porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 804
 
 
82
   ...  
64
 
63
 
62
 
61
 
60
   ...  
1
 
 
ŁukaszW

dział 308
temat nr 616

Prosty pomiar wilgotności podłoża


Czy tego typu miernik wilgotności za ok 50 zł będzie dobry (wystarczająco dokładny) by mierzyć wilgotność ścian, tynków, podłogi przed wykonywaniem kolejnych etapów budowy domu? Załączam link do instrukcji z danymi urządzenia.
Czy jednak konieczne jest zaopatrzenie się w droższy wilgotnościomierz?

komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomiary porady inwestorom porady wykonawcom

DanielChrz

dział 308
temat nr 615

Analizy c-w przegróód w miejscach niejednorodnych


Analizy c-w dla przegród dają różne wyniki w zależności od strefy i materiałów. A jak to jest z słupami stojącymi, podpierającymi, elementami betonowymi, betonowymi opaskami gdzie nie ma przenikania pary wodnej (chyba że jest a mi się źle wydaje)? Jak wówczas wyliczyć elewacje na takich elementach aby nie powstało na nich życie? Czy stosuje się na nich taką samą wyprawę jak dla reszty czy liczy się jakoś inaczej.
komentarze: 6
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 614

Wentylacja poddasza użytkowego


Jak wentylować pomieszczenia na poddaszu użytkowym?
Czytałem, że na poddaszu użytkowym powinno się zapewnić kanał wywiewny (i nawiew świeżego powietrza) w każdym pomieszczeniu, nie tylko łazienkach.
Jak to wykonać? Wymurować komin z pustaków wentylacyjnych od stropu czy zbudować kanały wentylacyjne z rury spiro, gdzie wlot będzie w suficie pomieszczenia a wylot zakończony kominkiem wentylacyjnym w dachówce?
Czy obydwa rozwiązania bedą prawidłowe? Czy któreś będzie skuteczniejsze?

Czy jeśli to rozwiązanie z rurą spiro może w pewnych warunkach (latem) nie zapewniać wystarczającego ciagu powietrza przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej to czy jeśli doda się wspomaganie wentylatorem pracującym okresowo to wtedy będzie poprawnie. Rozwiązanie z rurą spiro wydaje się tańsze w realizacji.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Przemek

dział 308
temat nr 613

Zasady wyboru działki budowlanej


Czy mógłby Pan opisać procedurę wyboru właściwej działki budowlanej? Czym się kierować przy wyborze z kilkudziesięciu ofert, pomijając oczywiście względy krajobrazowe?
komentarze: 2
czytaj odpowiedź

patrz także: porady inwestorom

WojtekS

dział 308
temat nr 612

Objaśnienia do wyników analiz c-w i optymalizacyjnych


Dzień dobry,
Mam kilka pytań uzupełniających do analiz:

1. Pytanie odnośnie obliczeniowego współczynnika przewodzenia lambda. Wiem, że współczynnik ten jest bardziej realny od wartości producenta. Znam wartości poszczególnych materiałów w przypadku współczynnika obliczeniowego. Pytanie jest tylko takie w jaki sposób zastosować tę wiedzę przy kupnie materiałów. Czy przy zakupie nie ma co się sugerować deklaracjami producenta, przykładowo styropian. Jest wiele odmian z różnymi wartościami lambda. W analizach C-W jest założona wartość obliczeniowa. Czyli mogę kupić dowolny typ styropianu, byleby jego typ (np EPS-100) i szerokość była zgodna z analizami i oczywiście lambda nie przekraczała wartości obliczeniowej (większość producentów mimo wszystko ma chyba wartość niższą od obliczeniowej)?

2. Odnoście materiału ścian - określił Pan bloczek ceramiczny U-220 Leier grub 25 cm. Rozumiem, że przy takim typie rozważana jest zaprawa a nie klej? Czy np. kupując bloczek ceramiczny z piórem i wpustem nie wypełniając spoin pionowych nie wyjdzie lepiej z ekonomicznego punktu widzenia. Materiał droższy, ale robocizna tańsza.

3. Nie rozumiem, dlaczego zastosowany jest inny typ ocieplenia dla parteru (styropian) i dla piętra (wełna mineralna)? Jeśli tak ma zostać, to w jaki sposób to połączyć i od jakiego momentu ma być styropian, a od jakiego wełna mineralna? Poziom okien piętra czy poziom stropu nad parterem?

4. Przy obliczeniach liniowego mostka metodą MES rys 13 zamodelowano wypełnienie w środku pospółką, czy w tym przypadku nie jest konieczne zastosowanie kruszywa płukanego 8-16 mm, a jedynie pospółka warstwami co 30 cm zagęszczona do odpowiedniego współczynnika?

5. W uwagach do projektu napisał Pan "2. Nie ma potrzeby izolować termicznie połaci dachu." - czy izolacja termiczna również jest zbędna jeśli pod połacią dachu planuję zrobić stryszek na niepotrzebne przedmioty? Nie będzie zbyt dużej różnicy temperatur latem i zimą?

