porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2504


 
 
252
   ...  
221
 
220
 
219
 
218
 
217
   ...  
1
 
 
bartitemat nr 308-495
visibility czytano 534 razy

Komin a wiatroizolacja i obróbki blacharskie z blachy cynkowo-tytanowej


Witam, moje pytanie dotyczy obróbki komina zaczynając od przebicia przez membranę dachową, dachówkę, opierzenie, a kończąc na obróbce z blachy na rąbek.

W wielu domach u sąsiadów widzę, że w membranie jest otwór pod komin i nie jest to w żaden sposób uszczelnione. Jest sobie dziura i tyle. Wystarczy że gdzieś dostanie się woda i elegancko spłynie po membranie na komin i zamoczy termoizolacje dachu.

Komin mój jest z gotowych pustaków kominowych. Proszę o poradę jak poprawnie wykonać przebicie komina przez membranę dachową, jak i z czego poprawnie wykonać opierzenie komina, czym wypełnić nacięcie w pustaku kominowym pod blachę opierzeniową oraz jak poprawnie zamontować blachę na rąbek jako obróbka komina?
Dodatkowo czym i w jaki sposób zamontować blachę opierzeniową do komina + jak uniknąć wyginania blachy przez rozszerzalność termiczną blachy (czy tutaj też stosuje się coś w stylu podłużnych otworów jak przy blasze na desce czołowej?), w jaki sposób łączyć ją ze sobą (przy tytan-cynku? Widziałem, że facet to lutował) .
Dodam, że czapkę komina też chcemy zrobić z blachy, a na to zamontować nasadę (kanał spalinowy). Drugi kanał chcemy wykorzystać jako wentylacje kotłowni. I teraz pytanie czy lepiej jest zrobić kratkę wentylacyjną z boku czy nasadę ku gorzę jak w spalinowym?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy pokrycia dachowe fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Danuta Sz.temat nr 308-497
visibility czytano 90 razy

Ciemny wyciek z komina na poddaszu


Witam, mam problem z kominem w nowowybudowanym domu, jeszcze nie zamieszkałym. Zimą paliliśmy codziennie brykietem, węglem i drewnem. Temperatura max. na piecu ustawiona była na 60 stopni. Od początku maja już nie palimy, ale w minionym tygodniu zauważyliśmy na poddaszu ciemnobrązowy i czarny wyciek na kominie o nieprzyjemnym zapachu. Komin wymurowany jest z czerwonej cegły zakończony cegłą klinkierową dziurawką nad dachem. Skąd taki objaw i jak możemy się tego pozbyć? I co zrobić, żeby więcej nie powtarzała się taka sytuacja?
Bardzo proszę o pomoc!!!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy konserwacje kotły na biomasę porady inwestorom

Mateusztemat nr 308-498
visibility czytano 93 razy

Jaki styropian na elewację i jak mocować go na płytach OSB?


1. Zarówno w książce jak i w analizach jako styropian na elewację wskazuje się taki o parametrze CS(10) 70 lub 80 kPa. W handlu te "fasadowe" nie mają podane tego parametru. Dopiero te "dach/podłoga" posiadają taki parametr. CS(10) wiąże się gęstością styropianu, a co za tym idzie z wytrzymałością. Z zestawienia, które zrobiłem domyślam się, że te fasadowe mają CS(10) 50-60. Dlaczego tak istotne jest zastosowanie 70/80 zamiast 50/60?
2. Jak poprawnie zamocować ocieplenie elewacji oparte na styropianie na podłożu z płyt OSB3 22mm? Płytami obite są ściany szczytowe stryszku i są zlicowane z murem z silikatów. Czy klej PU oraz wkręty z talerzykami dociskającymi w ilości 6 szt/m2 będą odpowiednie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom

