porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 78


 
 
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Leszektemat nr 308-1105
visibility czytano 1477 razy

Z czego posadzka w garażu i kotłowni


Jeżeli posadzka w garażu i kotłowni wykonana została z tzw. miksokreta to jakie są teraz możliwości wykonania warstwy wykończeniowej? Po przeczytaniu kilku Pańskich porad dowiedziałem się, że aby zastosować żywicę epoksydową beton podkładowy nie może być niższej klasy niż B25. Aby zastosować płytki gresowe beton podkładowy nie może być niższej klasy niż B20. Z miksokreta mogę mieć maksymalnie B16-18 więc też nie bardzo się nadaje. Czy jest jakieś poprawne rozwiązanie? Czym może skutkować zastosowanie żywicy epoksydowej na podkładzie niespełniającym wymagań wytrzymałościowych? Wykonawcy proponują mi zastosowanie żywicy epoksydowej w kilku warstwach wśród których jest warstwa gruntująca i wzmacniająca podłoże. Dostałem też propozycję wykonania powłoki polimocznikowej (metodą natryskową) która ponoć jest wysoce elastyczna, mostkująca rysy i odporna na ścieranie. Jaka jest poprawna kolejność warstw w takim przypadku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki chemoutwardzalne porady inwestorom

Łucja Gutttemat nr 308-1115
visibility czytano 179 razy

Wypełnienie szczeliny pomiędzy glazurą a sufitem


Mam do Pana prośbę. W łazience mam glazurę na całej ścianie od sufitu do podłogi - zgodnie z Pana analizami c-w. Pod sufitem jest szczelina 5 mm między glazurą a sufitem. Wykonawca planuje zaszpachlować ją masą klejową od glazury a potem pomalować. Czy to poprawnie? A jeśli nie to jak i czym wypełnić tę szczelinę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego łazienki porady inwestorom porady wykonawcom

klockitemat nr 308-1142
visibility czytano 380 razy

Fuszerka przy układaniu płytek na folii w płynie w łazience


Dawno temu w łazience położyłam folie w płynie jako hydroizolację pod płytki, na podłodze i na ścianach. Niestety okazało się to wstępem do katastrofy ponieważ płytki w ogóle nie chciały się do tak zabezpieczonych ścian przykleić. Zsuwały się na mokrym kleju. Po podparciu woda z kleju kapała na podłogę a potem płytki słabo się trzymały. W efekcie całą hydroizolacje trzeba było zedrzeć i dopiero wtedy kleić kafle. Co mogło być zrobione źle ?
Pytam, bo teraz mam ogromne opory przed ponowną próba zastosowania hydroizolacji w łazience z obawy przed powtórka z rozrywki ......
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze łazienki wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-1216
visibility czytano 437 razy

Odpływ liniowy w kabinie prysznica


Panie Jerzy
Chciałbym pod prysznicem zamontować odpływ liniowy. Interesuje mnie Kessel Linearis Compact, czy będzie to dobry wybór? Szerokość kabiny prysznicowej to 90 cm wiec myślę czy odpływ liniowy długości 70 cm będzie odpowiedni?

Planuję zrobić spadek kopertowy min 3% z każdej strony, do tego taśmy kauczukowe w narożnikach + hydroizolacja polimerowo-cementowa flex na posadzce i tynku cementowo-wapiennym w miejscu kabiny, fuga epoksydowa między płytkami na posadzce oraz silikon na styku płytka posadzka-płytka ściana. Odpływ będzie około 10 cm od ściany, czy mogę zastosować kołnierz poziomy? Jak wykończyć styk odpływu liniowego z płytkami? Daje się tam jakiś silikon czy fugę elastyczną? Z czego wylać posadzkę w miejscu prysznica? (Posadzkarze nie wylewali tam posadzki), czy muszę oddylatować posadzkę ogrzewaną od posadzki prysznica? Czy w miejscu dylatacji posadzek trzeba tam zastosować taśmy kauczukowe? Jak zapewnić odpowiednie umożliwienie ruchów termicznych o których wspominał pan na facebooku? Proszę o informacje jak poprawnie wykonać odpływ liniowy pod prysznicem.
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego łazienki odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom odpływy liniowe wewnętrzne kabiny natryskowe

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1218
visibility czytano 773 razy

Piana PUR natryskiwana bezpośrednio na deskowanie pełne


W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, par.321 znajdują się wymagania cyt.:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust.1, nie może występować narastanie w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeżeli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt.2.2.4 załącznika nr 2 do rozporządzenia”.
Nie mniej jednak przepis ten jest chyba ignorowany. Od kilku lat na forach budowlanych oraz stronach wykonawców izolacji natryskowej PUR przeczytać można o tym jak poprawnie wykonać izolację pianą PUR natryskiwaną bezpośrednio na deskowanie pełne. Ostatnio zauważyłem jednak większą ostrożność i asekurowanie się wykonawców, być może jest to podyktowane reklamacjami Inwestorów.

Czy spotkał się Pan już z sytuacją, że z powodu wykonania natrysku bezpośrednio na deskowanie pełne lub deskowanie pełne pokryte papą, doszło do zawilgocenia przegrody i rozwoju grzybów pleśniowych?

Jako przykład większej ostrożności zamieszczam cytaty ze strony wykonawcy. Informacje te znajdowały się w dziale Częste pytania:

"Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?
Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?
To jest dość specyficzny przypadek i każdorazowo należy skonsultować, bowiem z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy występuje efekt skraplania i czy wymagana jest membrana?
Efekt skraplania wynika z różnicy temperatury między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną powyżej 5 cm piany nie występuje już ten efekt, nie ma też konieczności stosowania foli paroizolacyjnej na pianę ale też nie ma przeciwskazań szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie."

