porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
24
 
23
 
22
 
21
 
20
   ...  
1
 
 
Grzegorztemat nr 308-1625
visibility czytano 356 razy

Instalacja cyrkulacyjna c.w.u.


Czy cyrkulacja ciepłej wody może być zrobiona na zasadzie dwóch rozdzielaczy jak w ogrzewaniu podłogowym? Woda z rozdzielacza zasilającego do odbiornika/trójnik na odejście do np. umywalki/powrót do rozdzielacza powrotnego. Połączenie zaprasowywane w ścianie.
Zamysł powstał w celu zapewnienia komfortu oraz cyrkulacji na każdy odbiornik osobno. Pompa obiegowa sterowana czujnikiem ruchu i przekaźnikiem czasowym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.w.u. porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Młody Instalator temat nr 308-1626
visibility czytano 872 razy

Sprawy organizacyjne korzystania z serwisu BDB


Witam
Wszystkich użytkowników jestem tutaj nowy co prawda nie jestem osoba wykonująca prace murarskie zbrojeniowe tylko jestem hydraulikiem ale żeby być dobrym hydraulikiem to chyba wiadomo że trzeba trochę z elektryki trochę z fizyki chemii oraz budowlanki a wiec proszę o wyrozumiałość.

- Pytanie pierwsze jak wygląda ocieplenie posadzkowe przed jastrychem chodzi dokładnie o to do jakiej grubości steropian sterodur czy wełnę można kłaść, bo nie tylko parametry termo się liczą ale też parametr na ściskanie chyba nie możemy danej grubości przekroczyć żeby zejść do bardzo dobrego współczynnika przenikania.
- ile cm wełny
- ile cm steropianu
- ile cm sterodur
- ile cm sterodur plus steropian
- ile cm sterodur plus wełna

- Drugie pytanie brzmi jeśli na posadzkę kładziemy steropian na mijanke żeby uniknąć mostków to dla czego nie chętnie stosuje się na mijankę na fasadzie budynku?

- Trzecie pytanie, jest to pytanie o rodzaj izolacji poziomej przed jastrychem jaka najlepsza prosił bym napisać za i przeciw poniżej wymieniłem kilka jakie znam prosił bym o wady i zalety
- papa w rolkach zgrzewana bezpośrednio
- folia hydroizolująca
- masa bitumiczna
- może beton wodoodporny W8?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli

Młody Instalator temat nr 308-1627
visibility czytano 290 razy

Frezowanie jastrychu pod rurki grzejne


Na temat frezowania jastrychu pod wężownicę ogrzewania podłogowego. Czy można frezować jastrych pod rury ogrzewania podłogowego? Technologia wydaje się prosta logiczna ale czy sprawdzona?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrzewanie podłogowe

mkoztemat nr 308-1630
visibility czytano 1008 razy

Folia PE jako hydroizolacja?


Kierownik wnioskuje z uwagi na aspekty ekonomiczne oraz badania geologiczne które udostępnił inwestor skłaniają do wykorzystania istniejących gruntów rodzimych do powtórnego wbudowania oraz do zmiany układu warstw posadzki na gruncie z uwagi na niewystępowanie zwierciadła wody gruntowej jak i dobry współczynnik filtracji gruntów rodzimych. Zmianę warstw podłogi na gruncie z
P1 - Podłoga na gruncie - wg projektu
- posadzka 20mm
- ogrzewanie podłogowe w jastrychu betonowym 70mm
- folia aluminiowa refleksyjna
- styropian XPS lub EPS-200 układany w dwóch warstwach 200mm
- hydroizolacja np. masa polimerowo-bitumiczna gr
- beton podkładowy C16/20 100mm
- folia PE 0,2mm na suchy zakład 30cm
- warstwa kruszywa płukanego 8-16mm 200mm
- geowłóknina min 90 g/m2 na zakład suchy 25 cm
- pospółka zagęszczona mechanicznie warstwami do spodu fundamentów
na
P1 proponowana zmiana
- posadzka 20mm,
- ogrzewanie podłogowe w jastrychu betonowym 70mm,
- folia aluminiowa refleksyjna,
- styropian EPS-200 układany w dwóch warstwach 2x100mm
- 2 x folia budowlana PE 0,2mm układana na suchy zakład,
- beton podkładowy C12/15 100mm
- grunt rodzimy z odkładu (piasek). W przypadku nieosiągnięcia współczynnika zagęszczenia ≥ 0,95 ostatnie 30 cm będzie wykonane z pospółki.