darkness819temat nr 308-499
visibility czytano 217 razy

Książka i inwestor kontra partacze (wykonawca i KB) na budowie


Szanowny Panie Jerzy,
dziękuję Panu za wspaniałą książkę, źródło nieocenionej wiedzy, napisanej w dostępny, zrozumiały sposób dla tych, którzy z budowaniem dopiero rozpoczynają przygodę, tak jak ja. Po lekturze stwierdzam, że budowanie jest fascynujące i wcale nie trudne, trzeba się jedynie ściśle trzymać wytycznych...I szybko się przekonałam, że to nie wszystko. Trzeba mieć gębę, żeby do swoich racji przekonać ,,doświadczonych" fachowców, bo gdy stoję mała, drobna, w sukience z książką pod pachą nad ogromnym wykopem to patrzą na mnie jak na dziwoląga. Dodatkowo więc aby mi lepiej szła komunikacja z panami, nauczyłam się w ciągu tygodnia nosić spodnie, krzyczeć a nawet przeklinać. Zanim doszło do nich, że muszą mnie słuchać ekipa budowlana łącznie z KB pokpiła już pierwszy etap budowy czyli nie położyli papy na chudym betonie fundamentu. Nie zdążyłam dojechać i tego sprawdzić. Wygląda to w tej chwili tak, że mam beton chudy, na drugi dzień wylano właściwy, na ławie jest dysperbit i papa następnie bloczki, ale mam też pręty wystające z betonu więc papa powinna pójść między betony, tak jest zresztą w projekcie. Nie docierają do mnie argumenty ekipy i pisemne gwarancje, że nic się nie będzie działo.
Pytanie 1- Czy mam to rozwalić do zera i zacząć budowę jeszcze raz, żebym nie miała w domu wilgoci i czym ewentualnie jeszcze grozi takie pozostawienie fundamentu?
Pytanie 2- Czy można ten fundament uratować, jest sens trzymać się dalej planu i postępować z instrukcją do rys. 1.9.-8, czyli gruntować i stosować masę polimerowo-bitumiczną na całej ławie?
Pytanie 3 - Dom w części garażu ma być wyciągnięty o 1m do przodu, w projekcie widzę że ława w tym miejscu również jest wydłużona o metr. Na budowie jest jest krótsza o 60 cm. Czy to należy poprawić? Wspomnę iż w projekcie szerokość ławy to 50cm ja mam 60cm bo ,,tak lepiej ".

Dom parterowy na działce z nachyleniem, w rejonie lokalizacji budynku zalegają grunty nośne, poniżej gliny zwałowe przechodzące w gliny piasków żwirowe a poniżej 3m gliny zwarte.Wody gruntowe znajdują się na głębokości poniżej 2,6m.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Piotr Marektemat nr 308-500
visibility czytano 421 razy

Rozterki przy posadowieniu domu podpiwniczonego na glinie


Proszę o wskazówki dot. bezpośredniego posadowienia budynku na gruncie rodzimym a dokładnie kiedy jest konieczna jego wymiana/zagęszczenie. Badanie geotechniczne wskazało u mnie, że budynek będzie posadowiony w ,,zwietrzelinie gliniastej brązowo-szarej". Dodam, że budynek będzie podpiwniczony i posadowiony na płycie fundamentowej.

1) jaką metodą sprawdzić nośność gruntu rodzimego po wykopie, jaki parametr powinien posiadać grunt rodzimy, żeby móc bezpośrednio na niego wylać beton podkładowy a kiedy należy go wymienić?
2) czy taki grunt rodzimy warto jeszcze dodatkowo zagęścić? wykonawca proponuje ,,przejechać go skoczkiem"...
3) czy pod beton podkładowy warto dać folię lub geowłókninę?
4) czy geomembrana pcv będzie dużo słabszym rozwiązaniem jako warstw ochronna izolacji na betonie podkładowym niż hdpe/pehd? a dokładnie czy będzie mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i degradację?
5) beton podkładowy, czy warto w takim przypadku dopłacać do betonu napowietrzonego ( u mnie jest o 50 % droższy ze względu na wyższą klasę i kruszywo łamane) czy wystarczający jest beton zwykły (C20/25 )?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

JoannaPtemat nr 308-501
visibility czytano 128 razy

Hydroizolacja pogłębienia pod schodami


Dzień dobry,
stoję przed dylematem w jaki sposób najlepiej rozwiązać hydroizolację obniżonej podłogi na gruncie (zdjęcie). Obniżyliśmy podłogę by w schowku pod schodami można było stanąć bez pochylania głowy (pod spocznikiem schodów będzie 180 cm).
Czarna substancja na części "murka" to hydroizolacja ściany fundamentowej (masa kauczukowo bitumiczna). Wystające spod ścian nośny "czarne coś" to papa. Czy nałożenie na całą powierzchnie masy kauczukowo bitumicznej spełni swoją rolę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom

tomaszmumottemat nr 308-503
visibility czytano 754 razy

Poszerzenie progu drzwi tarasowych - i co dalej?


