porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 37


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
TPtemat nr 308-2551
visibility czytano 294 razy

Pleśń i zagrzybienie w starej kamienicy


Dzień dobry,
Od blisko roku mieszkam w starej warszawskiej kamienicy (3.3m wysokość) i pojawił się problem pleśni na ścianie. Znalazłem podobny temat (nr 7), dostęp do niego jest jednak płatny, pomimo zalogowania się do serwisu.
Problem pleśni pojawił się wraz z nadejściem zimy. Występuje on na 1 ścianie w największym pokoju (przy podłodze) oraz w kuchni łazience w górnej warstwie albo na styku okien-ściana w 3 innych sypialniach.
Do tej pory mieszkanie zamieszkiwała 1 osoba która nie korzysta z większości pomieszczeń i nie jest w stanie stwierdzić czy to pojawiało się wcześniej.
Kamienica jest praktycznie nie do ruszenia z zewnątrz. Czy można zastosować np. eps wewnątrz na jednej ścianie albo jakiś preparat antygrzybiczny? W kuchni po każdym gotowaniu jest wilgotno. Niestety niekorzystna ekspozycja powoduje że każde otwarcie okna to wiatr w całym mieszkaniu (ciągnie po ziemi gdzie biegają małe dzieci). W salonie ściana jest po prostu lodowata.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe zagrzybienia zasolenia zawilgocenia pleśń porady inwestorom remonty ruch ciepła i wilgoci

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2585
visibility czytano 279 razy

Określenie czasu przesiąknięcia wody przez strop żelbetowy


Panie Jerzy
proszę o komentarz w opisanej poniżej kwestii, dotyczącej przesiąkliwości stropu żelbetowego. Proszę o analizę, jak można dokonać teoretycznych obliczeń czasu potrzebnego na pojawienie się na dolnej powierzchni stropu międzykondygnacyjnego przesiąków wody, która „penetrowała” ww. strop o grubości 20cm wykonany z betonu klasy C20/25. Do rozważań przyjmijmy „standardowy” beton bez żadnych domieszek i dodatków oraz to, że na płytę betonową „sączyła” się woda z rozszczelnionej instalacji wodociągowej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary ekspertyzy porady architektom porady inżynierom

GGtemat nr 308-2590
visibility czytano 260 razy

Mokre plamy na stropie w budynku wielorodzinnym


Mama mieszka w wieżowcu na parterze. Na I piętrze mieszka sąsiad, notabene „doradca-sprzedawca” w jednym z marketów budowlanych, który od blisko 10 lat remontuje mieszkanie – „sorry takich mamy doradców 😊”. W wieżowcu układ mieszkań w pionie jest powtarzalny (łazienka nad łazienką). Około 6 miesięcy temu mama zauważyła plamy na suficie, potem powstały purchle na suficie i przylegającej ścianie, a w dalszej konsekwencji przerodziło się to w brązowe plamy. Nie było to gwałtowne, ale czas zrobił swoje. Na początku mama sama starała się uporać się z problemem. Wizyty u sąsiada nic nie dawały, bo jej nie wpuszczał i twierdził, że u niego sucho. Były pisma i wizyty młodego inspektora. Kilka razy inspektor nie został wpuszczony. W końcu po wizycie u sąsiada udał się do mamy z informacją, że sąsiad ma wszystko zabudowane „kafelkami” i u niego jest sucho. Mama zrobiła mu awanturę, że głupi itp. Po jakimś czasie inspektor przyszedł do mamy z kamerką i poprosił, że chciałby wywiercić małą dziurkę w suficie, żeby poszukać wycieku. Głupota, ale mama się zgodziła. Jakżeby inaczej – nic nie znalazł i nie wiedział, dlaczego ☹!

Na tę chwilę sprawa jest w martwym punkcie. Nie wiemy, czy sąsiad jest ubezpieczony. Spółdzielnia nie potrafi również uzyskać tej informacji. Ubezpieczalnia spółdzielni, chcąc wyciszyć sprawę przelała bez żadnej decyzji 200zł na pokrycie szkód. Mama nie chce odpuścić, bo szkody są dużo wyższe. Do remontu jest cała łazienka. Dodatkowo nie wiemy, czy sąsiad naprawił przeciek czy nie.

