porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1256


 
 
127
   ...  
107
 
106
 
105
 
104
 
103
   ...  
1
 
 
Michał T-skitemat nr 308-596
visibility czytano 214 razy

Bezbarwna posadzka z żywicy


Witam!
Sądzę że Pan mi pomoże. Mianowicie, chciałbym na przedpokoju o powierzchni 9 m2 zrobić podłogę z żywicy i uzyskać taki efekt mniej więcej jak na zdjęciu w załączniku, ale nie wiem jak się za to zabrać. Wiem tyle że muszę zrobić wylewkę na jastrych, który jest aktualnie by podnieść 9 mm do zrówna z poziomem reszty posadzek.
Nie wiem jaki rodzaj wylewki był zastosowany na zdjęciu żeby uzyskać takie mazy? Przeczytałem już chyba ze 100 różnych forów na ten temat i nikt konkretnie nic nie pisze. Tylko że ma plusy i minusy no i setki linków do firm które je robią, a ja chce to sam zrobić.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję!

Odpowiedź płatna
patrz także: posadzki chemoutwardzalne porady inwestorom porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-608
visibility czytano 561 razy

Ocieplenia bocznych ścian lukarny


W budowanym przeze mnie murowanym domu, na poddaszu użytkowym są 3 facjatki dachowe. Frontowe ściany facjatek obierać się będą na wieńcu i będą murowane.
Jak poprawnie (z czego) zbudować ściany boczne, które nie mogą być murowane ponieważ nie będą opierać się na stropie (podłodze poddasza)?

Wykonawca proponuje aby ścianki lukarny wykonać z płyty OSB przykręcanej do zewnętrznej strony słupków lukarny. Na to przykleić styropian grubości takiej jak w projekcie na ściany zewnętrzne. Wewnątrz, między słupkami ścian lukarny, włożyć wełnę i do wewnętrznej strony słupków przykręcić słupków płytę K-G.

Żona dodatkowo chce aby ściany lukarny wykończyć sidingiem elewacyjnym (przód lukarn i reszta domu będzie wykończona tynkiem elewacyjnym tak jak w zaleceniach z pana analiz).
Proszę o poradę jak to poprawnie wykonać by nie dochodziło do kumulacji pary wodnej w ścianach lukarny.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia lukarny dachy porady inwestorom porady wykonawcom

klockitemat nr 308-611
visibility czytano 261 razy

Problemy z nazewnictwem hydroizolacji


Proszę o pomoc w doborze środków do hydroizolacji pionowej - fundamenty i poziomej - pod posadzki wewnątrz. Czym różni się masa bitumiczno-polimerowa od kauczukowej czy asfaltowej. Dlaczego w sklepach budowlanych są głównie masy bitumiczno-kauczukowe i asfaltowe, a polimerowych "ze świecą szukać" ?
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

DanielChrztemat nr 308-615
visibility czytano 3531 razy

Analizy c-w przegróód w miejscach niejednorodnych


Analizy c-w dla przegród dają różne wyniki w zależności od strefy i materiałów. A jak to jest z słupami stojącymi, podpierającymi, elementami betonowymi, betonowymi opaskami gdzie nie ma przenikania pary wodnej (chyba że jest a mi się źle wydaje)? Jak wówczas wyliczyć elewacje na takich elementach aby nie powstało na nich życie? Czy stosuje się na nich taką samą wyprawę jak dla reszty czy liczy się jakoś inaczej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-616
visibility czytano 230 razy

Prosty pomiar wilgotności podłoża


Czy tego typu miernik wilgotności za ok 50 zł będzie dobry (wystarczająco dokładny) by mierzyć wilgotność ścian, tynków, podłogi przed wykonywaniem kolejnych etapów budowy domu? Załączam link do instrukcji z danymi urządzenia.
Czy jednak konieczne jest zaopatrzenie się w droższy wilgotnościomierz?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomiary porady inwestorom porady wykonawcom

