porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
267
 
266
 
265
 
264
 
263
   ...  
1
 
 
Mikolaj127

dział 308
temat nr 2652

Strefy wiatrowe w Polsce i ich wpływ na projektowanie budynków


Panie Jerzy,
mam pytanie, z czego wynikają różnice w przyjętych w Polsce strefach wiatrowych, których rozróżniamy I, II oraz III strefę) wg normy PN-77/B-02011) oraz w rysunku 2.4-21 w Pana książce?

Podaje Pan średnie statyczne prędkości wiatru, gdzie w górach są one dość niskie, natomiast nad morzem najwyższe, podział strefowy z kolei przyjmuje nad morzem II strefę wiatrową, zaś w obu pasmach górskich III, czyli najwyższą.

Pytam, ponieważ dom buduję w Gorlicach niedaleko Nowego Sącza, gdzie wg normy jest III strefa wiatrowa, przez co niektórzy producenci odmawiają wykonania np. drzwi tarasowych w konkretnym rozmiarze, natomiast z rysunku wynika, że średnie statystyczne prędkości wiatru są najmniejsze w Polsce.

Oczywiście rozumiem pojęcie statystyczne, jednak którą metodologię powinniśmy przyjmować? Jeśli budynek lub dany jego element powinien być odporny na wiatr, nie powinno się chyba przyjmować wartości statystycznych, a maksymalne? Czy w tym przypadku te maksymalne wartości określa właśnie wspomniana norma?

Czy jednak się mocno mylę?

visibility czytano 278 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje wentylowane energia wiatru fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

Rafi

dział 308
temat nr 2651

Poprawne rozwiązanie dachu deskowanego i pokrytego blachodachówką


Dzień dobry

Oczywiście wiem, że podstawą jakichkolwiek czynności dotyczących prac przy przegrodach budowlanych powinna być analiza c-w. Moje pytanie dotyczyć będzie jedynie zarysu teoretycznego. Na budynku jest dach z pełnym deskowaniem, pokryty blachodachówką. Obecnie istnieje poddasze użytkowe (pokój dzienny i dwie sypialnie) - ale jest hipoteza, aby strych nad tymi pomieszczeniami przekształcić w antresolę, likwidując całkiem nieprzydatny do niczego metrowej wysokości strych. Prawdopodobieństwo wykonania tych prac to 50% - na zasadzie: albo się to zrobi, albo nie. Strych nie ma żadnej izolacji termicznej - ale jej wykonanie jest w planach. Docelowym wykończeniem wewnętrznej połaci będzie pomalowana płyta regipsowa, w jednym pomieszczeniu - ozdobne deski grubości 2 cm. Czy jest sens wykonywania izolacji termicznej styropianem? Jeśli tak - jaki powinien być jego prawidłowy układ w warstwach połaci - w sensie jaka jest zasada wykonywania takich prac od strony fizyki budowli?
1. blachodachówka, deskowanie, szczelina wentylacyjna, styropian, stelaż, regips/deski
2. blachodachówka, deskowanie, szczelina wentylacyjna, styropian, szczelina wentylacyjna, stelaż, regips/deski
3. blachodachówka, deskowanie, styropian, stelaż, regips/deski
4. blachodachówka, deskowanie, styropian, szczelina wentylacyjna, stelaż, regips/deski. Jako że styropian nie przepuszcza pary wodnej, wydaje mi się, że prawidłowym rozwiązaniem byłaby opcja nr 2: wentylacja pod deskowaniem oraz wentylacja między regipsem a styropianem, żeby nie dopuścić do jego zawilgocenia. Jednak to, że coś mi się wydaje - nie oznacza, że jest prawidłowym rozwiązaniem. Dodatkowo: oczywiście w kalenicy jest zaplanowana szczelina nawiewno-wywiewna o powierzchni 1/200 powierzchni dachu.

