porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1826

 
 
184
   ...  
166
 
165
 
164
 
163
 
162
   ...  
1
 
 
Saper75

dział 308
temat nr 1638

Wzmocnienie napraw wykonanych zaprawą murarską


Przygotowuję otwory okienne pod montaż okien, w ścianach z silikatów. (Silikaty murowane na grubą spoinę na poziome i pionowe fugi). Większe wpusty otworu wypełniłem zaprawą taką samą jaka była użyta do murowania, tradycyjna cementowo wapienna. Do wyrównania użyłem zaprawy Silmur M10. Przed nakładaniem Silmuru silikaty moczyłem kilkukrotnie (ok 5-6) wodą, przy użyciu pędzla. Cześć otworów po wyrównaniu skropiłem jeszcze raz wodą a część nie. Silmur na tych powierzchniach które po nałożeniu skropiłem wodą jest twardy jak silikat, a tam gdzie nie skropiłem jest twardy ale nie aż tak i po mocnym tarciu paznokciem można żłobić rysy. Powierzchnia w miarę mocna i raczej nie pyli. Moje niedopatrzenie że nie przykryłem lub nie skropiłem wszystkich powierzchni po nałożeniu zaprawy wyrównującej. Powierzchnie nie skropione są na zdjęciach bielsze od skropionych. Moje pytanie: czy mogę czymś zagruntować ten Silmur M10 żeby dodatkowo związać i zagruntować te powierzchnie przed montażem okien, jeśli tak to czym? Pozdrawiam

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

sebico_sp

dział 308
temat nr 1637

Ocieplenie ścian wełną skalną metodą BSO


witam,
z racji tego ze pracuję w firmie produkującej wełnę skalną, chciałbym zaizolować dom całkowicie wełną skalną (dach oraz ściany). materiał ścian w moim projekcie to silka xella E24 kl.15. W projekcie mam założoną grubość izolacji Rockwool Frontrock Super 22cm (dlaczego 22cm, a nie 20cm albo 25cm architekt raczej nie jest w stanie tego sprecyzować). Warstwa docelowa 22cm, wiąże się z ułożeniem dwóch warstw 12cm oraz 10cm, co podwoi prace/czas oraz materiały, a co gorsza z robi ze ściany sito chodzi mi o kołki. dlatego chciałbym tą grubość z 22cm zamienić na 20cm i stworzyć jedną warstwę.
Na stronie producenta jest kalkulator, który tworzy analizę C/W i otrzymałem wynik, że warstwa 20cm spełnia WT2021 U=0,177. kondensacja w warstwie wełny równa 0, ale chciałbym zapytać. jak do tego podejść albo odnieść się do podręcznika. stąd mam dwa pytania:
1. jak określić czy warstwa izolacji 20cm będzie lepsza niż warstwa 22cm? niby 2cm?
2. jaki tynk zastosować na tego typu izolację z wełny skalnej (silikon, silikat, wapienny, mineralny, struktura, siatka, baranek?), żeby to rozwiązanie było optymalne.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Iskierka

dział 308
temat nr 1636

Fuszerka murarzy wycinających otwór okienny


Witam.
Murarze wycinali okno i coś poszło nie tak. Naprawili to w sposób widoczny na zdjęciu. Czy ta naprawa jest poprawnie wykonana?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego mury beton komórkowy porady inwestorom

mystery

dział 308
temat nr 1635

Podpiwniczenie a przyłącze kanalizacyjne poniżej poziomu wody gruntowej


Szanowny Panie,
Jestem przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dom częściowo podpiwniczony. Z tematem hydoizolacji jestem zapoznany. Ława fundamentowa będzie z betonu napowietrzonego, ściany fundamentowe części podpiwniczonej jednolite lane, reszta murowana z bloczków betonowych. Pytanie mam odnośnie przyłącza instalacji kanalizacyjnej w piwnicy. Poziom wody gruntowej zaznaczony niebieską kreską.

