Witam,
Proszę o pilną poradę. 20 grudnia zamontowano nam więźbę dachową (dach kopertowy w literę T) i pokryto membraną paroprzepuszczalną Tyvek Supro. Drzewo dostarczono na plac budowy dzień przed montażem (drzewo suszone, 4stronnie strugane – wilgotność mierzona na placu budowy: 15%) i zamontowano przy bezdeszczowej pogodzie w przeciągu 3 dni. Na membranę, wzdłuż krokwi przymocowano zaimpregnowane, suszone, 4stronnie strugane kontrłaty na szerokość krokwi (8cm, wysokość 4cm), będące podstawą pod przyszłe deskowanie i dystansem dla wentylacji. Prace wstrzymano na okres świąteczny i dzisiaj (10 styczeń) rozpoczęto montaż deskowania.
Niestety ze względu na temperatury, nie zdążyliśmy zaimpregnować więźby i do tych prac również miano dzisiaj przystąpić gdyż temperatury są powyżej 8°C.
Niestety na kilku krokwiach na różnych połaciach dachu znaliśmy pleśń i wstrzymaliśmy pracę. Pleśń znajduje się wzdłuż całych zainfekowanych krokwi (również w części okapowej), z dwóch / trzech stron. Małżonka podejrzewa, że drewno przyjechało zarażone bo widziała na jednej krokwi malutkie szare plamki, które schodziły po przetarciu palcem, ale uznała je za brud.
Załączam zdjęcia z dzisiejszych oględzin i proszę o poradę na kolejne kroki. Przez kolejny tydzień przewidywana jest bezdeszczowa pogoda o dodatnich temperaturach i planowane było wykonanie impregnacji, deskowania i papowania (dach ma pozostać pod papą na kolejne kilkanaście miesięcy).
Rozważam użycie środka przeciwgrzybicznego ma wszystkich elementach więźby:
- Adolit M flüssig
- a następnie wykonanie impregnacji preparatem: IG-10-Imprägniergrund IT (tym preparatem zaimpregnowano kontrłaty)
- oraz w kolejnym terminie wykopanie impregnacji przeciw ogniowej preparatem firmy Remmers (nazwy w tej chwili nie mam zapisanej).
Jednak obawiam się o stan i ryzyko dla krokwi pod nadbitką gdzie nie mam już dostępu.
Proszę o pilną poradę jakie kolejne kroki powinienem podjąć i czy kontynuować deskowanie budynku.
Pozdrawiam,
Marcin

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

SPKtemat nr 308-1501
visibility czytano 617 razy

Pleśń na nowych wiązarach jeszcze w trakcie budowy


Miałbym pytanie odnośnie śladów, które zauważyłem na wiązarach w rejonie okapu. Ślady są widoczne na dolnym pasie wiązara, od strony pd-zach budynku. Dach jest czterospadowy, dom parterowy. Wiązary były montowane w połowie listopada. Dekarz rozpoczął układanie membrany 3 dni po montażu wiązarów. Całe pokrycie bez podbitki zostało zakończone przed końcem zeszłego roku. Wg informacji producenta wiązary zostały wykonane z tarcicy konstrukcyjnej C24, czterostronnie struganej, suszonej komorowo do wilgotności 18% i zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom środkiem Axil 3000. Obecnie podbitki nie ma gdyż chcę ją wykonać razem z elewacją budynku.

Proszę o poradę czy ślady te mogą być pochodzenia grzybicznego, czy jest możliwe aby przy tych temperaturach rozwinął się grzyb? Jeśli tak to co należy zrobić, jak zabezpieczyć drewno i kiedy to wykonać – od razu czy poczekać do wiosny?

Czy okap może pozostać bez podbitki do czasu wykonania elewacji? Dodam, że stan budynku to surowy otwarty więc jeszcze jest do zrobienia cała wykończeniówka.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy wiązary dachowe porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-1506
visibility czytano 494 razy

Silne zamoczenia budowy w stanie surowym otwartym


Witam,
Dziś dostrzegłem wykwity pleśni na wilgotnych bloczkach silikatowych ściany piwnicy. Czy to możliwe że pleśń porasta silikat pomimo jego odczynu zasadowego? Wilgotności nie mierzyłem ale sądząc po suficie jest wysoka.
Stan surowy otwarty, otwory okienne zabezpieczone.

