porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 33


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Bartektemat nr 308-2149
visibility czytano 490 razy

Obróbka attyki


Dzień dobry,
mam pytanie o to jak wykonać prawidłowo obróbkę blacharską attyki. Załączyłem rysunek jak w przekroju wygląda "murek tarasu".
1. Czy płyta OSB powinna być zabezpieczona przed wilgocią? Jeśli tak, to czym? Znajomy budowlaniec polecił mi pomalowanie jej folią w płynie np. Knaufa/Greinplast - tak jak ścian w łazienkach. Oczywiście ze wszystkich stron (dość dużo pracy z tym malowaniem będzie bo będzie trzeba to zrobić 2x).
2. Czy aby prawidłowo wypoziomować płyty OSB mogę je osadzić na pianie montażowej?
3. Czy płyta OSB o grubości 12mm wystarczy? Czy inwestować w grubszą, np 18mm.
4. Czy płyta OSB powinna być docięta na szerokość attyki (40cm) czy na szerokość blachy (40cm + 2 daszki)?
4. Ile powinien wystawać okap/daszek poza linię budynku? Czy np. 1cm wystarczy?
5. Jakiej wysokości powinien być okap - 5cm?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropodachy tarasy attyki porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Marcin323temat nr 308-2200
visibility czytano 424 razy

Wylewanie stropodachu w drugiej połowie listopada


Witam serdecznie.
Temat wylewanie stropodachu betonowego b25 gr 16 cm. Prognozy na ten tydzień bardzo dobre jednak firma ma mały poślizg i wylewanie przypadnie na przyszły tydzień. Prognozy pogody dla mojej miejscowości na dzień wylania oscylują w granicach 9 w dzień/0 w nocy. A 3 następne dni po zalaniu ok 7 dzień/0 do nawet -2 w nocy. Jak wykonać takie zalewanie poprawnie? Co wykonać po zalewaniu? Jak długo w takich temperaturach trzymać strop podstemplowany w szalunkach systemowych lub ew. po jakim czasie można strop podstemplować w innych miejscach aby rozebrać wynajęte szalunki?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy monolityczne betonowe stropodachy porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

eMWatemat nr 308-2201
visibility czytano 795 razy

Wykonanie elementów betonowych domu tuż przed mrozami


Czytałam odpowiedź z dzisiaj na temat zalewania stropodachu. Nie jestem w stanie wykonać rozwiązania podanego w przypadku decyzji o zalewaniu, dlatego proszę o radę, jak zabezpieczyć obecny stan lub jakie jeszcze prace wykonać.

Dom:
Za 2 dni będą zalane murki od balkonów oraz trzpienie (tego już nie jestem w stanie powstrzymać). Obecny stan przedstawiają zdjęcia.

Garaż:
Stropodach został wylany ok. 30 dni temu. Czy podejmować jeszcze jakieś prace tj. murowanie attyki czy zaprzestać? Jaki materiał będzie najlepszy do wykonania attyki?
Propozycja wykonawcy: wykonać warstwę lub dwie z materiału, z którego jest dom tj. pustak ceramiczny P+W, a powyżej wykonać wieniec na wysokość ok. 10 cm.

Czy w poradach lub materiałach znajdę szczegół wykonania wyłazu dachowego?




Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropodachy porady inwestorom

PioChtemat nr 308-2300
visibility czytano 220 razy

Stropodach nad pokojami, basenem i sauną


Dzień dobry.
Proszę o poradę. Jestem na etapiebudowy domu jednorodzinnego,
parterowego z płaskim dachem. Proszę o poradę w jaki sposób ukształtować
warstwy dachu aby uzyskać współczynnik U zbliżony do 0,1 a jednocześnie nie
mieć problemów z takim dachem (zwłaszcza w kontekście kondensacji pary
wodnej).
Myślałem o następującym rozwiązaniu: 1. płyta żelbetowa, 2.warstwa paroizolacyjna z papy z wkładką aluminiową, 3. izolacja termiczna wraz z ukształtowaniem spadków, 4. membrana epdm, 5. izolacja termiczna, 6.geowłóknina, 7. warstwa dociskowa ze żwiru. Proszę o informację czy jest to właściwe rozwiązanie, a także poradę jakich grubości i z jakiego materiału przyjąć izolacje termiczne (styropian, styrodur, pianki pur, pir, itp.,
itd.). Myślałem też o rozwiązaniu tradycyjnym, tj. 1. papa j.w., 2. izolacja termiczna, 3. warstwa dociskowa - szlichta betonowa, 4. membrana epdm.
Stropodach będzie się znajdował nad wszystkim pomieszczeniami jak w
standardowym domu a także nad pomieszczeniem basenowym i sauną.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego baseny kąpielowe sauny porady inwestorom stropodachy ocieplenia hydroizolacje

Wojtek Wtemat nr 308-2437
visibility czytano 353 razy

Błędnie zaprojektowany stropodach wentylowany z attyką


Dzień dobry,
chciałem zapytać o kwestie związane z dachem i attyką (konkretnie jej ociepleniem).

