porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2504


 
 
252
   ...  
201
 
200
 
199
 
198
 
197
   ...  
1
 
 
Mikołaj B.temat nr 308-714
visibility czytano 179 razy

Przenoszenie hałasów od sąsiada w szeregówce


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę do Pana pod wpływem emocji i traktuję tego maila jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku.
Oto rys sytuacji:
odebrałem w maju mieszkanie w szeregówce od dewelopera. Od samego początku rzuciło mi się w oczy (USZY) to, że przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów. Ustaliłem, że zastosowano w ścianach mieszkania cegłę Porotherm Profi 25, która nie spełnia norm akustycznych (jej właściwość to 44 dB podczas gdy według polskich norm wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tej właśnie cegły. Poza tym deweloper także mi potwierdził, że to ta cegła.

Zasygnalizowałem problem deweloperowi, a ten stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, JEDNOCZEŚNIE nieoficjalnie powiedział mi, że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej (wełną mineralną). Czy powinienem i czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenie wszystkich ścian niezależnie od kosztów (w pokoju będzie konieczne przesunięcie okna), czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w sumie około 1 m2), czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania (niektórych ścian nie można wygłuszyć bo już są tam płytki i instalacje np. w łazience)? Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że "budował zgodnie z projektem"? Czy mam jakieś szanse i jak rozegrać ten temat z deweloperem?
Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akustyka błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane fizyka budowli porady inwestorom

pitagorastemat nr 308-715
visibility czytano 288 razy

Hydroizolacja posadowienia domu na płycie


Folia na XPS pod płytą - patrzę na rysunek 1.9-12 z książki strona 164 (załącznik) oraz na folię pod pozycją 2. Z wykonawcą i KB zastanawiamy się czy ta folia nie lepiej jak będzie tzw folią fundamentową (~1mm) oraz dodatkowo czy powinna ona być wywinięta z boku płyty (tak aby patrząc na warstwy od środka mieć układ: płyta, masa, folia). Beton na płytę to 30 cm C30/37 W8.
Dodatkowo, widzę że w rysunkach które dotyczą ław (np rys 1.9-9), że na betonie pod posadzką jest też masa KMB. W przypadku płyty fundamentowej, na samej płycie już nic nie ma, jedynie izolacja pod murem - chciałem potwierdzić że takie rozwiązanie jest faktycznie wystarczające?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia porady inwestorom

centaurtemat nr 308-717
visibility czytano 235 razy

Wylot ponad dachem kominka wentylacyjnego z kotłowni


Mój problem dotyczy wentylacji kotłowni. otwór wentylacyjny znajduje się w stropie wentylacja biegnie przez pierwsze piętro na poddasze nieogrzewane , w pionie otwór znajduje się około półtora metra od krawędzi okapu. czy przenieść otwór w dachu jak najbliżej kalenicy rurami na poddaszu czy zostawić. Z czego wykonać ten kanał wentylacyjny w części ogrzewanej i w części nieogrzewanej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

SeQtemat nr 308-718
visibility czytano 253 razy

Popękany beton podkładowy w wyniku błędów wykonawcy


Dzień dobry,
Zakupiliśmy Pańską książkę aby móc zapobiec potencjalnym nieprawidłowościom. Wczoraj wylano podkład betonowy (beton napowietrzony C16/20) wraz z dylatacją. Zamiast rekomendowanego przez nas (na podstawie Pańskiej książki) styropianu EPS-70 o grubości 1 cm wykonawca zastosował piankę. Dodatkowo pomimo zakupionej i przygotowanej folii beton nie został przykryty. Wieczorem dotarliśmy na budowę i zastaliśmy widok, który przedstawiają załączone zdjęcia. Proszę o informację czy taki stan można jeszcze naprawić, jeżeli tak to w jaki sposób?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze podłogi porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-719
visibility czytano 118 razy