- Dom posadowiony na płycie fundamentowej z izolacją poziomą pod płytą na betonie podkładowym z masy polimerowo-bitumicznej
- Ściany piwnicy to bloczek silikatowy M20 pełny murowany na zaprawę cienkowarstwową M10, spoina pozioma i pionowa.
- Izolacja pionowa to masa polimerowo bitumiczna 2K z wklejoną w pierwszą warstwę siatką z włókna szklanego do wysokości gruntu zachodząca 10 cm na masę polimerowo-cementową która jest nałożona na ściany powyżej gruntu.
- Ściany piwnicy ocieplone i osłonięte folią kubełkową (kubełki w stronę gruntu)
- Ściany obsypane z trzech stron na 3/4 wysokości, z czwartej strony na 1/2 wysokości ściany (instalacje do ułożenia i zasypania).
- Z trzech stron piwnicy są przygotowane przepusty (elektryczne, wodne, gazowe, wentylacyjne) którymi hula powietrze z zewnątrz.
- Strop monolityczny wylewany na folię budowlaną (czy jego gładka struktura nie wpływa na jego paroprzepuszczalność?).

Generalnie dosyć późno dach był zabezpieczony bo w grudniu 2019, drugi strop wylany w październiku. Bardzo dużo wody przez długi okres zalegało w piwnicy i na stropie piwnicy, wlewana przez szalunki klatkę schodową i przepusty w stropach oraz woda ze stropu zlewała się po zewnętrznych ścianach. Praktycznie w każdym pomieszczeniu jest otwarty kanał wentylacyjny.

Teraz nie wiem czy przejmować się tym zjawiskiem? Robić z tym coś teraz tzn. pozatykać "wloty" powietrza i wstawić osuszacze czy poczekać na wiosnę gdy góra budynku zostanie zamknięta (okna, drzwi, ocieplenie). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego glony i porosty zawilgocenia porady inwestorom

Saper75temat nr 308-1634
visibility czytano 448 razy

Nowa więźba dachu zaatakowana grzybem i pleśnią


Czy to pleśń?
Wczoraj zabrałem się do usunięcia sinicy z więźby (Weiss Holz) i o zgrozo znalazłem coś co moim zdaniem wygląda na pleśń. Czy Pańskim zdaniem to pleśń i czy mógłby Pan polecić najlepsze możliwe środki chemiczne do jej usunięcia i zabezpieczenia na przyszłość? Czy Adolit M do usunięcia a potem Adolit Holzbau B do impregnacji (nazwy z podobnego wątku) będą odpowiednie? Bo jak mniemam Weiss Holz na pleśń raczej nie pomoże? Więźba już na dachu przykryta papą, więc dostęp tylko z 3 stron.
Bardzo proszę o pomoc, sprawa jest pilna.
Pozdrawiam
 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Paweł T.temat nr 308-1640
visibility czytano 307 razy

Zawilgocony i zagrzybiony stary dom - jak uzdrowić?


Witam serdecznie Panie Jerzy,

Mam problem ze starym domem. Niestety nie udało mi się dotrzeć do dokumentów odnośnie wód gruntowych i melioracyjnych. Zrobiłem natomiast wywiad wśród sąsiadów. Poziom wód gruntowych jest ponoć wysoki od momentu kiedy gmina zrobiła drogę asfaltową obok posesji, od tamtego momentu poziom wód znacząco się podniósł. Fundamenty są kamienne bazaltowe do głębokości około 70cm, na nich jest podmurówka z cegły pełnej na wysokość około 70 cm. Fundament jest non stop mokry, a w domu pojawił się grzyb i wilgoć. W ciągu roku poziom zawilgoceń obniżył się o około 20 cm przy wietrzeniu domu. Domu poprzedni właściciel nie ogrzewał stale tylko małą kozą w jednym pokoju. W czasie ulewy i potem próbowałem wybierać wodę z próbnego wykopu ale ona stale nachodziła na około 15-20 cm spod fundamentu. Rodzaj gleby na całej działce to glina, choć wg papierów ze starostwa powinny być piaski. Dom jest opasany starym niemieckim drenażem z kamionki w odległości około 50 cm.

Przy domu jest jedna studnia rewizyjna do której odprowadzana jest woda i rura z piwnicy (w pom. gosp.)  odprowadzająca wodę. Druga studnia rewizyjna na końcu działki - ta w lepszym stanie odprowadza wodę do strumienia który znajduje się około 100m od domu.


