porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 78


 
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
Rafał Leszczyńskitemat nr 308-766
visibility czytano 459 razy

Nadmierna wilgotność i temperatura w łazience podczas kąpieli


Jak traktować w obliczeniach przegród "bezwładność" przegrody jeśli chodzi o paroprzepuszczalność?

Przybliżę temat na przykładzie. Obliczając przegrodę dążymy do wykluczenia skraplania się pary wodnej w przegrodzie (np. w wełnie, w szkielecie, w najbardziej niekorzystnym fragmencie przegrody). Wychodzi nam z obliczeń że wilgotności powietrza nie może przekroczyć 60% (temp wew 24 stC, temp zew -20 stC). Mamy higrosterowalne wywiewniki które włączają się "bezpiecznie" przy wilgotności 55%. Powiedzmy że jesteśmy osobnikami które lubią długie (20 minut) gorące prysznice i wilgotność okresowo wzrasta do 90-95%,a temp wrasta do 28 stC. Licząc wg takich parametrów przegrodę mam deszcz w przegrodzie. Ale przecież to sytuacja "chwilowa" i wentylacja za jakiś czas sobie z tym poradzi. Jednak ileś tej wilgoci poszło już w ścianę. Jak do tego pragmatycznie podejść?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna wspomaganie projektowania porady architektom porady inżynierom

PiotrekZettemat nr 308-825
visibility czytano 237 razy

Wilgoć i pleśń w łazience w wieżowcu


Witam.
Kupiliśmy mieszkanie w starym wieżowcu z wielkiej płyty. Dobra lokalizacja, cena na którą w danej chwili było nas stać. Gruntowny remont zaplanowany na okres za ok. 4-5 lat. Mieszkanie nie jest w bardzo złym stanie, tzn. da się mieszkać. Jest tylko jeden główny problem z którym musimy się uporać już teraz. Mianowicie. Pleśń w łazience. Przyczyną jest ogromna wilgoć, słaba wentylacja w mieszkaniu, a właściwie jej brak. Aby spróbować temu zaradzić zlecę wykonanie nawietrzaków w oknach PVC. Ciąg w wentylacji grawitacyjnej jest przy uchylonym oknie więc gdy zapewnię napływ powietrza wentylacja powinna choć trochę funkcjonować. Żadne wentylatory nie wchodzą w grę bo mamy kanały zbiorcze. Podejrzewam, że może to nie zlikwidować całkowicie przyczyny. Jest także masa innych błędów budowlanych, które przy wspomnianym remoncie planuje zlikwidować.
Moje pytania:
1. Jak pozbyć się tej ogromnej wilgoci w łazience już teraz?
2. Jak pozbyć się pleśni, na tyle skutecznie by nie zagrażała zdrowiu oraz nie pojawiła się znowu? Poglądowo zamieszczam zdjęcia z łazienki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-883
visibility czytano 345 razy

Zielone płyty GK - odporne na wilgoć czy nie?


Jeśli to możliwe, chciałbym zasięgnąć szczegółowych informacji związanych z odpornością na wilgoć zielonej płyty g.k. Wiem, że rdzeń płyty jest nasączany hydrofobizującymi preparatami a zielony papier nasączony środkami grzybobójczymi. Czy rzeczywiście zielona strona płyty jest zdecydowania bardziej odporna na znoszenie wilgoci? Jak to wygląda w przypadku innych rodzajów płyt, czy tylko rdzenie są czymś wzmacniane, czy może i zewnętrze kolorowe papiery stanowią dodatkową ochronę? Co się wydarzy, gdy taką płytę zamocujemy lewą stroną? Będzie ona w pełni wykorzystywać swoje parametry, czy też nie? W załączniku opis płyty g.k. jednego z producentów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe pomieszczenia mokre porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

TomaszJtemat nr 308-915
visibility czytano 242 razy

Popękana wyprawa silikonowa na ocieplonej elewacji


Elewacja wykonana wrzesień-październik, ostatnio zauważyłem w jednym miejscu około 2m2 kawałek ściany od drzwi garażowych do rogu domu, takie oto spękania jak na zdjęciu w innych miejscach sporadycznie o wiele mniejsze i dużo rzadsza ryski - ciężko je zauważyć. Co mogło być powodem powstania tego defektu? Co można w takiej sytuacji zrobić poczekać do wiosny przemalować ten fragment? Czym grozi bądź nie pozostawienie takich spękań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze elewacje porady inwestorom

