porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 38


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Jantemat nr 308-1617
visibility czytano 388 razy

Ściany jednowarstwowe - czy zasadne do zastosowania?


Panie Jerzy, chcę zadać generalne pytanie o ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego (grubości 48 cm, klasa 300 lub 350 kg/m3). Jak się Pan odnosi do tego rozwiązania - czy ma ono jakieś ogólne wady albo zalety? Czy robił Pan analizy takiej przegrody? Czy może w niej zachodzić kondensacja pary wodnej, czy nigdy nie wychodziło z obliczeń takie prawdopodobieństwo? Wiem, że pytanie jest bardzo ogólne ale myślę, że wiele mi wyjaśni Pana doświadczenie w tym temacie.
Pytam ponieważ kiedy kilka lat temu liczyłem koszty, to ściana trójwarstwowa (bk + wełna drzewna + deska modrzewiowa elewacyjna) wychodziła znacznie taniej niż jednowarstwowa. Na dzień dzisiejszy różnica jest dużo mniejsza a mi dodatkowo coraz bardziej zależy na łatwiejszej i szybszej realizacji prac z uwagi na samodzielne wykonawstwo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy murowane domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Młody Instalator temat nr 308-1626
visibility czytano 872 razy

Sprawy organizacyjne korzystania z serwisu BDB


Witam
Wszystkich użytkowników jestem tutaj nowy co prawda nie jestem osoba wykonująca prace murarskie zbrojeniowe tylko jestem hydraulikiem ale żeby być dobrym hydraulikiem to chyba wiadomo że trzeba trochę z elektryki trochę z fizyki chemii oraz budowlanki a wiec proszę o wyrozumiałość.

- Pytanie pierwsze jak wygląda ocieplenie posadzkowe przed jastrychem chodzi dokładnie o to do jakiej grubości steropian sterodur czy wełnę można kłaść, bo nie tylko parametry termo się liczą ale też parametr na ściskanie chyba nie możemy danej grubości przekroczyć żeby zejść do bardzo dobrego współczynnika przenikania.
- ile cm wełny
- ile cm steropianu
- ile cm sterodur
- ile cm sterodur plus steropian
- ile cm sterodur plus wełna

- Drugie pytanie brzmi jeśli na posadzkę kładziemy steropian na mijanke żeby uniknąć mostków to dla czego nie chętnie stosuje się na mijankę na fasadzie budynku?

- Trzecie pytanie, jest to pytanie o rodzaj izolacji poziomej przed jastrychem jaka najlepsza prosił bym napisać za i przeciw poniżej wymieniłem kilka jakie znam prosił bym o wady i zalety
- papa w rolkach zgrzewana bezpośrednio
- folia hydroizolująca
- masa bitumiczna
- może beton wodoodporny W8?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli

Kamil Bieleckitemat nr 308-1841
visibility czytano 250 razy

Z czego ściany drewnianego domu szkieletowego lub z bala?


Dzień dobry,
Panie Jerzy proszę o pomoc w ustaleniu bezpiecznej i rozsądnej cenowo technologii budowy domu szkieletowego lub drewnianego z dwóch warstw bala. Do wyboru mam takie opcje, nie jestem pewien jednak czy przegrody w nich są zaprojektowane poprawnie.

1. Dom szkieletowy z termoizolacją z wełny mineralnej lub wełny drzewnej. Oczywiście wiatroizolacja, paroizolacja, płyta miękka także.
2. Dom szkieletowy z wypełnieniem z ekofibru - https://ekofiber.com.pl/. Tutaj jak podaje producent ekofibru nie trzeba stosować paroizolacji.
3. 8 cm bala, wiatroizolacja, 15 cm ekofibru, 8 cm bala
4. 8 cm bal, wiatroizolacja, 15 cm wełna drzewna, 8 cm bala

Pytanie czy opcji 2,3,4 potrzebna jest paroizolacja. Człowiek stawiający te domy oraz producent ekofibru twierdzą, że w przypadku ekofibru paroizolacja nie jest potrzebna a nawet zbędna bo ekofiber zachowuje się jak drewno, czyli potrafi absorbować parę wodną gdy jest jej za dużo i oddawać gdy wilgotność jest niska.

