porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2506


 
 
252
   ...  
172
 
171
 
170
 
169
 
168
   ...  
1
 
 
Marek Malektemat nr 308-1031
visibility czytano 104 razy

Uzupełnienie ubytków w betonie podkładowym


Po 3h od wylania betonu podkładowego B20, przyjechałem nałożyć folię i zauważyłem takie uszkodzenie betonu, którego wykonawca nie zniwelował natychmiast. Coś chyba wpadło i nie zostało to wyrównane. Na betonie tym będzie położona hydroizolacja polimerowo-bitumiczna więc raczej konieczne jest wyrównanie podłoża przed jej nałożeniem.
Chciałem zakupić Multi-Mortel z grupy masy naprawcze PCC ale nie jest u mnie łatwo dostępny. Czy mogę zastosować Sperrmortel? Ewentualnie coś innego? Podłoże wcześniej zagruntować Haftemulsion czy może być też Basisgrund? Jeżeli to możliwe chciałbym zakupić produkty, które będę mógł też użyć do wypełnienia nierówności w murowanych później bloczkach fundamentowych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

pawelbumtemat nr 308-1032
visibility czytano 230 razy

Stopy z betonu napowietrzonego pod słupy żelbetowe


Dzień dobry,
Czy fundament pod słupy wolnostojące bądź stykające się z ławą fundamentową można wykonać również z betonu napowietrzonego? Rzut do pytania zamieszczam w załączniku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty stopy fundamentowe słupów porady inwestorom

Robert Piłattemat nr 308-1033
visibility czytano 193 razy

Zjazd z przepustem z drogi gminnej na działkę


Witam. Mam zamiar w najbliższym czasie wykonać zjazd do zabudowy mieszkaniowej z drogi gminnej. Pomiędzy drogą a działką znajduje się rów gminny. Chciałbym zastosować rurę karbowaną PCV o odpowiedniej nośności zakończoną ściankami oporowymi betonowymi. Grunt na działce ilasty. Oczywiście posiadam zezwolenie z gminy które określa jakie warunki ma spełniać zjazd tj.:
1. Szerokość nie mniejsza niż 4,5 mb, w tym jezdnię o szerokości nie mniejszej niż 3 mb i nie większej niż szerokość jezdni na drodze.
2. nawierzchnia utwardzona co najmniej w granicach pasa drogowego
3. średnica rur pod zjazdem min 40 cm posadowiona na takiej głębokości, aby zapewniony został swobodny przepływ wody rowem po jego poczyszczeniu
4. pochylenie podłużne zjazdu w obrębie korony drogi dostosowane do jej ukształtowania
5. na długości nie mniejszej nuż 0,5 m od krawędzi korony drogi pochylenie podłużne nie większe niż 5% a na dalszym odcinku nie większe niż 15%
6. wykonanie i utrzymanie zjazdu należy do wnioskodawcy
Moje pytanie brzmi jak należy prawidłowo wykonać podłoże pod rurę karbowaną, przepustową PCV i czym następnie taką rurę obsypać. Czy rura PCV będzie wystarczająca do wykonania takiego zjazdu czy może lepiej zastosować przepusty betonowe?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drogi i ulice podjazy i wjazdy porady inwestorom

Jacek Białytemat nr 308-1034
visibility czytano 261 razy

Czy można przyśpieszyć wysychanie tynku cem-wapiennego przed malowaniem?


Szanowny Panie Jerzy.
Mam ważny powód by przyśpieszyć budowę mojego domu. Jesienią 2018 został postawiony stan otwarty z dachem. Teraz wstawiają okna i drzwi i potem będą tynki cem-wapienne i od razu posadzki. Czy da się jakość przyśpieszyć wysychanie posadzek a szczególnie tynku by po 2 tygodniach można było już malować ściany i układać płytki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne porady inwestorom

Marek Malektemat nr 308-1035
visibility czytano 758 razy

Mineralna hydroizolacja wstępna szybkowiążąca na mokry beton


W poradzie nr 280 proponuje Pan rozwiązanie położenia 2 kg/m2 hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej w wersji szybkowiążacej w celu odcięcia się od mokrego betonu. Na tym ma być położona kolejna warstwa już docelowej hydroizolacji.
Moje pytanie brzmi jaki konkretnie produkt zastosować w tej wersji szybkowiążącej? Jaka jest graniczna wartość wilgotności betonu od której wersja szybkowiążąca jest wymaga? Czy produkt Bornit Dichtungsschlamme DS się kwalifikuje?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Arteotemat nr 308-1036
visibility czytano 477 razy