Prace w budynku SSZ zimą


Witam panie Jerzy. Dziękuję za wiele cennych porad jakie dotychczas od pana otrzymałem. Mam nadzieję, że odpowiedź na kolejne moje pytanie będzie pomocna dla wielu innych czytelników serwisu BDB. Dom w stanie surowym zamkniętym (ma dach, okna i drzwi zew). Budowa zaczęta wiosną tego roku.
1. Jak zaplanować dalsze prace budowlane aby móc je kontynuować w okresie zimowym?
2. Czy jeśli jesienią (przy sprzyjających temperaturach i pogodzie) dom zostanie ocieplony styropianem i zaraz po tym zostaną wykonane instalacje wew (hydraulika, kan, CO i elektryka) to czy jeśli temperatura zew. spadnie do ujemnych to czy można dalej kontynuować i wykonać wylewkę jastrychu i tynki wewnętrzne? Zakładam, że zaraz po wykonaniu jastrychu mogłoby być uruchomione ogrzewanie podłogowe, które będzie utrzymywać dodatnią temperaturę wewnątrz domu. Jaką minimalną temperaturę ogrzewanie ma utrzymywać wewnątrz domu? Im niższa tym niższe koszta ogrzewania.
3. Czy przed wykonaniem jastrychu i tynków wewnętrznych zimą ocieplać dach wełną? Oczywiście od spodu zakładając szczelnie folię paroizolacyjną. Z pana książki wiem, że zaraz po wykonaniu jastrychu i tynków w początkowym okresie (chyba 2 tygodnie) utrzymuje się bardzo duża wilgotność wewnątrz budynku i taka ma być, nie wolno wietrzyć. Czy ta podwyższona wilgotność nie zaszkodzi wełnie?
A może nie ocieplać dachu tylko, wstrzymać się do czasu wyschnięcia tynków i jastrychu? Czy ogrzewanie CO odłogowe będzie w stanie utrzymać odp. temperaturę wewnątrz budynku zimą bez izolacji termicznej dachu? Czy nie zadzieją się inne "złe" np. Uszkodzenie (rozerwanie) membrany dachowej na skutek zamarzania skraplającej się na niej wody.
4. Proszę o rady na co zwrócić uwagę chcąc kontynuować pracę zimą by nie zaszkodzić sobie. Jaką temperaturę utrzymywać wewnątrz niezamieszkałego domu przez zimę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-720
visibility czytano 687 razy

Stosowanie pianki poliuretanowej natryskiwanej do ocieplania


Czy mógłby Pan zamieścić zdjęcia przedstawiające skutki nieprawidłowo wykonanej izolacji termicznej poddaszy użytkowych z zastosowaniem piaski poliuretanowej? - Chodzi o zdjęcia skutków natrysku pianki poliuretanowej bezpośrednio na pełne dekowanie bądź płytę OSB, bez pozostawienia szczeliny wentylacyjnej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projekty wykonawcze

nygastemat nr 308-721
visibility czytano 390 razy

Czy pod progiem drzwi tarasowych potrzebna jest hydroizolacja?


Witam. Przede mną montaż okien tarasowych na klinarycie. Czy pod klinaryt należy dać papę lub folię pvc żeby odciąć kapilarne podciąganie? co prawda mam pape pod ławami, ale montażysta twierdzi,iż klinaryt może być na "gołym" betonie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi fizyka budowli porady inwestorom

Ozimtemat nr 308-722
visibility czytano 370 razy

Podłoga ogrzewana na stropie drewnianym w starej kamienicy


Panie Jerzy, bardzo proszę o poradę.
W mieszkaniu w przedwojennej kamienicy został odkryty strop nad parterem do ślepego pułapu i wybrana polepa (taki stan zastany). Pierwotnie było wykonane lastriko na jakiś płytach betonowych? żużlobetonowych? Teraz trzeba jakoś te warstwy odtworzyć. Docelowo ma być wylewka anhydrytowa (ogrzewanie podłogowe) i płytki.
1. Czego użyć do wypełnienia przestrzeni między legarami?
2. Co powyżej legarów?
Szukając jakiś rozwiązań wpadłem na keramzyt (jeden z czołowych producentów oferuje cały system) oraz perlit gdzie wierzchnia warstwa mieszana jest z gipsem lub cementem i stanowi podłoże pod wylewkę anhydrytową. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z tymi materiałami. Czy któryś z tych materiałów jest odpowiedni w tej sytuacji? Czy tak jak w stropach betonowych standardowo układać styropian?
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty podłogi kamienice porady inwestorom jastrychy suche

Maciej Jagielaktemat nr 308-723
visibility czytano 294 razy

Opłacalność odzysku ciepła z kanalizacji


Na rynku istnieją urządzenia umożliwiające "odzysk" ciepła ze zużytej ciepłej wody.
Przykład to http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa (są też inne, także bardziej kompaktowe). Prosiłbym o komentarz na temat:
- możliwości zwrotu nakładów na takie urządzenie
- możliwości realnego wpływu urządzenia na zapotrzebowanie na Ep projektowanego budynku.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budownictwo mieszkaniowe ekologia odzysk ciepła porady inwestorom

centaurtemat nr 308-724
visibility czytano 896 razy

Ocieplenie ścianki kolankowej z OSB oraz szczytowych od strony poddasza nieużytkowego


Witam Chciałbym zapytać czym docieplić od strony poddasza nieużytkowego tę płytę OSB, z zewnątrz będzie styropian 24 cm Jak wysoko wyciągnąć go do wiatroizolacji? Czy ta ściana szczytowa też powinna czymś być docieplona od strony poddasza nieużytkowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady inżynierom porady inwestorom


 
 
252
   ...  
201
 
200
 
199
 
198
 
197
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.