Muszę powiedzieć że opcje 3 i 4 są ciekawe bo konkretny materiał i od razu powstaje elewacja zewnętrzna i ściany wewnętrzne, czyli ilość etapów stosunkowo mała ale nie jestem pewien czy przekrój ściany jest prawidłowy.
Opcja 2 z kolei może okazać się tańsza bo jednak pójdzie mniej drewna chociaż etapów więcej. Zaletą tej opcji w stosunku do 1 jest to że położenie termoizolacji trwałoby szybko i bezboleśnie (myślę że w 2 dni ekipa wdmuchałaby ekofiber). Ciekawe tylko czy ekofiber jest bezpieczny, trwały i skuteczny?

Oczywiście w żadnej opcji nie biorę pod uwagę płyt OSB, jedynie płyty pilśniowe miękkie lub inne dedykowane do takich zastosowań.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy z bala porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1852
visibility czytano 400 razy

Tynki gliniane - czy to cud natury?


Witam Panie Jerzy, co Pan uważa nt. tynków glinianych. Jakie są wady i zalety stosowania, jak wpływają na regulację wilgotności, jakie mają parametry mechaniczne. I podsumowując, czy są warte uwagi i zastosowania w domach murowanych z ceramiki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki gliniane

krzysiekSTWtemat nr 308-1866
visibility czytano 1386 razy

Wentylacja dachu bezokapowego


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie konstrukcji dachu bezokapowego, a konkretnie jak wykonać newralgiczne miejsca celem uniknięcia kompensacji pary wodnej. Planuję dach skośny (30-35o), z pełnym deskowaniem, papowaniem, pokryty dachówką i z rynną ukrytą (system Siba Modern). Oczywiście rozdział 1.6 książki jak i zamieszczone tam rysunki (także detalu 1.11.7 DA-1617) były bardzo pomocne, podobnie jak i temat 740 i Pana odpowiedzi w nim, jednak wciąż nigdzie nie znalazłem schematu dla wersji dachu bezokapowego. Najbardziej niejasną jest dla mnie kwestia szczeliny wentylacyjnej nad termoizolacją dachu (między deskowaniem a izolacją wełną).

Zgodnie z rysunkiem 1.11.7. DA-1617 powietrze wentylujące przestrzeń nad termoizolacją dachu (poz. 22) powinno mieć szczelinę wlotową ~100mm (w zależności od pozostałych wymiarów dachu). O ile to faktycznie jest jasne w przypadku dachu z okapem, o tyle, w przypadku, gdy tego okapu nie ma sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.
Architekt zakłada, że nieszczelności podczas montażu dachu są wystarczające, aby ruch powietrza był w tej warstwie dachu. Niestety nie przekonuje mnie to i wolę sam dopilnować, aby szczeliny były odpowiednio wykonane. Wobec tego mam pytania:

1) Jak prawidłowo wykonać wlot powietrza dla wentylacji szczeliny nad termoizolacją dachu w przypadku dachu bezokapowego?
2) Czy wybór dachówek wentylacyjnych lub gąsiorów wentylacyjnych ma jakieś znaczenie? Czy ich wady/zalety/funkcjonalność są tożsame i można wybrać to co tańsze/łatwiejsze w montażu?
3) Rozumiem, że w przypadku stosowania papy na deskowaniu to papa stanowi wiatroizolację?
4) Czy słyszał Pan o płytach drewnopochodnych Steico Universal, które według ulotek producenta stanowią alternatywę dla warstw deskowania i wiatroizolacji w jednym elemencie i czy Pan uważa, że jest to produkt, którym można z powodzeniem zastosować zamiast właśnie tradycyjnego deskowania i membrany wiatroizolacyjnej?
5) Czy są jakieś szczególne parametry papy, na które należy zwrócić uwagę wybierając papę na deskowania?