Jakie podjąć dalsze kroki? Mama boi się, że proces będzie sporo kosztował, a i wynik niepewny przy takiej wiedzy inspektorów. Jak reagować na stwierdzenia spółdzielni czy inspektorów, że „u sąsiada jest sucho”. Przecież woda nie leci do góry (kapilarne podsiąkanie tutaj nie występuje). Czy są prawne sposoby, aby zmusić sąsiada do rozkucia zabudowy instalacji celem znalezienia przyczyny zalania? Inspektor twierdzi, że nikt nie podejmie tego ryzyka. Jak okaże się, że przyczyny brak to kto ma pokryć koszty przywrócenia stanu pierwotnego łazienki sąsiada. Co w przypadku, kiedy machniemy ręką na odszkodowanie, zrobimy remont i sytuacja się powtórzy i znowu zostaniemy zalani?
Sprawa wydawała się ewidentna i prosta, a okazała się sytuacją bez wyjścia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: awarie budownictwo mieszkaniowe porady inwestorom

dingleberriestemat nr 308-2662
visibility czytano 242 razy

Badanie składu farby z pobranej próbki


Witam,
Czy jest możliwość oznaczenia składu farby, LZO z pomalowanej powłoki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary farby porady inwestorom

Kottemat nr 308-2698
visibility czytano 294 razy

Pomiar klasy betonu jastrychu młotkiem Schmidta


Panie Jerzy 
pytanie o wytrzymałość jastrychu wykonanego mixokretem. Po trzech tygodniach po wykonaniu zostały zrobione pomiary wytrzymałości wyniki na zdjęciu na pierwszym w części mieszkalnej a na drugim w garażu gdzie wykonawca miał zrobić mieszankę mocniejszą czy to możliwe że zostały uzyskane takie wartości?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy betonowe pomiary porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-2811
visibility czytano 230 razy

Postępowanie z jastrychem cementowym po 4 tygodniach


Panie Jerzy 
przeglądając portal oraz czytając Pana książkę nie znalazłem odpowiedzi na dość prozaiczne pytanie. Minął czas 4 tygodni pielęgnacji betonu. Zdjęliśmy folię zgodnie z pana poradą. A także wygrzaliśmy pomieszczenia (4-5 stopni) tak jak przez cały okres 4 tygodni. I teraz pojawiają się pytania. Napisał Pan że teraz należy na okres zimy zamknąć dom i niech beton sobie leży.

Pytanie 1. Po jakim czasie od zamknięcia 4 tygodni mogę ustawiać na betonie rusztowania aluminiowe bo chciałem układać dalej elektrykę. Czy już mogę formalnie pracować czy odczekać, jeśli tak to ile?

Pytanie 2. Okładzina (panele, płytki, drewno) będą układane pewnie nie wcześniej niż za rok. Pompa ciepła montowana za pół roku. Czy w tym konkretnym przypadku mamy wygrzewać w połowie następnego roku ten beton? Czy to w ogóle ma jakiś sens skoro i tak okładzina będzie układana za taki długi okres czasu?

Pytanie 3. Czy po 4 tygodniach pielęgnacji mam na betonie położyć grunt? Lub po jakim czasie położyć i czy w ogóle kłaść?

Pytanie 4. Po jakim czasie od zamknięcia 4 tygodni można otwierać okna?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe porady inwestorom

Alina M.temat nr 308-2882
visibility czytano 37 razy

Studium wykonalności wentylacji hybrydowej w budynku szkoły


Panie Jerzy,
jestem dyrektorem liceum. Użytkujemy stary zabytkowy budynek. Chcemy zwrócić się do samorządu lokalnego o sfinansowanie wykonania wentylacji hybrydowej, ponieważ mamy problemy z brakiem wentylacji w szkole. 

Władze samorządowe oczekują, że przedstawimy studium wykonalności jako podstawa do wystąpienia o sfinansowanie wentylacji. Co takie studium powinno zawierać i czy Pan może takie opracować?

Pozdrawiam,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne badania i pomiary budownictwo użyteczności publicznej budynki zabytkowe wentylacja hybrydowa porady inwestorom projekty wykonawcze


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.