Poniżej drzwi tarasowych (2x PSK i 1x HS) mam wstawione poszerzenia systemowe. Zastanawiam się jak je mam zabezpieczyć od zewnątrz? Czy mam kleić styropian bezpośrednio do nich czy może jakaś folia epdm najpierw?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego drzwi mostki cieplne porady inwestorom

Tomek warszawatemat nr 308-504
visibility czytano 385 razy

Blachodachówka i wiatroizolacja na dachu


Dobry wieczór. Mamy pytania o trzy kwestie - prośby do omówienie: rodzaj blachodachówki i rodzaj wiatroizolacji na pełnym deskowaniu. Konstrukcja dachu uniemożliwia położenie dachówki stąd poszukujemy dobrej blachy i wiatroizolacji.

1. Podoba nam się blachodachówka stalowa o gr. 0,5 mm i powłoce ochronnej cynkowo magnezowej (ZnMG) 120g/m2. Czy ma Pan doświadczenia z tym typem powłoki ochronnej? W załączeniu artykuł z Przeglądu budowlanego 2012 r. "Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych". Czy lepiej zastosować ocynkowaną blachę o gr. 0,75 mm, która ma powłokę ochronną cynkową 275g/m2?

2. Pod blachodachówkę na dachu dwuspadowym ułożoną na pełne deskowanie jako wiatroizolację czy można dać papę zamiast foli wysoko paroprzepuszczalnej którą mam w projekcie? Który materiał jest lepszy na naszym dachu?

Jeśli właściwsza jest papa to proszę o uzasadnienie i wskazanie materiału i jego cech który wskazuje że jest najlepszy.
Jeśli folia/membrana to również proszę o wskazanie uzasadnienia do tego wyboru.
Dekarz zaleca zastosowanie MEMBRANY DACHOWEJ o gramaturze 170 lub 200 g/m². Prośba o recenzję tych produktów.

Podczas rozmowy wskazał Pan iż najlepsze wiatroizolacje produkuje TYVEK proszę o wskazanie który model najlepiej wybrać: z taśmą klejącą czy bez?

3. Podczas opiniowania projektu w detalu D3 i D4 wskazał Pan błędne zakończenie wiatroizolacji w strefie rynny. Proszę o wskazanie - rysunek/opis jak prawidłowo zakończyć w tym miejscu wiatroizolację.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe analizy cieplno-wilgotnościowe dachy dachówki blaszane - blachodachówki budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

centaurtemat nr 308-505
visibility czytano 156 razy

Warstwy tarasu nadziemnego nad pomieszczeniem ogrzewanym


Mam przewidziane na tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym paroizolację, będzie to folia paroizolacyjna,
1. czy pod nią powinna znaleźć się hydroizolacja, czy masa bitumiczna?
2. i teraz która z tych warstw powinna być wywinięta lub wychodzić na ścianę budynku
3. Czy któraś z tych warstw powinna znaleźć się pod drewnianym krawędziakiem czy tylko do niego dochodzić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom porady wykonawcom

Łukasz1983temat nr 308-506
visibility czytano 287 razy

Wentylacja dachu - lokalizacja gąsiorów lub dachówek wentylacyjnych


Mam problem z wyborem właściwej wentylacji dachu. Poddasze jest nieużytkowe, termoizolacja na stropie. Dachówka płaska ceramiczna. Panie Jerzy czy jest możliwość wykonania wentylacji w wersji dachówek wentylacyjnych kalenicy przy moim dachu ? Wykonawca twierdzi że powinienem zdecydować się na dachówki wentylacyjne połaciowe, ja jednak ze względów estetycznych wolał bym opcję wentylacji przy kalenicy. Proszę o odpowiedź która opcja będzie prawidłowa oraz zaznaczenie na rysunku, ilości i rozmieszczenia dachówek wentylacyjnych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki cementowe domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
252
   ...  
221
 
220
 
219
 
218
 
217
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.