porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 78


 
 
9
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Piotr Miczkotemat nr 308-2134
visibility czytano 242 razy

Wybielanie zszarzałego drewna


Dzień dobry

Mam pytanie odnośnie odświeżania wyglądu elementów drewnianych konstrukcyjnych.
W budynku znajdują się belki stropowe oraz słupy z drewna iglastego, które z czasem zszarzały, a później pociemniały. Elementy nie były nigdy pokrywane żadną chemią typu olejowanie, czy malowanie powierzchniowe.

Czy przeprowadzenie procesu powierzchniowego ługowania wodorotlenkiem sodu nie zmniejszy parametrów wytrzymałościowych drewna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drewno konstrukcyjne impregnacja drewna renowacje wykończenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-2327
visibility czytano 712 razy

Taras naziemny wyniesiony nad poziom terenu


Mam pytanie odnośnie tarasu naziemnego w odniesieniu do mojego przypadku. Pierwotnie miał być taras posadowiony na słupach (porada 279), ale zastanawiam się czy jednak nie wykonać tarasu wykończonego płytką gresową. Chodzi o trwałość rozwiązania, miała być deska, ale jak Pan pisał, koszty utrzymania w ekstra wyglądzie są duże, potem kompozyt, który jest bardzo drogi a i tak po paru latach pewnie straci kolor. Dlatego wybrałem płytkę gres choć kamień byłby najlepszy.

Załączam taki schematyczny rys. przekroju, rozkład tarasu taki sam jak w poradzie 279.
Nie opisywałem warstwy płytek i klejów - bo były podane w innych poradach. W moim przypadku poziom podłogi, jest wyniesiony 70 cm, ponad grunt, dlatego muszę wylać obrzeże z betonu, by taras nie rozsypał się na boki, a nie chcę tam podsypywać ziemi by rosły w tej strefie rośliny.

1. Czy wystarczy obrzeże szerokości 20 cm, bez fundamentu, zagłębione poniżej strefy przemarzania, klasa betonu C30/37. Zbrojone siatką prętami o średnicy 12 mm, oczka 25x25 cm. Zbrojenie ułożone po środku lub zastosowanie betonu z pkt 2, najbardziej zasadny napowietrzony ale nie wiem czy się uda.
2. Jeśli chodzi o klasę betonu to czy wystarczy ta klasa, bo jak budowałem dom to nie udało mi się uzyskać od betoniarni betonu napowietrzonego (tłumaczyłem ale jak grochem o ścianę), robiłem pełną izolację. Na swojej stronie mają też beton mostowy o takich parametrach, czy jest ewentualnie dobry, czy to już przerost formy bo nie znam jeszcze ceny tego betonu:
- stosunkiem w/c (wody do cementu) - poniżej 0,5,
- mrozoodpornością (min. F150),
- zawartością powietrza w mieszance pomiędzy 3,5 a 6,5%,
- wodoszczelnością (min. W8),
- nasiąkliwością poniżej 5%,
- wytrzymałością na ściskanie powyżej 30 MPa.
3. Wstępnie zrobiłem warstwy tarasu jak na załączonym pdf, mam pytanie odnośnie czym jeszcze podsypać by wyjść na wysokość wylania płyty betonowej. Przewidziałem 30 cm kruszywa, ale nie wiem jeszcze jakie warstwy zrobić po zdjęciu humusu. Czy żwir lub zagęszczona pospółka będzie ok, co będzie optymalne?
4. Ponieważ wcześniej miał być taras słupkowy, to powyżej cokołu na całej długości ściany, jest zastosowany styropian eps-80, o grubości 30 cm. Położony tynk, zastanawiam się czy mogę zrobić taras wylewany i czy nie będzie później problemów przy takim styropianie, czy powinienem zabezpieczyć jeszcze przed układaniem kruszywa i wylaniem betonu ten element. Jak to dobrze połączyć ze ścianą domu?
5. Na pdf linią żółtą zaznaczyłem taki nie pełny skos styropianu przy oknie czy powinien być pełny skos, czy zabezpieczyć czymś ten skos pamiętając że jest to EPS 80? Pod drzwiami fartuch EPDM.
6. Z porady 1983 jest tam zastosowany profil Schluter Bara Rake, jak rozwiązać tą kwestię jeśli chciałbym na tej powierzchni (czyli 70 cm w stronę gruntu), położyć również płytki?
6a. Druga opcja wykończenia tej powierzchni to zostawić beton, malując go farbą antykarbonatyzacyjną. Czy to dobre rozwiązanie?
7. Jeśli na tej powierzchni idącej ze szczytu tarasu do ziemi nie chciałbym płytek to rozumiem, że powinienem zastosować profil, który podałem.
8. Jeśli beton będzie nierówny po szalunkach (OSB), czym wykończyć taki beton, jakim produktem wykonać warstwę wyrównującą czy dopiero po tej warstwie malować farbą podaną w pkt 6a?
9. Przy drzwiach balkonowych jest fartuch EPDM, rozumiem, że tam powinna być dylatacja wykonana 1 cm styropianu tak by beton nie dotykał drzwi?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

