porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 43


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
PiotrekZettemat nr 308-825
visibility czytano 237 razy

Wilgoć i pleśń w łazience w wieżowcu


Witam.
Kupiliśmy mieszkanie w starym wieżowcu z wielkiej płyty. Dobra lokalizacja, cena na którą w danej chwili było nas stać. Gruntowny remont zaplanowany na okres za ok. 4-5 lat. Mieszkanie nie jest w bardzo złym stanie, tzn. da się mieszkać. Jest tylko jeden główny problem z którym musimy się uporać już teraz. Mianowicie. Pleśń w łazience. Przyczyną jest ogromna wilgoć, słaba wentylacja w mieszkaniu, a właściwie jej brak. Aby spróbować temu zaradzić zlecę wykonanie nawietrzaków w oknach PVC. Ciąg w wentylacji grawitacyjnej jest przy uchylonym oknie więc gdy zapewnię napływ powietrza wentylacja powinna choć trochę funkcjonować. Żadne wentylatory nie wchodzą w grę bo mamy kanały zbiorcze. Podejrzewam, że może to nie zlikwidować całkowicie przyczyny. Jest także masa innych błędów budowlanych, które przy wspomnianym remoncie planuje zlikwidować.
Moje pytania:
1. Jak pozbyć się tej ogromnej wilgoci w łazience już teraz?
2. Jak pozbyć się pleśni, na tyle skutecznie by nie zagrażała zdrowiu oraz nie pojawiła się znowu? Poglądowo zamieszczam zdjęcia z łazienki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

slusar.o2temat nr 308-844
visibility czytano 326 razy

Zbyt wysokie ściany szczytowe


Dzień dobry,
Taka gafa znaleziona na budowie. Panowie domurowali ściany szczytowe do membrany, bez miejsca na zachowanie ciągłości izolacji termicznej. Co gorsza od zewnątrz jest już styropian+siatka na kleju. Da się jakoś z takiego błędu wyjść w miarę prosto? Dach dwuspadowy, dachówka ceramiczna, mur z porothermu 25.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-919
visibility czytano 341 razy

Jak uniknąć glonów i pleśni wewnątrz poliwęglanu komorowego?


Co jest powodem powstawania glonów i pleśni wewnątrz struktury płyt z poliwęglanu komorowego, który użyto jako pokrycie dachowe np. wiaty przystankowej lub garażu. Czy jest to niewłaściwy montaż?
Odpowiedź płatna
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom poliwęglan komorowy

looopezzztemat nr 308-1048
visibility czytano 135 razy

Hydroizolacja pionowa fundamentu na nierównym podłożu


Pytanie o hydroizolację. Jak można zaizolować przejście miedzy betonem podłogi a silikatami (I warstwa kleju pod silikatami). Warstwa ta jest bardzo nierówna i wyrównywanie jej masami naprawczymi typu Sperrmortel lub Cersanit T20 może być kosztowne i czasochłonne. Chciałbym miejscami obsypać dom do poziomu drugiej warstwy silikatów. Chciałbym zastosować na silikaty hydroizolację z Fundamentflex 2K. Myślałem żeby warstwę kleju zabezpieczyć taśmą hydroizolacyjną np Atlas Hydroband 3G, która będzie zatopiona obustronnie w masie KMB. Na to przyjdzie warstwa styropianu XPS 20cm. Czy takie rozwiązanie można zastosować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty cokoły hydroizolacje porady inwestorom

Marta W.temat nr 308-1108
visibility czytano 230 razy

Mokre ściany od wewnątrz i od zewnątrz domu na podmokłej działce


Witam. Odziedziczyłam dom po rodzicach. Dom jest częściowo podpiwniczony. Mam okropny problem z wodą w piwnicy oraz mokrymi ścianami nad podłogą na parterze w całym domu. Jest też pleśń. Na elewacji widać mokre plamy. Szukam firmy która by się podjęła osuszenia i zaizolowania. Mieszkam na obniżonym terenie i obecnie poziom wód gruntowych jest prawie równy terenowi. Ogród, który jest jeszcze niżej niż dom jest cały zalany i zrobił się tam dosłownie staw.


Odwiedziło mnie już kilka firm i mam wrażenie, że każdy zachwala technologie, które stosuje a nie umie powiedzieć co by się w moim przypadku najbardziej nadawało. Dzisiaj pan z jednej firmy namawiał mnie na drenaż opaskowy ale z Pana porad i książki widzę, że to w przypadku tak wysokich wód gruntowych nie ma sensu. Inna firma namawiała na uszczelnienie piwnicy tylko i wyłącznie od wewnątrz, co też mi się zdaje że nie da rezultatu. W przyszłym tygodniu ma przyjechać firma która zajmuje się osuszaniem budynków za pomocą podcinania.  Do tej metody też jestem sceptycznie nastawiona, gdyż jak obkopią dom to zrobi się tam „fosa” i trzeba będzie wypompowywać wodę z całej okolicy. Czy coś da zasypanie albo zabetonowanie piwnicy?

