porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 73


 
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
PiotrekZettemat nr 308-273
visibility czytano 200 razy

Rozterki o balkonach, attykach i naprawach podłoża


Panie Jerzy, stopniowo staram się chłonąc wiedzę zawartą w Pana książce. Stopniowo pojawiają się też różne pytania i wątpliwości, dlatego zwracam się z prośbą o wytłumaczenie.
1. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku kotwa rozporowa nr 45 przebija hydroizolację ściany fundamentowej.Jak rozwiązujemy taką sytuację? Taką i ogólnie kiedy montaż jakiegoś elementu powoduje przebicie termoizolacji? Jak to zabezpieczyć?
2. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku, pomiędzy nadprożem i wieńcem jest oznaczona numerem 30 papa. W jakim celu ona się tam znajduje? I jak rozwiązać ten problem w murze, gdy występują żelbetowe trzpienie?
3. W opisie technologii ocieplenia ścian na str. 246 pisze Pan o proszkowej masie cementowo-polimerowej szybkoschnącej do wyrównania ścian pod ocieplenie. Czy ww. masa to np. MULTI-MORTEL w sklepie na stronie? Czy można opisaną masę stosować do wyrównania każdego podłoża? Czy można nią także wyrównać podłoże pod tynki wewnętrzne? Czy jest to uzasadnione, czy lepiej drobne różnice wyrównać grubością tynku? Czy można nią także zabezpieczyć zbrojenie gdyby w elemencie żelbetowym pojawiły się “raki”?
4. Jak należy rozwiązać obróbkę termiczną i hydroizolacyjną attyki na stropodachu? W książce znalazłem rys. DZ-0339, str. 238. Jest to co prawda attyka dachu zielonego, ale wydaje mi się,że metodyka działania jest podobna? Jeśli chodzi o ten rysunek mam następujące pytania. Czy nie powstanie mostek termiczny jeśli od góry wieniec nie przykryjemy styropianem, tylko pianą i obróbką blacharską? Czy odprowadzając wodę z obróbki na attyce na zewnątrz budynku nie spowodujemy zacieków na elewacji? Czy obróbka attyki na rysunku jest poprawna? Czym zabezpieczyć miejsce przebicia hydroizolacji?
5. Kolejne pytanie dotyczy hydroizolacji balkonu. W książce znalazłem rozwiązanie na rys. 1.9.-46. Chciałbym zapytać o hydroizolacje w przypadku braku muru licowego. Czy hydroizolacje można zrobić na styropianie + klej + siatka? Jak zaizolować poprawnie balkon jeżeli oddajemy go kończąc na wylewce? Czy izolacja jak na rysunku jest poprawna? Jak powinna wyglądać obróbka blacharska w zaznaczonym na rysunku miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: attyki balkony naprawa żelbetu naprawy hydroizolacje doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom

Anita H.temat nr 308-328
visibility czytano 140 razy

Warstwa spadkowa z keramzytobetonu pod dach zielony


Proszę o podanie receptury na wykonanie warstwy spadkowej z keramzytobetonu na moim stropodachu żelbetowym nad garażem gdzie chcę wykonać dach zielony zgodnie z rysunkami na stronach 238-240 Pana książki.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne stropodachy dachy zielone keramzytobeton porady wykonawcom porady inwestorom

MAXIMtemat nr 308-338
visibility czytano 90 razy

Czy kupić dom nie ukończony od 30 lat?


Trafia się mi dom w cenie do przyjęcia. Dom od 30 lat jako surowy otwarty. Starsi państwo mieszkali w przyziemiu wys. 2,20 m a resztę - ciągnięcie w górę piętra i stropodachu - robił sposobem gospodarczym przez kilka lat ich syn. Na stropodachu jest papa - już miejscami przeciekająca, dom ma wymiary 7 x 8 m. Nie bardzo wiadomo skąd się wzięły otwory w stropach 25 x 25 cm na środku pomieszczenia. Pod stropami stoją stemple jakby ktoś o nich zapomniał. Pręty wyglądają na 8mm, kładzione co 12-14 cm. Czy w Pana opinii te dziury to może być dowód na to, że jakiś potencjalny kupujący to zrobił i wycofał się ze wstępnej umowy? Czy warto ten dom kupić