1. Czy zrobić rurę osłonową d200 i w to włożyć rurę d160 (jak to uszczelnić)? Czy można od razu włożyć docelową rurę d160 w systemowym przepuście?

2. Czy można zrobić przepust w ławie fundamentowej? rysunek 1

3. Czy lepszą opcją będzie zrobienie przepustu powyżej poziomu wody gruntowej d160 (dla ścieków większych frakcji) oraz mniejszej średnicy rury d75 (dla wody z kratki i zlewów) w poziomie posadzki piwnicy? Połączenie obu rur poza obrysem budynku. rysunek 2. W obu przypadkach zamierzam zastosować zasuwę kanalizacyjną ze studzienką rewizyjną poza obrysem budynku.

4. Piony kanalizacyjne mam zaprojektowane wewnątrz ścian (gr 30cm). Czy można w tym miejscu wmurować pustak wentylacyjny 20x24 dla poprowadzenia rury? Następnie zaszalować ściany i wylać z wbudowanym pustakiem? Uniknę w ten sposób wycinania bruzd w ścianie.

Ze względu na zachowanie spadku 1,5-2% przyłącz kanalizacji pod ławą fundamentową nie wchodzi w grę.
rzędna posadzki piwnicy 233,24m
rzędna dna studzienki ściekowej 232,17
odległość od studzienki 20m

nr 1 przepust ver_1
autor: ja
nr 2 porzepuste ver_2
autor: ja
nr 3 piony kanalizacyjne
autor: ja
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady architektom przyłącze kanalizacyjne (przykanalik) przyłącze wodociągowe przyłącze gazowe

Saper75

dział 308
temat nr 1634

Nowa więźba dachu zaatakowana grzybem i pleśnią


Czy to pleśń?
Wczoraj zabrałem się do usunięcia sinicy z więźby (Weiss Holz) i o zgrozo znalazłem coś co moim zdaniem wygląda na pleśń. Czy Pańskim zdaniem to pleśń i czy mógłby Pan polecić najlepsze możliwe środki chemiczne do jej usunięcia i zabezpieczenia na przyszłość? Czy Adolit M do usunięcia a potem Adolit Holzbau B do impregnacji (nazwy z podobnego wątku) będą odpowiednie? Bo jak mniemam Weiss Holz na pleśń raczej nie pomoże? Więźba już na dachu przykryta papą, więc dostęp tylko z 3 stron.
Bardzo proszę o pomoc, sprawa jest pilna.
Pozdrawiam
 
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Nielukasz

dział 308
temat nr 1633

Termorenowacja i remont fundamentu domu istniejącego


Szanowny Panie,
jestem w trakcie remontu domu z lat 90. Budynek będzie poddany termomodernizacji i wymianie stolarki Wykonawca prac zasugerował, że należy odkopać fundament, skuć wystające poza elewację elementy. Następnie wytynkować na równo z elewacją powstałe ubytki tynkiem cementowym, zabezpieczyć całość masą 2K, położyć na to styrodur 5 cm a na niego folie kubełkową wszystkie pracę do wysokości izolacji poziomej. Następnie wykonać drenaż opaskowy. Pracę będą wykonywane tylko na zewnątrz budynku. Fundament w budynku składa się z dwóch warstw 40 cm stopy to kamień wapienny łączony zaprawą cementową, 60cm beton. Poziom wód gruntowych na wysokości stopy wykonanej z kamienia, grunt przepuszczalny. Wewnątrz podłoga na gruncie, docelowo ogrzewanie podłogowe. Moje pytanie brzmi, czy podany zakres prac jest zasadny i czy technologia jest odpowiednia a jeśli nie to proszę wskazać błędy.
Z poważaniem Łukasz Niegolewski

nr 1 fundament odkopany
autor: Łukasz Nigolewski
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne remonty renowacje naprawy porady inwestorom