Przepraszam za wiele pytań w jednym wątku, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na nie w dotychczasowych tematach.
Z góry dziękuję.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia wiatroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

WMG12temat nr 308-1962
visibility czytano 275 razy

Przeciekające ściany fundamentowe i posadzka garażu podziemnego budynku wielorodzinnego


Panie Jerzy,
Reprezentujemy Wspólnotę Mieszkaniową w Piasecznie, którą miał Pan okazję odwiedzić i opiniować. Pomyśleliśmy, że nasz problem warto poruszyć na tym forum.
Jesienią ub. r. po intensywnych ulewach w garażu podziemnym naszego bloku pojawiły się przecieki na ścianach fundamentowych. Poniżej link do filmu na YT przedstawiającego przecieki:
https://youtu.be/OvooCdP33Fg (przepraszamy za orientację filmu).
Po opadnięciu wód opadowych zaprosiliśmy firmy specjalizujące się w uszczelnieniach do oględzin i złożenia oferty. I tutaj pojawiły się nasze wątpliwości, ponieważ każda firma oszacowała inną łączną długość pęknięć i inną stawkę za uszczelnienie 1mb pęknięcia, co znacznie zróżnicowało przesłane oferty (tutaj link do zestawienia ofert: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yXIF11D3HjHofIzm08neTnhcEF7Q9DaBy69yhqc8lwM/edit?usp=sharing)
Wszystkie firmy zaproponowały technologię uszczelnienia za pomocą iniekcji....
Od tamtego czasu przecieki nie wystąpiły. W poprzednich latach mieliśmy przypadki przecieków i wykonaliśmy uszczelnienia.
Nasze pytania:
1. Czy wg Pana powinniśmy uszczelniać takie pęknięcia i jeżeli tak to jaką technologią najlepiej?
2. Jak prawidłowo oszacować/sprawdzić długość pęknięć?
3. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek sugestie lub pomysły to prosimy o wskazanie.
4. Jeżeli może Pan polecić zaufaną firmę do takich prac to prosimy o kontakt.

Zarząd Grochowskiego 12 Piaseczno
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe garaże fundamenty płytowe fundamenty naprawy projekty wykonawcze porady inwestorom przecieki zawilgocenia

Marcinotemat nr 308-1964
visibility czytano 220 razy

Instalacja przeciwoblodzeniowa podjazdu do garażu


Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdu - jakie jest Pana zdanie w tym temacie?
Czy jest to efektywne? Czy ilość energii do takiego ogrzewania jest akceptowalna finansowo?
Jakieś wady? Trwałość? Jakiego typu jest polecane (firma produkująca)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne porady architektom porady inwestorom

Marcinotemat nr 308-2026
visibility czytano 262 razy

Wilgotne piwnice w budynku przedwojennym


Mieszkam w zabytkowym IV piętrowym, wolnostojącym, przedwojennym budynku (budowa ok. 1930 r.) wybudowanym prawdopodobnie w technologii przedwojennej opisanej w Pana książce – bez izolacji poziomej. Przed remontem w 2016 roku posadzki piwnic znajdowały się w poziomie otaczającego terenu – w trakcie remontu założono izolację pionową z drenażem opaskowym oraz obsypano piwnice ziemią do wysokości ok. 1m od poziomu posadzek. Piwnice nadal posiadają okna, brak kanałów wentylacyjnych.
Problem: podwyższona wilgotność powietrza i ścian w piwnicach, stosowana przez mieszkańców metoda wietrzenia – otwieranie okien nie daje rezultatów.
Proszę o radę jak obniżyć wilgotność. Firma zajmująca się poprawianiem wentylacji zaproponowała zamknięcie okien z postawieniem osuszaczy powietrza (ciepłe i wilgotne powietrze wpływające do piwnic skrapla się – wietrzenie tylko pogarsza sytuację).
Dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zawilgocenia wady budynku suszenie ruch wilgoci renowacje remonty fundamenty piwnice porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze

Jacek Ltemat nr 308-2053
visibility czytano 295 razy

Zalewane wodą piwnice domu jednorodzinnego, mimo akcji fachowców


Witam,

Wracam do Pana po pomoc. Może Pan pamięta, kilka lat temu zwracałem się po pomoc z zalewaniem piwnic wodą, ale podane wtedy przez Pana rozwiązania wydały mi się zbyt drogie na tle propozycji kilku firm budowlanych z doświadczeniem w tych sprawach. Niestety zawierzyłem im, wydałem prawie 50 tysięcy złotych i jak było źle tak jest nadal i się nic nie poprawiło.