Chciałbym podciąć mur - ma grubość około 36cm i podobno jest w środku z pustką powietrzną. Sąsiedzi mówią iż ta pustka spełnia rolę wentylacyjną i nie jest ona stała tylko jako szyby wentylacyjne co kilkanaście cm. Mają pewnie racją ponieważ nad fundamentami są otwory wentylacyjne. Podłoga jest na legarach. Podcinkę motywuję tym iż chcę to zrobić raz a dobrze i zapomnieć o temacie. Proszę Pana o doradzenie w sprawie fundamentu, czy należy go zarzucić szlamem, następnie dolać betonem na równo i zastosować np. ciężki bitum z siatką i do tego folia kubełkowa (to proponuje jeden wykonawca), czy inny sposób izolacji? Gdzie i jak zrobić drenaż, otoczak już mam średnica 16-32 płukany. Gdzie umieścić studnie drenażowe, czy nie będzie problemów jak skarpę usunę do poziomu całej działki ponieważ poziom gruntu jest do okien pomieszczeń gospodarczych które też są zawilgocone. Rozmawiałem także z jednym panem który jako jedyny jeszcze żyje a mieszkał w tym domu i który powiedział iż poziom w studni jest tak wysoki, że on nie pamięta aby taki kiedykolwiek był jak on tam mieszkał. Twierdzi iż nigdy nie było wilgoci w domu i wody stojącej w piwnicy ponieważ jego ojciec pędził tam bimber i dogrzewał pomieszczenie elektrycznym grzejnikiem który obecnie stoi w wodzie. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź choć wlałbym porozmawiać o problemie tel. Proszę napisać tylko kiedy? Dom zamierzam remontować gruntownie łącznie z wylaniem na dole posadzki anhydrytowej do ogrzewania podłogowego oraz nowymi tynkami cementowo wapiennymi, czy poleca Pan jakiegoś producenta? Jakim materiałem docieplić dom?

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne hydroizolacje pleśń podbicia fundamentów porady inwestorom remonty

DragMZtemat nr 308-1674
visibility czytano 299 razy

Termomodernizacja 30-letniego domu


Dzień dobry,
noszę się z zamiarem termomodernizacji 30-letniego domu z poddaszem użytkowym:
- dom murowany, ściany trójwarstwowe: pustak / wełna / pustak (pustaki z keramzytobetonu),
- w całości podpiwniczony,
- ogrzewanie elektryczne na parterze + kominek (bez płaszcza wodnego),
- na piętrze ogrzewanie to wylot powietrza ogrzanego przez kominek do trzech pomieszczeń.
Dom budowany był na zasadzie wolnej amerykanki, czyli projekt stanowił głównie informację o tym w którym miejscu mają stać mury. W czasie budowy dokonano zarówno zmiany ogrzewania jak i doboru materiałów. Posiadam jednak dostęp do wiarygodnego źródła informacji o zastosowanych technologiach i materiałach więc jestem w stanie podać więcej szczegółów.
Przede wszystkim chciałbym rozwiązać następujące problemy:
- w łazience na parterze regularnie pojawia się pleśń między płytkami na ścianach oraz na suficie,
- zbyt wysokie rachunki za prąd używany do ogrzewania,
- brak grzejników na piętrze
Przechodząc do pytania - jakie kroki należy podjąć aby określić niezbędne prace? Czy i w jakim zakresie można liczyć na Pańską pomoc?
Zakładam, że punktem wyjścia mogłyby być tutaj analizy c-w. Prawdopodobnie nie będę w stanie podać współczynnika przenikania ciepła dla użytych pustaków ponieważ w czasie budowy nie zadbano o uzyskanie tej informacji.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne docieplenie domy energooszczędne fizyka budowli termorenowacja porady inwestorom

AnnaPatemat nr 308-1792
visibility czytano 323 razy

Mokre ściany w starym domu


Dzień Dobry!
Swój dom będę budować wiosną przyszłego roku, ale teraz mam taki oto problem. Moi rodzice mieszkają w starym domku - budowanym zaraz po wojnie domowym sposobem.
Połowa domu ma piwnicę a w niej latem na ścianach pojawiają się plamy jak na zdjęciu. Zauważyliśmy że pojawiają się 2-3 godziny po większym deszczu. Na parterze gdzie nie ma piwnicy wszystkie ściany nad podłogą są ciągle mokre i pojawia się pleśń oraz pęka tynk i odpada. Rodzice co 2 lata szpachlują i malują je ale to nic nie pomaga. Bardzo potrzebuję Pana doradztwa w sprawie rozwiązania tych problemów, bo niestety, każdy z "fachowców" mówi co innego a nie chcę wydać na darmo pieniędzy na remont tego domu.
Pozdrawiam i liczę na Pana pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy hydroizolacje fundamenty remonty porady inwestorom

Kamil Bieleckitemat nr 308-1841
visibility czytano 249 razy

Z czego ściany drewnianego domu szkieletowego lub z bala?


