porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 42


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
nygastemat nr 308-543
visibility czytano 326 razy

Rama żelbetowa - czy żart?


Po zdjęciu szalunków w lukarnie o szer. 25 cm okazało się że zbrojenie (fi 12 z 4 prętów) uległo przesunięciu do zewnętrznej, w ten sposób jak na zdjęciach. Tu moje pytanie czy wystarczy uzupełnić to masą pcc czy lepiej to wyburzyć i zrobić jak należy?

pyt 2. Czy miedzy murłatę a wieniec należy dać papę? czy można ją zastąpić czymś innym np. grubą folią PVC?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-624
visibility czytano 997 razy

Co wiemy o Klubie świadczących usługi wg książki SEKRETY?


Witam,
jak Pan weryfikuje, czy firmy z działu "Klub świadczący usługi.... " świadczą usługi zgodnie z zaleceniami w Pana książce?
Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli projektowanie projekty budowlane wykonawstwo

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-697
visibility czytano 21 razy

Wytyczne ITB i PN, a błędy w domach


Jak wiadomo prawidła wykonawcze zawarte są w Warunkach Technicznych Wykonania opracowywanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Do tego jeszcze dochodzą Polskie Normy budowlane. Mamy więc szereg wytycznych i wskazówek na prawidłowe wykonanie danej realizacji.
Pytanie moje jest następujące: czy wg Pana oceny powyższe opracowania łącznie z PN już są z błędami, czy może są zbyt ogólnikowo napisane, że na etapie projektowania domów. czy ich stawiania popełnia się tak wiele grzechów?

Jako wykonawca często zastanawiam się, czego będzie się trzymał rzeczoznawca oceniający moją pracę. Na jakiej podstawie oceniał będzie moją pracę, w oparciu o co, i czy jego ocena będzie opisywała stan rzeczywisty.

Sprawy są dla mnie dziwne. Bo te wszystkie Normy, opracowania nie są dostępne dla każdego, w sposób darmowy. A powinno być wręcz odwrotnie - nim zaczynamy coś robić, dostajemy kryteria i wytyczne oceny. Trochę wygląda to tak jakbym jeździł samochodem a nie wiedziałbym za co mogę dostać mandat. :)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe budownictwo sportowe budownictwo przemysłowe budownictwo komunalne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wykonawstwo

diakon88temat nr 308-857
visibility czytano 1731 razy

Jak wybrać wykonawcę, by nie stracić?


Witam, jak prawidłowo wybrać : tynkarza, firmę od okien, dekarza do położenia blachodachówki z wykończeniem jej. ? Do każdej z dziedzin posiadam 5 fachowców, każdy mówi że zrobi tak nie inaczej. Od okien jedni chcą bym dał ciepłe parapety inni nie, mówię im jakie chce okna jak otwierane to narzucają swoje wersje, tynkarze jedni cementowo wapienne z worków inni tradycyjne, a jeszcze inny tylko gipsowe. Dekarze to każdy inaczej pomierzył dach. Każdy wyceniał tą samą blachodachówkę modułową i są rozbieżności w ilości. Najbardziej chodzi o to że kilku fachowców co 3-4 dni dzwoni pyta czy się zdecydowałem ? Jak traktować takich ludzi ? Czy powinienem pytać ich najpierw o coś konkretnego ? Większość z nich mówi że mogą pokazać swoje dzieła które wykonali.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna dachy pokrycia dachowe wykonawstwo porady inwestorom

TomaszPetemat nr 308-1028
visibility czytano 197 razy

Szalony pomysł wykonawcy w sprawie wieńca


Panie Jerzy,
wykonawca opierając się na swoim doświadczeniu (???) proponuje mi ułożenie wieńca z bloków ze szkła spienionego. Utrzymuje, że dzięki temu nie będzie konieczna termoizolacja fundamentu. Czy ma rację? I czy bloki o parametrach jak poniżej nadają się do tego celu?
Gęstość: 125 kg/m3
Granica wytrzymałości na ściskanie: ≥ 0,7 MPa
Przewodzenie ciepła W/(m*K) przy temperaturze (20+/-5)°C: ≤ 0,052 W/m*K
Wymiary: 600 x 450 x 80 mm.
Opłacalność to druga rzecz (jeden blok kosztuje 85zł), do przeliczenia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego wykonawstwo porady inwestorom

sebico_sptemat nr 308-1256
visibility czytano 501 razy

Jak żyć budując sobie dom?