TomaszJtemat nr 308-945
visibility czytano 407 razy

Wentylacja łazienki przez komin w garażu z różnicą wysokości


Jak rozwiązać problem wentylacji w Łazience. Zamieszczam rysunki - pierwszy to rzut z góry pomieszczeń, łazienka i komin wentylacyjny w garażu do którego trzeba podpiąć się wentylacją z łazianki (łazienka jest przesunięta od komina niecały metr). Problem w tym że pomieszczenia są na różnych wysokościach co pokazuje rysunek drugi – tak że sufit garażu jest na wysokości około 2 metrów w łazience. Jak rozwiązać poprawnie taką wentylację? Czy kolejne rysunki OPCJA1- obniżyć sufit w łazience jakieś 30-40cm ? czy OPCJA2 – w opcji tej zastosować jakiś mechaniczny wyciąg? Która z nich będzie dobra? Nie wiem jak inaczej można rozwiązać taki problem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna porady inwestorom porady wykonawcom

TomaszPetemat nr 308-962
visibility czytano 493 razy

Podłączenie suszarki do ubrań do wentylacji


Szanowny Panie,
jak należy rozwiązać podłączenie suszarki do ubrań do wentylacji, jeśli suszarka tego wymaga? Zarówno dla wentylacji mechanicznej jak i grawitacyjnej.
Z góry dziękuję,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna suszarnictwo suszenie porady inwestorom

bartitemat nr 308-997
visibility czytano 356 razy

Rezygnacja ze spiżarni a wentylacja hybrydowa


Pytanie dotyczyć będzie projektu wentylacji hybrydowej, która wykonywana była razem z analizami cieplno-wilgotnościowymi nr 2025/2018.

Zaszła zmiana w projekcie wnętrza i musimy zrezygnować ze spiżarni w kuchni. Czy możemy teraz bez żadnych przeszkód usunąć wentylatorek ze spiżarni bądź dać go w inne miejsce czy to jednak nie jest takie łatwe na jakie wygląda? Dodam, że okna są już zamówione z takimi nawiewnikami i taką ilością nawiewników jak w projekcie wentylacji hybrydowej.

Drugie pytanie, bo nie rozmawiałem jeszcze o tym z elektrykiem, ale czy takie sprzęgnięcie wentylatorków ze sobą nie będzie ciężkim technicznie zadaniem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom

blazejtemat nr 308-1066
visibility czytano 306 razy

Błędnie wykonane fugowanie glazury w łazience


Szanowny Panie,
Mam problem z fugami w nowej łazience, które są za słabe i zaczynają się wykruszać/wycierać. Myślałem, że może nie będzie tak źle, ale jednak muszę coś z tym zrobić. Poszukuję preparatu do wzmacniania fug/podłoży mineralnych. Kontaktowałem się ze znanymi firmami na rynku (również zagraniczne oddziały), ale niestety nie chcieli mi polecić żadnego sensownego preparatu tłumacząc, że nie mogą dać gwarancji. Zastosowana fuga to: DF-10.

Wykonawca spaprał robotę dolewając za dużo wody lub nie mieszając dwukrotnie fugi zgodnie z instrukcją (pisze Pan o tym w swojej książce). Największy problem mam na ścianach, gdyż widać już, że miejscami fugi zaczyna ubywać.

Czy podjąłby się Pan znalezienia konkretnego preparatu, który wzmocni słabe fugi? Wydłubanie tego co jest raczej nie wchodzi w grę, bo to ogrom pracy i prawie pewne miejscowe uszkodzenia płytek do tego pod spodem mam położoną folię w płynie. W Panu ostatnia nadzieja! Inaczej czeka mnie niedługo remont nowej łazienki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze masy fugowe porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1068
visibility czytano 80 razy

Naprawa sufitu po przecieku łazienki z kondygnacji wyższej


3 lata temu Robiłem remont ze względu na zalanie przez sąsiada z góry. Zalanie było kropelkowe trwało długo w czasie przeciekał jakiś zawór, pojawił się u mnie żółty zaciek na suficie po około 4 miesiącach od zaprzestania wycieku Przystąpiłem do remontu zostało zagruntowana ściana położona nowa farba. Dziś ta farba odchodzi od podłoża mimo założenia wentylacji mechanicznej zależnej od włączenia światła, wcześniej przed remontem nie było takiej wentylacji i nie było również odpadania farby. W jaki sposób naprawić ten sufit?

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze remonty naprawy porady inwestorom porady wykonawcom łazienki pomieszczenia mokre

centaurtemat nr 308-1095
visibility czytano 226 razy

Wymagany opór dyfuzji wobec pary wodnej pod glazurą w łazience


Według analiz powinienem użyć folii w płynie w pomieszczeniach mokrych. Na rynku jest teraz brak produktu firmy Remmers flussig folie. Proszę o podanie zamiennego preparatu może być na priv załączam zdjęcie z analiz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe hydroizolacje łazienki porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.