porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2409


 
 
242
   ...  
224
 
223
 
222
 
221
 
220
   ...  
1
 
 
Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2221

Karygodne błędy podczas fundamentowania domu na ławach


Ławy fundamentowe budynku mieszkalnego zostały zrealizowane bezpośrednio na podkładzie betonowym bez zastosowania papy podkładowej. Powierzchnie boczne ław również nie zostały zabezpieczone żadną izolacją przeciwwilgociową. Na ławie przed wykonaniem ścian fundamentowych ułożono warstwę papy podkładowej zgrzewalnej. Wykonawca w miejscu występowania elementów żelbetowych „nabił” papę na pręty startowe rdzeni i słupów żelbetowych. W dalszej kolejności wykonano ściany fundamentowe z bloczków betonowych i zalano mieszanką betonową elementy żelbetowe. Tak wykonane ściany fundamentowe zabezpieczone zostały dysperbitem.

Przed wykonaniem ścian przyziemia, na górnej powierzchni ścian fundamentowych (również w miejscach występowania słupów i rdzeni żelbetowych) wykonano zabezpieczenie dysperbitem. Następnie na tak przygotowane podłoże ułożono folię fundamentową PCV, „nabijając” ją w miejscach lokalizacji prętów zbrojeniowych.

Po dwóch latach użytkowania obiektu pojawia się w budynku (na słupach żelbetowych) wilgoć podciągana kapilarnie z gruntu. Oczywistą oczywistością są popełnione przez wykonawcę błędy. Najgorsze jest jednak to, że uważa on, że wszystko zrobił prawidłowo. Panie Jerzy jakich argumentów użyć, aby wykazać wykonawcy, że sposób wykonania robót był wadliwy? Czy najprostszą metodą naprawczą będzie wykonania tynków renowacyjnych do poziomu około 1m od podłogi wraz z malowaniem tak przygotowanego podłoża stosowną farbą dyfuzyjną?

visibility czytano 303 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2220

Błędy przy wykonawstwie dachu w segmencie szeregówki


Panie Jerzy
proszę o analizę opisanego poniżej przypadku.
Wykonawca robót zrealizował zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Rzut poddasza oraz przekroje wskazane na rysunku nr 1. Tradycyjna więźba drewniana została odeskowana bez żadnej szczeliny wentylacyjnej – zdjęcia 2. Na tak przygotowane podłoże od spodu zastosowano pianę PUR o gęstości 10kg/m3 o grubości 20cm o deklarowanej wartości oporu cieplnego 6,75m2K/W. Zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych piany współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ wynosi MU3 wg PN-EN 14315-1:2013-06. Na deskowaniu ułożono jedną warstwę papy podkładowej modyfikowanej SBS gr. 1,5mm na osnowie z włókniny poliestrowej o współczynniku µ = 20000. Następnie ułożono kontrłaty 25x50mm i łaty 40x60mm (proszę nie analizować sposobu „poziomowania” łat „pseudo” podkładkami które po wyschnięciu tarcicy wypadną z miejsca ich zamocowania). Na tak przygotowane podłoże zamontowano pokrycie z blachy na rąbek stojący. Wykusz został odeskowany i „zabezpieczony” pianą PUR oraz papą w układzie jw. – zdjęcia 2. Oprócz powyższego na wykuszu zrealizowano „konstrukcję spadkową” z łat, kontrłat i klinów – zdjęcia 2, a następnie ułożono styropapę EPS100 gr. 10cm – zdjęcia 3 i papę wierzchniego krycia modyfikowaną SBS gr. 5,2mm na osnowie z włókniny poliestrowej o współczynniku µ = 20000 – zdjęcia 3. Wykusz został wykończony blachą na rąbek stojący – zdjęcie 4. Sufit pokoju nr D1-3 w obrębie ww. wykusza został wykończony płytą g-k, przy wcześniejszym ułożeniu paroizolacji – zdjęcia 5 o oporze dyfuzji pary wodnej 4,5x10(11)+/-30% m2sPa/kg. Dwa lata po zakończeniu budowy pojawiły się wykwity widoczne na zdjęciu 5. Ściany budynku w tym wykusza ocieplone EPS 040 gr. 15cm.
Objawy widoczne na zdjęciu nie muszą być i pewnie nie są wynikiem nieszczelności pokrycia dachu. Czy w Pana ocenie jest to wynik kondensacji pary wodnej w przegrodach? Na marginesie dodam, że zamontowana w budynku stolarka nie spełnia wymagań wynikających z §155 ust. 3 r.w.t.