Przypomnę więc jak się sprawy mają. Mam kłopot bo piwnica w domu od 2010r. jest zalewana przez wody gruntowe. Dom budowałem 28 lat temu i wtedy nie było mowy o żadnych wodach gruntowych. Najbliższa woda była położona 23 m poniżej terenu a w wykopach był czysty i suchy piasek. Sytuacja zmieniła się w 2010 i podczas nawalnych deszczy w piwnicy pojawiła się woda stopniowo osiągając wysokość do 60 cm od posadzki. Jedynie rok 2012 był dla piwnicy suchy ale potem woda pojawiała się na nowo.


Ławy były wylane z betonu prosto w grunt. Przykryte 2 razy papą celem izolacji fundamentu odscian. Z zewnątrz dano lepik zgodnie z projektem. Podłoga w piwnicy to warstwa keramzytu. Na keramzyt wylewka betonowa.Następnie styropian dla instalacji mat grzewczych (obecnie nie działa). Na to położona wylewka i następnie płytka gresowa. Cały dom jest podpiwniczony. Wysokość piwnicy 2,20 m.

Potem przyszła firma która miała problem rozwiązać i wykonała drenaż ale zrobiono źle gdyż do spodu fundamentu pozostał jeszcze 1m. No i nie ma w okolicy kanału melioracyjnego do którego można byłoby przesłać wodę, więc woda stoi w drenażu. Fachowcy skuli sporo tynków w piwnicy ponoć żeby ściany szybciej wysychały.

Potem zleciłem wykonanie badań geologicznych i te wykazały że wokół ław fundamentów i 2 m niżej jest piasek, ale pod nim leży twarda glina która wody opadowej nie przepuszcza. Po ulewnych deszczach poziom wody w gruncie się podnosi do 1,2 m poniżej terenu - tak opisał geolog.

Teraz wiem że jednak musi być cały program technologii robót do wykonania, a nie pomysły firm i innych fachowców. Bardzo Pana proszę o przedstawienie możliwych do zastosowania metod poradzenia z zalewaniem piwnicy wodą i podania orientacyjnych kosztów każdej z nich.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom błędy wykonawcze zawilgocenia wycieki wady budynku

Jo-Gótemat nr 308-2183
visibility czytano 358 razy

Walka z deweloperem o usunięcie wad mieszkania


Dzień dobry

W moim mieszkaniu są wady i usterki powodujące min. bardzo istotny problem, który objawia się niemożnością utrzymania odpowiedniej temperatury do mieszkania dla ludzi. Problem ten dotyczy całego roku, ponieważ latem temperatura w mieszkaniu utrzymuje się w granicach 30-32 stopni dochodząc nierzadko do 36 stopni, a zimą spada do ok. 12 stopni C. Problem ten nie pozwala nam na użytkowanie naszego mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem.

 

Problemy powodują nieprawidłowe działanie zamontowanych w moim mieszkaniu systemu inteligentnego ogrzewania i klimatyzacji (przy czym oba systemy są sprawne i wykonane zgodnie ze sztuką i z wymogami właściwych dla tego mieszkania norm) - mam na to opinie wydana przez osoby z właściwymi uprawnieniami.

 

Prowadzę rozmowy z developerem od 2017 roku dotyczące konieczności usunięcia wad konstrukcyjno – budowlanych. Wielokrotnie zgłaszałam (i pozostały one bez rozwiązania) następujące problemy:

  1. wadliwą stolarkę okienną – mam na to Raport termograficzny;
  2. złą izolację ścian, stropów i balkonów  - mam na to Raport termograficzny;
  3. balustrady wykonane niezgodnie z normą,
  4. kafelki i fugi (wadliwie położone i nieodporne na warunki atmosferyczne) na wszystkich balkonach,
  5. stolarkę okienną uszkodzoną przez fabryczny brak należytego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi.

