porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 853


 
 
87
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
JHtemat nr 308-2750
visibility czytano 206 razy

Remont podłogi łazienki na parterze w bloku mieszkalnym


Dzień dobry
W czasie remontu łazienki i przyległego WC rozebrana została okładzina z płytek ceramicznych, płytki PCV, papa, śmierdzące płyty jakiegoś włókna. Doszliśmy do płyty konstrukcyjnej. Pomieszczenia są w bloku z wielkiej płyty na parterze. Poniżej jest piwnica. Do odbudowy dysponujemy gr. 9cm. Jakie warstwy, jakiej grubości oraz jakie produkty należy zastosować?
Przymierzamy się żeby najpierw położyć płyty ze styropianu XPS lub styrododuru gr. 3m następnie folię PE gr. 0,2mm, posadzkę grubości 4cm, hydroizolację i gres na kleju (łączna gr. 2cm). Na ścianach do sufitu glazura. Może być potrzebna zaprawa wyrównawcza.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty łazienki podłogi porady wykonawcom porady inwestorom

kpmtemat nr 308-2754
visibility czytano 222 razy

Ocieplenie przed zimą domu murowanego z ceramiki


Dzień dobry
Dom piętrowy, ściany z pustaka ceramicznego gr 25 cm, na ścianach wewnątrz budynku są tynki cementowo-wapienne wykonane w maju br. W tym tygodniu będą wykonywane jastrychy cementowe na obu kondygnacjach. Czy po wykonaniu jastrychów będzie można ocieplać dom styropianem czy należy odczekać aż jastrych wyschnie. Obecnie jest piękna pogoda i myślę, że dobrze byłoby ocieplić dom przed zimą, jeszcze gdy ściany są suche.

dziękuje uprzejmie za odpowiedź
pozdrawiam
Paweł

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomstemat nr 308-2758
visibility czytano 200 razy

Ocieplanie metodą BSO z przesunięciem czasowym na zimę


Panie Jerzy,

właśnie zakończyłem ocieplenie budynku metodą lekką mokrą BSO. Warstwy: mur z betonu komórkowego, grunt, masa do klejenia styropianu i zatapiania siatki, styropian (+ kołki) 25cm, masa do klejenia styropianu i zatapiania siatki, siatka.

Na te warstwy planuję w przyszłym sezonie nałożyć tynk mineralny cienkowarstwowy Ceresit CT 137 (uziarnienie 2mm) i pomalować dwoma warstwami BIAŁEJ farby CERESIT CT 54 - SILIKATOWA FARBA ELEWACYJNA.

Wewnątrz budynku będzie panować temp. ok 21-24 stopnie a wilgotność będzie regulowana rekuperacją i nie przekroczy 50% (planuję 40-50%). Według wykresu w OZC przy wilg. wew. 40% i temp wew 23 oraz wilg. wzgl. zew. 90% i temp. -9 nie dochodzi do skraplania wewnątrz ocieplenia.
Dni z temp. poniżej -9 jest niewiele więc skraplanie w warstwie ocieplania nie będzie miało takiego znaczenia. Liczba godzin w ciągu ostatnich 5 lat z temp <-8 oraz wilg wzgl. zew >90% to tylko 66 godzin. Co średnio daje 13,2 godz. skraplania na rok.

Moje pytania:
1. Mam do wyboru uziarnienie 1,5, 2 oraz 2,5 mm. Ściany nie są idealnie równe - będę je poprawiać ale dużo się nie da zrobić - występują widoczne zgrubienia / garby np. w miejscach połączeń kolejnych szeregów płyt styropianowych. Czy grubsze uziarnienie zamaskuje trochę te nierówności? Jak wpływa uziarnienie na parametry elewacji?

2. Jak zabezpieczyć obecny stan przed deszczami i zimą?
Czy zastosować grunt kwarcowy głęboko penetrujący? Np. Baumit SuperPrimer lub CERESIT CT 16

3. Czy farba silikatowa oraz tynk mineralny jest poprawnym wyborem (pomijając kwestie skraplania)?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom

TLStemat nr 308-2764
visibility czytano 202 razy

Podbicie fundamentu z kamieniami otoczakowymi


Dzień dobry,

Planujemy realizację, w której konieczne będzie podbicie fundamentów w istniejącym budynku, jesteśmy na etapie oczekiwania projektu przez konstruktora. Jednak chcielibyśmy już na tym etapie dowiedzieć się kilku kwestii związanych z technologią i izolacją podbicia fundamentów. W załączeniu przesyłam zdjęcia odkrywki ściany fundamentowej, która wykonana jest z kamieni.
Zastanawiające nas kwestie to:
1/ po wykonaniu nowej ławy - czy ściana z kamieni ma być zatopiona w ławie czy ma być zostawiona przestrzeń w celu uzupełnienia szczeliny innym materiałem niż beton konstrukcyjny? jeżeli zostanie ta przestrzeń czy możemy ją wypełnić zaprawą sikagrout -4R?
2/ w przypadku braku szczeliny między ławą a kamieniami (ze względu na nieregularność krawędzi kamieni) nie będzie możliwości ułożenia hydroizolacji poziomej, czy kamień jest odpowiednim izolatorem termicznym i hydroizolacyjnym i nie ma potrzeby ułożenia hydroizolacji? Jeśli zaś jest taka potrzeba to w jaki sposób najlepiej to wykonać i za pomocą jakich produktów?
3/ projekt konstrukcyjny będzie oparty na 3 odkrywkach, jednak obawiamy się o nieregularność przekroju tych miejsc z uwagi na wiek budynku
Dlatego ciężko zaplanować hydroizolację, czy rzeczywiście kamienie stosowane niegdyś przy ścianach fundamentowych są wystarczającym izolatorem i nie potrzeby stosowania zarówno hydroizolacji poziomej, pionowej oraz termicznej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podbicia fundamentów porady inwestorom porady wykonawcom remonty

underground1sttemat nr 308-2765
visibility czytano 293 razy

Czy ocieplać podłogę w ocieplonym, ale nieogrzewanym garażu?


Dzień dobry,
Projektuję dom (dla siebie) gdzie garaż mam nieogrzewany ale ocieplony w bryle. Cały dom ma ocieplenie 18cm styropian, to samo bryła garażu, żeby nie robić uskoków, ocieplony jest też strop garażu i ściana między strefą mieszkalną, a garażem. Dom zaprojektowany jest na ławach (podłoga na gruncie).

Nie chciałbym w ogóle montować ogrzewania w garażu, czy wobec tego zasadny byłby zupełny brak ocieplenia pod szlichtą garażu (żeby czerpać ciepło z gruntu i mieć powyżej zera), czy też lepiej go trochę dać 2-5cm? Osobiście bym nie dawał, ale słyszałem, że ta minimalna warstwa ocieplenia chroni przed zawilgoceniem posadzki w okresie przejściowym, gdy mamy zimny grunt i cieplejszy garaż.

Uprzejmie proszę o radę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne garaże ocieplenia porady inwestorom

Granixtemat nr 308-2767
visibility czytano 278 razy

Hydroizolacja ściany fundamentowej z pustaków szalunkowych


Dzień Dobry!

Zdecydowałem się na wykonanie ściany fundamentowej z pustaków szalunkowych. Zastanawiam się jednak, czy jeśli pustaki szalunkowe zostaną zalane betonem napowietrzonym (zagęszczanie warstwami 30cm) to czy jest sens stosowania hydroizolacji pionowej ściany fundamentowej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

GrzegorzDtemat nr 308-2768
visibility czytano 362 razy

Montaż stelaża podtynkowego w łazience


Czy stelaż do podtynkowego WC można przymocować do wylewki?

W tej chwili mam położony już styropian podłogowy i wykonawca ma niedługo układać wężownicę ogrzewania podłogowego. Jednak tydzień temu oglądając filmy na YouTube zauważyłem, że niektórzy przytwierdzają stelaże WC bezpośrednio do chudziaka. Zadzwoniłem do kierownika budowy i za jego namową zdecydowałem się tak właśnie zrobić. Kupiłem stelaże Geberit Duofix i wczoraj chciałem je przymocować do chudziaka po wycięciu otworów w styropianie. Następnie powyżej powierzchni styropianu owinąć je taśmą dylatacyjną.

Wg instrukcji nogi dołączone do zestawu można wysunąć na max 20 cm. W moim domu mam 15 cm (3 x 5cm) styropianu plus wylewkę 7-8 cm więc nogi muszą być wysunięte na 23-24 cm. Skoro nogi mają po 50 cm stwierdziłem, że te 3 lub 4 cm nie zrobią różnicy. Dłuższe nogi można zamówić ale długo się na nie czeka i kosztują 50% ceny całego zestawu, czyli około 500 zł.

Pierwsze wycięcie poszło sprawnie. Niestety przy drugim otworze pojawił się problem. Idzie tam rura do wody. Oczywiście hydraulik dostał projekt wnętrza więc było wiadomo, że będzie tam podwieszane WC. Odkryłem więc całą płytę styropianu. Idzie tam kilka rur obok siebie i ich przesunięcie nie jest w tej chwili możliwe. Trzeba byłoby zdjąć całą wierzchnią warstwę styropianu i prawdopodobnie od nowa położyć wszystkie rury do wody. Niestety przy dwóch pozostałych WC styropian też mocno pracuje więc podejrzewam, że tam też idą rury z wodą.

