porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 656


 
 
67
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
Michał Estemat nr 308-2118
visibility czytano 504 razy

Folia paroizolacyjna czy adaptacyjna?


Dzień dobry

Po przeczytaniu rozdziałów Pana książki gdzie są poruszane zagadnienia paroizolacji w dachach, stropodachach i tarasach wreszcie zrozumiałem na czym polega problem z przenikaniem pary wodnej przez te elementy budynku. Przyznaję, że do tej pory ja jak też cała nasza pracownia w ogóle tego tematu nie uwzględnialiśmy w projektach. Ot wskazywaliśmy na folie i na tym koniec. Żeby lepiej zrozumieć, prosimy o wyjaśnienie jakie rodzaje folii paroizolacyjnych są lepsze: klasyczne o stałym oporze dyfuzji Sd czy folie aktywne?

Dziękujemy za przystępne i nieustające poszerzanie wiedzy w tak trudnej dziedzinie jaką jest fizyka budowli. Dodam, że odnaleźliśmy chyba wszystkie Pana publikacje, je wydrukowaliśmy i spięliśmy w skoroszyt, który jest przez nas czytany i przechodzi z rąk do rąk jako biblia. Każdy u nas zatrudniany absolwent w ramach praktyki zaczyna od tej biblii. Czekamy też na dalsze Pana e-wykłady.

Pozdrawiamy,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli folie dachowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty wykonawcze ściany szkieletowe tarasy dachy stropodachy

Maciej Kuleszatemat nr 308-2124
visibility czytano 451 razy

Napowietrzacz w instalacji kanalizacyjnej w domu


Posiadam 3 łazienki. Dwie z nich są na parterze, oddalone od siebie o ponad 10m i nie mają pionów wyprowadzonych ponad dach.
Chciałbym zastosować napowietrzacze zabudowane pod obudową stelaży wc. W samych stelażach przewiduję kratkę wentylacyjną umożliwiającą swobodny dostęp powietrza do wnętrza zabudowy stelaża wc.
Czy przy pojedynczej misce ustępowej i jednej umywalce napowietrzacz powinien mieć średnicę 110mm i przepustowość rzędu 30 l/s czy można go zredukować do np. 50 mm i przepustowości 14 l/s?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

gryzlytemat nr 308-2130
visibility czytano 302 razy

Ściemniająca impregnacja kamienia na elewacji


Dzień dobry.

Proszę o pomoc w doborze środka do impregnacji płytek betonowych na elewacji. Jest to popularny kamień elewacyjny, w moim przypadku Elbrus Graphite. Zależy mi na efekcie tzw. "mokrego kamienia". Te płytki betonowe wyglądają dużo lepiej gdy są mokre. Kamień jest położony od północy w podcięciu, nie narażony na obfite opady deszczu.
Czy odpowiedni będzie Remmers Funcosil AG? Czy zastosować jakiś środek z grupy impregnaty hydrofobizujące?
Czy aby osiągnąć podobny efekt na murku granitowym i parapetach też mogę użyć, któregoś z tych środków? Parapety i murek są z granitu wykończone na tzw. satynę, w kolorze szarym.

Dziękuję za pomoc
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje impregnacja betonu porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

davidestemat nr 308-2131
visibility czytano 636 razy

Zamiana EPS na XPS przy ociepleniu fundamentów


Panie Jerzy,
proszę o radę. Zgodnie z przekazaną przez Pana wiedzą chcę zamienić styropian ESP na XPS. Na jakie współczynniki powinienem zwrócić uwagę przy zamianie styropianu na XPS żeby ten był porównywalny, równoważny z projektowanym? W projekcie dobrany jest styropian EPS 18cm FUNDAMENT firmy TERMOORGANIKA. https://termoorganika.pl/termonium-fundament Chciałbym zastosować któryś XPS z firmy AUSTROTHERM lub SWISSPOR. Czy poleca Pan innych producentów?
Bardzo proszę o pomoc w powyższej sprawie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Miczkotemat nr 308-2134
visibility czytano 242 razy

Wybielanie zszarzałego drewna


Dzień dobry

Mam pytanie odnośnie odświeżania wyglądu elementów drewnianych konstrukcyjnych.
W budynku znajdują się belki stropowe oraz słupy z drewna iglastego, które z czasem zszarzały, a później pociemniały. Elementy nie były nigdy pokrywane żadną chemią typu olejowanie, czy malowanie powierzchniowe.

