porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1260


 
 
127
   ...  
94
 
93
 
92
 
91
 
90
   ...  
1
 
 
Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1039
visibility czytano 139 razy

Pielęgnacja betonu preparatem wstrzymującym odparowanie wody


Jaka jest Pana opinia na temat następującej techniki pielęgnacji świeżego betonu w warunkach podwyższonej temperatury? Technika polega na nanoszeniu, natryskiem preparatu, który tworzy powłokę ograniczającą ubytki wody z betonu. Niektóre preparaty posiadają biały barwnik, który uwidacznia miejsca nieodpowiednio pokryte oraz dodatkowo obniża pochłanianie promieniowania słonecznego. Czy są jakieś, zalecenia, przeciwwskazania lub trudności w późniejszym wykonaniu izolacji przeciwwodnej na powierzchniach pielęgnowanych w ten sposób?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe betony specjalne porady inwestorom porady wykonawcom

klewtemat nr 308-1052
visibility czytano 185 razy

Poprawianie błędnie zamocowanej balustrady do stropu żelbetowego


Ekipa montażowa źle zamontowała balustradę stalową na antresoli wewnątrz domu. Mocowanie jest tylko do stropu żelbetowego o grubości 15 cm na dwie śruby na każdy pionowy słupek. Rozstaw śrub to 7 cm. Dali całą balustradę o około 2,5 cm za wysoko, przez co górne śruby były mocowane 1-1,5 cm od krawędzi płyty żelbetowej. Prawdopodobnie w tym miejscu płyta się ukruszyła i śruby nie trzymają (ruszają się). Dokładnie tego nie widać, bo podłoga i czoło stropu są już wykończone. Śruby mają długość około 12 cm.

W związku z powyższym będziemy musieli zdemontować balustradę i obniżyć ją o 2,5 cm. Niestety nie da się balustrady przesunąć w żaden bok o więcej niż 0,5-1 cm. Nowe odwierty pod śruby będą więc musiały być 2,5 cm pod istniejącymi odwiertami (w tym pod ukruszoną górną krawędzią płyty).

Czy mógłbym prosić o poradę w jaki sposób poprawić ten montaż? Zastanawiałem się czy da się coś wstrzyknąć w istniejące otwory, aby jest zalepić i wzmocnić, a potem ostrożnie nawiercić otwory niżej i zamontować śruby na kotwach chemicznych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom balustrady

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-1055
visibility czytano 87 razy

Czy wykończenie tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym może być dowolne?


Czy na skutek różnicy ciśnień i temperatur względem pomieszczenia ogrzewanego i warunków na zewnątrz, mimo paroizolacji i odpowiedniej grubości ocieplenia (wynikających z poprawnych obliczeń) para wodna nieustannie migruje w górne warstwy tarasu? Czym będzie skutkowało "zamknięcie" wierzchniej warstwy tarasu materiałem o bardzo wysokim współczynniku dyfuzji pary wodnej, typu: żywice epoksydowe, poliuretanowe, kleje/hydroizolacje do płytek na bazie poliuretanu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tarasy projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-1056
visibility czytano 196 razy

Jak ocieplić budynek wielorodzinny z wielkiej płyty z uszczelnieniem Olkitem?


Jak zabezpieczyć płyty z polistyrenu ekspandowanego przyklejane do ścian w systemie ETICS przed działaniem rozpuszczalników, które zawarte są w olkicie budowlanym, który posłużył do wypełniania styków płyt prefabrykowanych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: termorenowacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom ocieplenia ochrona elewacji

Tomasztemat nr 308-1057
visibility czytano 135 razy

Co pod płytkami ceramicznymi stanowiącymi parapet zewnętrzny?


Czy pod zewnętrznymi parapetowymi płytkami ceramicznymi należy zastosować szlam mineralny?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: parapety zewnętrzne parapety zewnętrzne kamienne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1058
visibility czytano 93 razy

Zasady krycia dachu blachą na rąbek


Po wielu rozmowach z sprzedawcami w hurtowniach materiałów na dach, forach, czytania instrukcji montaży paneli dalej nie wiem jak powinien wyglądać wzorowy przekrój dachu pod blachę na rąbek na klik. Większość instrukcji montażu zaleca sztywne poszycie. W książce jest przekrój dachu ze sztywnym poszyciem ale pod dachówkę. Ogarnięty wykonawca (niestety nie mój) przekazał mi informację, że: "wg zaleceń producentów pod tą blachę powinna iść łata zamiast kontrłaty oraz mała belka / deska zamiast łaty".