Mam w projekcie dach płaski wentylowany, z attyką dookoła budynku o wysokości 78 cm. Dach jest o konstrukcji drewnianej, ocieplony wełną, która znajduje się na stelażu sufitu podwieszanego z płyt G-K, konstrukcja sufitu zamocowana do krokwi na wieszakach. Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych, ocieplonych 20 cm styropianem.

Czy na przekrojach nie została źle rozwiązana izolacja termiczna attyki? Wydaje mi się, że przede wszystkim ważna jest ciągłość izolacji. W związku z tym czy styropian nie powinien być również na górnej krawędzi attyki (pod obróbką blacharską) oraz od strony wewnętrznej dachu, pociągnięty aż do izolacji poziomej z wełny (na rysunku zaznaczone żółtym kolorem)?

Wykonawca twierdzi:
a) By nie dawać styropianu pod obróbkę bo jak metal się nagrzeje to styropian i tak się stopi.
b) Wewnętrzny styropian jest niepotrzebny (dach i tak będzie dobrze ocieplony) i podobnie jak wyżej styropian stopi się przy mocowaniu papy. To jak mocuje się taki styropian do attyki, wykonawca chyba chce oszczędzić sobie roboty? Wydaje mi się, że najpierw papa podkładowa mocowana mechanicznie (klejona, kołkowana?), a dopiero później grzejemy na nią papę nawierzchniową? Przecież jakoś wykonuje się stropodachy niewentylowane o układzie klasycznym
🙂

Chciałem jeszcze zapytać jak wykonać paroizolację wełny jeżeli będą przez nią przechodzić podwieszenia z rusztu G-K? Każdy taki wieszak będzie dziurawił izolację. No chyba, że taką paroizolację daje się między płytę G-K a ruszt? Tylko czy wtedy nie mamy podobnego problemu z wkrętami mocującymi płytę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego stropodachy attyki ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2467
visibility czytano 233 razy

Polimoczniki do regeneracji dachów i stropodachów


Panie Jerzy
chciałbym poznać Pana opinię nt. membran polimocznikowych np. NEOPROOF POLYUREA R w kontekście możliwości ich zastosowania do renowacji dachów płaskich krytych papą.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy stropodachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom renowacje remonty

Marcin323temat nr 308-2486
visibility czytano 340 razy

Pęknięcia wieńca w stropodachu


Witam.
Podczas wykonywania elewacji w budynku zauważono rysę na styku wystającego stropodachu z wieńcem. Rysa jest widoczna jedynie od czoła. Od dołu nie jest widoczna a od góry nie można się dostać ponieważ jest położony dach. Jak Pan myśli czy to groźne? Nie wiadomo kiedy się pojawiła czy dawno temu i nic się z tym nie dzieje czy nie dawno ponieważ nikt nie obserwował z lupą powstawania takich wad. Proszę o wsparcie dobrym słowem.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropodachy wieńce żelbetowe porady inwestorom porady wykonawcom

architekt DStemat nr 308-2488
visibility czytano 287 razy

Strop nad garażem podziemnym jako tzw. biała wanna


Panie Jerzy,
Mam pytanie. Inwestor na jednym z naszych projektów, na które właśnie otrzymaliśmy PnB, zamierza przeprojektować strop nad garażem (dach zielony, ruch pieszy) na strop żelbetowy jako tzw. biała wanna, bez spadków, bez hydroizolacji.

Nie chcemy się na to zgodzić z konstruktorem, jak również projektant odwodnienia dachu też się nie zgadza, ale inwestor i wykonawca upierają się, że to sprawdzone rozwiązanie.

Czy zna pan jakikolwiek obiekt referencyjny, który działałby poprawnie z takim rozwiązaniem? Co pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom błędy wykonawcze stropodachy

