porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2508


 
 
252
   ...  
171
 
170
 
169
 
168
 
167
   ...  
1
 
 
ŁukaszWtemat nr 308-1041
visibility czytano 296 razy

Pominięta hydroizolacja schodów betonowych wewnętrznych


Wydaje mi się, że schody betonowe, które łączą się na dole z chudziakiem nie były hydroizolowane od chudziaka. Powierzchnia styku chodów z chudziakiem nie jest duża ale jednak jest szansa, że woda będzie kapilarnie podciągana przez chudziak i później na betonowe schody.
Ktoś mi podpowiedział, aby całe schody pomalować szkłem w płynie. Czy to dobre rozwiązanie w tej sytuacji? A może lepiej niczym nie malować i jeśli woda będzie się podciągana kapilarne na schody to bez malowania będzie łatwiej też odparowywać ze schodów. Schody planuję wykończyć wykładziną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe porady inwestorom

Krzysztof_1990temat nr 308-1042
visibility czytano 433 razy

Refleksje przy doborze hydroizolacji fundamentów


Dzień dobry, proszę o pomoc w doborze hydroizolacji. Nasuwają mi się pewne wątpliwości a nie chciałbym wydać fortuny bezpodstawnie:
1. Co wybrać Fundamentdicht 1K czy Fundamentdicht 2K? Teren gliniasty woda na głębokości 1,75 m. chudziak na głębokości 1,6 m.
2. Czy papa Bornit Quandt g200 s4 będzie odpowiednia do izolacji chudziaka, ławy, wieńca pod ścianą i ścian działowych?
3. Rozumiem można papę przecinać po szerokości?
4. Zakład przy fundamentach to ok 15 cm?
5. Jak dużo ma wystawać papa poza obrys ścian działowych? W książce widzę, że papa pod ścianami nośnymi jest po szerokości muru, tak samo jest z działowymi?
6. Grundbit to grunt pod papę a Fundamentgrund to grunt pod masę KMB?
7. Jeśli chodzi o pospółkę to ma ona być wewnątrz budynku pod podłogą a piasek zwykły na zewnątrz ściany fundamentowej?
8. Duża jest różnica w cenie między produktem Multi-Mörtel a Sperrmörtel
9. Jak dużo piasku kwarcowego jest potrzebne do 1 mb żeby zrobić fasetkę zmieszaną z masą KMB?

Bardzo proszę o odpowiedź. Chciałbym kupić dobrą hydroizolację a nie wiem gdzie zaoszczędzić troszkę pieniędzy. Pozdrawiam Krzysztof
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom fundamenty

kemal111temat nr 308-1043
visibility czytano 435 razy

Drewniane belki stropu na wieńcu betonowym


U mnie w projekcie są zaprojektowane ukośne wiatrownice usztywniające podłużnie więźbę dachową z desek gr. 32 mm w dwóch rzędach pod i nad jętkami. Jak technicznie wykonać ocieplenie poddasza użytkowego? Z analiz grubość wełny mineralnej wyniosła 30 cm, 20 między krokwie i 10 między ruszta sufitu podwieszanego. Czy w miejscach pocienienia szczególnie w przekroju krokwi nie powstaną zbyt duże mostki termiczne?

W przypadku stropu drewnianego belki stropowe utwierdzone są w wieńcu. Pod belkami leży papa podkładowa. Czy powinno się też owijać boczne powierzchnie belek stropowych w miejscach oparcia w celu oddylatowania od okalających ścian? U mnie wieniec ma szerokość 24 cm, oparcie belki wynosi 20 cm, pozostaje wolna przestrzeń od czoła muru gr 4 cm. Jak zabezpieczyć czoło belki? Czy zmniejszyć oparcie belki i obmurować czoło cegłą na sztorc? Czy przestrzeń między murem a czołem belki wypełniać wełną czy pozostawić pustą?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

magda710temat nr 308-1044
visibility czytano 223 razy

Ocieplenie ściany garażowej na styku z częścią mieszkalną


Witam serdecznie. Mam wątpliwość co do ocieplenia ścian garażu ogrzewanego połączonego z domem. Garaż ma mieć dwie ściany (wspólne z częścią mieszkalną) docieplone od środka wełną 10 cm. Cześć garażu jest na 2 metry wystająca do przodu poza obrys budynku (garaż jest wysunięty). Czy w takim razie należy ocieplić od środka także ten "wystający" fragment garażu skoro z zewnątrz będzie tam 20 cm styropianu. Czy można zamknąć ten kawałek ściany z porothermu z jednej strony styropianem z zewnątrz a z drugiej wełną 10 cm od środka? W projekcie jest właśnie takie rozwiązanie, ale czy jest ono prawidłowe. W dotychczasowych Pana odpowiedziach związanych z ociepleniem garażu od wewnątrz nie znalazłam informacji co do przypadku gdy garaż wysunięty jest do przodu. Dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego garaże ściany nośne ocieplenia porady inwestorom

