porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 38


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
dktemat nr 308-2216
visibility czytano 335 razy

Błędy przy budowie podczas robót wykończeniowych zimą


Dzień dobry,

podczas realizacji prac wykończeniowych (okres listopad - grudzień) w domu jednorodzinnym z dachem spadzistym pojawiła się znaczna wilgoć a następnie grzyb na strychu nieocieplonym. W pierwszej kolejności zauważyłem znaczne ilości skroplin spływające i kapiące z dolnej powierzchni membrany wysokoparoprzepuszczalnej na strychu nieocieplonym. Część skroplin spływając po membranie zapewne dostała się niżej i zawilgociła częściowo wełnę na skosach poddasza. Do nagromadzenia wilgoci na strychu doszło w trakcie prac związanych z ocieplaniem i zabudową poddasza, wykonaniem szpachlowania / gładzi oraz wygrzewania wylewki anhydrytowej. Domyślam się, że jest to wilgoć technologiczna z wymienionych prac.
Po zakończeniu realizacji termoizolacji i zabudowy poddasza zauważyłem, że skropliny z membrany nie znikają więc postanowiłem pozostawić otwarty wyłaz schodów strychowych, aby ciepłe powietrze z części mieszkalnej osuszyło strych. Dodam, że na poddaszu ciągle pracuje osuszacz, a wilgotność powietrza na parterze i poddaszu jest aktualnie poniżej 30%. Po kilku dniach otwartego wyłazu, na strychu jest już znacznie mniej wilgoci, występują już tylko lokalnie skropliny na spodniej powierzchni membrany dachowej. W tym momencie zauważyłem pojawiające się wykwity grzyba, głównie tam gdzie w konstrukcji pokrycia dachowego wykorzystano płyty OSB (w załączeniu zdjęcia).
Mam nadzieję, że jest to jednorazowa sytuacji wynikająca z wilgoci technologicznej, która dostała się na poddasze. Pytanie jak najlepiej postąpić aby szybko usunąć skutki tej sytuacji? Planuję w dalszym ciągu utrzymywać otwarty wyłaz strychowy aby ciepłe powietrze osuszało strych. Czym najlepiej potraktować wykwity grzybowe oraz czy warto w tym momencie dodatkowo zabezpieczyć całą widoczną konstrukcję dachową jakimś środkiem przeciw grzybom?
Czy w sezonie letnim wszystko powinno się ostatecznie dosuszyć samoistnie czy należy podjąć jeszcze jakieś dodatkowe działania? Czy jest sens wstawiać na strych również osuszacz? Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Miketemat nr 308-2258
visibility czytano 483 razy

Refleksyjna wiatroizolacja w dachu - kiedy stosować?


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie membran dachowych marki Tyvek, którą wielokrotnie pan polecał jako bardzo dobrej jakości. Chodzi mi o porównanie dwóch modeli dla Sd =0.03, mianowicie:
- Tyvek Supro: ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-tyvek-supro-10648.html )
- Tyvek Solid Silver ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-metalizowana-tyvek-solid-silver-17144.html )
Głównie chodzi mi o powłokę odbijającą promieniowanie w membranie Solid Silver, czy takie coś ma sens? Może to realnie zmniejszyć nagrzewanie się warstw dachu? Warto w to iść czy lepiej zastosować model Supro który ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki włóknowo-cementowe dachówki ceramiczne dachówki cementowe dachówki blaszane - blachodachówki dachówki bitumiczne wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

AndrzejMtemat nr 308-2426
visibility czytano 391 razy

Mocowanie płatwi dachowych


dzień dobry,
chciałbym się zapytać odnośnie podparcia i mocowania płatwi. mam płatew opartą na dwóch ścianach szczytowych oraz na dwóch wew. słupach żelbetowych.
na ścianach szczytowych będzie wykonana poduszka pod płatew. Przy oparciu na poduszce czy na słupie żelbetowych będzie zastosowana papa do oddzielenia. moje pytanie brzmi czy wypuszczać szpilki do łączenia płatwi z murem czy słupem żelbetowym, czy pozostawić płatew tzw. "pływającą" ze względu na wysuszanie drewna i jej ruchy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Rozpędzkitemat nr 308-2500
visibility czytano 238 razy

