porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
w pytaniach i odpowiedziach
w komentarzach
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1040
 
 
105
   ...  
87
 
86
 
85
 
84
 
83
   ...  
1
 
 
Bresland

dział 308
temat nr 852

Nakrokwiowe a klasyczne ocieplenie dachu


Z porady nr 830 przekazałem inwestorowi i architektowi pierwsze dwa akapity, zgodzili się na zmianę technologii ocieplenia dachu skośnego na wełnę, ale nakrokwiowo. Warunki narzucone przez inwestora i architekta to oprócz izolacji termicznej spełniającej przyszłe wymagania, odpowiednia izolacja akustyczna oraz wykończenie wnętrza płytą GK zakrywającą drewnianą konstrukcję dachu.

Projektowany dach ma 6 połaci, 6 krokwi narożnych zewnętrznych i jedną wewnętrzną, dwie kalenice na różnych poziomach, dodatkowo przed murłatą występuje wypłaszczenie połaci - zmiana nachylenia połaci z 45%(50) do 35-ciu %. (na rys. brakuje komina oraz dużej lukarny).

Moim zdaniem dla takiego dachu i ww. założeń rozwiązanie nakrokwiowe jest zbyt skomplikowane, wymagające opracowania wielu szczegółów i będzie trudne w wykonawstwie (przeglądałem rozwiązania Isovera i Rockwoola). Namawiam do tradycyjnego rozwiązania z izolacją pomiędzy i podkrokwiową – jeden z argumentów jaki dostałem przeciwko takiemu rozwiązaniu, to mostek w miejscu połączenia krokwi z murłatą – jestem w stanie zniwelować go na tyle, aby nie miał większego znaczenia.

Czy faktycznie ocieplenie pomiędzy i podkrokwiowe, może być tu lepszym rozwiązaniem?

nr 1 rzut dachu
autor: bresland
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom nakrokwiowe ocieplenie dachu

Grzegorz

dział 308
temat nr 851

Ściany fundamentowe z bloczka silikatowego


Czy fizyka dopuszcza bloczki silikatowe na budowę ścian zewnętrznych piwnicy? Jeżeli tak to pewnie na zaprawie cementowo wapiennej nie cienkowarstwowej? Zastosować jako hydroizolacje masę polimerowo bitumiczną, tak jak przy innych materiałach na ściany zewnętrzne piwnicy?
komentarze: 11
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

ciseq

dział 308
temat nr 850

Szczelne okna, a wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa


Jak będzie działać wentylacja grawitacyjna przy takim układzie, że będą zamontowane nowe okna 3 szybowe energooszczędne. Pytanie jakie mnie nurtuje to czy czasem nie będzie zbytnia przesada z uszczelnieniem domu?
Planowany budynek to ściany gazobeton 400 i ocieplenie 15 styropian grafit.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa okna porady inwestorom

PZR Budownictwo

dział 308
temat nr 849

Izolacja akustyczna na stropie międzykondygnacyjnym


Witam,
Chciałem raz jeszcze poruszyć temat izolacji akustycznej stropu między parterem, a piętrem w domach jednorodzinnych (obydwie kondygnacje użytkowe). W odpowiedzi na zapytanie 463 wspomniał Pan o możliwości wykonania izolacji podposadzkowej z użyciem wełny mineralnej. Przytoczone przez Pana materiały to wełny mineralne do zastosowania jako izolacje dachów płaskich (tzw. deski dachowe). Mają one najlepsze parametry wytrzymałościowe, w kategorii produktów do izolacji termicznych z wełny mineralnej. Jednak producenci nie deklarują dla tych produktów żadnych parametrów dotyczących izolacyjności akustycznej. W związku z tym mam kilka pytań :
1. Czy zastosowanie wełny mineralnej o grubości poniżej 5cm jako podposadzkowej izolacji akustycznej, ma sens?
2. Czy zastosowanie układu warstw izolacji stropu w użyciem wełny mineralnej i styropianu jest możliwe? Mam na myśli następujący układ warstw:
-Jastrych cementowy: 7cm
-Styropian posadzkowy cs(10)200: 2cm
-Wełna mineralna cs(10)80: 3cm
-Folia PE
-Strop TERIVA: 24cm
-Tynk gipsowy: 1,5cm
Dodatkowo w miejscach gdzie przewiduje się usytuowanie ciężkich mebli (głównie przy ścianach), zaniechanie izolacji z wełny i zastosowanie izolacji tylko ze styropianu.
3. Czy w ww. układzie warstw konieczne jest zastosowanie dodatkowej folii PE na warstwie styropianu?
Z góry dziękuję za odpowiedź