Dzień dobry,
Panie Jerzy proszę o pomoc w ustaleniu bezpiecznej i rozsądnej cenowo technologii budowy domu szkieletowego lub drewnianego z dwóch warstw bala. Do wyboru mam takie opcje, nie jestem pewien jednak czy przegrody w nich są zaprojektowane poprawnie.

1. Dom szkieletowy z termoizolacją z wełny mineralnej lub wełny drzewnej. Oczywiście wiatroizolacja, paroizolacja, płyta miękka także.
2. Dom szkieletowy z wypełnieniem z ekofibru - https://ekofiber.com.pl/. Tutaj jak podaje producent ekofibru nie trzeba stosować paroizolacji.
3. 8 cm bala, wiatroizolacja, 15 cm ekofibru, 8 cm bala
4. 8 cm bal, wiatroizolacja, 15 cm wełna drzewna, 8 cm bala

Pytanie czy opcji 2,3,4 potrzebna jest paroizolacja. Człowiek stawiający te domy oraz producent ekofibru twierdzą, że w przypadku ekofibru paroizolacja nie jest potrzebna a nawet zbędna bo ekofiber zachowuje się jak drewno, czyli potrafi absorbować parę wodną gdy jest jej za dużo i oddawać gdy wilgotność jest niska.

Muszę powiedzieć że opcje 3 i 4 są ciekawe bo konkretny materiał i od razu powstaje elewacja zewnętrzna i ściany wewnętrzne, czyli ilość etapów stosunkowo mała ale nie jestem pewien czy przekrój ściany jest prawidłowy.
Opcja 2 z kolei może okazać się tańsza bo jednak pójdzie mniej drewna chociaż etapów więcej. Zaletą tej opcji w stosunku do 1 jest to że położenie termoizolacji trwałoby szybko i bezboleśnie (myślę że w 2 dni ekipa wdmuchałaby ekofiber). Ciekawe tylko czy ekofiber jest bezpieczny, trwały i skuteczny?

Oczywiście w żadnej opcji nie biorę pod uwagę płyt OSB, jedynie płyty pilśniowe miękkie lub inne dedykowane do takich zastosowań.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy z bala porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2221
visibility czytano 924 razy

Karygodne błędy podczas fundamentowania domu na ławach


Ławy fundamentowe budynku mieszkalnego zostały zrealizowane bezpośrednio na podkładzie betonowym bez zastosowania papy podkładowej. Powierzchnie boczne ław również nie zostały zabezpieczone żadną izolacją przeciwwilgociową. Na ławie przed wykonaniem ścian fundamentowych ułożono warstwę papy podkładowej zgrzewalnej. Wykonawca w miejscu występowania elementów żelbetowych „nabił” papę na pręty startowe rdzeni i słupów żelbetowych. W dalszej kolejności wykonano ściany fundamentowe z bloczków betonowych i zalano mieszanką betonową elementy żelbetowe. Tak wykonane ściany fundamentowe zabezpieczone zostały dysperbitem.

Przed wykonaniem ścian przyziemia, na górnej powierzchni ścian fundamentowych (również w miejscach występowania słupów i rdzeni żelbetowych) wykonano zabezpieczenie dysperbitem. Następnie na tak przygotowane podłoże ułożono folię fundamentową PCV, „nabijając” ją w miejscach lokalizacji prętów zbrojeniowych.

Po dwóch latach użytkowania obiektu pojawia się w budynku (na słupach żelbetowych) wilgoć podciągana kapilarnie z gruntu. Oczywistą oczywistością są popełnione przez wykonawcę błędy. Najgorsze jest jednak to, że uważa on, że wszystko zrobił prawidłowo. Panie Jerzy jakich argumentów użyć, aby wykazać wykonawcy, że sposób wykonania robót był wadliwy? Czy najprostszą metodą naprawczą będzie wykonania tynków renowacyjnych do poziomu około 1m od podłogi wraz z malowaniem tak przygotowanego podłoża stosowną farbą dyfuzyjną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

MaciekStemat nr 308-2225
visibility czytano 509 razy

Zamoczone ocieplenia dachu podczas wygrzewania posadzek


Witam serdecznie,
Sprawa dotyczy pozbycia się wilgoci z wełny mineralnej a dokładnie pomiędzy jej górą a membraną paroprzepuszczalną.
Dane:
- dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym + nieocieplony strych, dach dwuspadowy, warstwy dachu zgodnie z dołączonym rysunkiem oprócz dodatkowego zastosowania oplotu wentylującego pod blachą, ogrzewanie podłogowe w całym domu, źródło ciepła Pompa ciepła powietrze – woda, w ścianach szczytowych wykonano otwory wentylujące strych nieocieplony (średnica 25cm).
Etap budowy:
- Tynki gipsowe wykonane 3 miesiące temu, wylewki anhydrytowe wykonano 4 miesiące temu, okna i drzwi otwarte na oścież do grudnia w celu pozbycia się wilgoci.
- Zamontowano wełnę mineralną pomiędzy jętkami i krokwiami, tylko w jednej warstwie, nie wykonano montażu folii paroszczelnej (mój błąd). Z zewnątrz dom ocieplony styropianem 20cm + klej i siatka.
- zakończono proces wygrzewanie posadzek, aktualna temperatura powietrza wewnątrz około 25 st C, temperatura zasilania ogrzewania podłogowego 31 st C.