Mam poddasze użytkowe. Dach bez okapu. Okna dachowe oraz kolankowe. Rynny na elewacji.

1) Jaki powinien wyglądać wzorowy przekrój.

2) Jakie sztywne poszycie będzie lepsze. Pełne deskowanie czy płyty OSB? W obu przypadkach na styku elementów rozumiem trzeba zostawić z 3 mm luzu.

3) Membrana w którym miejscu montowana? Z oplotem powinna być czy niekoniecznie. Pewnie też zależy w jakim miejscu montowana będzie.

4) Jakie przekroje powinny mieć łaty, kontrłaty, deski. Odnośnie desek to wiem, że przekazywał Pan, że nie szersze jak 12 cm oraz na pióro-wpust.

5) Zależy mi na dobrym wygłuszeniu dachu. Membrany z oplotem niby wygłuszają też spotkałem się z taśmami wyciszającymi naklejanymi na elementy drewniane.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Bociek1313temat nr 308-1059
visibility czytano 186 razy

Dobór osprzętu do wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy, w zeszłym roku informował Pan, że w bazie produktów znajdą się wkrótce wentylatorki (także dachowe) do wentylacji hybrydowej. Niestety w dalszym ciągu ich nie ma. Czy mogę prosić, aby zdradził Pan nazwę firmy? (może być na priva). Dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1060
visibility czytano 208 razy

Jednolity system hydroizolacji przy budowie domu


Panie Jerzy, szukam jednolitego systemu do wykonania hydroizolacji. Cel - łatwość aplikacji, minimalizacja błędów wykonawczych, szybkość wykonania, ograniczenie ilości produktów, a tym samym ograniczenie kosztów związanych z logistyką i zakupem. Celowo nie piszę o cenie, gdyż ta nie jest wyznacznikiem. W projekcie ławy fundamentowe z rdzeniami pod słupy, ściana fundamentowa z betonu, choć mocno zastanawiam się nad ścianą z bloczków betonowych. Pisał Pan w poradzie 888 o klasyfikacji hydroizolacji. Może Pan doradzić u jakich producentów szukać takich produktów, jeśli nie ma ich w bazie produktów.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1062
visibility czytano 236 razy

Czy zbrojenie muru w obrębie okien jest potrzebne?


Mam problem dotyczący braku zbrojenia w strefie podokiennej przy dwóch oknach. Są to jedyne takie okna na parterze w moim domu. Jechałem na budowę aby się upewnić czy to zrobią ale poszli szybko w górę i nie zdążyłem. Jakie są teraz możliwości wykonania tych zbrojeń? Jest to beton komórkowy 600. Siatki systemowe to marne rozwiązanie raczej myślałem o prętach tylko teraz słabo to widzę bez rozbierania bloczków czego chciałbym uniknąć. Przekucie się na boki i wklejenie prętów mało da raczej bo będzie to pod warstwą cienkiej podmurówki. Ktoś radził mi aby zrobić rowki na głębokość min 3 cm ale po bokach czyli wewnętrznej i zewnętrznej części muru.

1) Co Pan myśli można to jeszcze mało inwazyjnie poprawić?
Jedno okno te mniejsze (kotłownia) jest wyżej więc chyba tam jest mniejsza szansa na pęknięcia. Bardziej martwię się tym większym (kuchnia). Pęknięcia wewnątrz budynku poniżej okien jeszcze bym strawił gdyż w kuchnie będzie zabudowa stała z mebli i blat wchodzący w okno a pomieszczenia techniczne to można poprawić później i nie będzie to reprezentatywna część domu.

2) Bardziej martwiłbym się jakby na elewacji coś wyszło. Czy dając styropian 20 cm jest niebezpieczeństwo, że na elewacji też będzie pękać?

3) Zakładając, że nie będzie tych prętów to jak to zrobić przy robieniu elewacji aby tamte miejsca zabezpieczyć przed pękanie?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr P.temat nr 308-1063
visibility czytano 236 razy

Zabezpieczenie antykarbonatyzacyjne betonowej płyty balkonu


Witam. Czy przed zrobieniem termoizolacji i hydroizolacji płytę balkonową należy pomalować farbą antykarbonatyzacyjną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom zabezpieczenia antykarbonatyzacyjne


 
 
127
   ...  
94
 
93
 
92
 
91
 
90
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.