porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1580

 
 
159
   ...  
152
 
151
 
150
 
149
 
148
   ...  
1
 
 
GG

dział 308
temat nr 1503

Mech na dachówce bitumicznej


Panie Jerzy,
Nad wejściem do budynku mieliśmy płaski, wspornikowy, żelbetowy daszek pokryty 2 x papa wierzchniego krycia. Odpływ z daszku był wykonany w postaci dwustronnego spadku na zewnątrz zgodnie z kątem pochylenia (brak rynny i rury spustowej). W 2009 roku postanowiliśmy zmienić lekko architekturę daszku jak na zdjęciu. Nie wiemy, jak wygląda konstrukcja daszku, ale podejrzewam, że jest to układ krokwiowy + poszycie pełne w postaci desek lub płyt OSB i na to papa podkładowa + gont bitumiczny. Obróbka blacharska wzdłuż ściany i w okapie jak widać na zdjęciu. Jeśli ma to znaczenie to daszek styka się jedną stroną ze ścianą nieogrzewanej klatki schodowej (ta ściana, w której są drzwi wejściowe), a z drugiej strony ze ścianą od kuchni parteru. Jak widać na zdjęciach gont bitumiczny pokryty jest mchem.
Pytanie moje jest takie. W jaki sposób można zlikwidować ten mech i jak naprawić ten daszek aby mech w przyszłości nie powracał.

nr 1 Widok daszku - strona północno-zachodnia
autor: GG
nr 2 Widok daszku - strona północno-zachodnia
autor: GG
nr 3 Widok daszku - strona półoncno-zachodnia
autor: GG
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachówki bitumiczne porady inwestorom

GG

dział 308
temat nr 1502

Problem z mchem na płytach i kostce przed domem


Panie Jerzy,
Dobre kilka lat temu jak nie naście lat temu „fachowcy” układali nam chodnik wokół wejścia. Z tego co pamiętam warstwy są następujące (podaję poszczególne warstwy od góry):
• Prefabrykowane betonowe płyty chodnikowe z posypką (wg rysunku) – wymiar 35x35cm. Pomiędzy nie były układane kostki granitowe wg wzoru jak na zdjęciach.
• Pod całością podsypka cementowo-piaskowa (stosunek +/- 1:5) – grubość +/- 5cm. Tego nawet chyba nie zagęszczali, bo nie pamiętam nawet żadnego „skoczka” w trakcie prac.
• W/w podsypka cementowo-piaskowa była położna na grunt rodzimy po usunięciu humus na kilkanaście cm i wyrównaniu z grubsza gruntu rodzimego
Po tych kilkunastu latach wszystkie płyty pokryte są mchem. Zdjęcia pokazują chodnik od strony północnej i tutaj mech jest największy. Jednakże chodnik znajduje się również po stronie zachodniej i tam też widać ślady występującego mchu. Dodatkowo od strony zachodniej co jakiś czas chodnik zapada się i muszę doraźnie go poprawiać podsypując piach w miejscach zapadniętych. Dodatkowo pomiędzy kostkami granitowymi wyrastają co jakiś czas kępki trawy, a i mech też się pojawia.
Mam 2 pytania:
1. Czy te płyty betonowe można uratować z tego mchu, a jeśli tak to czy po zabiegu ratowania można je zabezpieczyć przed ponownym osadzaniem się mchu.
2. Jeśli chciałbym poprawić ten cały chodnik to jakie powinny być prawidłowe warstwy podbudowy pod takie ścieżki wokół domu czy ogrodzie.

nr 1 Widok ogólny chodnika od strony północnej
autor: GG
nr 2 Zbliżenie na chodnik od strony północnej
autor: GG
nr 3 Zbliżenie na płyty chodnika pokryte mchem
autor: GG
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: architektura ogrodowa podjazy i wjazdy błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom renowacje impregnacja elewacji hydrofobizacja mech

SPK

dział 308
temat nr 1501

Pleśń na nowych wiązarach jeszcze w trakcie budowy


Miałbym pytanie odnośnie śladów, które zauważyłem na wiązarach w rejonie okapu. Ślady są widoczne na dolnym pasie wiązara, od strony pd-zach budynku. Dach jest czterospadowy, dom parterowy. Wiązary były montowane w połowie listopada. Dekarz rozpoczął układanie membrany 3 dni po montażu wiązarów. Całe pokrycie bez podbitki zostało zakończone przed końcem zeszłego roku. Wg informacji producenta wiązary zostały wykonane z tarcicy konstrukcyjnej C24, czterostronnie struganej, suszonej komorowo do wilgotności 18% i zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom środkiem Axil 3000. Obecnie podbitki nie ma gdyż chcę ją wykonać razem z elewacją budynku.

