porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 45


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Dawid Bielaktemat nr 308-573
visibility czytano 205 razy

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

Gitestemat nr 308-586
visibility czytano 269 razy

Pielęgnacja ściany żelbetowej


W wielu miejscach podkreśla Pan, że beton po wylaniu należy przykryć szczelnie folią i pozostawić tak przez minimum tydzień bez zaglądania.
W jaki sposób poprawnie przykryć folią "górę" ściany żelbetowej? Ściana ma szerokość 30 cm a ponad jej górną powierzchnię będą wystawały na 20 cm pręty zbrojeniowe w kształcie odwróconego U. Mam nadzieję, że odręczny szkic oddaje sytuację. Jak widać, nie ma tutaj fizycznej możliwości żeby folia przylegała do betonu. W najlepszym przypadku po przykryciu stworzy się nam coś na kształt namiotu ale nie wiem czy spełni to swoją rolę.
Bardzo proszę o poradę jak w takim przypadku zabezpieczyć świeży beton przed zbyt szybkim wysychaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jacek Białytemat nr 308-1034
visibility czytano 260 razy

Czy można przyśpieszyć wysychanie tynku cem-wapiennego przed malowaniem?


Szanowny Panie Jerzy.
Mam ważny powód by przyśpieszyć budowę mojego domu. Jesienią 2018 został postawiony stan otwarty z dachem. Teraz wstawiają okna i drzwi i potem będą tynki cem-wapienne i od razu posadzki. Czy da się jakość przyśpieszyć wysychanie posadzek a szczególnie tynku by po 2 tygodniach można było już malować ściany i układać płytki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-1086
visibility czytano 399 razy

Fizyka strefy cokołowej domu ocieplonego styropianem


W książce "Sekrety tworzenia ..." na str. 204 mamy rys. FU-075 - Fundament na ławach domu z piwnicą użytkową ... .
W strefie cokołu mamy izolację polimerowo-cementową flex - między ścianą, a ociepleniem (warstwa nr 8). Kwestia potrzeby zastosowania hydroizolacji w strefie cokołowej jest omówiona na str. 170: "Strefa ta jest poddawana oddziaływaniu ... skośnych opadów atmosferycznych rozbryzgujących wodę do 50 cm nad terenem."
Czy w takim bądź razie zakładamy, że izolacja zadziała, jak woda przejdzie przez płytki oraz styropian i dzięki niej nie wniknie w ścianę? Dlaczego nie dać tej izolacji tuż pod płytkami, albo w obydwu miejscach?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Szymon Z.temat nr 308-1090
visibility czytano 605 razy

Dostęp do szerszych informacji o fizyce budowli


Piszę w imieniu mojego sąsiada, który chwali sobie serwis BDB że jest bardzo interesujący i przydatny ale nie ma on dostępu do interesujących go materiałów jak: Higroskopijność, Kapilarność, Mrozoodporność, Nasiąkliwość, Opór dyfuzyjny wobec pary wodnej, Pełne wysychanie, Pojemność cieplna, Przepuszczalność pary wodnej, Przewodność cieplna, Stopień nasycenia, Zawartość wilgoci, Dyfuzja pary wodnej, Kondensacja pary wodnej w przegrodach, Rozkład wilgoci w przegrodzie - to są informacje zawarte w ABC fizyki budowli. Pyta więc czy istnieje możliwość uzyskanie tych artykułów od Pana?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom

Michał Zakrzewskitemat nr 308-1092
visibility czytano 288 razy

Uginająca się betonowa podłoga ogrzewana


Dzień dobry,

Nawiązując do naszej przedświątecznej rozmowy, przedstawiam zdjęcia kolejnych faz wykonania posadzki. Posadzka ma 6,5 cm grubości. W każdym rogu pomieszczenia nastąpiło wywinięcie posadzki ku górze na ok. 20 mm. Jak się po niej chodzi to wyraźnie ugina się pod nogami. Całość posadzki zbrojona jest siatką stalową - oczko 100 mm, grubość drutu 3 mm. Zbrojenie było układane ok. 5 mm nad rurami ogrzewania. Użyty styropian to Termo Organika niestety EPS-100. Na styropianie położono folię. Podłoże pod styropianem było idealnie zniwelowane. Beton układany miksokretem i potem ręcznie ugniatany. Przez pierwsze 2 tygodnie beton polewałem codziennie wodą. W tym czasie było włączone ogrzewanie grzejnikowe i była temperatura 18-19 st. C. Zauważalne jest również delikatne ugięcie posadzki na bokach ok. 2x mniejsze niż na rogach. Byłbym wdzięczny gdyby zaproponował Pan mało inwazyjne rozwiązanie problemu.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze jastrychy betonowe podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Miłosz Malektemat nr 308-1096
visibility czytano 1438 razy

Harmonogram wykonania fundamentów z rdzeniami w gruncie gliniastym


Po przeczytaniu większości Pana porad mam mały mętlik w głowie więc postanowiłem zinterpretować moją wiedzę i napisać swój harmonogram budowy mojego domu tym bardziej że kazał Pan pytać o wszystko bo każda odpowiedź i problem jest indywidualny.

Grunt na mojej działce to glina plastyczna, stan wody gruntowej w okresach wiosennych roztopów to 110 -120 cm, strefa przemarzania 100 cm. Działka nie jest równa opada w stronę drogi po ukosie najwyższa rzędna to 125 a najniższa 121,3. Domu 123,40 i 122,2 a punkt zero jest usytuowany wstępnie na 123,20 z tych powodów z KB postanowiliśmy się nie wkopywać za głęboko w grunt tak aby beton podkładowy i ławy nie miały kontaktu z wodą. Po wymurowaniu i zasypaniu fundamentów chcę obsypać je ziemią z górnej części działki.

Dzień 1. Zrobienie wykopu i szalunków.

Dzień 2. Wylanie betonu podkładowego C16/20 (B20) wysokości 10 cm w szalunkach i zacieramy na ostro, po 2-3 godzinach od wylania betonu przykrywamy go szczelnie folią PE 0,2 mm poprzez ułożenie na skrajach desek i obsypanie piachem. Czekamy 3 dni.

Dzień 6. Rano zdejmujemy folie czekamy do późnego popołudnia żeby beton wysechł i gruntujemy tylko wierzch betonu gruntem FUNDAMENTGRUND 0,2 L/m2. Czekamy minimum 12 h. Suchość gruntu sprawdzamy testem kciuka polegającym na silnym wciśnięciu kciuka do powierzchni i jednoczesnym obróceniu go o 90 stopni (nie zmniejszając nacisku). Jeśli po podniesieniu kciuk jest czysty, grunt wysechł. Jeśli nawet lekko przybrudzony na czarno, czekać na dalsze wysychanie.

Dzień 7. Zgrzewamy papę podkładową (QUANDT PYE PV 250 S 5) szerokości 75 cm tak aby wystawała poza obrys ławy 7,5 cm, punktowo co 2m oraz na każdym zakładzie 5-7 cm do podłoża, podgrzewając palnikiem lub gorącym powietrzem spód papy i przyciskamy do podłoża tak aby bitum wycisnął się na 1-2 mm poza obrys papy

Dzień 8-9. Szalunki z listwami fazującymi pionowymi (zakaz mocowania do betonu podkładowego poprzez dziurawienie go) układanie zbrojenia według projektu plus ,,L” o szerokości 80 cm w każdą stronę na rogach i na skrzyżowaniach ścian po dwa pręty na dole i u góry.

