porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2070

 
 
208
   ...  
201
 
200
 
199
 
198
 
197
   ...  
1
 
 
Gemini

dział 308
temat nr 1992

Błędy w projekcie posadowienia i podłogi na gruncie


Szanowny Panie Jerzy!
Zwracam się z pytaniem o zaznaczony czerwoną strzałką detal fundamentu. Czy takie umiejscowienie bloczka z gazobetonu 600 (pod linią gruntu) jest prawidłowe? Czy nie lepiej będzie wykonać wieniec i dopiero na nim stawiać bloczki? Budowa ma miejsce na terenach zagrożonych eksploatacją górniczą. Pozdrawiam!

nr 1 detal
autor: MT
nr 2 fundament
autor: MT
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inżynierom porady inwestorom

tomeciu

dział 308
temat nr 1991

Hydroizolacja nietypowej podłogi betonowej zespolonej z wieńcem fundamentu


Witam,
przychodzę z pytaniem dotyczącym poprawnego zaprojektowania płyty posadzkowej, zbrojonej zespolonej z wieńcem na ścianach fundamentowych z bloczków betonowych, z której będą wypuszczane słupy żelbetowe. O ile jestem świadom tego iż płytę należy chronić izolacją ciągłą, to nie jestem na ten moment w stanie zaprojektować tego w taki sposób, aby było to technologicznie wykonalne. Na podstawie mojego rozwiązania w załączniku, tak wyobrażałem sobie kolejność wykonania robót:

1. po wykonaniu ław fundamentowych i wymurowaniu ścian fundamentowych do poziomu dolnej krawędzi wieńców posadzki [9] należałoby wykonać pionową izolację przeciwwilgociową i ochronić ja folią kubełkową
2. następnie zasypać wykop i wykonać warstwę z kruszywa płukanego oraz wywinąć pas ok. 10 cm folii kubełkowej na podłoże
3. następnie na tym ułożyć folię na suchy zakład, wykonać szalunek chudziaka pod płytę posadzkową
4. wykonać warstwę betonu podkładowego, dylatację brzegową [11] i izolację poziomą na betonie;

I w tym momencie powstaje problem, jak zapewnić ciągłość izolacji pomiędzy izolacją ponową ścian fundamentowych a izolacją poziomą wykonaną na podkładzie betonowym.
Nasuwa mi się tylko wykonanie izolacji pionowej z papy termozgrzewalnej, pozostawienie pasa około 30-40 cm powyżej ściany fundamentowej, a po wykonaniu betonu podkładowego wywinąć ją i wtopić w izolację poziomą, którą w wtedy również raczej należałoby wykonać z papy. Ewentualnie zastosować połączenie taśmą kauczukową.

płyta jest zbrojona dlatego zależało mi na jej zaizolowaniu od spodu. Analogiczną sytuację znalazłem w książce rys. 1.9.-7 jednak należałoby go rozpatrzyć w przypadku ław z betonu nienapowietrzonego i wypuszczonymi słupami żelbetowymi.

Jakie byłoby najlepsze rozwiązanie w mojej sytuacji.
nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje fundamenty podłogi projektowanie projekty wykonawcze projekty budowlane porady architektom porady inżynierom

Jan

dział 308
temat nr 1990

Błąd w zbrojeniu słupa żelbetowego


Dzień dobry Panie Jerzy,

co zrobić w przypadku źle wymierzonego i wykonanego słupa żelbetowego. Słup został osadzony o około 10-15 cm od osi ławy. Wydawałoby się to łatwe do wychwycenia ale ani budowlańcy, ani ja, ani kierownik, który sprawdzał zbrojenie ze mną, tego nie zauważyliśmy. Dopiero na kolejnej z rzędu wizycie na budowie to spostrzegłem. Pewnie z tego powodu, że górne pręty słupa są w osi - dlatego, że są ukosem (na wysokości 1m nad powierzchnią ławy, wszystkie 4 pręty przechodzą jak należy przez skrzyżowanie sznurków wyznaczających osie ławy).
Stan na dzisiaj - ława wylana 2 tygodnie temu i za około 2 tygodnie będziemy zabierać się za jej hydroizolację (ława z betonu napowietrzonego).
Na ścianie fundamentowej będzie wieniec choć w projekcie go nie ma. Ściana fundamentowa będzie z bloczków betonowych.
Załączam grafiki.
Teraz nie wiem czy to kwestia żaby zalać to pod ukosem i naprostować te pręty od wieńca na fundamencie w górę; czy dodać do tego grubszy fragment lanej ściany fundamentowej, dodatkowo zazbrojonej. Ale tak właściwie, to proszę Pana o poradę w tej sprawie.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty ławy fundamentowe słupy żelbetowe zbrojenie ze stali porady inwestorom

anes

dział 308
temat nr 1989

Metoda przyklejania styropianu grafitowego


Dom parterowy typu stodoła ocieplony styropianem grafitowym 0,032 grubości 18cm na ścianach z pustaka ceramicznego. Wysokość w kalenicy 6,5m. Wykonawca uważa, że konieczne są kotwy i przecieranie styropianu w miejscu nakładania kleju co generuje dodatkowe koszty robocizny. Czy kotwy są rzeczywiście konieczne, czy wystarczy sam klej? Czy konieczne jest przetarcie styropianu?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego BSO bezspoinowe systemy ociepleń ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1988

Puste przestrzenie pod oknem dachowym w ścianie kolankowej


Witam Panie Jerzy,
proszę o poradę w kwestii wypełnienia otworu w ściance kolankowej, który został nie domurowany po zamontowaniu okna kolankowego. W zeszłym roku miałem nadzieję, że zrobię to wiosną, wiosną pogodna i COVID zatrzymały prace na długi czas, a teraz staję przed wyzwaniem co robić. Tynki zaczynamy za 2tyg. Zastanawiam się nad kilkoma wariantami:

1. domurować z ceramiki przed tynkami (tutaj rodzi się pytanie, co z wilgotnością?)
2. domurować z bloczków z betonu komórkowego, używając kleju, aby ścianka osiągnęła wymaganą wilgotność
3. dokręcić płytę wiórowo-cementową od wewnątrz i płytę tynkować, pamiętając o dylatacjach między murem a płytą, następnie od zewnętrznej strony pustkę ocieplić wełną mineralną (wełna będzie również na elewacji).
4. nic nie robić przed tynkami, a na etapie wykończenia zastosować wariant nr 3 z tą różnicą, że tynk wykonać na tym kawałku ręcznie.