pozdrawiam
Rafał

visibility czytano 250 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

RK-PROJEKT

dział 308
temat nr 2650

Remont żelbetowego zbiornika wody deszczowej


Proszę poradzić jak przeprowadzić remont takiego zbiornika, czym uszczelnić przestrzenie między elementami betonowymi? Czy samą powierzchnię betonową także należy pokryć hydroizolacją lub inną nawierzchnią? To jest zbiornik zbierający wodę deszczową z placów i dróg wewnętrznych będący jednocześnie zbiornikiem p.poż.

visibility czytano 224 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje zbiorniki wody deszczowej żelbet - naprawy porady architektom

Adam Makowicz

dział 308
temat nr 2649

Analizy energetyczno-ekonomiczne do celów ofertowania i projektowania


Witam

W związku z wytycznymi  WT2021 oraz Pana artykułem w Z:A nr 36 bardzo proszę o:

-określenie zakresu i typu analiz przedstawionych na rys. nr 1 B (str 052)

-określenie szacunkowych kosztów konsultacji dla projektu domu jednorodzinnego o powierzchni 200 - 300 m2 P.U.

-określenie materiałów wyjściowych niezbędnych do dokonania analiz oraz zakresu uszczegółowienia Projektu Koncepcyjnego budynku i zagospodarowania.

W/w dla celów ofertowania i opracowywania Projektów Koncepcyjnych / Budowlanych.

 

Z poważaniem

visibility czytano 234 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady architektom projektowanie projekty budowlane

Uzo

dział 308
temat nr 2648

Prowadzenie przewodów YDYp na elementach drewnianych


Panie Jerzy,
czy przewody YDYP do zasilania lamp mogą być umieszczane bezpośrednio na elementach drewnianych (jętki, krokwie), czy powinny być dodatkowo mocowane w peszlach, rurkach instalacyjnych?

Chodzi mi zarówno o sytuację wewnątrz budynku (poddasze, strych) jak i na zewnątrz (taras, podbitka).

visibility czytano 240 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje elektryczne porady inwestorom

Anna Serdyńska

dział 308
temat nr 2647

Nie planowane deskowanie dachu, a analiza c-w


Panie Jerzy,
według analiz nie powinniśmy mieć odeskowania na dachu. Firma budowlana odeskowanie jednak wykonała. My jako niedoświadczeni inwestorzy pomyliliśmy poszycie z odeskowaniem, będąc przekonani, że wszystko jest w porządku.
Teraz mamy odeskowanie z deskami łączonym do czoła (pióro-wpust tylko na części nadbitki). Następnie została położona membrana (membrana nie jest nigdzie wywinięta, przylega płasko na całej powierzchni dachu), na to kontrłaty i łaty tak jak w analizach i dachówka. Pod gąsiorami są wywietrzniki kalenicowe ze szczotkami.
Jesteśmy przed ociepleniem dachu i prosimy o poradę jak teraz prawidłowo wykonać ocieplenie aby wentylacja była prawidłowa. Ocieplenie przewidujemy do szczytów.

visibility czytano 369 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Mikolaj127

dział 308
temat nr 2646

Fatalna inwestycja w zakup domu jednorodzinnego


Panie Jerzy,

Bardzo proszę o podpowiedź, co robić w sytuacji, w jakiej znalazła się moja siostra i szwagier. Otóż kupili dom jednorodzinny nad jeziorem w okolicach Piły w stanie praktycznie deweloperskim. Dom ma swój projekt, jednak przewiduje on posadowienie na ławach fundamentowych i od razu parter, jednak dom jest wybudowany na niewielkim zboczu, przez co część z tarasem jest mocno obniżona.
Od strony tarasu jest bardzo mocno podniesiony poziom podłogi (zbocze) i podniesione ścianki fundamentowe czego nie było w projekcie. Do tego ktoś na etapie budowy wpadł na pomysł, że skoro ścianki fundamentowe od są tak wysokie od strony tarasu, to czemu nie wykorzystać tego i nie zrobić sobie piwnicy?
Jak pomyślano, tak zrobiono – od strony tarasu pod całym salonem jest podpiwniczenie, czego nie przewiduje projekt. Ściany fundamentowe wysokie, na zdjęciach nie widać wieńca fundamentowego – tak jakby płyta podłogi parteru leżała na ścianach fundamentowych.