Dzień 10. Zalanie ław betonem B 20, wibrowanie krótkie i równomierne max 2-3 sekundy w jednym miejscu chyba że beton z domieszką plastyfikującą - wówczas można wibrować w jednym miejscu do kilku sekund. Gdy beton zacznie tężeć zbieramy 2cm betonu od krawędzi szalunków i 2 cm w głąb pod kątem 45 stopni zaraz za sobą nakrywamy go folią PE 0,2mm szczelnie. Czekamy 3 dni

Dzień 14 Zdejmujemy folię i szalunki. Teraz zależnie od przewidzianej pogody jeśli nie spodziewamy się ulewnego lub długotrwałego deszczu przez 4 dni to czekamy do wieczora żeby beton wysechł i gruntujemy boki ławy i wystającą spod ławy papę.

Dzień 15. Po teście kciuka i wyschnięciu gruntu wykonujemy fasetę w pachwinie między papą a ławą z masy FUNDAMENTFLEX 2K zmieszanej z piaskiem kwarcowym 0,2-0,7 w proporcji 3:1 (objętościowo ) i wygładzamy butelką po piwie. Faseta ma być o promieniu krzywizny 3-4 cm. Czekamy 24 godziny

Dzień 16. Nanosimy pacą stalową nierdzewną masę FUNDAMENTFLEX 2K przy zużyciu 1,5 kg/m2 na boki ławy (do fazowania 45 stopni) fasetę w pachwinie i papę podkładową chronimy przed deszczem przez 2-3 h. Czekamy 12-24 godziny.

Dzień 17. Nanosimy drugą taką samą warstwę w identyczny sposób a na górę ław zakładamy znowu folię PE

W przypadku deszczu zdejmujemy folię już po 1-2 dniach, zdejmujemy ostrożnie szalunki (bez uderzania a wyłącznie za pomocą "łapki" i obcęgów). Wykonujemy fasetę na gorąco z grupy taśmy klinowe bitumiczne i natychmiast wykonujemy gruntowanie bocznych ścianek ławy, a po kilku godzinach nanosimy tam pierwszą warstwę hydroizolacji FUNDAMENTFLEX 2 K przy zużyciu 1,5 kg/m2, po czym po 3-4 godzinach nanosimy drugą warstwę taką samą. Teraz jeśli po 4 godzinach nie spadnie deszcz - wygraliśmy walkę z czasem. Nakrywamy ławy znowu folią od góry. Czekamy do 14 dni od wylania ław z murowaniem ścian fundamentowych.

Dzień 21. Aby móc murować ściany po 14 dniach hydroizolacje rdzeni zaczynamy wykonywać już po 3 dobach przerwy poprzez zdjęcie foli tylko z rdzeni i naniesienie szlamu ELASTIKSCHLAMME ES za pomocą pędzla na grubość 2 mm ( zużycie 2 kg/m2 ) na cały przekrój rdzenia wychodząc poza jego obrys na 2-3 cm oraz na pręty zbrojeniowe oczyszczone szczotką drucianą z brudu i korozji zachodząc 2-3 cm. Po 6-12 h nanieść kolejna taką samą warstwe. Czekamy 2 dni

Dzień 23. Zdejmujemy pozostałą folię z ławy. Czekamy do wyschnięcia betonu.

Dzień 24 Gruntujemy gruntem FUNDAMENTGRUND cała ławę zachodząc na owe 2-3 cm nie dalej. Czekamy aż grunt wyschnie 12-24 godziny.

Dzień 25 Teraz mam zagwostkę z czego lepiej będzie wykonać dalszą hydroizolację na ławie… Z papy zaczynając układanie od rdzeni zachodząc na te 2-3 cm i palnikiem lub gorącym powietrzem rozgrzewamy spód papy podkładowej i przyciskamy do podłoża. Bitum ma wycisnąć się na 1-2 mm poza obrys papy. Potem układamy papę na pozostałą powierzchnię ław dbając by zakłady zachodziły na siebie 5-7 cm a te zakłady także zgrzewamy. Papa wystarczy jak jest szerokości 24-25 cm grubości ściany fundamentowej czy musi być szerokości ławy? Czy z masy FUNDAMENTFLEX zachodząc 2-3 cm na skraj szlamu i całą górną powierzchnię ławy nanosząc jedną warstwę na grubość 2 mm (zużycie 2 kg/m2) zatapiając w nią siatkę szklaną. Odczekać 24 h i nanieść jeszcze raz warstwę masy przy zużyciu 1,5 kg/m2 tym razem bez siatki.