Wiem z prześledzonych wątków i książki że folia nie stanowi hydroizolacji, ale mam prośbę o uzasadnienie. Czy chodzi o suchy zakład, czy nietrwałość folii?
Producenci folii reklamują ją w artykułach jako materiał hydroizolacyjny
np. tutaj

Kolejna zmianadotyczy rezygnacji z folii pod betonem podkładowym, zapewne ma to znaczenie dla właściwej pielęgnacji betonu oraz jego składu? Znalazłem w innej poradzie informację, że na właściwie wylanym betonie podkładowym można wykonać hydroizolację z emulsji bitumicznej.

W jakich warunkach można zostawić grunt rodzimy? Nie jestem jako architekt przygotowany do oceny gruntu na budowie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Nielukasztemat nr 308-1633
visibility czytano 291 razy

Termorenowacja i remont fundamentu domu istniejącego


Szanowny Panie,
jestem w trakcie remontu domu z lat 90. Budynek będzie poddany termomodernizacji i wymianie stolarki Wykonawca prac zasugerował, że należy odkopać fundament, skuć wystające poza elewację elementy. Następnie wytynkować na równo z elewacją powstałe ubytki tynkiem cementowym, zabezpieczyć całość masą 2K, położyć na to styrodur 5 cm a na niego folie kubełkową wszystkie pracę do wysokości izolacji poziomej. Następnie wykonać drenaż opaskowy. Pracę będą wykonywane tylko na zewnątrz budynku. Fundament w budynku składa się z dwóch warstw 40 cm stopy to kamień wapienny łączony zaprawą cementową, 60cm beton. Poziom wód gruntowych na wysokości stopy wykonanej z kamienia, grunt przepuszczalny. Wewnątrz podłoga na gruncie, docelowo ogrzewanie podłogowe. Moje pytanie brzmi, czy podany zakres prac jest zasadny i czy technologia jest odpowiednia a jeśli nie to proszę wskazać błędy.
Z poważaniem Łukasz Niegolewski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne remonty renowacje naprawy porady inwestorom

mysterytemat nr 308-1635
visibility czytano 587 razy

Podpiwniczenie a przyłącze kanalizacyjne poniżej poziomu wody gruntowej


Szanowny Panie,
Jestem przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dom częściowo podpiwniczony. Z tematem hydoizolacji jestem zapoznany. Ława fundamentowa będzie z betonu napowietrzonego, ściany fundamentowe części podpiwniczonej jednolite lane, reszta murowana z bloczków betonowych. Pytanie mam odnośnie przyłącza instalacji kanalizacyjnej w piwnicy. Poziom wody gruntowej zaznaczony niebieską kreską.

1. Czy zrobić rurę osłonową d200 i w to włożyć rurę d160 (jak to uszczelnić)? Czy można od razu włożyć docelową rurę d160 w systemowym przepuście?

2. Czy można zrobić przepust w ławie fundamentowej? rysunek 1

3. Czy lepszą opcją będzie zrobienie przepustu powyżej poziomu wody gruntowej d160 (dla ścieków większych frakcji) oraz mniejszej średnicy rury d75 (dla wody z kratki i zlewów) w poziomie posadzki piwnicy? Połączenie obu rur poza obrysem budynku. rysunek 2. W obu przypadkach zamierzam zastosować zasuwę kanalizacyjną ze studzienką rewizyjną poza obrysem budynku.

4. Piony kanalizacyjne mam zaprojektowane wewnątrz ścian (gr 30cm). Czy można w tym miejscu wmurować pustak wentylacyjny 20x24 dla poprowadzenia rury? Następnie zaszalować ściany i wylać z wbudowanym pustakiem? Uniknę w ten sposób wycinania bruzd w ścianie.

Ze względu na zachowanie spadku 1,5-2% przyłącz kanalizacji pod ławą fundamentową nie wchodzi w grę.
rzędna posadzki piwnicy 233,24m
rzędna dna studzienki ściekowej 232,17
odległość od studzienki 20m

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady architektom przyłącze kanalizacyjne (przykanalik) przyłącze wodociągowe przyłącze gazowe

Paweł T.temat nr 308-1640
visibility czytano 307 razy

Zawilgocony i zagrzybiony stary dom - jak uzdrowić?


Witam serdecznie Panie Jerzy,

Mam problem ze starym domem. Niestety nie udało mi się dotrzeć do dokumentów odnośnie wód gruntowych i melioracyjnych. Zrobiłem natomiast wywiad wśród sąsiadów. Poziom wód gruntowych jest ponoć wysoki od momentu kiedy gmina zrobiła drogę asfaltową obok posesji, od tamtego momentu poziom wód znacząco się podniósł. Fundamenty są kamienne bazaltowe do głębokości około 70cm, na nich jest podmurówka z cegły pełnej na wysokość około 70 cm. Fundament jest non stop mokry, a w domu pojawił się grzyb i wilgoć. W ciągu roku poziom zawilgoceń obniżył się o około 20 cm przy wietrzeniu domu. Domu poprzedni właściciel nie ogrzewał stale tylko małą kozą w jednym pokoju. W czasie ulewy i potem próbowałem wybierać wodę z próbnego wykopu ale ona stale nachodziła na około 15-20 cm spod fundamentu. Rodzaj gleby na całej działce to glina, choć wg papierów ze starostwa powinny być piaski. Dom jest opasany starym niemieckim drenażem z kamionki w odległości około 50 cm.

