porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 851


 
 
87
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
KarolMtemat nr 308-2785
visibility czytano 366 razy

Opór dyfuzyjny wiatroizolacji w domu szkieletowym


Dzień dobry,
ponieważ budowa samego szkieletu w końcu ruszyła i postępuje dość szybko (po 4 dniach ściany stoją obite płytą i zakotwiczone). Muszę się spieszyć bo deszcze utrudniają zadanie. Chciałbym Pana dopytać o wiatroizolację:

W analizie cieplno-wilgotnościowej określił Pan parametry wiatroizolacji w ten sposób (wiatroizolacja o paroprzepuszczalności 1300 g/m2 24h (Sd < 0,014 m). Niestety gdy szukam konkretnego produktu to opisane są one innymi parametrami np. gramaturą materiału. Pytanie czy jest Pan w stanie wskazać konkretny produkt albo producenta u którego powinienem się zaopatrzyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom ściany szkieletowe dachy

KarolMtemat nr 308-2787
visibility czytano 232 razy

Jaka wełna do ścian w domu szkieletowym?


Panie Jerzy,
Jak tylko nakryję dom przyjdzie kolej na termoizolacje - dom szkieletowy. Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniej wełny mineralnej.

W analizie cieplno-wilgotnościowej określił Pan parametry wełny mineralnej w ten sposób (wełna mineralna grubości 20 cm między słupkami). Chciałbym użyć wełnę w płytach ale nie wiem jakie powinna mieć parametry (szklana czy skalna, jaki współczynnik lambda, jaka grubość płyt najlepiej)? Może jest Pan w stanie wskazać konkretny produkt lub producenta?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane ściany szkieletowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Magda Smoleńskatemat nr 308-2789
visibility czytano 223 razy

Remont dachu z ociepleniem


Panie Jerzy,
ocieplenie poddasza planuję przed ociepleniem elewacji. Ocieplenie po skosach dachu od stropu i na jętkach u góry. Pozostanie niewielka przestrzeń nieocieplonego strychu.
1. jak zabezpieczyć wełnę przed różnego rodzaju zwierzakami, sąsiednie domy szczególnie upodobały sobie nietoperze. Są bardzo duże szpary w szczytach i okapy nie są zabudowane.
2. proszę o opinię czy należy poprawić osadzenie płatwi
3. krokwie koszowe nie mają nacięć, należy zatem w każdej nawiercić 3 otworami "12", w jakich odstępach?
4. ściany szczytowe od wewnątrz ocieplone styropianem 15 cm, będzie dochodzić do górnej wysokości krokwi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty ocieplenia domy jednorodzinne dachy ściany szczytowe porady inwestorom

Granixtemat nr 308-2794
visibility czytano 323 razy

Połączenie hydroizolacji poziomej podłogi z pionową fundamentu, gdy ten równa się z betonem podkładowym


Potrzebuję porady w sprawie połączenia hydroizolacji ściany fundamentowej z hydroizolacją betonu podkładowego podłogi w przypadku gdy ściana kończy się równo z betonem podkładowym podłogi. Czytając forum doszedłem do dwóch wniosków w jaki sposób to wykonać: albo obniżyć poziom betonu podkładowego podłogi o 5cm, żeby potem połączyć hydroizolacje bezproblemowo, albo wykonać dylatacje ze styropianu i podciąć styropian w stronę ściany aby później aby było możliwe połączenie hydroizolacji. Czy oba sposoby są poprawne? Czy jest jakiś sposób aby nie wykonywać takich kombinacji a jakoś połączyć poprawnie te hydroizolacje w takim przypadku? Folia kubełkowa idzie na ścianę i pod beton więc będą jakby dwie warstwy folii stykające się w rogach wewnętrznych ściany.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

dariakowalskatemat nr 308-2795
visibility czytano 281 razy

Dopytania do analiz energetyczno-ekonomicznych domu


Mam kilka pytań po zapoznaniu się z analizami:

1. Jakie jest uzasadnienie stosowania PV w wariancie 12 (went. mech + rekup, kocioł na gaz + PV). W stosunku do wariantu 3 są bardzo duże różnice w kosztach. Jakie są założenia: do czego ma być wykorzystywana energia z PV?
2. W miejscowości gdzie będziemy się budować nie ma gazu. Czy któryś z wariantów uwzględnia postawienie butli z gazem, koszt pozwolenia na budowę butli oraz droższą eksploatację niż gazem z sieci? Interesuje mnie propan butan.
3. Czy mógłby przeliczyć Pan wariant 17 dodatkowo z PV? Jakie rozwiązanie z pompą ciepła wydaje się Panu najbardziej sensowne? Interesuje nas koniecznie rekuperacja
4. W wariancie 17 koszt pompy ciepła powietrznej to ponad 100tys zł. Sprawdziłam to w kilku firmach - każda z firm wyceniła mi pompę powietrzną na około 50 tys. Jak to w końcu jest? Ten Wolf jest taki drogi?
5. Widziałam, że w garażu planowana jest temperatura 8stopni. W garażu oprócz części do parkowania samochodów mam wydzieloną strefę "do majsterkowania" i 8 stopni w zimie to za mało. Czy planując wyższą temperaturę powietrza powinnam zwiększyć grubość izolacji? Jeśli tak to o ile?
6. Izolacja ścian - zaproponował Pan cokół o mniejszej grubości ocieplenia w strefie przy gruncie. Jakbym się decydowała na brak cokołu jak powinno wyglądać to w przekroju? Po prostu zamieniamy warstwę cokołową na grubszą 20cm (dla ściany domu), 14cm (dla garażu)?
7. Czy zamiast styropianu przy podłodze na gruncie można stosować styrobeton? Jeśli tak to jak przeliczyć jego grubość?
8. Czy wełnę 30cm w warstwie dachu możemy zastąpić pianą pur? Jeśli tak to jaka grubość?
9. Ile wynosi Eu budynku?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady inwestorom

s.k.temat nr 308-2797
visibility czytano 295 razy

O domkach letniskowych słów kilka.


Panie Jerzy,
Próbuję zrozumieć jak powinno się podchodzić do budowy domu letniskowego. Znalazłem kila wątków na temat podobnych zagadnień, np: temat nr. 956 w którym pisze Pan:

"Sprawa druga: Musi się Pan zdecydować, czy domek będzie używany zimą, czy nie. Nie ma tu znaczenia, że może tylko sporadycznie być używany zimą. Albo domek letniskowy i ogrzewany najwyżej jesienią, albo domek do używania całorocznego - czyli zimą ciągle lub sporadycznie."

ale też np, temat nr. 1859:

"Czasami kominek przydaje się jako główne źródło ciepła, np. w domkach letniskowych, gdy w okresie zimy zechce się skorzystać z takiego domku. Wówczas szybko, bo w czasie 2-3 godzin intensywnego palenia można podgrzać dane pomieszczenie do jako takiej używalności."

1. Czy mógłby Pan wyjaśnić, dlaczego domek letniskowy nie powinien być ogrzewany zimą? Czy chodzi o niebezpieczeństwo zgromadzenia wilgoci w ciepłym powietrzu i wytrąceniu jej przy szybkim wychłodzeniu?
2. Kiedy takie "spontaniczne" grzanie jest dopuszczalne?
3. Na co powinno się zwrócić największą uwagę przy budowie takiego domu? Na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę i przed czym wypadało by się zabezpieczyć?
4. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku domów całorocznych, jednym z kluczowych elementów jest poprawne wykonanie (i termo/hydro zaizolowanie) płyty/fundamentu. Czy w przypadku domu letniskowego ta procedura się różni (np brak termoizolacji)? Czy może są jeszcze jakieś inne sposoby na posadowienie takiego domu które warto rozważyć?
5. Czy wykonuje Pan analizy dla takich domów? Jakie parametry w takim wypadku się "optymalizuje"? Czy może są tu jakieś "typowe" techniki które warto po prostu wybrać - "bo tu nie ma co kombinować"?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy z bala domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom

Radosławtemat nr 308-2799
visibility czytano 274 razy

Ocieplenie dachu, a murłata


Żałuję, że tak późno znalazłem Pana portal jak i książkę, no ale nic nie zrobię. Błędy, które popełniłem „chcąc dobrze” już są dokonane. Muszę prosić o pomoc w sprawdzeniu pomysłu / doborze rozwiązania.