6. Pytanie dotyczy zasypu fundamentów. Środek wiadomo pospółka, temat był poruszany wiele razy. Co natomiast z częścią zewnętrzną? Czym to najlepiej uzupełnić? U siebie mam drobne piaski średniozagęszczone. Czy mogę śmiało tym obsypać zewnętrzne fundamenty? Czy lepiej mieszanka humusu z tymi piaskami? A może sam humus? Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 611

Problemy z nazewnictwem hydroizolacji


Proszę o pomoc w doborze środków do hydroizolacji pionowej - fundamenty i poziomej - pod posadzki wewnątrz. Czym różni się masa bitumiczno-polimerowa od kauczukowej czy asfaltowej. Dlaczego w sklepach budowlanych są głównie masy bitumiczno-kauczukowe i asfaltowe, a polimerowych "ze świecą szukać" ?
Dziękuję
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 610

Co najpierw: tynki czy ocieplenie ścian?


Czy najpierw ocieplać budynek czy wykonać tynki wewnętrzne?
"Lepiej najpierw ocieplić bo mniejsze ryzyko przemrożenia tynków wew. jeśli spadnie temperatura poniżej 0„ - taką radę usłyszałem od potencjalnego wykonawcy.
Nie wiem co pierwsze ale czy po zrobieniu jednego trzeba odczekać przed zrobieniem drugiego czy praktycznie od razu można jedno po drugim? A czy można robić jednocześnie tynki i ocieplenie (by przyspieszyć budowę)?
Czy po zrobieniu tynków wewnętrznych zostawić dom nieocieplony na zimę? Oczywiście okna i drzwi zew. już będą.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje elewacje wentylowane ocieplenia tynki porady inwestorom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 609

Drewniane słupy na poddaszu użytkowym


Drewniane słupy więźby dachowej na poddaszu użytkowym. Jak je wykończyć?
W projekcie domu na poddaszu użytkowym mam 4 słupy więźby dachowej. Słupy są tak zaprojektowane, że wchodzą w ściany działowe. Jak w praktyce wykonać ściany murowane na drodze, których wypadają słupy drewniane? Wiem, że nie można tego zatynkować by było niewidoczne z zewnątrz.
Słupy mogą być nieobrobione, impregnowane na zielono (co nie wygląda ładnie).
Czy mogę później na etapie wykończania domu samemu je oheblować i polakierować? A może od razu zamówić i zamontować słupy oheblowane?
A może najprostszym rozwiązaniem będzie nieznaczne przesunięcie ścianek działowych albo słupów aby z sobą nie kolidowały. Czy taki słup może wypadać w łazience gdzie będzie podwyższona wilgoć w stosunku do pozostałych pomieszczeń?

nr 1 Plan mojego poddasza z zaznaczonymi słupami.
nr 2 Przykładowe zdjęcie z internetu. Zielone nieobrobione belki.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa impregnacja drewna porady inwestorom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 608

Ocieplenia bocznych ścian lukarny


W budowanym przeze mnie murowanym domu, na poddaszu użytkowym są 3 facjatki dachowe. Frontowe ściany facjatek obierać się będą na wieńcu i będą murowane.
Jak poprawnie (z czego) zbudować ściany boczne, które nie mogą być murowane ponieważ nie będą opierać się na stropie (podłodze poddasza)?

Wykonawca proponuje aby ścianki lukarny wykonać z płyty OSB przykręcanej do zewnętrznej strony słupków lukarny. Na to przykleić styropian grubości takiej jak w projekcie na ściany zewnętrzne. Wewnątrz, między słupkami ścian lukarny, włożyć wełnę i do wewnętrznej strony słupków przykręcić słupków płytę K-G.

Żona dodatkowo chce aby ściany lukarny wykończyć sidingiem elewacyjnym (przód lukarn i reszta domu będzie wykończona tynkiem elewacyjnym tak jak w zaleceniach z pana analiz).
Proszę o poradę jak to poprawnie wykonać by nie dochodziło do kumulacji pary wodnej w ścianach lukarny.
komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia lukarny dachy porady inwestorom porady wykonawcom

Michał Dziubecki

dział 308
temat nr 607

Różne parametry paroprzepuszczalności materiałów


Szanowny Panie,

Jak porównywać parametry paroprzepuszczalności materiałów podawanych przez producentów w różnych jednostkach wg różnych norm np. folia paroizolacyjna ma podany opór dyfuzyjny 240.109 m2.s.Pa, co wg oświadczenia producenta stanowi Sd = 40 m. Czy można porównywać do Sd lub współczynnika paroprzepuszczalności wyrażonych w g/(m*H*Pa) lub paroprzepuszczalności 0,31 g/m2/24h?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe porady architektom porady inżynierom


 
 
82
   ...  
64
 
63
 
62
 
61
 
60
   ...  
1
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©