Zamiana słupów podpierających belkę kalenicową na grzędy w więźbie dachowej


Panie Jerzy,
piszę ponieważ chciałbym rozwiać swoje wątpliwości związane z więźbą dachową. W projekcie mam więźbę krokwiowo jętkową z płatwią kalenicową. Pierwotnie płatew kalenicowa miała się opierać na słupach żelbetowych w ścianach szczytowych oraz trzech słupach drewnianych pod którymi w stropie teriva były przewidziane wzmocnienia w postaci HEB-ów. (Rys. 1 )
Na etapie adaptacji strop teriva nad parterem został zamieniony na monolityczny oraz zaprojektowany został strop ze skosami żelbetowymi nad poddaszem, wówczas słupy podpierające płatew kalenicową miały oprzeć się na nadciągu biegnącym równolegle do kalenicy, będącym elementem stropu nad poddaszem.
Ze względu na koszty i długi czas wykonania finalnie zrezygnowałem ze stropu nad poddaszem i pojawił się problem z podparciem płatwi kalenicowej. W stropie nad parterem nie ma podciągów czy wzmocnień w miejscach gdzie wcześniej były HEB-y (przed adaptacją), a miejsca oparcia słupów podtrzymujących płatew nie zostały w żaden sposób dozbrojone.
Po konsultacjach z projektantką i kierownikiem budowy stanęło na tym, że zrezygnujemy z jednego słupa (nr 3), a w zamian za to zastosujemy grzędy o przekroju 5x12 pod płatwią kalenicową (po dwie na każdej parze krokwi) oraz płatwie pośrednie na łączeniu pomiędzy jętkami a krokwią, które nie będą w ogóle podparte.
Szukam jednak niezależnej opinii, ponieważ mam pewne wątpliwości:
1. Czy strop w miejscu oparcia słupa nr 1 wytrzyma dodatkowe obciążenie? (projektantka nie przeprowadziła żadnych obliczeń uwzględniających dodatkowe obciążenie, pod słupem nr 2 jest słup żelbetowy, więc zakładam że tu nie będzie problemu).
2. Czy zastosowanie grzęd zamiast słupa nr 3 będzie wystarczające?
3. Czy grzędy stosować na każdej parze krokwi czy tylko na kilku parach w miejscu gdzie miał być słup nr 3 (skoro wcześniej ich nie było, to po co stosować je w miejscach gdzie płatew będzie podparta słupami nr 1 i nr 2?)
4. Czy płatwie pośrednie mają jakikolwiek sens jeśli nie będą podparte?
Co Pan o tym myśli?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: adaptacje projektów budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa konstrukcje porady inwestorom porady wykonawcom

sławektemat nr 308-2596
visibility czytano 247 razy

Paroizolacja w stropodachu niewentylowanym pokrytym membraną PVC


Panie Jerzy,
zwracam się do Pana z pytaniem odnośnie konieczności zastosowania paroizolacji z wkładką AL w stropodachu niewentylowanym (dach płaski) domu jednorodzinnego.

W Pana książce, w tego typu dachu, konieczne jest zastosowanie paroizolacji z wkładką AL w celu wyeliminowania kondensacji pary wodnej w warstwie termoizolacji, co jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe.

Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku rozwiązań przedstawianych przez producentów pokryć dachowych. Na przekroju warstw stropodachu wyszczególniają oni kilka różnych możliwości zastosowania paroizolacji - od paroizolacji bitumicznej z wkładką AL aż do zwykłej folii PE.

Jeżeli chodzi o samych wykonawców dachów płaskich - w ofertach jakie od nich otrzymuję również wyszczególniają oni jako paroizolacje tylko folię PE i są nieco zdziwieni jeżeli pada z mojej strony pytanie o paroizolację z wkładką AL.

W wrześniu tego roku planuje wykonanie stropodachu pokrytego membraną PVC w swoim domu i w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy jeżeli hydroizolacja jest wykonana z membrany PVC, którą cechuje duża paroprzepuszczalność to konieczne jest stosowanie paroizolacji z wkładką AL ?

2. Czy możliwe w tym przypadku jest mechaniczne mocowanie termoizolacji do stropu? (przebicie paroizolacji)?

3. Co jest lepszym rozwiązaniem - membrana PVC czy standardowa hydroizolacja bitumiczna?

4. W Pana książce znalazłem informacje, że w warstwie izolacji należy stosować styropian prasowany gładki z frezowanymi krawędziami - ma Pan na myśli np. styropian EPS? Prosiłbym o jakiś przykład jeżeli jest to możliwe.