Paroizolacje o oporze dyfuzji Sd większym niż 80 m


W książce można spotkać paroizolacyjną folię aluminiową o oporze dyfuzji Sd=226 m. Poszukując foli paroizolacyjnej w internecie nie znalazłem takiej która miała większy opór dyfuzji Sd niż 150 m. Mogę prosić o nazwę produktu dobrego producenta który chwali się stosunkowo wysokim Sd? Mam wrażenie, że większość ukrywa ten parametr zasłaniając go reklamą. Pytam ponieważ nie chciałbym do analiz używać warstwy która nie jest dostępna na rynku.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-1037
visibility czytano 274 razy

Dziwna metodologia powstawania projektu domu szkieletowego


Witam
Mam dylemat poważny związany z posadowieniem domu. Dom będzie parterowy, konstrukcja w technologii szkieletowej. Dach dwuspadowy, dom w lit. T. Posadowienie płyta fundamentowa - wstępnie projekt przewidywał płytę 25cm i na niej ławy zbrojone 30cm wysokie do których kotwiona byłaby podwalina. 30cm ławy wynikają z tego, że chciałem podnieść poziom podłogi 30cm powyżej gruntu i podwalinę oraz że instalacje kanalizacyjne umieszczone zostaną w strefie izolacji (już o tym dyskutowaliśmy w innym wątku - nie chciałem mieć kanalizacji rozprowadzonej pod płytą bowiem jest ona w wypadku uszkodzenia nienaprawialna).

Po drodze trafiłem na firmę wykonująca płyty z pianobetonu. Po rozmowach z firmą wyszło, że możliwe byłoby wykonanie takiej płyty - pod dom szkieletowy miałaby ona mieć 40-50cm grubości (w tym 10 cm wyrównujące co ewentualnie sobie zamieniłbym na beton napowietrzony bo wychodzi taniej). W związku z tym, że pianobeton ma pewne (jak w innym wątku Pan wykazał) właściwości izolacyjne lepsze niż beton oraz, że na płycie muszę i tak zrobić zbrojone ławy po konsultacjach także z moim konstruktorem uznano, że jest to wykonalne.

Konstruktor ostatecznie zaplanował 60cm podbudowę z pianobetonu (10 wyrównująca i 50 pianobeton PB500) gdzie moje szacunki wynikające ze wstępnych konsultacji kształtowały się na 40 max 50cm. Nadto dał 50cm odsadzkę tłumacząc to tak:
"Z przekazanych informacji, wynika, że 50cm pianobetonu jest grubością optymalną, najczęściej stosowaną w tego typu konstrukcjach. Odpowiedzialność za to ponosi konstruktor nie zaś firma wykonująca pianobeton na budowie, dlatego konstruktor przyjął grubość - jak określił to Pan z (...) – optymalną.
Zastosowanie odsadzek pełni dwie funkcje. Po pierwsze termiczną (izolacyjną), po drugie zwiększa powierzchnię przekazywania obciążeń na grunt. Szerokość odsadzki wynika z kąta przekazywania obciążenia. Przy kącie 45 stopni i grubości pianobetonu 50cm, wynika, że odsadzka powinna mieć szerokość 50cm.
Założeniem przyjmowania grubości pianobetonu, jest również zasada minimalizowania przekazywanych naprężeń na grunt. Przyjęta w projekcie klasa pianobetonu ogranicza naprężenia do 0,8MPa."

"Tak jak pisałem w poprzednim mailu, pianobeton traktuję jako materiał niekonstrukcyjny, a stabilizujący podłoże. Zatem poza obciążeniami powierzchniowymi od użytkowania pomieszczeń i obciążenia od ścian budynku nie przenosi obciążeń. Poza wytrzymałością na ściskanie, nie znalazłem żadnych parametrów wytrzymałościowych dla pianobetonu. Stąd moje bazowanie na konsultacjach z dostawca tego materiału."