Proszę o pomoc.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne zawilgocenia zasolenia hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Eliza Warskatemat nr 308-1139
visibility czytano 1164 razy

Badanie kamerą termowizyjną, a pozew do sądu wobec dewelopera


Witam.
Panie Jerzy. Mieszkamy od roku w nowym budynku szeregowym i po zimie wystąpiły liczne przemarzania i pleśń między sufitem a ścianami pod balkonami oraz przy podłogach. Czy badania termowizyjne w postaci raportu są podstawą do złożenia pozwu sądowego wobec dewelopera? Pytam, bo znajomy inżynier proponuje zlecenie wykonania takich badań.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ekspertyzy fizyka budowli zagrzybienia przemarzanie pleśń porady inwestorom

rydzyktemat nr 308-1170
visibility czytano 864 razy

Wentylacja sauny i jej pomieszczenia


W łazience domu jednorodzinnego projektowana jest sauna. Dom posiadał będzie wentylację mechaniczną z rekuperacją. Sauna używana będzie okazjonalnie.
Według tego co poczytałem producenci zalecają doprowadzenie do pomieszczenia w którym znajduje się sauna świeżego powietrza. W projekcie instalacji który posiadam, instalatorzy zaproponowali tylko wyciąg.
Czy jest to błąd i w tym pomieszczeniu powinna być wentylacja zrównoważona? Jeśli tak to nawiew umieścić przy saunie a wyciąg po przeciwnej stronie pomieszczenia - czytałem że wyciąg powinien być oddalony od sauny aby nie trafiało do niego bezpośrednio rozgrzane powietrze i nie dochodziło do kondensacji.
Sauna będzie posiadała kratkę pobierającą powietrze z pomieszczenia pod piecem a wywiew będzie u góry po przeciwnej stronie. Czytałem temat nr 333 niestety są tam same ogólne informacje o potrzebie analiz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane sauny

TomiLeetemat nr 308-1203
visibility czytano 684 razy

Fuszerka tartaku i mokre deski na dach


Deski pocięte około tygodnia temu, leżały pod chmurką w tartaku w paczce bez przekładek. Właśnie przekładam na przekładki. Widoczne ślady nalotu pleśni. Są poczerniałe. Za dwa dni (w poniedziałek) ma dojechać kolejna partia desek z tego samego przetarcia. Obawiam się widoku jeszcze gorszego. Człowiek w tartaku, mówi że sosna tak ma i że to normalne bo oddaje soki - Amerykę odkrył. Powiedział, że może mieć świeżo pocięte deski na środę. Dach ma być deskowany za 2 tygodnie.
1. Czy deski nadają się do deskowania dachu?
2. Czy widoczna pleśń może w jakiś cudowny sposób ulec wywietrzeniu jeżeli deski będą teraz na przekładkach?
3. Czy do impregnacji takich desek - po przeschnięciu - Adolit HOLZBAU B to dobry preparat czy są lepsze?
Pamiętam, że w miejscu przebywania zwierząt w oborach bieliło się ściany wapnem żeby zabić florę. Może i tu wapno w proszku lub w innej postaci mogłoby zdać egzamin (?)
Proszę o konkretną poradę co zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy więźba dachowa porady inwestorom

gabrielka115temat nr 308-1324
visibility czytano 335 razy

Wilgoć na ścianie w 7-letnim domu z fundamentem z błędami


Panie Jerzy, kolejne raz proszę o fachową pomoc. W domu zamieszkałym przez 7 lat - 3 lata temu na ścianie w salonie pokazały się pierwsze ślady wilgoci. W tym roku wilgoć przybrała mocy - zdjęcia w załączniku.
Szczegóły wykonania budynku:
- ławy w gruncie
- papa pomiędzy ławami, a ścianami (tutaj nie ma pewności)
- papa pomiędzy ścianami fundamentowymi a ścianami budynku jest.
- dysperbit okryty folią kubełkową na zewnątrz (bez ocieplenia)
- beton podkładowy na zagęszczonym piasku, folia pomiędzy betonem podkładowym i wylewką.
- teren iły/glina fundamenty obsypane piaskiem z zewnątrz
- deszczówka odprowadzana do rowu
Zdaje sobie sprawę, że jest tu multum rzeczy które są zrobione nie zgodnie z Pana książką. Proszę o radę w jaki sposób inwestorzy znajdując problem w swoim budynku powinni działać, żeby rozwiązać np. taki problem jak tutaj opisałam.
Dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

SZAKALtemat nr 308-1456
visibility czytano 372 razy

Jak sprawdzić jakość domu przed jego zakupem?


Bardzo proszę o poradę na co zwracać uwagę przy zakupie domu typu „klocek” z lat 80. aby nie kupić przysłowiowego kota w worku.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary porady inwestorom ocena stanu technicznego


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.