Przy domu jest jedna studnia rewizyjna do której odprowadzana jest woda i rura z piwnicy (w pom. gosp.)  odprowadzająca wodę. Druga studnia rewizyjna na końcu działki - ta w lepszym stanie odprowadza wodę do strumienia który znajduje się około 100m od domu.


Chciałbym podciąć mur - ma grubość około 36cm i podobno jest w środku z pustką powietrzną. Sąsiedzi mówią iż ta pustka spełnia rolę wentylacyjną i nie jest ona stała tylko jako szyby wentylacyjne co kilkanaście cm. Mają pewnie racją ponieważ nad fundamentami są otwory wentylacyjne. Podłoga jest na legarach. Podcinkę motywuję tym iż chcę to zrobić raz a dobrze i zapomnieć o temacie. Proszę Pana o doradzenie w sprawie fundamentu, czy należy go zarzucić szlamem, następnie dolać betonem na równo i zastosować np. ciężki bitum z siatką i do tego folia kubełkowa (to proponuje jeden wykonawca), czy inny sposób izolacji? Gdzie i jak zrobić drenaż, otoczak już mam średnica 16-32 płukany. Gdzie umieścić studnie drenażowe, czy nie będzie problemów jak skarpę usunę do poziomu całej działki ponieważ poziom gruntu jest do okien pomieszczeń gospodarczych które też są zawilgocone. Rozmawiałem także z jednym panem który jako jedyny jeszcze żyje a mieszkał w tym domu i który powiedział iż poziom w studni jest tak wysoki, że on nie pamięta aby taki kiedykolwiek był jak on tam mieszkał. Twierdzi iż nigdy nie było wilgoci w domu i wody stojącej w piwnicy ponieważ jego ojciec pędził tam bimber i dogrzewał pomieszczenie elektrycznym grzejnikiem który obecnie stoi w wodzie. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź choć wlałbym porozmawiać o problemie tel. Proszę napisać tylko kiedy? Dom zamierzam remontować gruntownie łącznie z wylaniem na dole posadzki anhydrytowej do ogrzewania podłogowego oraz nowymi tynkami cementowo wapiennymi, czy poleca Pan jakiegoś producenta? Jakim materiałem docieplić dom?

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne hydroizolacje pleśń podbicia fundamentów porady inwestorom remonty

micmac23temat nr 308-1641
visibility czytano 311 razy

Mostek cieplny na styku podłogi i ściany fundamentowej


Mam wybudowany stan zero. Zastanawiam się nad dalszym etapem prac. Ostatnia warstwa bloczków jest ponad gruntem, natomiast chudziak zalany jest do przedostatniego bloczka (widać na załączonym rysunku). Jak w takiej sytuacji wykonać hydroizolację podłogi na gruncie i jak ją połączyć z izolacją na ścianie? Bloczki zabezpieczone są masą KMB. W projekcie mam 20 cm styropianu pod jastrychem czy nie powstanie mostek termiczny pomiędzy podłogą a fundamentem (sytuacja jak w książce strona 70).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Sergiotemat nr 308-1643
visibility czytano 346 razy

Oparcie drzwi tarasowych i wejściowych w domu szkieletowym na płycie żelbetowej


Jak opierać drzwi tarasowe oraz wejściowe w domu szkieletowym na płycie z podmurówką?
Układ warstw podłogi wg załączonego rysunku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maciej Kuleszatemat nr 308-1644
visibility czytano 429 razy

Uszczelnienie styku ściany z dachem przed tynkowaniem


W zaleceniach związanych z pielęgnacją tynków wewnętrznych (u mnie cementowo-wapienne) mamy informację o zachowaniu pełnej szczelności domu przez pierwsze 2 tygodnie, później rozszczelniamy okna a po następnym tygodniu możemy uchylać.
Jak to się ma do nieszczelności domu na styku wieńca z połacią dachową? Po obwodzie mam szczelinę gr. ok. 20 cm i na poziomie podłogi piętra czuć "lekkie" przeciągi. Czy taka szczelina powinna zostać uszczelniona choćby tymczasowo na czas schnięcia tynków?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne ocieplenia dachy porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
50
   ...  
24
 
23
 
22
 
21
 
20
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.