Dodatkowo załączam zrzuty ekranu z przekroju projektu budowlanego oraz rozłożenie warstw jednego z producentów pokryć dachowych.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe stropodach porady inwestorom porady inżynierom

Piotr A.temat nr 308-2762
visibility czytano 156 razy

Dodatkowe pokrycie papy papą


Dzień dobry
Mam pytanie czy starą warstwę pokrycia dachowego z papy termozgrzewalnej należy gruntować jakimś środkiem czy nie ma takiej potrzeby? Przejrzałem jedną z instrukcji producenta pap odnośnie prawidłowych zasad montażu - warto opierać się na takich instrukcjach odnośnie wytycznych dla wykonawcy?

Równocześnie wyszukuję wytycznych odnośnie obróbek przy kominach, kominkach wywiewnych - takich newralgicznych detalach. Dach płaski, kryty papą termozgrzewalną. Czy warto wywijać papę na całą długość kominów (takie wykonanie zauważyłem na kominach w blokach spółdzielni mieszkaniowej - warstwa papy prawie podciągnięta pionowo do wysokości czap kominowych) czy może nie trzeba tak wysoko i zamontować listwę dociskową (z wcięciem w komin)?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje dachy stropodachy porady wykonawcom porady inwestorom

JWtemat nr 308-2821
visibility czytano 300 razy

O stosowaniu blachy cynkowo-tytanowej w budownictwie


Blacha tytan - cynk jest uważana za jeden z najbardziej trwałych materiałów, ale równocześnie ma pewne restrykcje dotyczące sąsiedztwa innych materiałów.

Na stronie jednego z producentów rozwiązań z tytan - cynku (MetZink) znajduje się
"Instrukcja składowania i zalecenia podczas montażu": https://metzink.pl/wp-content/uploads/2019/03/INSTRUKCJA-TRANSPORTU-I-SKLADOWANIA-01-01-2017.pdf

Wtreścinapisanom.in.:
"Bezpośrednikontakt z betonem, wapnem, bitumem, zaprawą (i innymi alkalicznymi produktami) powinien być unikany bez uprzedniego zabezpieczenia. Stosowanie odpowiednich uszczelniaczy, klejów i mat dystansowych ochroni blachę przed zniszczeniem. Odradzamy połączenia blachy z następującymi rodzajami klejów: silikony zawierające kwasy i żywice epoksydowe, kleje melaminowe, kleje fenolowo - formaldehydowe."

Chciałbym prosić o rozwinięcie przez Pana tego zagadnienia, o którym częściowo można jeszcze przeczytać m.in. w poradzie 495 i 1846.

Miedź - powoduje korozję tytan - cynku, więc definitywnie nie. Należy pewnie wykluczyć taśmy kalenicowe na bazie miedzi.

Co z innymi metalami - stal ocynkowana, aluminium, stal nierdzewna i kwasoodporna, chromonikiel?

Bitumy - nie. A więc rozumiem, że odpadają wszelkiego rodzaju kity, uszczelniacze na ich bazie. Co stosować zamiennie - silikon?

Na jakie materiały należy jeszcze uważać?
Czy blachę tytan - cynk można ciąć szlifierką kątową?

W przypadku zastosowania obróbki i okucia komina, obróbek okapowych, rynien z tytan - cynku, jak poskutkuje sąsiedztwo kwaśnych spalin wydobywających się z komina?

Czy zastosowanie tytan - cynku jako materiału na parapet zewnętrzny jest w ogóle wykonalne?
Parapet będzie częściowo zatopiony w elewacji i będzie miał kontakt z zaprawą klejową, czy tynkiem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy pokrycia dachowe parapety zewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom zabezpieczenia antykorozyjne widoczne

Marcin Lenarttemat nr 308-2832
visibility czytano 299 razy

Panele fotowoltaiczne jako składowa dachu


Czy istnieją dostępne systemy, które umożliwiają używanie tanich (zwykłych) paneli fotowoltaicznych jako integralnej części pokrycia dachu, szczelnie je łącząc? Zastanawiam się nad taką opcją zamiast tradycyjnej blachy czy dachówki, zwłaszcza mając prosty dach dwuspadowy który chcę pokryć w całości od strony południowej. Czy istnieją przeciwwskazania do takiej konstrukcji i czy spotkał się Pan z czymś takim?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fotowoltaika pV porady inżynierom


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.