porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1672

 
 
169
   ...  
151
 
150
 
149
 
148
 
147
   ...  
1
 
 
Kancin

dział 308
temat nr 1485

Harmonogram robót wykończeniowych


Witam,
Panie Jerzy mam pytanie odnośnie harmonogramu plac budowlanych. Stan surowy otwarty osiągnąłem w tamtym roku w listopadzie. Okna mam już zamówione i w zasadzie fabryka je już wyprodukowała i mogą być zamontowane w każdej chwili. Wstępnie planowałem montować je na początku marca. Później również w marcu elektryk, hydraulika (woda, kanalizacja). Następnie w kwietniu tynki gipsowe. Maj zarezerwowałem na rozłożenie ogrzewania podłogowego oraz wylewki anhydrytowe. Ocieplenie styropianem z zewnątrz miałoby być wstępnie we wrześniu. Czy taki harmonogram ma szanse powodzenia? Dodam tylko, że ściany wykonane są/będą w technologii dwuwarstwowej (Porotherm+styropian).
Pozdrawiam serdecznie
Marcin
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 1484

Welon na wełnie przy ociepleniu i boniowanie elewacji


Witam.
Panie Jerzy, mam dwa pytania :
1.Przy ociepleniu elewacji wełna mineralna z welonem. Jaką funkcje pełni ten welon? Jak powinny wyglądać połączenia pomiędzy poszczególnymi płytami (a tym samym jak zachować ciągłość welonu, jeśli jest to konieczne)?
2.W jaki sposób poprawnie wykonać bo ie na elewacji? Zarówno przy wykończeniu wyprawą jak i przy przegrodzie obudowywanej płytami.
Z góry dziękuję i Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego BSO bezspoinowe systemy ociepleń elewacje elewacje wentylowane wiatroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

DragMZ

dział 308
temat nr 1483

Zmiana grubości termoizolacji względem obliczonej w analizie c-w


Na podstawie analiz wybrałem materiał ścian zewnętrznych, tj. Silka E24 kl.15 grub. 24 cm i styropian EPS-80 grub. 24 cm. Czy zmiana grubości styropianu na ścianach poddasza z 24 cm do 26 cm (przy pozostawieniu 24 cm na ścianach parteru) spowoduje unieważnienie wyników analiz c-w? Proponowana zmiana jest podyktowana wyłącznie względami estetycznymi.
Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Agnieszka i Marcin

dział 308
temat nr 1482

Mokre drewno na więźbę dachową


Witam,
Proszę o pilną poradę. 20 grudnia zamontowano nam więźbę dachową (dach kopertowy w literę T) i pokryto membraną paroprzepuszczalną Tyvek Supro. Drzewo dostarczono na plac budowy dzień przed montażem (drzewo suszone, 4stronnie strugane – wilgotność mierzona na placu budowy: 15%) i zamontowano przy bezdeszczowej pogodzie w przeciągu 3 dni. Na membranę, wzdłuż krokwi przymocowano zaimpregnowane, suszone, 4stronnie strugane kontrłaty na szerokość krokwi (8cm, wysokość 4cm), będące podstawą pod przyszłe deskowanie i dystansem dla wentylacji. Prace wstrzymano na okres świąteczny i dzisiaj (10 styczeń) rozpoczęto montaż deskowania.
Niestety ze względu na temperatury, nie zdążyliśmy zaimpregnować więźby i do tych prac również miano dzisiaj przystąpić gdyż temperatury są powyżej 8°C.
Niestety na kilku krokwiach na różnych połaciach dachu znaliśmy pleśń i wstrzymaliśmy pracę. Pleśń znajduje się wzdłuż całych zainfekowanych krokwi (również w części okapowej), z dwóch / trzech stron. Małżonka podejrzewa, że drewno przyjechało zarażone bo widziała na jednej krokwi malutkie szare plamki, które schodziły po przetarciu palcem, ale uznała je za brud.
Załączam zdjęcia z dzisiejszych oględzin i proszę o poradę na kolejne kroki. Przez kolejny tydzień przewidywana jest bezdeszczowa pogoda o dodatnich temperaturach i planowane było wykonanie impregnacji, deskowania i papowania (dach ma pozostać pod papą na kolejne kilkanaście miesięcy).
Rozważam użycie środka przeciwgrzybicznego ma wszystkich elementach więźby:
- Adolit M flüssig
- a następnie wykonanie impregnacji preparatem: IG-10-Imprägniergrund IT (tym preparatem zaimpregnowano kontrłaty)
- oraz w kolejnym terminie wykopanie impregnacji przeciw ogniowej preparatem firmy Remmers (nazwy w tej chwili nie mam zapisanej).
Jednak obawiam się o stan i ryzyko dla krokwi pod nadbitką gdzie nie mam już dostępu.
Proszę o pilną poradę jakie kolejne kroki powinienem podjąć i czy kontynuować deskowanie budynku.
Pozdrawiam,
Marcin