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty opinie techniczne ekspertyzy

Marta B.temat nr 308-362
visibility czytano 180 razy

Problemy z przyklejaniem styropianu XPS na stropodachu


Przesyłam zdjęcia z próbą klejenia klejem bitumicznym. Klej bardzo gęsty, bardzo ciężko się rozsmarowywał na całej powierzchni próbek. Próbki pozostały na budowie na 24 godziny, zgodnie z Pana zaleceniem.  Potem była próba rozerwania próbek - nie trzeba było użyć dużej siły, bo klej się "ciągnął". Próbki przycisnęłam więc ponownie do siebie i pozostawiłam.

Po kolejnych 4 dniach - oderwać próbek już nie można było. Próbki rozrywałam "łamiąc" je na złączu. Niestety całopowierzchniowe przyklejenie odpada ponieważ czas pracy się wydłuży przy takiej konsystencji na każdej warstwie styropianu a są dwie warstwy po 15 cm każda i na powierzchni jaką mają moje dachy.

Wykonawca twierdzi, że podobny stropodach bez klejenia wykonywał w zeszłym roku na budynku wielorodzinnym w Warszawie (budynek ok 12 m wysokości) i powiedział, że z jego doświadczenia wynika, że sam żwir grubości 5 cm wystarczy przy naszej wysokości domu 7 m.

Chciałabym poznać Pana zdanie, czy można zrezygnować w ogóle z kleju i tylko dociążyć dach żwirem 5 cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne stropodachy ocieplenia błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-364
visibility czytano 156 razy

Poprawna technologia niwelacji betonu


Nierówności stropów betonowych o których rozmawialiśmy, zostały przez wykonawcę poszpachlowane - tak jak Pan doradzał masą typu PCC. Sądziłam, że wszystko zrobili poprawnie ale spadł deszcz i pokazał efekty. Przesyłam zdjęcia z już wyrównanej płyty stropodachu. Po deszczu niestety jeszcze stoją kałuże w kilku miejscach. Wykonawca mówi że jeszcze tak dokładnie w życiu nie robił. Na dachu piętra widoczny jest skuty garb - jak Pan kazał i będą te miejsca jeszcze szpachlowane i niwelowane. Czy uzyskanie spadku i płaszczyzny z dokładnością 2 mm na 2 m, to nierealne w krajowych warunkach?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawa żelbetu stropodachy stropy naprawa żelbetu błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Marta B.temat nr 308-365
visibility czytano 166 razy

Niespotykane partactwo dekarzy na stropodachu


Przesyłam zdjęcia paroizolacji wykonanej z papy termozgrzewalnej z wkładką aluminiową - na moim stropodachu. Białe plamy widoczne na papie powstały po wycięciu w attykach otworów na przelewy awaryjne. Wycinali wiertnicą fi 130 mocowaną do attyki. Zgrzewy papy i narożniki właściwie na całym dachu są takie same więc nie mogłam oznaczyć. Nie wykonali zakładek na klinach. Proszę o poradę co zrobić z purchlami widocznymi na zdjęciach. Przypuszczam, że wykonawca będzie chciał je przebić – jak Pan ocenia, czy to dobra metoda? Czy w Pana ocenie purchle pod paroizolacją to duży błąd?  Roboty wykuje firma chwaląca się dużą praktyką w stropodachach. Czy nie powinnam zatrzymać prace na dachu i wezwać właściciela firmy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy dachy zielone błędy wykonawcze porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-367
visibility czytano 158 razy

Stropodach niewentylowany z problemami


Z dotychczasową firmą się pożegnałam. Jest nowa, ale chyba nie jest dużo lepiej. Przesyłam zdjęcia z dalszych robót na moim stropodachu. Miał Pan rację, bo faktycznie w miejscach pęcherzy papa po przecięciu jest niedogrzana. Jak Pan kazał wykonawca zrobił zabezpieczenie krawędzi styropianu przed deszczem, który jutro ma spaść. 

