porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 38


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Krzysztof_1990temat nr 308-2194
visibility czytano 346 razy

Siatka przeciw kunom i owadom w dachu


Dzień dobry, proszę o poradę, mam parę wątpliwości:

1. Czy powinno się zamontować siatkę ocynkowaną na kuny i owady, pomiędzy murłatą a deskowaniem? Jeśli tak, jakie wymiary/jakie oczka musi mieć taka siatka żeby spełniła ochronę przed owadami/kunami jak i odpowiednią wentylację w dachu?

2.Czy montować także tą siatkę na szczytach budynku(dach dwuspadowy) tam gdzie styropian dochodzi do deskowania? (mi się wydaje, że tam nie ma potrzeby, ale wolę się upewnić).

3. Czy można ocieplać poddasze przed wylewkami z anhydrytu?

4. Mam źle zamontowany wlot (trójnik) w kanał spalinowy ceramiczny do kominka, czy można go przenieść wyżej/niżej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Małgorzata B.temat nr 308-2206
visibility czytano 314 razy

Domy prefabrykowane z keramzytu, czy warto?


Witam,

Planuję budowę domu około 100 m2. Szukam rozsądnego rozwiązania. ostatnio przeczytałam o gotowych domach z klimaporu. Wydaje mi się, że Pańskie opinie nie są zbyt pochlebne na temat keramzytobetonu. Czy orientuje się Pan jaka jest trwałość takiego budynku? Boję się pęknięć ścian. Nie chodzi o powierzchowne rysy. W mojej okolicy jest kilka budynków z lat 60-tych budowanych z pustaków żużlowych. Jeden z budynków po prostu się rozchodzi. Czy warto się tym interesować? Bardzo sobie cenię Pańskie zdanie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane keramzytobeton porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2220
visibility czytano 259 razy

Błędy przy wykonawstwie dachu w segmencie szeregówki


Panie Jerzy
proszę o analizę opisanego poniżej przypadku.
Wykonawca robót zrealizował zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Rzut poddasza oraz przekroje wskazane na rysunku nr 1. Tradycyjna więźba drewniana została odeskowana bez żadnej szczeliny wentylacyjnej – zdjęcia 2. Na tak przygotowane podłoże od spodu zastosowano pianę PUR o gęstości 10kg/m3 o grubości 20cm o deklarowanej wartości oporu cieplnego 6,75m2K/W. Zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych piany współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ wynosi MU3 wg PN-EN 14315-1:2013-06. Na deskowaniu ułożono jedną warstwę papy podkładowej modyfikowanej SBS gr. 1,5mm na osnowie z włókniny poliestrowej o współczynniku µ = 20000. Następnie ułożono kontrłaty 25x50mm i łaty 40x60mm (proszę nie analizować sposobu „poziomowania” łat „pseudo” podkładkami które po wyschnięciu tarcicy wypadną z miejsca ich zamocowania). Na tak przygotowane podłoże zamontowano pokrycie z blachy na rąbek stojący. Wykusz został odeskowany i „zabezpieczony” pianą PUR oraz papą w układzie jw. – zdjęcia 2. Oprócz powyższego na wykuszu zrealizowano „konstrukcję spadkową” z łat, kontrłat i klinów – zdjęcia 2, a następnie ułożono styropapę EPS100 gr. 10cm – zdjęcia 3 i papę wierzchniego krycia modyfikowaną SBS gr. 5,2mm na osnowie z włókniny poliestrowej o współczynniku µ = 20000 – zdjęcia 3. Wykusz został wykończony blachą na rąbek stojący – zdjęcie 4. Sufit pokoju nr D1-3 w obrębie ww. wykusza został wykończony płytą g-k, przy wcześniejszym ułożeniu paroizolacji – zdjęcia 5 o oporze dyfuzji pary wodnej 4,5x10(11)+/-30% m2sPa/kg. Dwa lata po zakończeniu budowy pojawiły się wykwity widoczne na zdjęciu 5. Ściany budynku w tym wykusza ocieplone EPS 040 gr. 15cm.
Objawy widoczne na zdjęciu nie muszą być i pewnie nie są wynikiem nieszczelności pokrycia dachu. Czy w Pana ocenie jest to wynik kondensacji pary wodnej w przegrodach? Na marginesie dodam, że zamontowana w budynku stolarka nie spełnia wymagań wynikających z §155 ust. 3 r.w.t.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

diakon88temat nr 308-2250
visibility czytano 394 razy

Szumy w dachu podczas wiatrów


Witam,
poddasze mam ocieplone wełną skosy i sufit, nie mam pod samą kalenicę. Mam szczelinę 2-3cm miedzy wełną a deskami. Teraz w tych wichurach jak siedzę w pokojach na górze słyszę jak wiatr na strychu hula. Czy coś mogę zaradzić temu? Bo ciężko zasnąć jak nad głową słyszę wiatr i od czasu do czasu trzeszczące płyty KG.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy ocieplenia wady budynku porady inwestorom