Piotr Wrożynatemat nr 308-1045
visibility czytano 232 razy

Niwelacja terenu wokół domu


Musze nadsypać teren wokół domu ok 0,5 metra. Czy całą grubość powinien być czarnoziem, czy można dać glinę i tylko kilka cm czarnoziemu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-1046
visibility czytano 176 razy

Ocieplenie skosu żelbetowego w dachu


Witam Panie Jerzy, proszę o sprawdzenie poprawności takiego ułożenia warstw dachu na domu jednorodzinnym. Będzie to tzw. lany skos żelbetowy. Czy niezbędne jest zastosowanie papy na betonie skoro powyżej będzie występować membrana? Czy gruntować powierzchnie przed grzaniem papy?
Rodzaje ocieplenia styropian oraz wełna dobrane zostały ze względu na miejsce ułożenia, styropian w wolnej przestrzeni pomiędzy betonem a krokwiami, zabezpieczony klejem oraz wełna pomiędzy krokwiami z powodu szczelniejszego przylegania do drewna. Czy lepiej zastosować wyłącznie jeden rodzaj ocieplenia?
Czy w takim wypadku konieczna jest warstwa kleju zbrojonego siatką?
Co z podaną membraną, czy spełni tutaj swoje zadanie?



Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

pepertemat nr 308-1047
visibility czytano 154 razy

Posadowienie domu na podmokłym terenie


Jestem na etapie projektowania domu. W badaniach geotechnicznych wyszedł bardzo wysoki poziom wód gruntowych: 20-40 cm pod poziomem gruntu. Prawdopodobnie nie jest to stały poziom - wahania poziomu wody w studni położonej 30m dalej przekraczają 2m w ciągu roku. Należy się jednak liczyć z tym, że przynajmniej przez część roku taki będzie.
Projektant przygotował dwa warianty fundamentu:
1. Ława osadzona ok. pół metra poniżej bieżącego poziomu wód.
2. Płyta położona powyżej zwierciadła wody, z wymianą gruntu do podobnego poziomu jak poziom posadowienia ław w pierwszej wersji.
W obu wersjach planowane jest podniesienie terenu o niecałe pół metra.
Który wariant jest poprawny w tym wypadku? Jeśli oba, to który sugerowałby Pan zastosować? Jeśli żaden, to jak powinien wyglądać poprawny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia posadowienia na płycie ławy fundamentowe fundamenty projekty budowlane porady inwestorom

looopezzztemat nr 308-1048
visibility czytano 135 razy

Hydroizolacja pionowa fundamentu na nierównym podłożu


Pytanie o hydroizolację. Jak można zaizolować przejście miedzy betonem podłogi a silikatami (I warstwa kleju pod silikatami). Warstwa ta jest bardzo nierówna i wyrównywanie jej masami naprawczymi typu Sperrmortel lub Cersanit T20 może być kosztowne i czasochłonne. Chciałbym miejscami obsypać dom do poziomu drugiej warstwy silikatów. Chciałbym zastosować na silikaty hydroizolację z Fundamentflex 2K. Myślałem żeby warstwę kleju zabezpieczyć taśmą hydroizolacyjną np Atlas Hydroband 3G, która będzie zatopiona obustronnie w masie KMB. Na to przyjdzie warstwa styropianu XPS 20cm. Czy takie rozwiązanie można zastosować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty cokoły hydroizolacje porady inwestorom

danrattemat nr 308-1049
visibility czytano 407 razy

Dodatkowe ocieplenie ościeża przed montażem stolarki


Czy można dodatkowo przed montażem stolarki okiennej wykleić ościeża xps-em powiedzmy 30mm w celu zmniejszenia mostka termicznego w tym miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

nygastemat nr 308-1050
visibility czytano 235 razy

Bajanie producenta schodów wspornikowych i rozsądek inwestora


Witam. Chciałbym zamontować u siebie schody tzw. półkowe/wspornikowe. Ściana nośna gr 24cm jest z betonu komórkowego zakończona wieńcem żelbetowym na wys 2.7 m. Z racji że gazobeton jest miękkim materiałem to producent schodów proponuje zamontować je na specjalnym stelażu stalowym połączonym w całości (na wspornikach "zatopionych" w ścianie na kotwach chemicznych oraz podporach na betonie podkładowym (zdj poniżej). Na widoczne elementy stelaża producent nakazuje dać siatkę i na to tynk cementowo wapienny aby go zakryć. Ze ściany wystawać będą tylko stopnie na które nałożone będą trepy.
Czy taka konstrukcja jest bezpieczna? Czy muszę egzekwować certyfikat wytrzymałościowy? Czy mogą mnie spotkać jakieś konsekwencje takiej konstrukcji wpuszczonej w ścianę? Pękanie tynków od naprężeń? Producent twierdzi iż zamontował takich stelaży kilkadziesiąt i nikt nie składał reklamacji. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody porady inwestorom


 
 
252
   ...  
171
 
170
 
169
 
168
 
167
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.