nr 1 Przykładowe miejsce z pleśnią
autor: Marcin
nr 2 Zbliżenie na spód krokwi.
autor: Marcin
komentarze: 7
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Tomekk

dział 308
temat nr 1481

Biokominek w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,
Przeglądając temat nr 009 dział 708 - Doprowadzanie powietrza do kominka stwierdziłem, że lepiej będzie pomyśleć o alternatywie. "Koza" przy odpowiednich warunkach początkowych byłaby trochę łatwiejsza w instalacji (jeżeli doprowadzanie powietrza byłoby przez ścianę), ale ostatecznie w naszym przypadku i po lekturze tematu/książki stwierdzam, że u nas chodzi głównie o okazjonalne polepszenie komfortu psychicznego widokiem płomienia w kominku ;).
W związku z tym wstępnie na alternatywę obrałem biokominek, ale jeszcze chciałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem albo czy producenci o czymś nie wspominają.

Po lekturze w internecie plusy wyglądają fajnie.
- nie trzeba dodatkowego komina na odprowadzanie spalin
- nie trzeba myśleć o doprowadzaniu powietrza z zewnątrz i problemach z tym związanych dla wentylacji hybrydowej/mechanicznej
- odpowiedni montaż nie wymaga specjalnych przemyśleń. Można ulokować w zabudowie oddalonej od ściany, więc na logikee rozumiem, że dodatkowych analiz c/w w takim przypadku nie ma potrzeby robić pod warunkiem zachowania odstępu od ściany ?
Producenci piszą, że wydziela tyle CO2 co dorosła osoba... tutaj oczywiście na moją prostą logikę to zależy od wielkości takiego kominka. Rozumiem, że powietrze będzie dalej zaciągane z zewnątrz. Czy trzeba się tym przejmować i brać to pod uwagę w wyliczeniach do wentylacji, jeżeli kominek będzie używany sporadycznie?
Czy jeszcze ma Pan jakieś uwagi odnośnie biokominków i czy o czymś jeszcze należałoby pamiętać?
pozdrawiam,
Tomek
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominki komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

budo23

dział 308
temat nr 1480

Piwnica częściowo ogrzewana


Witam serdecznie,
Jak poprawnie wykonać ocieplenie częściowo ogrzewanej piwnicy?
Budynek całkowicie podpiwniczony, piwnica częściowo podziemna a częściowo nadziemna, jedno pomieszczenie - pralnia będzie ogrzewane, w pozostałych pomieszczeniach (kotłownia, spiżarnia, pom. gospodarcze) nie przewiduje się ogrzewania.
1. Ocieplenie stropu nad piwnicą (podłogi parteru z ogrzewaniem podłogowym): planowałem styropian na stropie nad piwnicą, jednak zgodnie z zasadami fizyki budowli, lepiej warstwę termoizolacyjną zastosować od strony zimnej - czyli pod stropem?
2. Skoro piwnica w 70% nieogrzewana to jak rozwiązać ocieplenie ścian piwnic i płyty fundamentowej? Sensownie wydawałoby się podzielić piwnicę na strefy i w strefie ogrzewanej wykonać ocieplenie a w strefie bez ogrzewania zrezygnować z termoizolacji, tylko wydaje mi się że technicznie to będzie problematyczne.
3. Nasuwa się pytanie czy taka sytuacja że piwnica jest częściowo ogrzewana a częściowo nie jest w ogóle poprawna, czy nie lepiej coś zmienić i np. włączyć całą piwnicę do ogrzewania?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 1479

Jaką energią ogrzewać dom?