visibility czytano 101 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 2219

Ku zaskoczeniu - pytania nie budowlane


1. W jaki sposób się Pan uczy?
2. W jaki sposób Pan zapamiętuje?
3. W jaki sposób przechowuje Pan wiedzę w postaci elektronicznej?
4. W jaki sposób sporządza Pan notatki?
5. W jaki sposób funkcjonuje Pana system zarządzania zadaniami?
visibility czytano 314 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Marcin323

dział 308
temat nr 2218

Podmurowanie ściany pod oknami


Witam panie Jerzy
mam proste pytanie. Dom na płycie fundamentowej z betonu kom. 24mm. W 2 pokojach miały być okna do samej ziemi (nieotwierane) i stać na jakimś systemowym ciepłym progu na wysokość gotowej podłogi 24cm. Jednak chcemy z żoną podnieść to okno jeszcze o dodatkowe 30 cm nad podłogę ze względów wizualnych i proszę o poradę czy podmurować otwór okienny tym samym BK który jest. Na ścianach?
Pozdrawiam

visibility czytano 163 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury okna porady inwestorom porady wykonawcom

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 2217

Styrobeton jako termoizolacja podłogi


Dzień dobry,

W przyszłym tygodniu będzie u mnie wylewana masa styropianowa jako termoizolacja podłogi - karta techniczna w załączniku. Dom jest ocieplony, pod ociepleniem nieużytkowego poddasza rozłożona paroizolacja, wewnątrz temperatura powyżej +5 stopni Celsjusza z możliwością dogrzewania. Masa zostanie wylana na beton podkładowy pokryty masą KMB.

Moje pytania:
- ile czasu taka masa styropianowa może wysychać w obecnych warunkach?
- czy jeśli po stwardnieniu masy rozłoży się na niej folię aluminiową i ogrzewanie podłogowe, a następnie wyleje jastrych cementowy to czy ta masa dalej będzie mogła wysychać czy wilgoć technologiczna może zostać w niej uwięziona bez możliwości odparowania (co obniżyłoby jej termoizolacyjność)?

visibility czytano 144 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: styrobeton porady inwestorom porady wykonawcom posadzki ogrzewane budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne

dk

dział 308
temat nr 2216

Błędy przy budowie podczas robót wykończeniowych zimą


Dzień dobry,

podczas realizacji prac wykończeniowych (okres listopad - grudzień) w domu jednorodzinnym z dachem spadzistym pojawiła się znaczna wilgoć a następnie grzyb na strychu nieocieplonym. W pierwszej kolejności zauważyłem znaczne ilości skroplin spływające i kapiące z dolnej powierzchni membrany wysokoparoprzepuszczalnej na strychu nieocieplonym. Część skroplin spływając po membranie zapewne dostała się niżej i zawilgociła częściowo wełnę na skosach poddasza. Do nagromadzenia wilgoci na strychu doszło w trakcie prac związanych z ocieplaniem i zabudową poddasza, wykonaniem szpachlowania / gładzi oraz wygrzewania wylewki anhydrytowej. Domyślam się, że jest to wilgoć technologiczna z wymienionych prac.
Po zakończeniu realizacji termoizolacji i zabudowy poddasza zauważyłem, że skropliny z membrany nie znikają więc postanowiłem pozostawić otwarty wyłaz schodów strychowych, aby ciepłe powietrze z części mieszkalnej osuszyło strych. Dodam, że na poddaszu ciągle pracuje osuszacz, a wilgotność powietrza na parterze i poddaszu jest aktualnie poniżej 30%. Po kilku dniach otwartego wyłazu, na strychu jest już znacznie mniej wilgoci, występują już tylko lokalnie skropliny na spodniej powierzchni membrany dachowej. W tym momencie zauważyłem pojawiające się wykwity grzyba, głównie tam gdzie w konstrukcji pokrycia dachowego wykorzystano płyty OSB (w załączeniu zdjęcia).
Mam nadzieję, że jest to jednorazowa sytuacji wynikająca z wilgoci technologicznej, która dostała się na poddasze. Pytanie jak najlepiej postąpić aby szybko usunąć skutki tej sytuacji? Planuję w dalszym ciągu utrzymywać otwarty wyłaz strychowy aby ciepłe powietrze osuszało strych. Czym najlepiej potraktować wykwity grzybowe oraz czy warto w tym momencie dodatkowo zabezpieczyć całą widoczną konstrukcję dachową jakimś środkiem przeciw grzybom?
Czy w sezonie letnim wszystko powinno się ostatecznie dosuszyć samoistnie czy należy podjąć jeszcze jakieś dodatkowe działania? Czy jest sens wstawiać na strych również osuszacz? Dziękuję za pomoc.