Czy przeprowadzenie procesu powierzchniowego ługowania wodorotlenkiem sodu nie zmniejszy parametrów wytrzymałościowych drewna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drewno konstrukcyjne impregnacja drewna renowacje wykończenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

toiotemat nr 308-2137
visibility czytano 410 razy

Zastosowanie emulsji bitumicznej jako hydroizolacja


Witam,

mam pytanie o taki produkt jak guma w płynie. Ostatnio przez przypadek widziałem jak jedna z firm (nie będę podawał nazwy) robiła jakiś natrysk na dachu płaskim na nowo budowanym budynku, następnego dnia ta sama firma robiła natrysk, ale na fundamenty. Zatrzymałem się i podpytałem o to co robią, okazało się, że robią natrysk tzw. gumy w płynie, która "podobno" zastępuje na dachach papę i jest bardzo dobrym materiałem na izolację fundamentów. Przejrzałem kilka filmików i wygląda to ciekawie. można to robić natryskując lub samemu wałkiem lub pędzlem.

Ale czy ktoś z obecnych tutaj ma jakieś doświadczenie z takimi produktami, zastanawiam się czy nie zastosować tego zamiast masy KMB na fundamenty. Fundamenty dla mnie to podstawa i nie chciałbym wejść w produkt, który okażę się później nie wypałem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Mateusztemat nr 308-2139
visibility czytano 514 razy

Blędne dane techniczne farb u producenta


Szukając farby o największym oporze wobec pary wodnej natknąłem się na produkty firmy KREISEL. Farba akrylowa 001 o współczynniku μ ≤ 13000 oraz farba elastyczna 007 o współczynniku μ ≤ 20000. W kartach tych produktów jest podany także parametr przepuszczalność pary wodnej, odpowiednio ≥ 140 g/m2 24h oraz ≥ 250 g/m2 24h. Wydawało mi się że im większy współczynnik oporu tym powłoka mniej przepuści pary wodnej. A tutaj jest jakby inaczej... Czy tak może być w rzeczywistości?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe farby elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr Marektemat nr 308-2140
visibility czytano 558 razy

Najazd do garażu ocieplonego


Dzień dobry,
chcę wykonać próg do garażu wg rysunku z książki (rys. FU-083, detal A ). Proszę o informację jaka powinna być minimalna grubość ,,gzymsu" nachodzącego na styrodur? Dla zrozumienia mojego pytania załączam zdjęcie. Mam miejsce na 7 cm czy to wystarczy?

Dziękuję i pozdrawiam.
Pm

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże podjazy i wjazdy porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

kayutemat nr 308-2142
visibility czytano 230 razy

Zastosowanie membran polimerowo-bitumicznych klejonych


Dzień dobry
czy membrany polimerowo-bitumiczne aplikowane na zimno za pomocą systemowych klejów i taśm bitumicznych (np. Schomburg KSK-ABDICHTUNGSBAHN, Knauf Katja Sprint), zastosowane na podłogę na gruncie i poprawnie połączone z izolacją poziomą ław (papa), mają jakieś słabe punkty w porównaniu do np. izolacji szlamem elastycznym? Dużą przewagą tych membran jest ich niższa cena w porównaniu do szlamów elastycznych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje membrany porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

JaspisWGtemat nr 308-2144
visibility czytano 315 razy

Zastosowanie membran do izolacji poziomej na fundamencie


Czy dedykowane folie z rolki do izolacji poziomych fundamentów, bez klejenia do ław fundamentowych to dobre rozwiązanie? Czy lepsze jednak są papy zgrzewane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom fundamenty fundamenty płytowe


 
 
67
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.