SBtemat nr 308-618
visibility czytano 764 razy

Betonowanie na raty i w deszcz oraz rodzaje projektów


Chciałbym prosić o odpowiedź na kilka pytań, które pojawiły się u mnie w trakcie pracy na budowie.
1. Betonujemy płytę fundamentową. Najpierw lejemy jedną warstwę betonu a następnie drugą już na wymaganą wysokość. Niestety gruszki z betonem przyjeżdżają w takim tempie, że zanim wylaliśmy drugą warstwę to ta pierwsza już zaczęła krzepnąć (lej po wibratorze się nie zasklepiał - zostawała po nim dziura). Jak należy postąpić w takiej sytuacji?
2. Lejemy sąsiednią płytę fundamentową, ale w trakcie pracy puszcza się deszcz? Jak należy postąpić? Jak intensywny musi być deszcz, aby zawracać sobie nim głowę?
3. Jak betonować elementy schodkowe? Ze schodami nie ma jakiegoś olbrzymiego problemu, ale gdy w stropie/ławach fundamentowych jest załamanie i należy w jednym procesie technologicznym wylać cały strop/ławę to wydaje mi się, że beton może wybić do góry. Czy należy zamówić mieszankę o określonej konsystencji albo zastosować jakąś specjalną technikę betonowania (betonujemy od obniżenia, zgadza się?). A może należy zamknąć szalunkiem to obniżenie od góry aby beton nam nie wybił? A może przesadzam i nie ma się czego obawiać?
4. W jednej z porad ostrzegał Pan, aby przypilnować cieśli żeby nie nabijali prętów do ustalenia szalunków. Z tego co widzę jest to tak powszechna praktyka, że nikt nie zwraca na to w ogóle uwagi. Jakie poprawne rozwiązanie należy zaproponować cieślom w takiej sytuacji?
5. Czy pod zbrojenie fundamentów jako dystans można zastosować kostkę brukową/cegłę/bloczek z silikatu/kawałek pustaka?
6. Czy istnieje rozróżnienie na projekt budowlany (potrzebny jedynie do uzyskania pozwolenia na budowę, posiadający jedynie schematyczne rysunki konstrukcyjne) a projekt budowlano-wykonawczy posiadający dodatkowo rysunki wykonawcze? Pytam bo widziałem projekt domku jednorodzinnego do którego pracownia nie dodała żadnego dodatkowego rysunku zbrojenia, architektury, szczegółów. Często pisze Pan, że dany problem powinien być rozwiązany przez projektanta i należy się do niego zgłosić aby uzupełnił projekt, ale jednocześnie słyszałem o nieformalnym podziale na projekty budowlane i budowlano-wykonawcze. Czy ten podział istnieje i projektant może się nim zasłonić i oczekiwać dopłaty za dodatkowe rysunki?
7. Czy istnieją jakieś negatywne konsekwencje zbyt szybkiego (po dwóch/trzech dniach) obciążenia stropu murami albo jedynie samymi paletami z pustakami? Na chłopski rozum wydaje się, że nic mu nie grozi bo jest podparty od dołu szalunkami a żadne wgniecenia w nim już nie powstają, ale chłopska intuicja może być zawodna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom stropy porady wykonawcom

cytrustemat nr 308-620
visibility czytano 919 razy

Dachy bez okapu w domach


Dzień dobry,
chciałbym zapytać o dach bez okapu, przykładowe zdjęcie z internetu.
1. jak powinno wyglądać zakończenie i izolacja takiego dachu?
2. jak przystosować elewacje do dachu bez okapu?
3. czy są jakieś istotne przeciwwskazania żeby nie stosować takiego typu zakończenia dachu?
pozdrawiam,

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje fizyka budowli dachy rynny i rury spustowe porady inwestorom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-626
visibility czytano 315 razy

Podziemny zbiornik na deszczówkę - montaż


W związku z brakiem możliwości odprowadzenia deszczówki do kanalizacji burzowej muszę zainstalować zbiornik na deszczówkę podziemny? W jaki sposób posadowić go? Jak mocować żeby zapobiec wysadzeniu lub zapadnięciu zbiornika? Grunt to glina. Zdjęcie przedstawia mój zbiornik.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego zbiorniki wody technologicznej porady inwestorom porady wykonawcom

Mirosław Małektemat nr 308-627
visibility czytano 201 razy

Pionowa termoizolacja fundamentu na ławie


Panie Jerzy z analiz cieplno-wilgotnościowych nr 1991 wyszło izolację pionową fundamentów robię ze styropianu XPS 12 cm w gruncie na głębokość 100 cm. Czyli izoluje również ławę na zakładkę jak widać na rysunku 13 i 14 analiz. W jaki sposób i jakim materiałem łączyć styropian XPS na zakładkę? Z analiz wynika że nie stosuje termoizolacji wewnętrznej, czy podczas wylewania betonu podkładowego grubości 10 cm stosować wkładkę dylatacyjną, tak jak się ją daje podczas wylewania jastrychu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

jpyttemat nr 308-628
visibility czytano 5125 razy

Hydroizolacja fundamentu w gruncie piaszczystym


Witam, czy dla gruntów bardzo suchych o podłożu 4-5 metrów czystego piasku istnieje jakaś lżejsza forma hydroizolacji fundamentu na ławach lub płycie fundamentowej?
Czy tego typu podłoża pozwalają na jakąś oszczędność?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W załączeniu zdjęcie z rozpoczętej inwestycji u mojego sąsiada za płotem.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
127
   ...  
107
 
106
 
105
 
104
 
103
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.