porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 45


 
 
6
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Mike Cranetemat nr 308-1284
visibility czytano 430 razy

W którą stronę układać membranę kubełkową?


Panie Jerzy a co z często powtarzanym powszechnie argumentem że kubełki trzeba wypukłą stroną do fundamentu (ocieplenie/hydroizolacja) bo pomagają w osuszaniu pojawiającej się tam wody umożliwiając migrację pary do góry i tym samym osuszanie? Czy w ogóle występuje osuszanie fundamentów poprzez te szczeliny między kubełkami. Poza tym chciałbym wiedzieć po co w ogóle robią te kubełki? 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty ocieplenia membrany kubełkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom panele PCV posadowienia

kemal111temat nr 308-1285
visibility czytano 474 razy

Pęcherzyki pod drugą warstwą hydroizolacji polimerowo-bitumicznej


Witam Panie Jerzy po nałożeniu drugiej warstwy masy fundamentflex 2K pojawiły się drobne pęcherze powietrza, podkład był zagruntowany i wyschnięty przez3 doby, warstwy nakładane po sobie po 15 godzinach. Co z tym zrobić? Przekuć i nałożyć 3 warstwę czy może naprawić repabitem? Pęcherzyki są wielkości paznokcia . Niestety nie mam zdjęcia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

klewtemat nr 308-1390
visibility czytano 483 razy

Czy, czym i jak impregnować kostkę brukową?


Czy kostkę brukową należy impregnować? Jeśli tak, to jakimi środkami i kiedy? Mamy kostkę betonową. Zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy chodniki i przejścia porady inwestorom impregnacja betonu hydrofobizacja

Paweł Kapuścińskitemat nr 308-1653
visibility czytano 331 razy

Uwagi o systemie budowy domów IZODOM


Dzień dobry,
chciałbym Pana zapytać o ogólną ocenę systemu/technologii IZODOM (w naszym klimacie) w kontekście fizyki budowli. Niepokoi mnie kwestia wysychania ścian z wilgoci technologicznej, z racji tego, iż rdzeń betonowy jest od razu "uwięziony" w otulinie termoizolacji. Biorąc pod uwagę duży opór dyfuzyjny styropianu, obawiam się, że może dochodzić w takiej ścianie do kondensacji pary wodnej.
Drugą kwestią jest izolacja od wewnątrz. Poza brakiem akumulacji ciepła w przegrodach, czy widzi Pan jakieś inne wady tego typu rozwiązania? Z pewnością problemem może być instalacja gniazd elektrycznych.
Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
Paweł Kapuściński

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom

Bartek_Htemat nr 308-1791
visibility czytano 299 razy

Zalane posadowienie piwnicy na płycie


Panie Jerzy
Bardzo proszę o opinię w poniższych kwestiach. Jestem w trakcie budowy domu. Obecny etap to budowa piwnicy, która jest posadowiona na płycie fundamentowej. Pod płytą znajduje się beton podkładowy (napowietrzany klasy B25), a na nim papa VEDATECT PYE G200 S4 zabezpieczona dodatkowo folią budowlaną.
W najbliższym czasie planowane jest położenie hydroizolacji bitumicznej (Fundamentflex 2k), jednak po ostatnich obfitych opadach deszczu wykop został zalany, w kilku miejscach obsunął się również grunt (grunt to głownie piaski średnie z domieszką gliny oraz piasek pylasty). Proszę o opinię planu działania:
1. usunięcie zalegającej wody;
2. usunięcie obsuniętego gruntu z betonu podkładowego i papy;
3. oczyszczenie papy (szczotka + strumień wody);
4. pozostawić do wyschnięcia (jak długo?)
5. gruntowanie;
6. wykonanie fasety (Fundamentflex 2k + piasek kwarcowy 1:1);
7. po wyschnięciu fasety (ok. 24h) nałożenie pierwszej warstwy hydroizolacji polimerowo-bitumicznej;
8. nałożenie drugiej warstwy po ok. 24h).
9. pozostawić do wyschnięcia na 2-3 dni.
10. wykonanie termoizolacji, zabezpieczenie folią kubełkową, zasypanie ścian fundamentowych pospółką.

Wykonawca podczas murowania ścian fundamentowych pozostawił ok. 2 cm odsadzkę - czy w tym miejscu wykonać fasetę czy sfazować płytę szlifierką kątową?

Po zdjęciu szalunków rdzeni i wieńca pośredniego okazało się, że część mleczka betonowego wypłynęła spod szalunków tworząc nierówną powierzchnię - należy to skuć, wyrównać masą PCC czy wypełnić masą bitumiczną zmieszaną z piaskiem kwarcowym?

