porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1257


 
 
127
   ...  
87
 
86
 
85
 
84
 
83
   ...  
1
 
 
Tomasztemat nr 308-1214
visibility czytano 281 razy

Nieoczekiwane zawilgocenie ściany działowej i nośnej


Ścianki działowe wykonane z pustaków z ceramiki poryzowanej gr. 120 mm. Położone wewnątrz lokalu mieszkalnego na stropie międzykondygnacyjnym. Pokryte obustronnie tynkiem gipsowym gr. 15 mm. Po 10 miesiącach od wykonania jastrychu cementowego i tynkach, na ścianach w strefie przypodłogowej pojawiły się ślady zawilgoceń i wysoleń. Pod jednokrotnie wykonaną powłoką malarską powstały również pęcherze. Badania wilgotnościomierzem pojemnościowym oraz kamerą termowizyjną potwierdziły patologię stanu wilgotnościowego przegród. W niektórych miejscach pojawiły się ogniska grzybów pleśniowych pomimo intensywnej aeracji mieszkania (stale uchylone od 1 miesiąca wszystkie okna). Taki stan również utrzymuje się na ścianach konstrukcyjnych.

Co może być źródłem zawilgocenia? Tynki gipsowe wykonane do poziomu surowego stropu a następnie jastrych cementowy. Czy tynk gipsowy po wysuszeniu zachowa swoje parametry wytrzymałościowe? Czy tynk gipsowy należy w całości usunąć w pasie przypodłogowym, a następnie przystąpić do wysuszenia przegrody przy pomocy np. osuszacza kondensacyjnego? Jakie należy podjąć kroki, aby doprowadzić przegrodę do stanu wilgotności sorpcyjnej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy murowane tynki wewnętrzne tynki gipsowe jastrychy betonowe porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Anna Blacktemat nr 308-1215
visibility czytano 229 razy

Słupek stalowy w ścianie - jak zakryć?


Panie Jerzy,
czym najlepiej wypełnić przestrzeń na poddaszu użytkowym pomiędzy ramą metalową (konstrukcja dachu) a ścianką kolankową?
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-1216
visibility czytano 437 razy

Odpływ liniowy w kabinie prysznica


Panie Jerzy
Chciałbym pod prysznicem zamontować odpływ liniowy. Interesuje mnie Kessel Linearis Compact, czy będzie to dobry wybór? Szerokość kabiny prysznicowej to 90 cm wiec myślę czy odpływ liniowy długości 70 cm będzie odpowiedni?

Planuję zrobić spadek kopertowy min 3% z każdej strony, do tego taśmy kauczukowe w narożnikach + hydroizolacja polimerowo-cementowa flex na posadzce i tynku cementowo-wapiennym w miejscu kabiny, fuga epoksydowa między płytkami na posadzce oraz silikon na styku płytka posadzka-płytka ściana. Odpływ będzie około 10 cm od ściany, czy mogę zastosować kołnierz poziomy? Jak wykończyć styk odpływu liniowego z płytkami? Daje się tam jakiś silikon czy fugę elastyczną? Z czego wylać posadzkę w miejscu prysznica? (Posadzkarze nie wylewali tam posadzki), czy muszę oddylatować posadzkę ogrzewaną od posadzki prysznica? Czy w miejscu dylatacji posadzek trzeba tam zastosować taśmy kauczukowe? Jak zapewnić odpowiednie umożliwienie ruchów termicznych o których wspominał pan na facebooku? Proszę o informacje jak poprawnie wykonać odpływ liniowy pod prysznicem.
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego łazienki odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom odpływy liniowe wewnętrzne kabiny natryskowe

Kristemat nr 308-1222
visibility czytano 274 razy

Mur i słupy ogrodzeniowe z betonu


Witam
Moje pytanie dotyczy muru i słupów ogrodzeniowych. Z tego co na tym forum przeczytałem to należy wykonać to z betonu napowietrzanego. Proszę sprawdzić czy to jest poprawne.
Załóżmy, że robię dwa słupy ogrodzeniowe o wysokości 170 cm, grubości 15 cm i długości 100 cm odstawione od siebie o 2 metry. Słupy nie będą niczym malowane ani okładane. Ma być efekt betonu
1. Wykonuję wykop tak jak przemarzanie. U mnie to 120 cm. Czy fundament pod te dwa mury ma być wylany w całości czyli o długości 100+200+100 = 400 cm ? Tak aby te dwa słupy stały na jednym fundamencie? Szerokość wykopu to 30 cm .
2. Wystawiam pręty pionowe z fundamentu w miejscach gdzie będą stały te słupy.
3. Zalewam fundament betonem napowietrzonym ponad teren 30 cm.
4. Po kilku dniach wykonuje izolację przeciwwodną
5. Wylewam właściwe słupy z betonu napowietrzanego.
Czy ta technologia jest właściwa?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe panele PCV porady inwestorom porady wykonawcom

Michaltemat nr 308-1224
visibility czytano 225 razy

Warstwa szpachlowa bezpośrednio na betonie komórkowym


Witam,
ostatnio natknąłem się na pewny sposób wykonywania "tynków", a mianowicie: pustak beton komórkowy na to siatka i klej. Jak to można traktować, czy taka opcja jest w ogóle brana do analiz? Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

sculptortemat nr 308-1228
visibility czytano 844 razy

Na podłogę ogrzewaną panele winylowe czy laminowane?


Czy jest sens ekonomiczny zastosowania paneli winylowych zamiast laminowanych na posadzkę, gdzie jest ogrzewanie odłogowe? Z tego co udało mi się znaleźć, współczynnik przewodzenia ciepła jest w tych pierwszych znacznie korzystniejszy. Jednakże czy będzie można pochwalić się realnym zyskiem, biorąc pod uwagę wyższą cenę inwestycji i zestawiając ją z rocznym kosztem za ogrzewanie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane podłogi ogrzewanie podłogowe fizyka budowli jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marek Malektemat nr 308-1230
visibility czytano 247 razy

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

MariuszPtemat nr 308-1231
visibility czytano 419 razy

Zalanie słupów pod ogrodzenie panelowe


Witam,
Jak poprawnie i z gwarancją długowieczności zalać i zabezpieczyć słupy pod ogrodzenie panelowe?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe porady inwestorom panele PCV porady wykonawcom architektura ogrodowa

AWtemat nr 308-1232
visibility czytano 202 razy

Hydroizolacje rozpuszczalnikowe, a bezrozpuszczalnikowe


Jakie są różnice między rozpuszczalnikowymi, a bezrozpuszczalnikowymi masami do izolacji? Jedne nie nadają się do wnętrz, a drugie tak?
Została mi rozpuszczalnikowa bitumiczna (+ grunt). Będzie błędem jeśli zużyję ją do zaizolowania betonu podkładowego w garażu przed położeniem kolejnych warstw? I czy można w nią bez obaw wkleić kauczukowe taśmy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Budowlaniec-Programistatemat nr 308-1233
visibility czytano 222 razy

Wypełnienie otworów po ściągach szalunków


Czym można uzupełnić otwory po ściągach szalunkowych w murze z pustaków ceramicznych lub ścianie z betonu w ścianie zewnętrznej budynku?
Czy może to być pianka poliureatnowa o niskim parametrze przewodzenia ciepła czy bardziej odpowiednie jest uzupełnienie otworów zaprawą o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych dla danego materiału?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawa żelbetu naprawy porady wykonawcom


 
 
127
   ...  
87
 
86
 
85
 
84
 
83
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.