Panie Jerzy, tylko, czy zabiegi sugerowane przez wykonawcę pozwolą faktycznie wyeliminować zagrożenie kondensacji pary wodnej?
Trzecie pytanie dotyczy sugerowania przez wykonawców pianki natryskowej, optymalnej grubości izolacji PUR. Sugerują grubość od 15 do 18 cm. Czy ta grubość przypadkiem nie wynika z ograniczeń tej technologii, niż rzetelnej analizy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne dachy ocieplenia

Marian W.temat nr 308-1241
visibility czytano 278 razy

Jak obliczyć wymaganą moc grzejników i ogrzewania podłogowego?


Witam,
Czy w ramach przeprowadzonego kompletu analiz energetycznych i ekonomicznych dla domu będzie dostępna informacja o zapotrzebowaniu na ciepło każdego pomieszczenia? Przydatne by to było na etapie wykonywania ogrzewania podłogowego i grzejnikowego w każdym pomieszczeniu. Jeśli nie, to jak to obliczyć samemu?
Z góry dziękuję

P.S. Fantastyczną robotę Pan uskutecznia! Jedyne miejsce w sieci gdzie są rzeczowe porady i faktycznie można na tej podstawie budować bez błędów!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. porady inwestorom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

centaurtemat nr 308-1258
visibility czytano 203 razy

Połączenie posadzki z deski dębowej z posadzką łazienki z płytek


W pomieszczeniu mokrym jakim jest łazienka źle wykonana dylatacja między łazienką a korytarzem po wewnętrznej stronie ściany. Na korytarzu będzie deska dębowa, w łazience płytki. Jak rozwiązać problem tego progu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi porady inwestorom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki z płytkami ceramicznymi

pepertemat nr 308-1305
visibility czytano 546 razy

Co powinien zawierać projekt budowlany?


Wielokrotnie zaznacza Pan, że projekt budowlany powinien zawierać wszystkie informacje potrzebne, żeby poprawnie zbudować dom bez pozostawiania niedomówień. Czytałem również rozporządzenie na ten temat. Trudno jednak laikowi wywnioskować z niego co powinien wymagać od projektanta, żeby projekt spełniał to kryterium.

Stąd prośba - czy mógłby Pan wymienić chociaż te najczęściej pomijane a mimo to istotne elementy? W szczególności chciałbym wiedzieć jakie rysunki detali powinny się znaleźć w projekcie i na jakim poziomie szczegółowości. Wiem, że to zależy od konkretnego przypadku, ale z pewnością są jakieś elementy wspólne dla większości projektów.

Jeśli byłaby możliwość odnieść się szczegółowo do mojego przypadku, to projekt koncepcyjny wysyłałem na potrzeby analizy nr. 2054/2019.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe projekty budowlane porady inwestorom

MBtemat nr 308-1316
visibility czytano 452 razy

Wadliwa praca wentylacji grawitacyjnej i wspomaganej


1. W jaki sposób nachylenie przewodu wentylacyjnego (wentylacji grawitacyjnej) ma wpływ na przepływ powietrza? Czytałem że maksymalny kąt odchylenia takiego przewodu od pionu wynosi 30 stopni, spotkałem jednak projekty gdzie taki kąt jest znacząco większy (nawet 60 stopni).

2. W budynku w którym pracuję znajduje się dość obszerna klatka schodowa (szerokie spoczniki, w dodatku z wycięciami, tak że można powiedzieć mamy słup powietrza o wysokości 12 metrów). Drzwi na ostatniej kondygnacji mają nowy zamek i jeśli naprzeć na nie ramieniem -nie otworzą się. Jednakże niekiedy przy otwarciu wrót wejściowych drzwi na najwyższym piętrze otwierają się. Czy da się temu jakkolwiek zapobiec?

3. W tym samym budynku w lokalach na poddaszu następuje zimą zjawisko cofania się powietrza, czy raczej napływu zimnego powietrza przez kanały wentylacyjne (wentylacji grawitacyjnej). Jak z tym walczyć? Czy jest to kwestia krótkiego kanału wentylacyjnego (poddasze) czy raczej cofki wywołanej np. wentylatorami w toaletach?
3a. Niejako uzupełniająco - jaka jest minimalna wysokość kanału wentylacyjnego (powiedzmy standardowy Schiedel) żeby poprawnie pracował?
3b. Proszę też o informację czy lepiej kanał wentylacyjny robić w suficie, czy też w ścianie?

4. Czy stosowanie w łazience dwóch kanałów wentylacyjnych grawitacyjnych, w tym jednego wspomaganego (wiatraczek) jest dobrym rozwiązaniem? Chodzi o stały przepływ powietrza gdy pomieszczenie nie jest użytkowane (gdy jest - działa wiatraczek). Czy z taki rozwiązaniem wiążą się jakieś problemy?

5. Widuje się niekiedy otwory nawiewne w ścianach (np. garażów czy kotłowni), wprowadzają one jednak zimą lodowate powietrze, co nagminnie kończy się ich zatykaniem przez użytkowników. Na ile zasadnym rozwiązaniem jest nawiew powietrza do takich pomieszczeń poprzez ocieplony kanał poprowadzony w podłodze?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa projektowanie

AWtemat nr 308-1318
visibility czytano 585 razy

Rodzaje taśm uszczelniających w hydroizolacjach


Różnice w taśmach uszczelniających do hydroizolacji - dlaczego używamy tylko kauczukowych taśm do uszczelnienia? Co z kauczukiem butylowym? (takie mi wyskoczyły w googlu, to wciąż to samo, czy już nie mogą być?) Dlaczego nie butylowe i nie te? (próbuję zrozumieć temat).
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.