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego akustyka porady inwestorom posadzki betonowe posadzki mieszkaniowe porady wykonawcom porady architektom

Tomasz

dział 308
temat nr 848

Wyprawa cienkowarstwowa na starej warstwie szpachlowej


Jakie roboty budowlane należy przeprowadzić, aby ułożyć cienkowarstwowy tynk mineralny na warstwie zbrojonej, która została wykonana około 10 lat temu?
Czy warstwę zbrojoną należy w całości usunąć? Czy nie dojdzie do uszkodzenia płyt styropianowych? Czy na warstwie zbrojonej ułożyć kolejną warstwę zbrojoną? Czy warstwę zbrojoną należy zagruntować szczególnym preparatem?

nr 1 Elewacja zachodnia.
autor: Tomasz Turkoniak
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje renowacje porady architektom porady wykonawcom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 847

Pozostawienie na zimę nie zalanej jastrychem instalacji ogrzewania podłogowego


Witam.
Moje pytanie dotyczy rozkładania rur do instalacji ogrzewania podłogowego i zostawienia takiej instalacji na zimę. Czy można przygotować całą instalację (powyginać, poukładać rury) w temperaturach dodatnich i tak przygotowaną zostawić przez zimę do wiosny? Na wiosnę przetestować na szczelność i wtedy dopiero zalewać betonem? Czy takie pozostawienie przez zimę (zakładam, że w okresie zimowym temperatura może spadać do -20 w budynku bo budynek nie ocieplony i nie ogrzewany) nie zaszkodzi żywotności instalacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

FelixF

dział 308
temat nr 846

Prowadzenie rur kanalizacyjnych, gdy posadowienie domu na płycie


Witam.
Kieruję pytanie tu bowiem doszło między mną a projektantem instalacji do spięcia w temacie projektowanej kanalizacji dla domu parterowego ok 100m2. Dom posadowiony będzie na płycie (co wynika z warunków gruntowych), projektowana płyta 20-25cm grubości. Na załączonym rys 1 "od projektanta" jest projekt kanalizacji - gdzie wszelkie łączenia znajdują się pod płytą. Zwróciłem uwagę, że w przypadku płyty nie jest chyba właściwe umieszczanie łączy kanalizacji pod płytą fundamentową. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii prostej rury z jednego kawałka (która jest tak projektowana) jest dużo mniejsze niż rury dzielonej na 3 odrębne części (na przestrzeni czasu). Do tego o ile pcv rury nie ulega w przestrzeni czasu dużym zmianom "zużycia" o tyle wszelkie połączenia i uszczelki już tak (uszczelki znacznie szybciej niż lita rura). Ponadto jest to praktycznie po wykonaniu nienaprawialne (względnie duży koszt "rycia się przez płytę" i uszkodzenie siatki zbrojeniowej płyty).

Ponadto, o ile wiem, jest możliwa nawet wymiana w późniejszym czasie prostych kawałków rur, gdyby była potrzeba wymiany pod płytą - są na to metody. Nie znam natomiast ani nie mogę sobie wyobrazić, możliwości wymiany takiego złożonego układu jak na rys 1.

Stąd zaproponowałem (wstępny koncept) projektantowi by wyprowadził kanalizację prostymi rurami poza obrys fundamentu, gdzie łączenia byłyby poza płytą - rys2. nawet, jeżeli koszt po mojej stronie będzie większy oraz jeżeli trzeba by wykonać nie 1 ale dwie (lub więcej) studzienki rewizyjne. Wychodzę z założenia, że koszty kanalizacji wielkie nie są (jako składnik procesu budowlanego) a koszty naprawcze później, mogą wielokrotnie przekraczać koszt całej kanalizacji.
Niestety projektant się oburzył i w odpowiedzi napisał, iż "nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną". Oczywiście zamierzam zastosować "trik" Pana z "wekslem" na początek ale też prosiłbym o poradę. Może jest tak, że nie mam racji?