visibility czytano 168 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Mar.Pal.

dział 308
temat nr 2215

Paroizolacja na stropie na poddaszu nieużytkowym


Dzień dobry Panie Jerzy,
dręczy mnie cały czas problem dobrej paroizolacji na strychu nieużytkowym.
Głowię się miedzy folią, szlamem a teraz do głowy przyszło mi żeby całość wyłożyć cienką papą i na to dopiero położyć dwie warstwy wełny 15cm. Jakie jest Pana zdanie w ty moim dylemacie?

visibility czytano 153 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne paroizolacje porady inwestorom

Magdalen

dział 308
temat nr 2214

Wentylacja kotłowni z kotłem na pellety


Dzień dobry,
w koncepcji wentylacji przygotowanej przez Pana dla naszego domu, w kotłowni znajduje się kratka ścienna 14x14 do kanału prowadzącego na dach, dwa nawiewniki okienne zablokowane na przepływ maksymalny oraz kratka w dolnej części drzwi o pow 400 cm2. Za drzwiami z kratką jest skład opału z oknem, w którym są również dwa nawiewniki okienne zablokowane na przepływ maksymalny.
Instalatorzy montujący piec na pellet powiedzieli nam, że przepisy wymagają, żeby w kotłowni znajdował się otwór niezamykalny o powierzchni co najmniej 200 cm2, i że ma to być otwór w ścianie zewnętrznej.
Co mogę im odpowiedzieć?

visibility czytano 97 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotły na pellety wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

TomiLee

dział 308
temat nr 2213

Błędnie wykonany dach skośny w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
1. Dekarz wykonał obróbkę okapu bez szczeliny wentylacyjnej. Prawdopodobnie przykręcona do łaty sosnowej. Jak można to naprawić?
2. Co gorsza wiatroizolacja umieszczona bezpośrednio na deskach. W jaki sposób poprawnie zapewnić wentylację strefy między deskami a blachą?
3. Czy to, że na deskach jest folia wiatroizolacyjna nie wpłynie negatywnie na odprowadzanie wilgoci z wnętrza pomieszczenia lub z samych desek?
4. Czy fakt, że folia wiatroizolacyjna została zastosowana w niewłaściwy sposób wymaga zastosowania jej ponownie jak w książce (str. 235)? Może należy wykonać większą szczelinę pomiędzy folią wiatroizolacyjną a podszyciem deskami?

visibility czytano 264 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

hubble

dział 308
temat nr 2212

Murowany doświetlacz okna piwnicznego


Uprzejmie proszę o poradę jak można wykończyć okno piwniczne o szerokości 160cm.
Dla tak szerokich okien doświetla piwniczne plastikowe są bardzo drogie (np. MULTINORM kosztuje ponad 4000 zł, Wolfa to ponad 6000 zł) a mam 2 takie okna. Zastanawiam się zatem nad wersją murowaną np. z bloczków, ale zastanawiam się jak dobrze je obsadzić a jednocześnie odizolować ją od ocieplonych fundamentów.

Niestety, ten element prac nie został wykonany przed zasypaniem fundamentów. W niedalekiej odległości od okna zrobione jest odwodnienie do którego mogę wciąż się podłączyć.

Z góry dziękuję za pomoc.

visibility czytano 78 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
242
   ...  
224
 
223
 
222
 
221
 
220
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.