Temat dotyczy wykonania sufitów na poddaszu użytkowym. Sama wysokość poddasza od jastrychu do wys. Spodu Kleszcza ma 286 cm. Dach o skosie 40 st. Murłata niestety usytuowana na środku wieńca. Przed okresem letnim zostały wykonane tynki na ścianach i chwilę przed tym konsultowałem się z wykonawcą, który mi doradził, abym zamiast obijać murłatę styropianem czy bloczkiem, po prostu zwiększył grubość wełny na skosie i dociągnął dach do styku ze ścianą. No cóż.. nie sprawdziłem jego wyliczeń ile cm potrzebowałbym na odejście od krokwi, powiedział mi, że 15. Niestety prawda jest zupełnie inna i potrzebuję ok. 23 cm… Uważam to za niemożliwe do wykonania (proszę mnie poprawić) i wydaje mi się, że muszę jednak tą murłatę obudować. Jednakże zgodnie z ww. ustaleniami z wykonawcą koncepcja przed tynkowaniem była taka, że skos łączy się ze ścianą, a przy murłacie będzie po prostu wełna. Murłata była dość mocno powyginana i miała w niektórych miejscach spore nieszczelności. Wypełniłem je pianką, na całej długości przykleiłem taśmę wewnętrzną soudala i jeszcze jej brzegi przesmarowałem płynną membraną Soudala, chcąc zapewnić sobie usunięcie tej nieszczelności. Wykonawca założył narożniki aluminiowe no i tak to zostało zatynkowane.

No i teraz mam 2 warianty do wyboru – pierwszy – z dołączeniem skosu do ściany, wariant z wieloma minusami i dodatkowo znacznie zmniejszający dostęp do ściany zew.

A także drugi – jednak z zabudowaniem tej murłaty. W tym wypadku pomysł jest taki, że musiałbym te narożniki usunąć, dociąć XPS, tak aby ten przylegał do murłaty (z uwzględnieniem docięcia na wyoblony narożnik przez taśmę) i był lekko cofnięty względem ściany wew. Do murłaty chciałbym przykleić XPS pianoklejem do styropianu, a na styropian nałożyć klej, wpasować siatkę i na to nałożyć tynk. Czy jest to dobry sposób? Bardzo bym prosił o doradztwo jakie kroki tu poczynić, aby to połączenie było szczelne oraz aby od środka miało to ręce i nogi.

Druga sprawa dotyczy stropu poziomego poddasza, czyli podłogi strychu. Przesyłam kilka wariantów i prosiłbym o pomoc w wyborze lub ich zmianie. Założenie jest takie, że wykończeniem podłogi jest płyta OSB. Muszę zdecydować czy lepiej przybić ją bezpośrednio do kleszczy i sufit obniżać na dłuższych wspornikach na taką wysokość, aby zmieściła się rekuperacja, a pod nią jeszcze trochę izolacji albo dołożyć wsporniki na kleszcze i dopiero przytwierdzić płyty OSB podnosząc podłogę, a podwieszony sufit wykonać zaraz pod skrzynką rozprężną rekuperacji. Wariantem 3 natomiast jest schowanie skrzynki rozprężnej pomiędzy krokwiami, przymocowanej do wsporników poprzecznych i wypuszczenie jedynie już rur idących pod kleszczami do konkretnych skrzynek. W tym wypadku nie musiałbym obniżać aż tak sufitu

Do powyższych zagadnień zrobiłem proste rysunki, aby bardziej to rozjaśnić.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

dimidinotemat nr 308-2804
visibility czytano 311 razy

Wnioski z analizy energetyczno-ekonomicznej dla domu


Dzień dobry!