Mam więc dwa pytania
1a. Czy można w jakiś sposób to zalegalizować? Czy jest to w ogóle możliwe? Dom jest odebrany, czyli raczej nikt z urzędników nie był na budowie, a odbiór był zdalnie.
1b. Czy taka samowolka jest niebezpieczna konstrukcyjnie? Czy da się to w ogóle jakoś przeliczyć, czy konieczna będzie wizja lokalna konstruktora? Wg mnie zmiana wysokości ścianki fundamentowej zawsze wpływa na jej wytrzymałość (wyboczenie) plus dodatkowo jak nie ma wieńca u góry…

2. Niezależnie od pytania 1, czy warto poprawić zewnętrzne warstwy ścian fundamentowych, jeśli chodzi o hydroizolację? Zamieszczam zdjęcia i póki co nie wygląda to zbyt dobrze. Ławy fundamentowe nieizolowane, na wierzchu widać wystającą papę. Ściany fundamentowe – nieznany stan hydroizolacji, pokryte styropianem, w części folia kubełkowa (kubełkami do styropianu niestety) a w części masa klejowa i siatka, zapewne najtańsza. Część gruntu przekracza wysokość folii kubełkowej i zachodzi na masę klejową.
Zdecydowano się na odkopanie małego fragmentu fundamentów. Czy można odkopywać więcej, czy nie ruszać?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi.

visibility czytano 406 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom remonty naprawy

Przemysław Ga

dział 308
temat nr 2645

Ekonomicznie uzasadniona termorenowacja domu jednorodzinnego


Jestem współwłaścicielem domu dwurodzinnego, zbudowanego na początku lat 90 w którym zastosowano mury trójwarstwowe. W moim przypadku to 24 cm cegły kratówki, 5cm styropianu i 12 cm cegły kratówki. Dom jest duży - piwnica, 3 piętra o łącznej powierzchni około 400 m^2. Ze względu na niedostateczne ocieplenie, źle działającą wentylację i inne usterki, koszt ogrzewania budynku jest wysoki (powyżej 15 000 PLN rocznie za gaz ziemny). Chciałbym wyprowadzić tę sytuację na prostą. Ze względu na bardzo duże koszty inwestycji, nie mogę sobie pozwolić na błędy.

Czy mogę liczyć na pomoc? Interesuje mnie zakres:
- Docieplenie ścian zewnętrznych i ewentualnie kawałka ścian piwnicznych.
- Ciepły lub nie montaż okien w kontekście występowania ściany 4-warstwowej.
- Izolacja wewnątrz budynku pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi mieszkalnymi a obszarem gospodarczym.

Dodam, że dysponuję badaniami termowizyjnymi całego domu.
Serdecznie pozdrawiam,


visibility czytano 292 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane termorenowacja porady inwestorom

AndrzejM

dział 308
temat nr 2644

Murowana ścianka działowa zawisła w powietrzu


Dzień dobry,
mam na budowie taką sytuację. Została wymurowana ścianka działowa gr.12cm. Po ugięciu stropu ścianki zaznaczone na rys "wiszą" w powietrzu. Jeżeli złapie się ściankę z najwyższego punktu to cała chodzi/drga.
W jaki sposób można to naprawić? Czy podcięcie 2x2cm i uzupełnienie zaprawą będzie wystarczające? Czy po obciążeniu warstwami wykończeniowymi oraz obciążeniu użytkowym problem się nie pojawi ponownie?

visibility czytano 469 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ściany działowe stropy porady inwestorom porady wykonawcom

Ekspedytka

dział 308
temat nr 2643

Fuszerka i niechlujstwo podczas budowy domu


Mieszkam w znacznej odległości od mojej inwestycji i nie mogębyć tam obecna codziennie, ale po ostatniej mojej wizycie dostałam szoku. Załączam kilka fotek i chciałabym poznać pańską opinię na temat tego co Pan obejrzy, bo może ze mną jest coś nie tak, że było to dla mnie szokiem?

visibility czytano 369 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom


 
 
285
   ...  
267
 
266
 
265
 
264
 
263
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.