MarekZtemat nr 308-2353
visibility czytano 461 razy

Zbyt wysokie ściany działowe w stropie z wiązarów


Dzień dobry Panie Jerzy
Ściany nośnie są spięte wieńcem zalanym w keramzytowych kształtkach U, o grubości ścianki 4cm. Ściany działowe są wymurowane nieco za wysoko. Sufit zamierzam zaizolować celulozą o grubości 30-40 cm.

W sytuacji, jak na rysunku, sufit byłby na wysokości 253 cm od gotowej podłogi. Przy nasypaniu 30 cm celulozy, ścianki działowe były by pokryte warstwą o grubości 10-12 cm, a ściany nośne na 2-3 cm. Przy nasypaniu 40 cm, analogicznie o 10 cm więcej.
Zastanawiam się, na jakiej wysokości zabudować sufit by ograniczyć straty ciepła, nie ukrywam, że chciałbym go podnieść o kilka cm względem tego co na szkicu. Czy dodatkowo obsypywać miejsca gdzie występują ściany, a może obłożyć je pasami wełny o grubości 20-30 cm?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam / Marek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe stropy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

januk87temat nr 308-2356
visibility czytano 521 razy

Przerwa w budowie domu na 3 lata - zabezpieczenia hydroizolacyjne


Witam Panie Jerzy.

Zgodnie z zaleceniami pytam tutaj nie na portalu społecznościowym. Izolacja w strefie cokołowej - Na to pytanie już mi Pan odpowiedział. Zdecydowałem się nie wykonywać teraz tej izolacji z racji iż budynek będzie stal w SSO przez kolejne 3 lata wiec powyższa izolacja w strefie cokołowej była by narażona na czynniki atmosferyczne chyba zbyt długo? Może jest coś co by warto zastosować w międzyczasie?

Pytanie odnośnie izolacji poziomej ściany fundamentowej, monolitycznej przed pierwszą warstwą pustaka. Na ścianie fundamentowej mam naniesiony Unibit (3 warstwy). Wykonawca tak się rozpędził iż użył Unibitu również poziomo.Teraz ma tam być położona papa termo (przed pierwszą warstwą pustaka). Co w tym wypadku zrobić? Papa zgrzeje się dobrze z Unibitem? czy pasowało by to oczyścić?

Pytanie odnośnie rdzeni, w przekroju rdzeni chcę dodatkowo zastosować Ceresit cr65. Z tego co pamiętam to byłjeden z produktów które Pan polecał?

Pytanie odnośnie dachu płaskiego. Część dachu nad garażem jest plaska. Nie wiem czy będzie mnie stać teraz docelowo wykończyć ten dach. Czy jest coś czym można by było zabezpieczyć beton na tym dachu na okres powiedzmy 2 lat? Chciałbym by była to jakaś lekka hydroizolacja która mogła by zostać już na później przed wykonaniem docelowego wykończenia.

Dziękuję, pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

swiatlowtemat nr 308-2412
visibility czytano 208 razy

Fototapeta w pokoju na ścianie zewnętrznej


Jak poprawnie powinno się podejść do tematu klejenia fototapety winylowej na przegrodzie zewnętrznej - tapeta ma zająć całą powierzchnię ściany. Wykonane tynki cem-wap, na nich położone gładzie oraz dobrana wysokiej jakości farba wewnętrzna firmy Sto do malowania całości ścian w domu. Temat tapety wyszedł trochę później.
Czy tapeta powinna być klejona bezpośrednio do tynku, czy na już pomalowanej ścianie? Jak zrobić to poprawnie mając na względzie wsp. oporu dyfuzji pary wodnej przez przegrodę oraz trwałość przytwierdzenia do powierzchni ściany?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wystroje wnętrz wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

