porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1496

 
 
151
   ...  
133
 
132
 
131
 
130
 
129
   ...  
1
 
 
barti

dział 308
temat nr 1309

Odstępstwo wykonawcy od wyników analizy c-w ściany ocieplonej


Analizy numer 2025. Witam, mam problem z wykonawcą od ocieplenia. Uparł się, że nie będzie wykonywał tynków z worka i później tego malował, bo szkoda mu na to czasu. Czy mogę tynk mineralny i farbę silikonową zastąpić barwionym tynkiem z wiadra ? Czy takie wykonanie elewacji będzie równie dobre i długotrwałe jak tynk mineralny + farba ?

Mam podbitkę wykonaną z OSB, na OSB chce przykleić klejem styropian żeby zrobić ładną płaszczyznę i wyrównać ewentualne nierówności i przykręcić styropian do osb za pomocą wkrętów do drewna. Jak poprawnie wykonać połączenie na styku styropian podbitka - styropian ściana ? Zostawić tam 1-2 cm szczelinę i wypełnić sznurem dylatacyjnym a później po wykonaniu tynku wpuścić tam akryl ?

Jak poprawnie wykonać opierzenie belki ozdobnej, zaznaczyłem na czerwono. W moim przypadku deska czołowa wykończona jest do połowy styropianem, a nad styropianem (pod rynnami) jest obróbka blacharska z kapinosem, w każdym bądź razie obróbka blacharska z tej belki będzie stykała się ze styropianem, a desce doczołowej. W jaki sposób mocować obróbkę blacharską do tej belki ozdobnej pokrytej styropianem.

nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje porady inwestorom

Piotr Słowik

dział 308
temat nr 1308

Po jakim czasie od wylania ław można murować fundament?


Czy czas wiązania betonu (ława fundamentowa) jako przerwa techniczna dla ekipy jest taki sam bez względu na użyty beton? Mam wylaną ławę beton B25 8W szerokość 60 cm i wysokość 40 cm. Beton zawibrowany, wyrównany i przykryty folią. W kronikach i opisach znalazłem informacje, że trzymamy go pod folią 14 dni. Tymczasem mój wykonawca nalega na znaczne przyśpieszenie z powodów przestoju dla ekipy. Podaje przy tym wyliczenia, które przy tym betonie jego zdaniem pozwalają budować dalej już po 2-3 dniach.
Tu są jego argumenty: "Wg mnie sytuacja jest następująca. Po 2 dniach beton uzyska co najmniej 5 MPa wytrzymałości czyli 20% wytrzymałości docelowej. Projektant przeliczył ławy dla obciążenia równego 10 ton/metr bierzący ławy (projekt konstrukcji). Ściana fundamentowa to waga 325 kg/m. Rezasumując. Ława po 2 dnaich uzyskuje 20% wytrzymałości, czyli może dźwigać 2000 kg/m, a my nakładamy na nią 325 kg. Czyli 6 razy mniej niż możemy."
Kiedy poleca Pan rozszalować i rozpocząć dalsze prace? Ten przestój jest możliwy i wykonawca zrobi tak jak ustalimy. To jest kwestia poniesienia przeze mnie dodatkowych kosztów ekipy i wydłużenia czasu realizacji.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom

nygas

dział 308
temat nr 1307

Przygotowanie betonu komórkowego przed tynkiem cem-wapiennym


Witam Panie Jerzy,
Ekipa od tynków twierdzi, iż oni stosują tylko obrzutkę jako 1 warstwę i żadnych gruntów nie stosują ze względu na porowatość BK. Tynki będą maszynowe z worka firmy Baumit.
Czy mam się martwić? Czy ewentualne grunty na bazie żywic syntetycznych się nadają? (takie znalazłem w moim markecie budowlanym firmy MAPEI)
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom

Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 1306

Zabezpieczenie przeciwogniowe drewna we wnętrzu


Układ mojej więźby przewiduje odkryte jętki 2 szt 4x18 cm spinające krokwie. Krokwie będą schowane pod płytami GK a jętki będą widoczne we wnętrzu.
Jętki będą heblowane i szlifowane na miejscu. Obawiam się jednak że samo heblowanie, które dobre jest na robaki i inne paskudztwa, nie jest wystarczające pod kątem zabezpieczenia ogniochronnego. Przekrój 4x18 to nie najgrubszy profil. Czy najlepiej (rodzaj, marka) zabezpieczyć jętki - środkiem bezbarwnym?

nr 1 autor: Maciej Kulesza
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zabezpieczenia przeciwogniowe drewno konstrukcyjne drewniane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

peper

dział 308
temat nr 1305

Co powinien zawierać projekt budowlany?


Wielokrotnie zaznacza Pan, że projekt budowlany powinien zawierać wszystkie informacje potrzebne, żeby poprawnie zbudować dom bez pozostawiania niedomówień. Czytałem również rozporządzenie na ten temat. Trudno jednak laikowi wywnioskować z niego co powinien wymagać od projektanta, żeby projekt spełniał to kryterium.