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 1632

Wentylacja dachu kopertowego z nieużytkowym poddaszem


Proszę o podpowiedź czy są wymagane i jak powinny być rozmieszczone dachówki wentylacyjne na załączonych połaciach. Na dachu głównym chyba nie są wymagane (wystarczą gąsiory wentylacyjne). Jak z tym mniejszym dachem - nad garażem?
Oba poddasza będą nieużytkowe, nieogrzewane. Dachy nieocieplone, jedynie ocieplenie na stropach. Krycie dachówką ceramiczną, brak deskowania jedynie membrana.

nr 1 Rzut dachu
nr 2 Wizualizacja
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy energooszczędne wentylacja grawitacyjna

mkoz

dział 308
temat nr 1631

Membrana kubełkowa od wewnątrz fundamentu


Czy membrana kubełkowa od strony wewnętrznej fundamentów pełni jeszcze jakąś rolę oprócz ochrony hydroizolacji?
Jakie są najlepsze sposoby mocowania membrany kubełkowej? Często na budowach jest to miejsce wyglądające rozpaczliwie w które sypie się piach, zadeptywane itp.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: membrany kubełkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

mkoz

dział 308
temat nr 1630

Folia PE jako hydroizolacja?


Kierownik wnioskuje z uwagi na aspekty ekonomiczne oraz badania geologiczne które udostępnił inwestor skłaniają do wykorzystania istniejących gruntów rodzimych do powtórnego wbudowania oraz do zmiany układu warstw posadzki na gruncie z uwagi na niewystępowanie zwierciadła wody gruntowej jak i dobry współczynnik filtracji gruntów rodzimych. Zmianę warstw podłogi na gruncie z
P1 - Podłoga na gruncie - wg projektu
- posadzka 20mm
- ogrzewanie podłogowe w jastrychu betonowym 70mm
- folia aluminiowa refleksyjna
- styropian XPS lub EPS-200 układany w dwóch warstwach 200mm
- hydroizolacja np. masa polimerowo-bitumiczna gr
- beton podkładowy C16/20 100mm
- folia PE 0,2mm na suchy zakład 30cm
- warstwa kruszywa płukanego 8-16mm 200mm
- geowłóknina min 90 g/m2 na zakład suchy 25 cm
- pospółka zagęszczona mechanicznie warstwami do spodu fundamentów
na
P1 proponowana zmiana
- posadzka 20mm,
- ogrzewanie podłogowe w jastrychu betonowym 70mm,
- folia aluminiowa refleksyjna,
- styropian EPS-200 układany w dwóch warstwach 2x100mm
- 2 x folia budowlana PE 0,2mm układana na suchy zakład,
- beton podkładowy C12/15 100mm
- grunt rodzimy z odkładu (piasek). W przypadku nieosiągnięcia współczynnika zagęszczenia ≥ 0,95 ostatnie 30 cm będzie wykonane z pospółki.

Wiem z prześledzonych wątków i książki że folia nie stanowi hydroizolacji, ale mam prośbę o uzasadnienie. Czy chodzi o suchy zakład, czy nietrwałość folii?
Producenci folii reklamują ją w artykułach jako materiał hydroizolacyjny
np. tutaj

Kolejna zmianadotyczy rezygnacji z folii pod betonem podkładowym, zapewne ma to znaczenie dla właściwej pielęgnacji betonu oraz jego składu? Znalazłem w innej poradzie informację, że na właściwie wylanym betonie podkładowym można wykonać hydroizolację z emulsji bitumicznej.

W jakich warunkach można zostawić grunt rodzimy? Nie jestem jako architekt przygotowany do oceny gruntu na budowie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

RK-PROJEKT

dział 308
temat nr 1629

Wentylacja pomieszczenia pod schodami w piwnicy


Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wentylacji piwnicy. W jaki sposób wymusić przepływ powietrza pod schodami w piwnicy jak na rysunku?

nr 1 rzut piwnicy
komentarze: 19
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
184
   ...  
166
 
165
 
164
 
163
 
162
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.