 Mam sporządzone wiele raportów:

  • Raport termowizyjny,
  • Opinię dotyczącą działania instalacji c.o.
  • dokonanych wstępnych odkrywek na tarasie II piętra i III piętra.
  • Opinię techniczną sporządzoną przez osoby posiadające uprawnienia budowlane.

Zdjęcia termowizyjne, wizje lokalne, odkrywki potwierdzają występowanie wad i usterek:

  • stan izolacji przeciwwodnej balkonu (izolacja w odkrywce pokazuje jej nieprawidłowe wykonanie),
  • brak izolacji termicznej płyty balkonowej – należy ją wykonać,
  • miejscowo odkryta szlichta wykazuje małą wytrzymałość – należy sprawdzić ją na większej powierzchni i podjąć decyzję co do dalszego postępowania,
  • oczyszczenie lub wymiana rdzewiejącej prowadnicy żaluzji zewnętrznych,
  • odprowadzenie spływu wody z tarasu sąsiada na zewnątrz,
  • spękania ścian i łuszczenie się  tynku zewnętrznego do naprawy,
  • brak dopływu do lokalu czynnika grzejnego o projektowanych parametrach,
  • zmiany przekroju rur rozgałęźnych c.o. z pionu do mieszkania,
  • zapewnienie braku dostępu osób niepowołanych do zaworów instalacyjnych,
  • usunięcie mostków termicznych na ścianie mieszkania przy klatce schodowej,
  • wymiany nieprawidłowych kołków pokazanych na zdjęciu w raporcie termograficznym
  • wykonanie właściwej izolacji termicznej ścian na narożnikach budynku,
  • wykonanie właściwych izolacji stropu nad III piętrem i dachu,
  • wymiana okien i drzwi balkonowych w całości wraz z ich prawidłowym montażem,
  • wymiana okien w obu łazienkach (skraplanie się pary i zdjęcie z raportu termograficznego)
  • usunięcie mostków termicznych i nieszczelności na stykach:
    • szyba-ramiak,
    • ramiak-ściana,
    • ramiak- strop,
  • wymiana wypadających i kwitnących fug na płytkach tarasów,
  • naprawa wypadających płytek tarasów,
  • uzyskanie właściwych spadków na płytkach tarasów,
  • doprowadzenie rynienek obwodowych tarasów do właściwego usytuowania i kształtu zgodnego z projektem,
  • wymiana drzwi wejściowych,
  • oczyszczenia klinkieru przy kuchni na II Pietrze lub jego wymiany
  • pęknięcie szyby w jednym z okien na wskutek naprężeń wewnętrznych – wymiana.

Termowizyjne zdjęcia zewnętrzne i wewnętrzne pokazują miejsca występowania mostków termicznych na styku szyba-ramiak, ramiak-ściana, ramiak-strop, dach-strop nad III piętrem, narożniki między ścianami zewnętrznymi. Pokazują one, że szkło okien  i ramiaki konstrukcyjne okien nie posiadają tych samych parametrów współczynnika przenikania ciepła i nie zapewniają uzyskania projektowanego współczynnika przenikania ciepła a dostarczona dokumentacja powykonawcza producenta tylko potwierdza, że projektowany parametr U=1,1 spełnia tylko szyba.

Dodatkowo jedno z okien w całej części szyby jest rozszczelnione (brak argonu miedzy szybami). Na stykach ściana – strop i ściana – okno również występują ciągłe mostki termiczne wokół całego mieszkania. Zdjęcia te wskazują również na niewłaściwe zabezpieczenie termiczne części dachowej nad wyższym poziomem mieszkania. Mostki termiczne wskazane w raporcie termograficznym wpływają również na przegrzania latem i niedogrzania zimą tego mieszkania.


Czy może Pan pomóc w rozwiązaniu w/w problemów?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze opinie techniczne wady budynku porady inwestorom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.