Problem:
Tydzień temu podczas najwyższych temperatur w domu zauważyłem zaciek wody na ścianie kolankowej, pojawił się w związku z kondensacją pary wodnej na membranie, woda spływała po membranie na wełnę a następnie na ścianę (akurat w tym miejscu nie była dokończona szczelnie). Pomieszczenia nie były odpowiednio wietrzone w celu pozbycia się wilgoci. Na nieocieplonym strychu membrana była cała zroszona kroplami wody, przy dotknięciu krople spadały prosto na dół bądź zsuwały się w dół po membranie na wełnę mineralną która w górnej warstwie była mokra. Pojawiły się zacieki wody na elewacji.

Poczynione kroki: Wypożyczyłem 4 osuszacze o wydajności około 30l/dobę, rozstawiłem na dole i na górze domu, zakupiłem mierniki temperatury i wilgotności powietrza do monitorowania. Wilgotność przed włączeniem osuszaczy wynosiła 60-70%, temperatura w szczycie wygrzewania posadzek wynosiła 33stC, zewnętrzna około 0 st C. Ponadto wykonano otwory wentylujące strych (średnica 25cm) – wcześniej były tylko otwory w membranie paroprzepuszczalnej wzdłuż kalenicy o szerokości około 2cm + niepodłączone jeszcze wywiewki z kanalizacji. Sukcesywnie zmniejszałem temperaturę zasilania zgodnie z procedurą wygrzewania posadzek (2st dziennie).

Rezultaty do wczoraj:
Zacieki na ścianach elewacji zniknęły niemal całkowicie. Temperatura wewnatrz około 26 st C, wilgotność 30-40 % w zależności od pomieszczenia. Zostawiłem jeden osuszacz działający na poddaszu. Znalazłem 2 pęknięcia tynku na ścianach.
Celem dodatkowej wentylacji poddasza i pozbycia się wilgoci do czerpni od strony wewnętrznej zamontowałem wentylator przemysłowy o mocy ponad 600w, wydajność teoretyczna 4000m3 a praktyczna pewnie koło 2500m3/h.
Problemem jest tylko woda pomiędzy membraną paroprzepuszczalną a wełną której nie mogę się pozbyć.

Stan na teraz:
Wydaje mi się że pojawiły się nowe / większe zacieki z uwagi na to że powietrze wdmuchiwane jest na poddasze i częściowo ucieka przez szpary. Na podbitce pojawiły się w kilku miejscach krople, gdzie najpewniej z uwagi na wywiewane nieco cieplejsze powietrze skrapla się wilgoć.

Propozycja dalszego działania:
Na początku stycznia planowana była sucha zabudowa stropu poddasza użytkowego, na tą chwilę kompletnie nie jest możliwa z uwagi na uwięzioną wilgoć w wełnie mineralnej. Nieco szalony plan zależny od pogody przewiduje przy dodatniej temperaturze zewnętrznej w ciągu dnia:
1) Wcześniejsze zrezygnowanie z wentylatora na poddaszu prawdopodobnie nie za wiele da a koszt wynajmu i prądu to 1000zł miesięcznie. Potrzymam go jeszcze 2 dni i ocenię rezultaty.
2) uprzednie zmniejszenie temperatury wewnątrz domu do 5 st C, zachowując niską wilgotność powietrza wewnątrz,
3) ściągniecie wełny mineralnej na skosach między krokwiami, gdzie jest uwięziona woda (około 45m2),
4) ocena zamoknięcia i jego rezultatów dla elementów takich jak murłata, krokwie, ściana kolankowa itd.,
5) wytarcie do sucha (ewentualne zastosowanie wentylatorów i wietrzenie) membrany paroprzepuszczalnej od wewnątrz,
6) jak najszybszy montaż dwóch warstw wełny mineralnej wraz z folią paroprzepuszczalną celem ograniczenia możliwości powstania skroplin, niestety pewnie zajmie 2 dni.

Co Pan myśli o powyższym planie działania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.