Osobiście przeżyłem awarię węzła sanitarnego kanalizacji ale na szczęście pod posadzką na gruncie (fundament - ławy), w pomieszczeniu piwnicznym - technicznym, więc awarię dało się łatwo i tanio naprawić. Jakbym miał ten problem co doświadczyłem w domu na płycie fundamentowej, to nie chcę myśleć o przebijaniu się przez 25cm płytę zbrojoną - nie mówiąc już o tym, że nie wiem jak, miałbym ustalić miejsce gdzie awaria nastąpiła. Ponadto, po przecięciu zbrojenia, płyta taka w jakiejś części traci zbrojenie więc to chyba też nie jest właściwe.

Koncept jedynie przedstawia co mam na myśli - miał uplastycznić projektantowi, na jego prośbę, o co mi chodzi. Nie narzucam tu rozwiązań. Szerokość budynku (w miejscach przejść rur) to 5,3m a więc dla 6m rury pcv (dostępne są takie długości), można rurą przejść pod budynkiem.

Przesyłam na rys. 3 plan posadowienia (nie mam rys tech/szczegółowych bowiem projekt jest w trakcie przeróbek). Generalnie posadowienie na płycie z izolacją nad płytą - jak w Pana książce z drobną zmianą tyczącą się opaski przed przemarzaniem, którą chciałbym wykonać ze szkła piankowego. Dom będzie "szkieletowy", posadowiony na podniesionym "wieńcu" tworzącym "wannę" dla izolacji wewnątrz. Zależnie od rozkładu elementów kotwiących podwalinę albo zostanie wykonany jako z betonu albo jeżeli technologicznie będzie można z bloczków gazobetonu z przerwami na elementy kotwiące zalane w betonie. Stąd nie podam Panu jeszcze teraz szczegółów bowiem sam ich nie mam, projektują się. Szkło piankowe (czarne, zagęszczone) tworzące warstwę okalającą grubości 20 do 25cm (jak płyta), przykryte z zewnątrz albo cienką warstwą żwiru grubego (ozdobnego) albo płytami cem. luzem. Pominąłem już warstwy posadzki, bo to wszystko już wiadomo jak leci.
Pozdrawiam.
nr 1 rys1 (od projektanta)
autor: felix.filuternowski
nr 2 rys2 (mój koncept)
autor: felix.filuternowski
nr 3 Schematyczny przekrój warstw
autor: felix.filuternowski
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 845

Jak czytać instrukcję producenta wiatroizolacji?


W instrukcji membrany dachowej jest podana informacja :
1. Jeśli okap dachu wystaje poza lico muru zewnętrznego wówczas pod membraną należy wykonać deskowanie pełne. Nie osłonięcie membrany od spodu może skutkować uszkodzeniem promieniami UV. Później na membranę dajemy kontrłaty i laty. - Jak to ustosunkować? Poddasze jest nie użytkowe.
2. W przypadku membran wysokoparoprzepuszczalnych – nie stosuje się przerwy wentylacyjnej w kalenicy.
3. Dla lepszego zabezpieczenia naroża dachu zaleca się ułożenie na grzbiecie dodatkowego, trzeciego pasa membrany.

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli wiatroizolacje porady inwestorom

slusar.o2

dział 308
temat nr 844

Zbyt wysokie ściany szczytowe


Dzień dobry,
Taka gafa znaleziona na budowie. Panowie domurowali ściany szczytowe do membrany, bez miejsca na zachowanie ciągłości izolacji termicznej. Co gorsza od zewnątrz jest już styropian+siatka na kleju. Da się jakoś z takiego błędu wyjść w miarę prosto? Dach dwuspadowy, dachówka ceramiczna, mur z porothermu 25.

nr 1 autor: slusar_o2
komentarze: 9
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Bakuś

dział 308
temat nr 843

Zabezpieczenie płyty przed zimą


Witam, jak przygotować fundament na zimę? Czym pokryć fundament od środka (czy sam dysperbit i folia PE,) a czym najlepiej od zewnątrz jeśli w projekcie mam napisane tylko "izolacja bitumiczna"? Jeśli to nie problem proszę pisać prosto ponieważ nie jestem fachowcem. :-) Pod płytą jest 30 cm zagęszczonej pospółki następnie 10 cm "chudego" betonu, dysperbit plus papa podkładowa termozgrzewalna i 30 cm betonu B30. Dołączam zdjęcie przekroju warstw.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom posadowienia na płycie


 
 
105
   ...  
87
 
86
 
85
 
84
 
83
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.