Saper75temat nr 308-2420
visibility czytano 405 razy

Zabezpieczenie na kilka lat balkonu w stanie surowym


Proszę o radę, jak zabezpieczyć "surowy" betonowy balkon, przed uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć i mróz, na 2-3 sezony - do czasu robienia elewacji itp.? Budynek SSZ. Nie chodzi o systemowe sposoby wykończenia balkonu, które są już opisane na forum.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

gryzlytemat nr 308-2491
visibility czytano 302 razy

Ochrona płytkami ściany tuż za kominkiem-kozą w domu szkieletowym


Proszę o poradę ws. dobrania kleju do przyklejenia płytek gipsowych do płyty GK, za kominkiem stojącą kozą. Chodzi o takie płytki

Obawiam się wysokich temperatur i tego że płytki gipsowe będą odpadać. Obecnie ściana za kozą jest zagruntowana i pomalowana farbą Greinplast FWL i mocno się nagrzewa podczas palenia kominkiem, dlatego chciałbym wyłożyć ją płytkami gipsowymi (imitacja cegły) ze względów estetycznych i odbijających ciepło. Za ścianką jest ok 10cm wełny i komin systemowy. Zdjęcie poglądowe w załączniku. Kominek:
https://kratki.com/pl/piec-stalowy-koza-thor-czarne-wylozenie-o-150-8-kw-76481

Klej musi być odporny na temperatury. Spotkałem się z informacją nt. gipsu szpachlowego który mocniej trzyma płytki gipsowe niż klej - jednak nie mam pewności co do odporności gipsu szpachlowego na temperaturę.
Dom w konstrukcji szkieletowej.
Proszę o poradę.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wykończenia kominki porady inwestorom porady wykonawcom

Maciej Kuleszatemat nr 308-2515
visibility czytano 285 razy

Wykwity solne na płytkach ceglanych we wnętrzu


Na wewnętrznych ścianach w domu mam położone płytki z cegły pełnej. Są to płytki cięte z cegły rozbiórkowej - firma które je sprzedaje sama dokonuje rozbiórek budynków. Płytki to tzw. lica cegieł.

Cegły po dostarczeniu do domu (sierpień 2021) stały ponad 6 miesięcy we wnętrzu zanim przystąpiono do montażu w lutym/marcu 2022. Wnętrza wraz z tynkami cementowymi miały już ponad rok od położenia a w budynku grzano i temperatury były na poziomie 19-20 stopni. W domu mamy ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.


Ściany zagruntowano gruntem ATLAS Uni grunt Ultra w odpowiednim rozcieńczeniu. Płytki klejono elastycznym klejem trasowo-żelowym QUICK-MIX FX 600 o parametrach C1C2TE.
Fugi wypełniono półsuchą fugą z trasem FM T QUICK-MIX. Po przyklejeniu płytek pokryto je impregnatem Brillux Creativ Hydro-Imprägnierung 81.

Po miesiącu od zamieszkania na pojedynczych cegłach pojawiły się wykwity solne. Drobny biały nalot. Cegły były suche. Ściany i tynki suche.
Skąd taka "wybiórczość" tych wykwitów? To nie są skupiska plam tylko plamy/plamki na pojedynczych płytkach w niezależnych miejscach...

Jak poradzić sobie z tymi wykwitami?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze cegła ceramiczna budynki zabytkowe domy jednorodzinne domy murowane wykończenia zasolenia porady inwestorom porady wykonawcom

7sebol7temat nr 308-2521
visibility czytano 287 razy

Wykończenie murka na wejściu do domu


Dzień dobry,
mam problem z wykończeniem murka przy wejściu do domu. Szukaliśmy rozwiązania zamiast blachy, gdyż mają na nim być stawiane doniczki. Przykleiliśmy płytki wystające po 2 cm z każdej strony, jednak rozwiązanie to jest feralne, gdyż łatwo przeciąć się o kant. Co najlepiej zastosować jako przekrycie tego murka? Pod płytkami daliśmy izolację wodochronną, boki będą obłożone tynkiem mozaikowym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wykonawstwo wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-2523
visibility czytano 298 razy

Przyklejanie płytek na balkonie późną jesienią


Czy w obecnych warunkach pogodowych (listopad, temperatury w dzień 5-15 st. C, nocą 2-8 st. C) można układać płytki na balkonie zadaszonym (loggia) i jakich używać materiałów? Po jakim czasie pierwsze przymrozki nie zaszkodzą już takiej okładzinie?
Balkon 1,5 x 7,5 m, płytki gres 33 x 33 cm.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony tarasy wykończenia wykonawstwo porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
9
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.