W moim projekcie architekt nie robił analiz c-w, ale na jakiejś podstawie sobie tylko wiadomej umieścił w projekcie bloczki silikatowe 24 i wełnie 22 oraz tynk silikatowy, bez szczegółów, jakichkolwiek detalów. Czy mam prawo wymagać od niego zrobienia tych analiz i konkretnych szczegółów np. jak powinno wyglądać kołkowanie tej wełny, jeśli tynk silikatowy to o jakich parametrach żeby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej? Czy takie zagadnienia powinny być zawarte w projekcie? I czy architekt powinien się na tym znać? Bo z tego co wiem z książki i serwisu BDB wynika, że nawet jeśli bloczki i wełna byłyby prawidłowo dobrane to tynkiem silikatowym w większości teraz używanym i tak można to wszystko zepsuć.
Ja nie wierzę, że mój architekt potrafi ogarnąć wszystkie przegrody, dobrać izolacje i uniknąć dyfuzji pary wodnej. W żadnym projekcie, a sporo ich widziałem u np. znajomych, nigdy nie spotkałem się z obliczeniami tego rodzaju, mało tego, mając pięknie poprzeliczany i opisany projekt nie znajdę wykonawców którzy mi to zrobią zgodnie ze sztuką, tacy nie istnieją. Półtora roku obcuję z wykonawcami, architektami, konstruktorami itd. - nie ma ani jednej osoby która robi to tak jak w serwisie czy książce. Żadnej, wszystkie podstawowe, kardynalne błędy są popełniane załamka
Gdyby nie ta książka to możliwe że już byśmy mieszkali, ale teraz, kiedy człowiek ma większą świadomość, wie o co zapytać, wie jak co powinno wyglądać, stoimy w martwym punkcie z projektem. Jak żyć Panie Zembrowski?
P.S. w serwisie BDB nie ma architektów, wykonawców, kb, budujących z książką w moim województwie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne architektura budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Mike Cranetemat nr 308-1284
visibility czytano 430 razy

W którą stronę układać membranę kubełkową?


Panie Jerzy a co z często powtarzanym powszechnie argumentem że kubełki trzeba wypukłą stroną do fundamentu (ocieplenie/hydroizolacja) bo pomagają w osuszaniu pojawiającej się tam wody umożliwiając migrację pary do góry i tym samym osuszanie? Czy w ogóle występuje osuszanie fundamentów poprzez te szczeliny między kubełkami. Poza tym chciałbym wiedzieć po co w ogóle robią te kubełki? 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty ocieplenia membrany kubełkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom panele PCV posadowienia

TomaszKtemat nr 308-1366
visibility czytano 483 razy

Koszmarne błędy już na etapie fundamentu


Proszę o poradę w sprawie izolacji fundamentów. Dom parterowy budowa zaczęta 26.09. Wykonano następujące prace:
1.Ławy fundamentowe zostały wylane bez szalunków, wykop szerokości 50-60cm, głębokość 100-110cm, wysokość ławy 70-80cm. Grunt piaszczysty obliczona ilość betonu 28 m3. Niestety wykop obrywał się więc finalnie wylano 60 m3 betonu.
2.Na ławach ułożona została folia fundamentowa, wymurowano fundament z bloczków. Folia układana niestarannie bloczki wymurowane na brzegu foli (folia wystaje tylko zewnątrz fundamentu). Na zdjęciach widać 2 folię na pierwszej warstwie bloczka - położono to moją prośbę gdy zobaczyłem jak wygląda folia na ławie.
Następnie bloczki fundamentowe miały być wysmarowane czarnym mazidłem (dysperbit rozcieńczony z wodą). W tym czasie trafiłem na forum BDB, prace stanęły. Zastanawiam się jak poprawić dotychczasowe osiągnięcia ekipy budowlanej?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Marek J.temat nr 308-1467
visibility czytano 472 razy

Nowe balkony, a już potrzebny remont


Dzień dobry,
Panie Jerzy mój problem dotyczy balkonu w bloku wybudowanym w 2012r. Nasza Wspólnota Mieszkaniowa przymierza się do naprawy balkonów ale chcemy to zrobić dobrze aby za np. 5 lat znowu ich nie remontować. W załączeniu kilka zdjęć mojego balkonu. Jak widać płytki już zaczęły odpadać a tym samy ukazał się nam przekrój warstw balkonu. Jest kilka szczegółów które nie znalazłem w Pana książce i dlatego piszę i proszę o pomoc. Przeglądałem też dział „porady budowlane” ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania. Balkony są zwrócone w stronę południową. Oczywiście balkon nie został wykonany zgodnie z projektem ale może i dobrze bo i tak prędzej czy później zacząłby się sypać a to już wiem dzięki książce.
Układ warstw balkonu wg projektu:
1. płytki gres mrozoodporne na zaprawie klejowej mrozoodpornej elastycznej
2. wylewka cementowa gr. 4cm zbrojona siatką z prętów Ø3mm co 10cm
3. papa termozgrzewalna
4. papa podkładowa
5. styropian gr. 4cm
6. folia PE
7. płyta żelbetowa gr. 15cm
8. styropian gr. 5cm
9. tynk cienkowarstwowy.