Dzień od 25 do 30 Murowanie ścian fundamentowych (oszczerbione bloczki odkładać na bok a wymagające cięcia ciąć piłą nie młotkiem) max 4 warstwy na pełne spoiny pionowe i poziome z cementową domieszką NEOPLAST 124 firmy Torggler zamiast wapna w proporcjach (która będzie najlepsza?)
30 kg cementu, woda (ile?), 0,1 litra domieszki, 3,5-4 części kruszywa (objętościowo)
25 kg cementu, 9 litrów wody, 75ml domieszki, 27 dm3 piasku, 45 dm3 żwiru. Mieszać 10 min i zużyć w ciągu godziny.
25 kg cementu woda (ile ?), domieszka 250 ml, 3,5-4 sianego drobnego żwiru. Mieszamy przez 10-15 min

Dzień 31-32 Szalunki i zbrojenie wieńca.

Dzień 33. Wylanie wieńca betonem B 20 wibrowanie, przykrycie szczelnie folią po 2-3 h. Czekamy 7 dni. W międzyczasie sprawdzamy czy wszystkie spoiny ściany fundamentowej są wypełnione zaprawą, jeśli nie są lub są wżery w bloczkach większe jak 2 cm wypełniamy je masą szybkowiążącą SPERRMORTEL. Mniejsze ubytki uzupełniamy dowolną masą KMB zmieszaną z piaskiem kwarcowym 1:1. W strefie cokołu (40 cm nad gruntem) niwelacja musi być wykonana masą mineralną MULTI-MORTEL.

Dzień. 41 Ściągamy folie oraz szalunki i wykonujemy hydroizolacje górnej części wieńca z papy termozgrzewalnej szerokości 24 cm a w przekroju rdzeni dokładnie tak samo jak na ławach.

Dzień 45. Murowanie jednej warstwy ściany z gazobetonu w celu utrzymania ciągłości hydroizolacji.

Dzień 46. Gruntowanie strefy cokołu i 10 cm poniżej planowanego poziomu terenu poprzez spryskanie wodą i odczekanie 30 min. Następnie nanosimy tylko na zagruntowaną część pierwszą warstwę hydroizolacji polimerowo cementowej flex ELASTIKSCHLAMME ES za pomocą szczotki sizalowej zużycie 1,5 kg/m2. Na pozostałą część ściany i ławy nanosimy grunt FUNDAMENTGRUNT od strony zewnętrznej i wewnętrznej do wysokości 10 cm powyżej betonu podkładowego podłogi. Czekamy 12-24 godziny.

Dzień 47. Wykonujemy drugą warstwę hydroizolacji tak samo jak dzień wcześniej tylko bez moczenia wodą oraz wykonujemy fasetę poziomą i pionową między ścianami i ławą w proporcji 1:1 z FUNDAMENTFLEX 2K zmieszanym z piaskiem kwarcowym. Czekamy 24 godziny.

Dzień 48. Hydroizolacje FUNDAMENTFLEX 2K  2x1,5 kg/m2 wewnątrz zaczynamy zachodząc w pionie 5 cm poza fazowanie 45 stopni na ławie do końca zagruntowanej ściany nanosimy tak samo jak w dniu 16. Hydroizolacje FUNDAMENTFLEX 2 K 2x 1,5 kg/m2 od zewnątrz tak samo jak wyżej z tym że zachodząc 10 cm na cokół. Czekamy 3 dni.

Dzień 52-53 Ocieplenie styropianem Steinodur LP (rowki do fundamentu czy na zewnątrz?). Przyklejamy masą Fundamentflex na 2-4 placki o grubości 2-3 cm i takiej samej średnicy z lekkim dociśnięciem lub na piankę PU.