Stąd prośba - czy mógłby Pan wymienić chociaż te najczęściej pomijane a mimo to istotne elementy? W szczególności chciałbym wiedzieć jakie rysunki detali powinny się znaleźć w projekcie i na jakim poziomie szczegółowości. Wiem, że to zależy od konkretnego przypadku, ale z pewnością są jakieś elementy wspólne dla większości projektów.

Jeśli byłaby możliwość odnieść się szczegółowo do mojego przypadku, to projekt koncepcyjny wysyłałem na potrzeby analizy nr. 2054/2019.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe projekty budowlane porady inwestorom

Mateusz

dział 308
temat nr 1304

Jak to jest z wentylacją pomieszczeń?


Napisał Pan, że w analizach określamy dopuszczalną wilgotność np. 46% dla pokoi oraz 62% dla łazienek. Rozumiem, że są to maksymalne bezpieczne wartości, których nie należy przekraczać? Zimą z obniżeniem nadmiernej wilgotności nie powinno być problemu - wystarczy przewietrzyć, bo powietrze zewnętrzne jest wtedy suche. Jak natomiast poradzić sobie latem kiedy na zewnątrz często panuje wilgotność powietrza zewnętrznego powyżej 70-90%. W tej sytuacji wietrzenie czy zwiększenie wydajności wentylacji mechanicznej/ hybrydowej spowoduje wtłoczenie wilgoci do wnętrza?
komentarze: 6
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna rekuperacja

arthurn

dział 308
temat nr 1303

Folia na jastrychu betonowym i hydroizolacja zimą


Panie Jerzy,
1). Jak dobrze zabezpieczyć beton podkładowy na posadce parteru(160m^2)? Tak dużej foli PE nie dostanę (10mx16m) tylko w rolkach 4m więc ciężko będzie szczelnie zabezpieczyć nie chodząc po wylewce.
2). Pod koniec listopada ma być już gotowy SSO z pokryciem dachowym(okna planuję wstawiać w marcu). Chciałem się dopytać czy na początku grudnia można rozkładać poziomą hydroizolację i pierwszą warstwę styropianu xps (4cm) i nic się im nie stanie przez zimę jeżeli otwory okienne będą zabite deskami?
nr 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane podłogi porady inwestorom hydroizolacje

KatarzynaF

dział 308
temat nr 1302

Jastrych betonowy z miksokreta na ogrzewanie podłogowe?


Panie Jerzy,
wiem, że na ogrzewanie podłogowe, ze względu na szczelne otulenie rur betonem, powinny być stosowane wylewki rzadkie, betonowe lub anhydrytowe. W mojej okolicy nikt tego nie stosuje. Powszechne jest zaś stosowanie wylewek tzw. miksokret.
Jakie negatywne konsekwencje ma zastosowanie wylewki z miksokreta na ogrzewaniu podłogowym? Czy faktycznie, z ekonomicznego punktu widzenia, uzasadnione jest stosowanie wylewek anhydrytowych zamiast miksokreta? Cena anhydrytu jest ok. 2 razy wyższa.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

Maciej

dział 308
temat nr 1301

Poprawne wykonanie obróbki blacharskiej murowanego komina nad dachem


Obróbka komina systemowego obmurowanego cegłą klinkierową. Jak prawidłowo powinno to wyglądać? Dekarz twierdzi że bez wcięcia w komin, a ja mam wątpliwości czy przy fugach zagłębionych na 1 cm w głąb komina silikon dekarski wytrzyma. Jak powinno być to zrobione poprawnie, szczelnie i trwałe. Dach to dachówka ceramiczna.
komentarze: 3
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli dachy kominy błędy wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomekk

dział 308
temat nr 1300

Wpływ mebli przyściennych na dyfuzję pary wodnej


Analiza cieplno-wilgotnościowa a meble przy zewnętrznych ścianach. Jaki wpływ mają meble postawione przy zewnętrznych ścianach na analizę? Na przykład w kuchni meble są często zabudowane i rozumiem, że tworzą one dodatkowy opór dyfuzyjny. Jednak nie da się praktycznie uwzględnić tego w analizach cieplno-wilgotnościowych, które są robione bez uwzględnienia mebli. Widziałem przypadki, gdzie przesunięcie szafy pod ścianę zewnętrzną powodowało powstanie grzyba za szafą. Wolnostojące szafy mają przeważnie małą powierzchnię i można je przesunąć więc jest to mniejszy problem, ale co w przypadku zabudowanej kuchni, która rozciąga się na całe pomieszczenie? Czy jest to jakoś brane pod uwagę w analizach?
komentarze: 1
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli mikroklimat mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty budowlane projekty wykonawcze


 
 
151
   ...  
133
 
132
 
131
 
130
 
129
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.