No i mam teraz dylemat i wrażenie, że ktoś mi czegoś nie mówi. Co do konstruktora to z innej komunikacji wynika, że "ten pan" nie optymalizuje niczego, tylko "wali przekroje". Przykładem niech będzie projekt już konstrukcyjny, gdzie płyta stężająca ściany została zaprojektowana na 22mm (jak dla dachu), co generalnie jest nie spotykane (książki podają 12mm jako standard, czasami w pewnych sytuacjach skomplikowanych konstrukcji stosuje się czasem grubszą płytę). Na moje zapytanie odpowiedział, że jak zamówię projekt wykonawczy to mi "zoptymalizuje" (dramat kurcze).

Tak więc moje zaufanie do konstruktora niestety za wysokie nie jest, ale też nie ignoruję jego uwag. Nie rozumiem jednak tego jakie jeszcze obciążenia poza przenoszeniem "obciążeń od ścian" ma wykonywać płyta - pod którą dodam, będzie wyrównana i zagęszczona podbudowa z pospółki bo muszę ją i tak wykonać a na płycie zbrojone ławy 30/30cm (dwie ósemki złączone ze sobą). Z drugiej strony mam firmę promującą pianobeton jako izolację - czyli chcącą wylać jak najwięcej pianobetonu. Nie rozumiem w tym wszystkim jedynie tych "odsadzek". Walory izolacyjne mnie nie obchodzą a to, że firma chciałaby je wykonać z całym jej "marketingiem" wrzucam do kosza.

Poprzedni projekt z "ciężką" 25cm. płytą zbrojoną plus ława nie ma żadnych odsadzek a przecież nadal mam przenoszone i to większe "obciążenia na grunt". Ponadto pianobeton ma klasy i w projekcie użyto PB500 (wytrzymałość na ściskanie 0,8MPa) a firma posiada jeszcze PB1000 (2,0MPa+), którego użycie też mogłoby wyraźnie ograniczyć użycie pianobetonu.

Stąd teraz nie wiem, czy (jak podejrzewam) konstruktor robi wszystko na "odwal się pan" i "wali" przekroje tak by się zabezpieczyć, bez żadnej optymalizacji ani wysiłku, czy też ma rację i takie odsadzki w tym wypadku są konieczne a z jakichś racji w przypadku płyty zbrojonej nie bo one inaczej przekazują "obciążenia na grunt"? Czy zamiana w części PB500 (0,8MPa) na PB1000 (2,0MPa+) zmniejszyłaby objętość pianobetonu jak podejrzewam (stąd firma przede wszystkim promuje PB500)?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom projekty budowlane błędy projektowe

klockitemat nr 308-1038
visibility czytano 263 razy

Rdzawe plamy na tynku gipsowym


Przed położeniem tynku gipsowego szukałam i zabezpieczałam przed utlenianiem się wszystkie pomocnicze, stalowe elementy zostawione w ścianach bądź wieńcach. Niestety kilka z nich przeoczyłam. Jak teraz prawidłowo obrobić takie miejsca żeby zabezpieczyć je na przyszłość?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tynki gipsowe porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1039
visibility czytano 139 razy

Pielęgnacja betonu preparatem wstrzymującym odparowanie wody


Jaka jest Pana opinia na temat następującej techniki pielęgnacji świeżego betonu w warunkach podwyższonej temperatury? Technika polega na nanoszeniu, natryskiem preparatu, który tworzy powłokę ograniczającą ubytki wody z betonu. Niektóre preparaty posiadają biały barwnik, który uwidacznia miejsca nieodpowiednio pokryte oraz dodatkowo obniża pochłanianie promieniowania słonecznego. Czy są jakieś, zalecenia, przeciwwskazania lub trudności w późniejszym wykonaniu izolacji przeciwwodnej na powierzchniach pielęgnowanych w ten sposób?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe betony specjalne porady inwestorom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1040
visibility czytano 265 razy

Dach z zastosowaniem płyt drewnopochodnych


Producent więźby CNC oprócz samej konstrukcji dachu zaproponował mi na poszycie dachu płyty pavatex. Dołączył wstępne analizy. Proszę o opinie dotyczącą tego produktu. Samo już to, że ktoś analizy robi to jest na plus jak dla mnie choć jak Pan to twierdzi powinien być to obowiązek.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom


 
 
252
   ...  
172
 
171
 
170
 
169
 
168
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.