RoBortemat nr 308-2256
visibility czytano 450 razy

Osiadanie podłogi parteru i pękanie ścian po zamieszkaniu


Dzień dobry

Zbudowałem dom i mieszkam 2 lata. Parametry budynku - dom jednorodzinny, niepodpiwniczony, parterowy, bez użytkowego poddasza, pow. całk. 196m2. Ściany nośne z Porothermu 25P+W, działowe Porotherm 12. Konstrukcja dachu z wiązarów kratowych, dach pokryty dachówką ceramiczną. Posadzka na gruncie. Prace murarskie wykonane w lipcu 2018, budynek zamieszkany w październiku 2019.

 

Osiadają posadzki znajdujące się w części sypialnej: łazienka, 3 sypialnie. Przed budową wykonałem badanie geotechniczne, które wykazało, że woda znajduje się na poziomie 1m, a 20 cm poniżej posadowienia fundamentów. Głębokość pod ławy została zwiększona o 40 cm za namową KB. Pod fundament została wylana warstwa betonu B10 (nie pamiętam jak gruba) a na to przyszła zbrojona ława, na której wymurowany został mur z bloczków betonowych (zgodnie z projektem).

 

Piasek z wykopów pod fundament został wrzucony do środka budynku. Wyższe warstwy podsypki pod posadzkę zostały wykonane z piasku (zakupionego ze żwirowni). Podsypka została zagęszczona wodą, nie było zagęszczenia mechanicznego.  Na moje pytanie do wykonawcy, później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Nie przypominam sobie, żeby zagęszczali warstwowo. Podejrzewam teraz też, że został wykorzystany materiał pochodzący z korytowania pod budynkiem i bardzo drobny piasek pochodzący z warstwy pod humusem (w zasadzie z tego piasku robił się pył jak tylko się osuszy). I ten piasek również został gdzieś wrzucony, ale w które miejsce pod budynkiem, to teraz nie wiem.

 

Na podsypce wykonana została płyta z betonu B15, zgodnie z projektem, następnie zostały wymurowane ściany nośne i działowe. Na tym położona została folia, na to 2 warstwy styropianu EPS 100 (15 i 3 cm), dalej zbrojenie i posadzka właściwa.

W łazience, holu i kuchni położone jest ogrzewanie podłogowe. Posadzka wylewana była z zachowaniem dylatacji pomiędzy większymi płytami, ale pamiętam, że pojawiły się pęknięcia, chociaż nie tam, gdzie nastąpiło osadzenie posadzki. Prace murarskie wykonywane były w lipcu 2018 a posadzkarskie w maju 2019.

 

W trakcie murowania, prac posadzkarskich nie było widać żadnych oznak osiadania, pękania murów, itd. Chociaż przy pracach wykończeniowych, malarskich pojawiło się jedno pękniecie, które obecnie nadal jest widoczne (nadproże nad łazienką). Efekty osiadania zauważyłem ok. listopada 2020, chociaż szczelina pomiędzy podłogą a listwami przypodłogowymi pojawiła się wcześniej, latem 2020.

Osiadanie objawia się szczeliną pomiędzy listwą przypodłogową lub płytkami (przymocowanymi do ściany) a podłogą. Obecnie szczelina ma rozmiar ok 1 cm na "prawej" stronie płyty, na stronie "lewej" płyty szczelina jest mniejsza. Trudno w tej chwili określić o ile posadzka osiadła ponieważ zastosowana była dylatacja pomiędzy płytką a podłogą wypełniona kitem bądź silikonem, ja określam ją na ok. 1cm, przyrost jest ok. 1 mm/miesiąc.

Oprócz szczeliny pojawiają się pęknięcia na ścianie korytarza. Pęknięcia na ścianie działowej ostatniej sypialni.  Zauważalne są też pęknięcia pionowe na styku ściany działowej z murem zewnętrznym. Widać również pęknięcia na styku sufitu i ścian działowych.

Pytania mam następujące:

1. czy na podstawie powyższego opisu można stwierdzić jednoznacznie, że osiadanie jest wynikiem błędów w wykonaniu (np. brak zagęszczania mechanicznego)?
2. czy osiadanie jest skutkiem podwyższenia poziomu wód gruntowych i wypłukiwania drobnych frakcji?
3. czy przyczyną osiadanie może być słaby materiał pod posadzką?
4. czy można przeprowadzić teraz jakieś badania, które mogłyby odpowiedzieć na pytania o przyczynę osiadania?
5. czy znane są jakieś metody stabilizacji podsypki pod posadzką na obecnym etapie tak, żeby zapobiec dalszemu osiadaniu?
6. czy drenaż opaskowy ochroniłby budynek przed dalszym osiadaniem? na jakiej głębokości musiałby być wykonany?
7. czy usprawnienie odpływu wód gruntowych przez pogłębienie rowu (jest obok działki) zahamuje efekt osiadania, czy może przyśpieszy?
8. czy przerwanie izolacji poziomej spowoduje nasiąkanie wilgoci z gruntu na ściany budynku?