Otwór w attyce na przelew awaryjny niestety nie zaklejono papą paroizolacyjną. Nie wiem czy wobec tego rozbierać fragment dachu aby zaklejać przejścia rury przez attykę?

Wstyd mi pisać o tych problemach, bo ciągle coś wychodzi i trzeba poprawiać a prezes firmy twierdzi, że „traci już cierpliwość” (domyślam się, że do mnie).

Mimo zapewnień o zabezpieczeniu przed deszczem, zastanawiam się jednak co zrobić gdyby woda przedostała się do styropianu. Obawiam się, że nawet nie będziemy w stanie tego sprawdzić. Prezes zaproponował kominek wentylacyjny. Proszę o poradę, czy wobec ewentualnego przecieku, zastosować jeden kominek?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy ocieplenia hydroizolacje błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-368
visibility czytano 106 razy

Papa samoprzylepna na stropodachu niewentylowanym


Dziś na budowie sprawdziłam zabezpieczenie przed wczorajszym deszczem. Na szczęście deszcz był niewielki i trwał krótko. Wyglądało wszystko szczelnie. Z dachu, gdzie nie ma jeszcze warstw, zebrano ok. 2-3 cm wody. Oglądałam też wszystkie narożniki – wyglądały szczelnie. Dzisiaj wykonano ostatni fragment dachu nad piętrem i papa samoprzylepna jest na całości.

Rozmawiałam z majstrem jak planują układać papę wierzchnią? Zaproponowali 3 sposoby, (sposób nr 1 spróbowałam rozrysować).

SPOSÓB 1 – z korytem wzdłuż przecięcia spadków (układ widoczny na rys przy wpuście nr 1). SPOSÓB 2 – pasy papy prostopadle do wpustów.  SPOSÓB 3 – aby zakłady się nie nakładały na przecięciu płaszczyzn.  Na rysunku (przerywaną linią) zaznaczyłam układ papy samoprzylepnej widoczny na zdjęciach. Majster twierdzi, że mimo mijankowego układu, przy układzie w kopertę, będą zgrubienia w miejscu przecięcia płaszczyzn. Bardzo proszę, jeśli to możliwe, o szybką odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy hydroizolacje budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-369
visibility czytano 96 razy

Kiedy układać drugą warstwę pap po podkładowej?


Przesyłam kolejny etap - wpust nr 4 i widoki dachu. Jak szybko należy na papę samoprzylepną zgrzać nawierzchniową? Wykonawca chce zostawić wykonanie wierzchniej na później, a teraz robić dolne dachy. Temperatura papy na tym dachu jest już wysoka (sprawdzałam przez dotyk) a nie ma cienia przez cały dzień.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy dachy zielone domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom porady inwestorom

PiotrekZettemat nr 308-409
visibility czytano 174 razy

Błędy wykonawcze i projektowe, których być nie powinno


Jeszcze raz ja. Nie mogłem dodać więcej zdjęć w jednym problemie, więc pytam dalej.
1. Po betonowaniu na płycie balkonowej grub. 15 cm pojawiły się pęknięcia. Zbrojenie stanowią dwie siatki prętów średnicy 12 mm. Na balkonie będzie klejona papa. W jaki sposób zabezpieczyć te pęknięcia? Rysy mogły powstać na skutek zbyt małej otuliny. Co zrobić by tego uniknąć w przyszłości? (zdjęcie 1).
2. Zdjęcie 2+3+4 to przykład partactwa murarzy. Prawdopodobnie nie połączyli ściany ze słupem żelbetowym. Zamontowane drzwi są dość ciężkie. Od momentu przekazania mieszkania pojawia się problem z ich zamykaniem i pojawiły się pęknięcia widoczne na zdjęciach. Podejrzewam, że brak połączenia powoduje, że filarek się poddaje. Jak ratować to co jest, bez rozbierania połowy wykończonego mieszkania?
3. Wykonawcy zamocowali słupki od instalacji odgromowej w sposób widoczny na zdjęciu 5, aby nie dziurawić papy. Jak to powinno być poprawnie wykonane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe błędy projektowe błędy wykonawcze balkony mury stropodachy porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom instalacje odgromowe


 
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.