Panie Jerzy - po zapoznaniu się z analizami dla projektu w Ratowcu (nazwisko: Pastuszak) poniżej kilka pytań:

1. W obliczeniach nie widzę nigdzie analizy dla zastosowania rozwiązania termoizolacji dachu pianą PUR lub PIR. Czy w przypadku naszego domu jest to inwestycja nieuzasadniona - stąd ją Pan pominął?
2. W wyniku analizy przedstawił Pan jako zasadne 2 różne rozwiązania w zakresie termoizolacji ścian zewnętrznych - dla ścian pokrywanych elewacją z cegiełek - styropian, a dla ścian pokrywanych szalówką - wełnę mineralną.
Z opisu wynika, że do rozwiązania z wełną mineralną (dla ściany pokrywanej szalówką) uwzględnił Pan jednak również kuchnię - której ściany w rzeczywistości będą pokrywane elewacją z cegiełki. Wzbudziło to mój niepokój czy na pewno dobrze się telefonicznie zrozumieliśmy, które ściany mają być pokryte cegiełką. Załączam skany parteru i poddasza z zaznaczonymi ścianami, które podlegać będą elewacji z cegiełki. Proszę o weryfikację czy w analizie faktycznie uwzględnił Pan właśnie te ściany dla tego rozwiązania elewacyjnego. Jeśli obliczenia były przeprowadzane przy innych założeniach - prośba o informację czy wymagają one sprostowania.
3. W analizie wskazuje Pan, że niektóre z rozwiązań w zakresie wyboru systemu ogrzewania nie spełniają warunków WT2021 w zakresie wskaźnika Ep. Rozwiązania te jednak są jednymi z najbardziej ekonomicznie opłacalnych. W e-wykładzie słyszę, że krytycznie odnosi się Pan do wprowadzenia bardziej restrykcyjnej wartości wskaźnika Ep - gdzie przedstawione tam przez Pana argumenty potwierdza analiza dla naszego domu. Jako inwestor - oczywistym jest, że również nie jestem pocieszony tym wskaźnikiem Ep - proszę jednak o informację - czy wybranie rozwiązania, które zgodnie z Pana analizą nie spełnia wymagań WT2021 w zakresie wskaźnika Ep w rzeczywistości powoduje jakieś realne problemy (np. odmowa odbioru domu lub inne problemy natury biurokratycznej?).
4. W rozdziale 4-tym analizy - we wstępie wskazuje Pan, że analizy są przeprowadzone przy założeniu wykonania budynku w wersji szczelności powietrznej. Proszę o potwierdzenie, czy oznacza to, że krotność wymian nie przekracza 1 w przeciągu godziny?
5. Rozwinięcie punktu 4 - jak w wypadku wyboru rozwiązania z wentylacją grawitacyjną/hybrydową prawidłowo zaprojektować rozkład nawietrzaków oraz ilość i rozkład kratek wentylacyjnych aby nie osiągnąć zbyt wysokiej krotności wymian powietrza (oraz jednocześnie aby nie otrzymać zbyt niskiej tej wartości)? Czy z Pana doświadczenia wynika, że wystarczającym będzie zastosowanie się do wymagań opisanych w WT2021 czy może jednak w celu prawidłowego działania wentylacji należałoby je jednak skorygować (antresola w domu, duża otwarta przestrzeń połączona z kuchnią)?

Pozdrawiam,
Damian Pastuszak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom

Torstemat nr 308-2807
visibility czytano 217 razy

Przebudowa zadaszonego tarasu na ogród zimowy


Dzień dobry.
Planuję przekształcić zadaszony taras w ogród zimowy.
Pomieszczenie ma mieć charakter rekreacyjny.
Ściany tarasu do wysokości 1m chciałbym zabudować.
Na jakie elementy powinienem zwrócić szczególną uwagę?
Czy w tym celu mogę wykorzystać istniejącą konstrukcję drewnianą czy konieczny będzie jej całkowity demontaż i wykorzystanie systemowej konstrukcji aluminiowej?
Dziękuję i pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ogrody zimowe porady inwestorom projekty budowlane remonty

Tomstemat nr 308-2808
visibility czytano 282 razy

Jakie płytki stosować w kabinie prysznicowej?


Witam,
czy istnieją jakieś normy stosowania płytek ściennych, łazienkowych, wewnętrznych pod prysznic?
Czy płytki ceramiczne, prasowane na sucho parametr nasiąkliwości E >10% , grupa BIII GL, zg. z normą EN14411 aneks K nadają się pod prysznic?
Takie zakupiłem, ale jeśli nie są one właściwe to mogę je jeszcze zwrócić, dlatego pytam eksperta.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kabiny natryskowe łazienki płytki i płyty okładzinowe terakota glazura


 
 
87
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.