GGtemat nr 308-2529
visibility czytano 345 razy

Wadliwy remont stropodachu za pomocą papy termozgrzewalnej


Dzień dobry,
Na dachu kamienicy, w której mam mieszkanie (nie mieszkam tam), około 1 miesiąc temu rozpoczął się remont dachu płaskiego krytego papą asfaltową. Pod częścią dachu jest poddasze nieużytkowe, a pod częścią mieszkanie. Ze względu na liczne przecieki dachu zarówno w części użytkowej jak i nieużytkowej wspólnota podjęła decyzję o remoncie poszycia dachowego wraz z wykończeniem kominów i wszystkimi obróbkami wokół elementów przechodzących przez dach.
Dnia 29.10.2022 około godziny 14, pojawiłem się na dachu wraz z właścicielem mieszkania na poddaszu i taki to efekt zastaliśmy. Wg nas obecny stan i błędy dyskwalifikują wykonany remont, gdyż nie spełniają zaleceń / instrukcji producenta papy (papa termozgrzewalna ICOPAL 5,2mm), a co za tym idzie pozbawiają nas gwarancji producenta papy. Jednakże, jako osoby nieznające się na rzeczy, pragniemy zasięgnąć Pana opinii i poprosić o sugestie jak rozmawiać z wykonawcą i inspektorem technicznym z ramienia Administratora. Wiemy, że łatwo mogą wcisnąć nam każdy kit wiedząc, że nie znamy się na tym i nie mamy żadnych kwalifikacji, aby kwestionować lub podważać jakość prac budowlanych. Poniżej spisane nasze wątpliwości.

1. W większości połączeń poszczególnych brytów papy asfaltowej brak widocznego wypływu masy asfaltowej (zalecana szerokość 5-10mm) wzdłuż zakładów podłużnych, poprzecznych i innych połączeń np. obróbek kominów itp. Świadczy to niedostatecznym wygrzaniu papy, a co za tym idzie braku pełnego połączenia nowej papy z podłożem na 100% swej powierzchni spodniej.
2. W kilku miejscach całkowity brak zgrzania zakładów podłużnych i poprzecznych.
3. W kilku miejscach zbyt duże zakłady brytów papy, przez co część papy nachodzi na bryt papy z posypką.
4. W kilku miejscach brak zgrzania papy w okapie (do pasa nadrynnowego).
5. W kilku miejscach brak zgrzania papy do kominów i attyki wewnętrznej.
6. W kilku miejscach na powierzchni dachu widoczne liczne pomarszczenia i fałdowania nowo położonej papy - świadczy to o przegrzaniu papy.
7. Brak właściwych/szczelnych obróbek wokół kominów – liczne nieszczelności/dziury.
8. Błędne mocowanie izoklinów styropianowych wokół kominów – spalenie styropianu i brak mocowania papy do podłoża.
9. Błędne wykonanie obróbek wokół wszelkiego rodzaju elementów wystających z dachu (rury na drugim planie na jednym ze zdjęć).
10. Zły dobór systemu montażu listew zakończeniowych wokół kominów – odpadające listwy (montaż na kołki rozporowe).
11. Brak uszczelnienia listew zakończeniowych wokół kominów ze ścianą komina, a jak jest to jakieś czarne mazidło zamiast dedykowanych uszczelniaczy polimerowych odpornych na UV i zewnętrzne warunki atmosferyczne.
12. Miejsca, gdzie brak niwelacji fałd/zgrubień pod starą papą - tworzenie się kałuż (wzdłuż attyki frontowej) – brak zdjęcia tego miejsca. Chyba świadczy to o braku przygotowania starego podłoża do kładzenia nowej papy.
13. Rura wentylacji kanalizacji całkowicie skorodowana i pozostawiona.
14. Pobrudzenie/okopcenie świeżej wyprawy elewacyjnej kominów na skutek błędnego operowania dyszą palnika gazowego.

Zadaliśmy też kilka pytań zarządcy nieruchomością:
15. Czy przed położeniem nowej papy, stara papa była oczyszczona, odkurzona i zagruntowana preparatem gruntującym zalecanym przez producenta papy?
16. Jakie produkty zostały użyte do uszczelnień czapek kominów, obróbek blacharskich wokół elementów wystających (kominy, attyki, rury itp.? Na zdjęciu zamieszczam puste opakowanie po produktach, które znaleźliśmy na dachu.
17. Czy panujące niskie temperatury (szczególnie w nocy), opady deszczu i poranna rosa, nie wpłyną negatywnie lub wręcz uniemożliwią prawidłowe wykonanie prac, szczególnie układania papy?
Wysyłam również kilka fotografii z remontu dachu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze stropodachy remonty porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2550
visibility czytano 248 razy

Układ warstw w stropodachu na blasze trapezowej


Panie Jerzy
proszę o analizę poprawności warstw stropodachu budynku użyteczności publicznej (świetlica wiejska), w następującym układzie:
- pokrycie dachowe z papy termozgrzewalnej (podkładowej i wierzchniej) papa podkładowa mocowana mechanicznie,
- płyty dachowe ze skalnej wełny mineralnej gr.25cm,
- blacha trapezowa o wys. profilu 50mm,
- belki drewniane,
- sufit z płyt g-k na stelażu metalowym REI30.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy stropodachy porady architektom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.