Ostatnim czasem w mojej okolicy wśród znajomych i nie tylko zaczęto omawiać temat ogrzewania gazem. Chodzi opinia że grzejąc gazem nie jest ciepło. Paląc węglem było dużo cieplej. Głupie może to pytanie ale jak to z tym jest? Przecież ustawiam 21 stopni i to powinienem mieć.
komentarze: 5
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marek Malek

dział 308
temat nr 1478

Pomost na stelażach na tarasie zamiast płytek


W załączeniu przesyłam przekrój A-A projektu, przedmiotem pytania jest taras nad garażem ogrzewanym, Oryginalnie w projekcie układ warstw nad garażem był następujący:
- podest tarasowy Teak (2.2 cm)
- warstwa dociskowa - żwir 8-16 mm (5 cm)
- warstwa ochronna - geowłóknina
- hydroizolacja - membrana epdm VARNAMO EPDM GREENSEAL (1,5 cm)
- izolacja przeciwwilgociowa
- izolacja termiczna - styropian EPS 100 ze spadkiem 1% (20 cm)
- paroizolacja - folia PE
- płyta żelbetowa (20 cm)
- tynk gipsowy

Po wykonanych analizach zaproponowany został następujący układ warstw:
- płytki gres lub kamienne
- hydroizolacja mineralna typu flex (3 mm)
- warstwa spadkowa, beton C16/20 (5 - 7 cm)
- folia PE 0,2 mm
- styropian XPS (18 cm)
- folia paroizolacyjna Sd > 5 m
- strop żelbetowy (20 cm)
- tynk cem-wapienny (grub. 1,5 cm) - uzgodniono w odrębnym zapytaniu, że będzie tynk gipsowy 1,5 cm
- farba silikonowa lub akrylowa

Wskazuje Pan płytki gres lub kamienne ułożone na hydroizolacji mineralnej typu flex jako warstwa wykończeniowa. Zakładam, że jak na rys. TA-039 (s. 220) w książce, płytki mają być klejone za pomocą kleju mineralnego typu flex. Chciałbym jednak rozważyć inny wariant a mianowicie płytki osadzone na dystansach zamiast klejone. W serwisie BDB w pytaniu nr 730 gdzie poruszone zostało to zagadnienie wyklucza Pan taką możliwość przy zastosowaniu hydroizolacji typu flex i wskazuje na potrzebę indywidualnego opracowania rodzaju hydroizolacji. Czy w takim razie mogę prosić o sprawdzenie czy taki wariant jest możliwy do zastosowania w moim przypadku?

nr 1
komentarze: 37
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom tarasy

diakon88

dział 308
temat nr 1477

Przecięta membrana kalenicowa


Witam, rysunek DA-1618 str 235 nr 28 - samoprzylepna membrana ażurowa w kalenicy. Czy ona powinna być przecięta? Jeśli nie to co się stanie jeśli będzie przecięta?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kalenica porady inwestorom

pawelbum

dział 308
temat nr 1476

Brak nadproża nad drzwiami w ścianie działowej


Dzień dobry,
Niestety spotkał mnie mały problem podczas budowy domu. Otóż został zabetonowany strop łącznie z słupami go podpierającymi. Został przeoczony fakt, że bezpośrednio przy jednym słupie będą zamontowane drzwi i na etapie stawiania ścian działowych pojawił się kłopot ze zbudowaniem nadproża nad otworem drzwiowym. Nie zostały wystawione żadne pręty ze słupa. Proszę o poradę jak można z tego wybrnąć, aby nadproże było zrobione poprawnie. Załączam rysunek poglądowy.

nr 1 rysunek poglądowy
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego nadproża porady inwestorom


 
 
169
   ...  
151
 
150
 
149
 
148
 
147
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.