Dzień 54 Układanie membrany kubełkowej ( HDPE / PEHD ) kubełkami w stronę gruntu na ścianach fundamentowych i ławach od wewnątrz i zewnątrz. Sklejamy ją jakoś na łączeniach czy wystarczą tylko zakłady i kubełki wchodzące w siebie?

Dzień 55. Zasypanie fundamentów pospółką o uziarnieniu od 1 do 4 mm warstwami 25-30 cm jednoczenie z dwóch stron zagęszczając.zagęszczarką 500 kg do ls > 0,95-0,97. Każda warstwa powinna przejść 7-8 obejść zagęszczarki. Metoda sprawdzenia zagęszczenia. Sposób ten polega na próbie wbijania stalowego gładkiego pręta średnicy 10-12 mm młotkiem 0,5 kg pionowo - uderzając z podobną siłą jak przy wbijaniu gwoździa 4-calowego w drewno. Jeśli pręt wniknie w podłoże na głębokość 5 cm po mniej niż 5 uderzeniach, zagęszczanie jest zbyt słabe. Przy zagęszczeniu ze wskaźnikiem Is>0,95 na 5 cm trzeba nawet 10 uderzeń, ale to tylko wskaźnik.

Dzień 56 Ułożenie rur od wody i kanalizacji. Pierwszą warstwę 20-30 cm delikatnie zagęszczamy kolejne już normalnie.

Dzień 57 Na pospółce układamy geowłókninę poliestrową gramatury min 110 g /m2, na poziomie betonu podkładowego plus 2-3 cm powyżej przyklejamy wkładkę dylatacjną grubości 1 cm na piankę PU i do jej dolnej krawędzi nawozimy kruszywo płukane granulacji 8-16 mm lekko uklepać. Następnie nakrywamy kruszywo folia PE na suchy zakład 25cm i zalewamy betonem B 20 solidnie zagęszczając i wygładzając na ostro. Na drugi dzień po wylaniu betonu przykrywamy go szczelnie folią PE i pozostawiamy w spokoju na min 7 dni. Czekamy min 7 dni. Obciążenie paletami z pustakami dopiero po 4 tygodniach. Po 14 dniach można równomiernie układać pustaki nie wyżej niż w 3 warstwach podkładając deski, a nie palety.

Najtrudniejszy etap mam zaplanowane mam nadzieje że poprawnie jeśli nie proszę o poprawki i z góry dziękuję :)


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Marek Malektemat nr 308-1230
visibility czytano 246 razy

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Angela Angeloratemat nr 308-1240
visibility czytano 693 razy

Ślady łączenia płyt styropianu oraz kotew na elewacji


Witam,
Bardzo proszę o odpowiedź;
1. Dowodem na jakie popełnione błędy podczas wykonywania termoizolacji metodą BSO są widoczne ślady łączeń pod wyprawą elewacyjną? Wykonawca twierdzi, że takie łączenia widać ZAWSZE po trzech latach od wykonania termoizolacji. Przypuszczam, że to nieprawda, a świadczy to jedynie o tym, że zawsze popełnia ten sam błąd i nie ma pojęcia jaki. Ja też nie - więc proszę o pomoc by nie powtórzył tych baboli na mojej budowie (zwłaszcza, że jest autorem tych widocznych łączeń na zdjęciu).
p.s. Łączenia widoczne są tylko przy określonym kącie padania promieni słonecznych - w tym przypadku o wschodzie słońca. Na załączonych zdjęciach widoczne tylko na jednej ścianie.
2. Przy okazji i zapobiegawczo, dowodem na jakie błędy są widoczne ślady kołkowania na gotowej wyprawie elewacyjnej?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

arthurntemat nr 308-1252
visibility czytano 666 razy

Mur z ceramiki klejony pianką


Panie Jerzy
w projekcie mam ściany z ceramiki 25cm łączone na mokrą zaprawę. Wykonawca powiedział żeby zastanowić się nad łączeniem pustaków za pomocą systemu Dryfix. Mógłby Pan wypowiedzieć się na ten temat?
Pozdrawiam, Radek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane mury porady inwestorom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.