Aktualny układ warstw wygląda następująco co widać na załączonych zdjęciach:
1. płytki gres na zaprawie klejowej – co to za płytki i na jakim kleju nie wiem ale wiem że fuga między płytkami to zwykła zaprawa cementowa!
2. wylewka cementowa gr. …..cm? - Czy jest tam zbrojenie, raczej wątpię!
3. folia - jaka…?
4. płyta żelbetowa gr. 15cm
5. styropian gr. 5cm
6. tynk cienkowarstwowy.

Ogólnie to mamy problem bo nie wiemy jak się zabrać za naprawę. Zanim poznałem Pana stronę i książkę nasze wstępne wyobrażenia były takie:
Demontaż: zdejmiemy stare płytki z klejem ułożone poziomo i pionowo, zerwiemy styropian wraz wyprawą tynkarską przyklejoną od spodu, usuniemy resztki kleju.
Naprawa: od góry - wyrównamy podłoże pod nowe płytki na istniejącym podkładzie betonowym które będą tylko ułożone w poziomie, położymy folie w płynie, klej do płytek i płytki nowe. Od czoła - wyrównamy podłoże pod nową wyprawę tynkarską, położymy folie w płynie, nowa wyprawa tynkarska. Od spodu – przykleimy nowy styropian z nową wyprawą tynkarską.

Ale już wiem że powyższa naprawa nie da zadowalającego efektu. Proszę o pomoc w rozwiązaniu naszego problemu z balkonami. Analizując Pana książkę nasunęły mi się pytania jak niżej:
Pytanie nr 1 – mocowanie balustrady do czoła płyty żelbetowej (rys. nr 2):
W książce jest tylko szczegół połączenia balustrady bezpośrednio do płyty żelbetowej od góry (rys. BA-047 str. 230). Nasze balustrady są łączone do czoła płyty i jeszcze do tego nie opierają się bezpośrednio na płycie tylko na płytkach – powstaje przestrzeń pomiędzy płaskownikiem stalowym a płytą żelbetową którą trzeba wypełnić, tylko czym i jak? Proszę o rozwiązanie tego szczegółu dla tego przypadku mocowania balustrady do czoła płyty.

Pytanie nr 2 – układ warstw nad płytą żelbetową:
Problem nr 2.1:
Aktualnie wysokości barierki nad płytkami wynosi 112,5cm przy krawędzi balkonu i 111,5cm od strony elewacji, przepisy mówią o 110cm min. więc tu na to chwilę jest ok. Próg z płytek przy drzwiach balkonowych ma 5,5cm wysokość (na zdjęciach rys. nr 1 i 4 zaznaczyłem te wartości powyżej aby było wiadomo o czym piszę). Chcąc naprawić balkon wg układu warstw które są w Książce (rozdział 1.11.6 str. 230) nie osiągniemy przepisowych 110cm tylko mniej. Czy możemy zrezygnować z warstwy styropianu i zostawić warstwę spadkową?
Problem nr 2.2:
Jeżeli zmienimy grubość warstw górnych pojawia się kolejny problem z mocowaniem balustrady do płytek ułożonych poziomo przy elewacji (na zdjęciach rys. nr 4 i 5 zaznaczyłem mocowanie o którym piszę). Ogólnie to chciałbym aby nie ruszać mocowań balustrady. Jeżeli dołożymy styropian to mocowanie nam się schowa w warstwie dociskowej i jednocześnie pojawia się nam problem bo powstaje przestrzeń niestabilna między płaskownikiem balustrady a płytą żelbetową balkonu, którą trzeba wypełnić, tylko czym i jak?

Pytanie nr 3 – wykończenie balkonu.
Czy płytki ceramiczne to jedyny wybór na posadzkę balkonu czy są inne wykończenia trwalsze od płytek? Jaki materiał wg Pana jest najlepszy do wykończenia posadzki balkonu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony remonty porady inwestorom

GrzegorzStemat nr 308-1505
visibility czytano 436 razy

Mieszanka granulatu EPS pod jastrychem ogrzewanym


Dzień dobry,
Rozważam zastosowanie systemu ocieplenia Thermo White zamiast styropianu/styroduru pod ogrzewanie podłogowe. Załączam kartę produktu. Proszę o pana opinię na podstawie karty produktu.
Pozdrawiam
Grzegorz Siekiera

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia podłogi podłogi ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.