Czy na papę (VEDATECT PYE G200 S4) z posypką jak na zdjęciu, wymagane jest zastosowanie preparatu Unibit w celu jej zespolenia z masą polimerowo-bitumiczną?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom posadowienia na płycie

Marcinotemat nr 308-1965
visibility czytano 341 razy

Przerwy technologiczne podczas robót budowlanych


Mam pytanie do Pana odnośnie harmonogramu budowy domu jednorodzinnego (ławy, ściany fundamentowe monolityczne, itp). Przeglądnąłem już wiele pytań odnośnie tego tematu i podczas budowy do stanu surowego otwartego jest bardzo dużo przerw technologicznych (głownie na twardnienie betonu i wysychanie różnych materiałów).
Co robią ekipy budowlane podczas tego czasu na budowie? (zakładamy że dana ekipa zajmuje się jedną budową). Czy dla powiedzmy 2-3 osobowej ekipy można rozłożyć pracę, by nawet podczas np. 14 dni czekania na utwardzenie ław mieli robotę?
Domyślam się jeżeli ekipa musiałaby czekać i nie dostawać za czekanie wypłaty to będzie skłonna skracać przerwy technologiczne do minimum skutkując błędami w sztuce.
Jak to sensownie rozegrać?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Daniel Deptułatemat nr 308-2217
visibility czytano 399 razy

Styrobeton jako termoizolacja podłogi


Dzień dobry,

W przyszłym tygodniu będzie u mnie wylewana masa styropianowa jako termoizolacja podłogi - karta techniczna w załączniku. Dom jest ocieplony, pod ociepleniem nieużytkowego poddasza rozłożona paroizolacja, wewnątrz temperatura powyżej +5 stopni Celsjusza z możliwością dogrzewania. Masa zostanie wylana na beton podkładowy pokryty masą KMB.

Moje pytania:
- ile czasu taka masa styropianowa może wysychać w obecnych warunkach?
- czy jeśli po stwardnieniu masy rozłoży się na niej folię aluminiową i ogrzewanie podłogowe, a następnie wyleje jastrych cementowy to czy ta masa dalej będzie mogła wysychać czy wilgoć technologiczna może zostać w niej uwięziona bez możliwości odparowania (co obniżyłoby jej termoizolacyjność)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: styrobeton porady inwestorom porady wykonawcom posadzki ogrzewane budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne

Mattteuszzztemat nr 308-2303
visibility czytano 215 razy

Fundament na ławach malowany emulcją bitumiczną


Witam,
dom parterowy posadowiony na działce o nachyleniu podłużnym wynoszącym 5%, pola znajdujące się nad działką mają większą w.n.p.m. Fundamenty (ława + ściana fundamentowa wyk. z bloczków fundamentowych) obsmarowane tylko dysperbitem (więc można przyjąć że niezaizolowane od wilgoci) obsypane piaskiem, na działce grunt rodzimy glina i margiel.

Odwodnienie z dachu i podjazdu przed budynkiem, rurami przekierowane do zbiornika na wodę, dodatkowo dookoła budynku planuję wykonać opaskę z kostki o szerokości 70cm.

Pytanie:
Czy dobrym rozwiązaniem chroniącym ściany fundamentowe przed wodą gruntową będzie wykonanie drenażu francuskiego dookoła budynku i odprowadzenie nim wody do rowu? Jeżeli tak to na jaką głębokość wykonać wykop pod dren i w jakiej odległości zlokalizować go od budynku?

Ława fundamentowa frontowa posadowiona 1.6m poniżej istniejącego terenu, z drugiej strony budynku 0.6m poniżej istniejącego terenu - później wszystko zostało obsypane i utworzyła się skarpa więc spód całej ławy będzie znajdował się 1.8m poniżej nowego terenu.

Boję się że woda np. po roztopach spływająca z pól będzie zatrzymywała się przy frontowej ścianie fundamentowej i tam zalegała.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2489
visibility czytano 287 razy

Wyprawa silikonowa zamiast mineralnej malowanej na elewacji


Szanowny Panie Jerzy

Z analiz wykonanych dla mojego domu wynika, aby zastosować wyprawę mineralną i pomalować ją farbą silikonową jednokrotnego krycia. Toteż mam następujące pytania:

1. Czy mógłbym zastosować tynk silikonowy zamiast mineralnego? Jeśli tak to bardzo proszę o przykład produktu, który spełni warunek oporu dyfuzyjnego.

2. Prosiłbym o przykład masy do siatki elewacyjnej, który spełni warunek oporu dyfuzyjnego. Chce sam zamówić materiał, a nie pozostawiać tego wykonawcy z wiadomych przyczyn.

3. Prosiłbym również o przykład kleju do styropianu o oporze dyfuzyjnym zgodnym z analizami.

4. Wymagane siatki szklane już nabyłem, jednak listwy przyokienne z siatką szklaną ciężko mi znaleźć. Jeśli byłby Pan w stanie doradzić, gdzie to znaleźć (link, etc.) było by to dużą pomocą.


Bardzo dziękuję i życzę zdrowia.
Z wyrazami szacunku
Marcin Drabik
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom wyprawy elewacyjne ocieplenia

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2585
visibility czytano 279 razy

Określenie czasu przesiąknięcia wody przez strop żelbetowy


Panie Jerzy
proszę o komentarz w opisanej poniżej kwestii, dotyczącej przesiąkliwości stropu żelbetowego. Proszę o analizę, jak można dokonać teoretycznych obliczeń czasu potrzebnego na pojawienie się na dolnej powierzchni stropu międzykondygnacyjnego przesiąków wody, która „penetrowała” ww. strop o grubości 20cm wykonany z betonu klasy C20/25. Do rozważań przyjmijmy „standardowy” beton bez żadnych domieszek i dodatków oraz to, że na płytę betonową „sączyła” się woda z rozszczelnionej instalacji wodociągowej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary ekspertyzy porady architektom porady inżynierom


 
 
6
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.