Kierownik zasugerował, aby wykonać jakiś wspornik i ominąć rury z wodą. Ale tego nie da się łatwo wykonać. On generale innym swoim klientom zaleca przekucie się przez wylewkę jeśli ktoś już ją ma.

Z drugiej strony wiele osób przytwierdza stelaże WC do wylewki. Nawet tutaj w kronikach budowy widzę osoby które przytwierdzają stelaże do wylewki.

Osobiście obawiam się, że w moim przypadku wylewka cementowa 6-7 cm z miksokreta może pęknąć skoro już w tej chwili styropian jest tam luźny. Na nogi stelaża WC działają punktowo duże siły, a mam osoby w rodzinie które ważą po 150 kg. Dlatego rozważam dodanie dodatkowego zbrojenia wylewki w miejscu gdzie będzie stał stelaż. Dwa pręty 10 mm, po 100 cm, leżące na 6 krótszych prętach. Do tych długich prętów przyspawane dwie kotwy 10 mm i wystające ponad wylewkę, tak aby już nie trzeba było później wiercić kołków w wylewce.

Pytanie czy w moim przypadki wskazane jest dodanie dodatkowego zbrojenia? Jeśli tak to czy zbrojenie takie jak na rysunku będzie wystarczające?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.o. instalacje c.w.u. łazienki porady inwestorom

mariosofttemat nr 308-2775
visibility czytano 218 razy

Termoizolacja na styku dachu i ściany szczytowej


Moje pytanie dotyczy ciągłości termoizolacji na styku ściany szczytowej z termoizolacją dachu przylegającego do tejże ściany.

1. Styropian (termoizolacja ściany) powinien dochodzić do wełny (termoizolacja dachu), czy też może odwrotnie?

2. Czy w przypadku deskowania - może ono być pomiędzy obydwiema termoizolacjami, czy nie powinno go tam być?

Z góry dziękuję za odpowiedź.



Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy murowane ściany szczytowe porady inwestorom porady wykonawcom

Dominiktemat nr 308-2776
visibility czytano 258 razy

Jaka papa podkładowa na fundament?


Witam Panie Jerzy,
moje pytanie dotyczy izolacji poziomej fundamentów, a mianowicie zastosowanie papy podkładowej, ostatnio znalazłem ciekawego producenta pap WERNERA - Janikowo, posiadają szeroki wachlarz asortymentu, zaciekawiły mnie dwa rodzaje pap, które w mojej ocenie są godne uwagi i być może mogą być użyte do izolacji poziomej, ale chciałbym uzyskać informację od eksperta czy mogą być zastosowane do izolacji poziomej fundamentów, pod murowanie ścian ect. :
- STANDARD WERNER PODKŁAD PYE PV200 S30, TYP T
- SMUKŁY WERNER PODKŁAD PYE G 200,

Załączam zdjęcia tychże produktów oraz link do strony producenta https://www.wernerpapa.pl/pl/produktowa/100 gdzie są umieszczone informacje o produkcie.

Przegrzebując forum znalazłem informację i wydedukowałem, że poniższe papy mogą być używane do izolacji poziomej fundamentów czy papy powyższe mają lepsze parametry/gorsze od wymienionych i są godne uwagi:

- ICOPAL Baza PYE PV250 S4,0 s Szybki Profil SBS
- Papa VEDAG EUROFLEX PYE PV250 S5
- IZOLMAT PLAN PYE G200 S4,0
- SWISSPOR SBS PLUS PYE PV250 S40

Z wyrazami uznania
DZ

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Saper75temat nr 308-2782
visibility czytano 224 razy

Problem zbyt intensywnego gruntowania przed tynkowaniem


Witam Panie Jerzy.

Jak zwiększyć przyczepność płaszczyzn przyokiennych przed tynkowaniem cem-wap.
Problem wygląda następująco: Przed instalacją okien, wyrównałem ściany silikatowe Silmurem 10. Następnie zagruntowałem powierzchnie gruntem Ceresit CT17.
Problem w tym że chyba za bardzo namoczyłem te powierzchnie. Przez co stała się ona dość śliska. Wygląda na to że "szpryc" cementowy nie bardzo będzie się tego trzymał.
W związku z tym moje pytania:
1. Czy dla zwiększenia przyczepności mogę na to nanieść Ceresit Betonkontakt?
2. Jeśli tak to czy mogę pokryć Ceresitem Betonkontakt także taśmy paroszczelne widoczne na zdjęciu i czarną elastyczną masę Ilbruk?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
87
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.