Co Pan radzi?
Z góry dziękuję za pomoc.


nr 1 okno kolankowe, scianka kolankowa
autor: Marcin
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

Mattteuszzz

dział 308
temat nr 1987

Rola betonu podkładowego podłogi na gruncie


Dzień dobry,
Jestem w trakcie budowy domu parterowego projekt DAKOTA IV. Ubiegły rok zakończyłem na etapie zasypanych z jednoczesnym warstwowym zagęszczeniem piaskiem fundamentów wykonanych z bloczków fundamentowych na ławie żelbetowej. Ściany fundamentowe zostały ocieplone pianą typu PUR do fundamentów.
W przyszłym tygodniu wchodzę w kolejny etap tj. wyrównanie górnej warstwy piasku i wylanie chudziaka, dlatego mam kilka pytań.

1. Zastanawiam się nad domurowaniem jeszcze jednej warstwy bloczka tak aby chudziak znalazł się poniżej domurowanej warstwy bloczka a późniejsze ocieplenie podłogi przechodziło przez 1 warstwę bloczka i część 1 warstwy betonu komórkowego. Izolację poziomą fundamentów wykonam na obecnej warstwie bloczka tak aby zachodziła na ocieplenie zewnętrzne i na chudziaka po 10 cm a także nad domurowaną warstwąbloczka na połączeniu z betonem komórkowym. Czy będzie to dobre rozwiązanie?

2. Jak doczytałem w jednym z Pana postów należy odizolować rury kanalizacyjne pionowe folią PE aby zapobiec ich uszkodzeniu.

3 Czy należy zbroić chudziak na całość, czy wystarczy tylko zbrojenie na długości ścianek działowych?

4. Jaka podmurówka pod przyszłe drzwi wejściowe i balkonowe?

5. W konstrukcji ścian mam kilka trzpieni żelbetowych a także w środku budynku 1 słup, w jaki sposób wprowadzić w nich izolacje poziomą od fundamentów? Czy słup znajdujący się wewnątrz domu należy ocieplić?

komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Paweł Hermanowski

dział 308
temat nr 1986

Hydroizolacja pozioma na ławach, gdy są rdzenie


Dzień Dobry,
Chciałbym zrozumieć skąd się bierze różnica w sposobie hydroizolacji fundamentów domów bez podpiwniczenia w przypadku gdy brak jest wzmocnień słupami żelbetonowymi i gdy takie wzmocnienia występują. Jeśli dobrze zrozumiałem braki w hydroizolacji na wysokości ławy w miejscu słupów żelbetowych powinno się uzupełniać hydroizolacją polimerowo-cementową sztywną i to powinno zapewnić ciągłość hydroizolacji.
1.Czy zakłada się, ze wilgoć gruntowa przeniknie w dalsze części budynku przez stał zbrojeniową?
2.Czy w przypadku (Rysunek 1.9.-9 A na stronie 162 przedstawiający strefę podziemną domu) ławy nie są narażone na korozję?
Pozdrawiam,
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje ławy fundamentowe słupy żelbetowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Marcin Oko

dział 308
temat nr 1985

Hydroizolacja strefy cokołowej budynku


Szanowny Panie Jerzy,

Mam pytanie odnośnie etapów nanoszenia hydroizolacji. W analizie C-W wskazał Pan iż hydroizolcja polimerowo-cementowa flex cokołu powinna zachodzić 10 cm pod masę KMB. Jednak wydaje mi się, że przy moim projekcie nie będzie takiej możliwości, gdyż nie będzie jeszcze bloczków cokołu gdy stan zero zostanie ukończony.
W jaki sposób można nanieść szlam flex na kmb?
nr 1 autor: Projekt budowlany
nr 2 autor: Projekt budowlany
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły domy jednorodzinne domy murowane hydroizolacje fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzechu

dział 308
temat nr 1984

Ocieplenie ościeża bramy garażowej


Panie Jerzy,
przeglądałem projekty domów z garażem w bryle budynku. Moją uwagę zwrócił fakt, że izolacja ściany nie wchodzi w ościeże bramy garażowej. Czy w przypadku tak popularnych bram segmentowych montowanych na wewnętrznej stronie ściany nie powstanie w tym miejscu dość duży mostek termiczny i przemarzanie ściany?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe bramy garażowe garaże ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 1983

Taras-płyta z betonu napowietrzonego wyłożony płytkami


Czy w przypadku tarasu na gruncie (płyta "wolnoleżąca") zakończenie płytek przy krawędzi powinno posiadać kapinos? Jeśli będzie z płytek to jest możliwość uszczerbienia go. Jeśli miałby być z profilu aluminiowego - między które warstwy go wkleić i czym?

nr 1 Taras na gruncie - detal zakończenia
autor: Maciej Kulesza
komentarze: 23
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego architektura ogrodowa tarasy naziemne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
208
   ...  
201
 
200
 
199
 
198
 
197
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.