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia posadowienia posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom

Przemektemat nr 308-2376
visibility czytano 439 razy

Garaż w piwnicy w domu jednorodzinnym: wady i zalety


Przejrzałem 19 stron wyszukiwania hasła "garaż", ale nie znalazłem tematu dotyczącego garażu w piwnicy. Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, w celu maksymalnego wykorzystania powierzchni działki pod ogród. Jakie są wady i zalety takiego garażu? Nieprzekraczalna linia zabudowy wynosi u nas 6m - czy na takiej długości da się sensownie zaprojektować podjazd to tego typu garażu? I nie mniej ważne pytanie - czy na naszej działce wykonanie takiego garażu jest w ogóle możliwe i opłacalne? Załączam skan opinii geotechnicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne piwnice garaże posadowienia na płycie posadowienia porady inwestorom

diakon88temat nr 308-2422
visibility czytano 515 razy

Ocieplenie zaatakowane przez gryzonie


Witam,
Panie Jerzy, gryzonie weszły mi do środka na samej górzę na belce z zewnątrz, przegryzły tynk klej siatke i słyszę je z zewnątrz i od wewnątrz ale nic nie widzę nie wiem co to za gryzonie. Widzę tylko odchody w środku na wacie na zewnątrz na ścianie i parapecie i dziurę którędy się dostały, zrobiłem zdjęcie na wędce montując telefon. Wiem że musze odkręcić blachodachówkę. I ten styropian zakleić ale pewnie i wyciąć go i wstawić nowy bo może jest pożarty w środku. Jakie prace w jakiej kolejności zachować jak już będę musiał styropian nowy kleić. Chodź nie wiem jeszcze jak tam wejść tak wysoko...
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne uszkodzenia wady budynku porady inwestorom

Kamil Sawickitemat nr 308-2483
visibility czytano 255 razy

Zastosowanie mat kapilarnych do ogrzewania i chłodzenia


Inwestor zdecydował się na ogrzewanie i chłodzenie budynku jednorodzinnego za pomocą mat kapilarnych zamontowanych na stropach. Maksymalna temp. grzania to 35 stopni Celsjusza, minimalna temperatura chłodzenia to 17 stopni Celsjusza. Przedstawiciel firmy montującej maty zaproponował wykonanie sufitów podwieszanych zamiast tynków na stropach.
Jakie jest Pana zdanie na temat takiego rozwiązania? Jakie powinny zostać zamontowane płyty na suficie w tym przypadku?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy energooszczędne instalacje c.o. jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane komfort cieplny porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki ogrzewane ruch ciepła

kusiitemat nr 308-2528
visibility czytano 222 razy

Zastrzeżenia w zakresie fizyki budowli do domu szkieletowego


Dzień dobry,

Firma dostarczyła mi i zamontowała gotowy budynek w technologii prefabrykowanej szkieletowej. Poszczególne elementy wyprodukowano w fabryce i składano na budowie w 1 dzień roboczy.
Moim zadaniem było wykonanie wymiany gruntu, zagęszczenie i wypoziomowanie z dokładnością do 5mm. Problem jaki dostrzegłem w czasie montażu to "izolacja przeciwwilgociowa" pod budynkiem, który firma wykonała z folii budowlanej na suchy zakład. Zmierzyłem grubość tej folii i ma zaledwie 0,1mm, rozrywam ją z łatwością w palcach, a stanowi ona jedyną barierę od gruntu w moim nowym domu.

Zwróciłem się do firmy o usunięcie wady, bo moim zdaniem folia osłonowa nie nadaje się do takiego zastosowania, ale czekam na odpowiedź. Obawiam się, że taka "hydroizolacja" za kilka lat ulegnie rozkładowi i rozpocznie się przyśpieszona destrukcja mojego domu. Poza tym jestem pewien, że skoro rozdzieram ją w rękach, przy montażu również została uszkodzona.

Proszę o poradę, czy właściwie rozumiem problem i czy jest jego rozwiązanie? Jakie kroki powinienem teraz podjąć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Gilektemat nr 308-2566
visibility czytano 383 razy

Jaki strop dla domu parterowego o niskich stratach ciepła


Witam
nazywam się Adam (nick Gilek) - jestem nowym członkiem grupy i wraz z żoną podjęliśmy decyzję o budowie domu parterowego (bez adaptacji poddasza) pasywnego. Czytając Pana wyjaśnienia, uzasadnienia oraz opisy prawidłowego postępowania przy tego rodzaju inwestycji naprawdę jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Chciałbym zapytać o to jaki strop w takim domu spełniałby się na 100 %.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne stropy porady inwestorom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.