Proszę o poradę czy ślady te mogą być pochodzenia grzybicznego, czy jest możliwe aby przy tych temperaturach rozwinął się grzyb? Jeśli tak to co należy zrobić, jak zabezpieczyć drewno i kiedy to wykonać – od razu czy poczekać do wiosny?

Czy okap może pozostać bez podbitki do czasu wykonania elewacji? Dodam, że stan budynku to surowy otwarty więc jeszcze jest do zrobienia cała wykończeniówka.

nr 1 Okap
autor: SPK
nr 2 Wiazar 1a
autor: SPK
nr 3 Wiazar 1b
autor: SPK
nr 4 Wiazar 2a
autor: SPK
nr 5 Wiazar 2b
autor: SPK
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy wiązary dachowe porady inwestorom

pabo

dział 308
temat nr 1500

Instalacje przy posadowieniu na płycie z dolną termoizolacją


Przymierzam się w niedługim czasie do realizacji płyty fundamentowej pod dom budowany w systemie gospodarczym. Wg projektu płyta jest w pełni zbrojona, 25 cm grubości z ociepleniem pod płytą zrealizowanym z XPS 500, bez ocieplenia nad płytą, kable grzewcze w wylewce gr. kilku cm.

Podczas uzgodnień na etapie szukania wykonawcy większość pukała się w głowę i pytała "po co nam tak wytrzymały podkład, czy po tym mają jeździć ciężarówki?". W związku z tym pytanie co stoi na przeszkodzie, żeby zamienić XPS 500 (w większości przypadków dostępny tylko na zamówienie) na nieco mniej wytrzymały XPS 300? Dodam, że dom będzie zbudowany z silikatów 18 cm, strop nad parterem betonowy 16 cm, strop nad piętrem drewniany, strych nieużytkowy z opcją zagospodarowania w przyszłości na użytkowy, dach dwuspadowy, powierzchnia zabudowy ok. 100m2 w prostokącie 11,7x8,5m. Nawet firmy specjalizujące się w wykonawstwie płyt przy swoich wycenach proponowały odchudzenie płyty do 20cm, realizację zbrojenia rozproszonego, a pełnego tylko pod scianami.

W kontekście realizacji ogrzewania kablami w posadzce (kilka cm na płycie bez izolacji) naturalne wydawało się prowadzenie instalacji wodnych na parterze w płycie fundamentowej. Ponieważ zmieniliśmy koncepcję ogrzewania domu na pompę ciepła, przy realizacji ogrzewania podłogowego wodnego zasilanego pompą ciepła skłaniamy się ku dodaniu dodatkowego ocieplenia między płyta a posadzką albo nawet przeniesieniu części spod płyty nad płytę (akumulacja już nie jest istotna). W związku z tym pytania:

- Na ile istotne ze wzgledów izolacyjnych istotne jest aby warstwa pod płytą miała grubość jak projektowana (20 cm)? Czy z tej perspektywy możemy się spodziewać znaczej utraty ciepła w przypadku przeniesienia części tej izolacji na płytę? Zalet tego rozwiązania jest kilka – główna to cena, bo zamiast 20 cm XPS 500 można zastosować np. 10 cm EPS (na płytę) i 10 cm XPS 500 (pod płytę). Czy może, biorąc pod uwagę, że powierzchnia zajmowana przez ściany to raptem kilka procent całej powierzchni płyty, to mostek, który tworzy się pomiędzy ścianami z silikatu a betonem nie będzie powodował utraty ciepła ekonomicznie uzasadniającego realizację 20 cm XPS 500 pod płytą?

- Gdzie najlepiej będzie realizować prowadzenie instalacji wodnej (w kuchni mamy mieć dwa podłączenia wody, jedno przy ścianie zewnętrznej, a drugie na wyspie, na parterze dodatkowo mamy łazienkę po drugiej stronie domu niż planowane przyłącze wody) - w płycie czy w izolacji między płytą a wylewką (w samej wylewce będzie na pewno szło ogrzewanie podłogowe)? Mój punkt widzenia, że najlepiej byłoby to zrobić w płycie, bo nie zajmuje miejsca w tej izolacji, a w przypadku konieczności przeróbki instalacji wodnej zawsze można skorzystać z tej drugiej warstwy (izolacji) po skuciu posadzki.

- Jeżeli woda miałaby być prowadzona w płycie to jak powinny być prowadzone rury, żeby ograniczyć przepływy ciepła z i do płyty fundamentowej. Czy lepiej jest przewidzieć grubszy kanał np. z rury pcv albo gruby peszel typu AROT, albo podobny, do której wpuszczone by były 2 (lub 3 w przypadku cyrkulacji) rurki wodne z np. PP lub PEX już po zalaniu płyty? Czy raczej każda rurka powinna być poprowadzona osobno w swoim kanale jeszcze po zbrojeniu? Czy należałoby już na tym etapie zadbać o możliwość np. wymiany rury w takiej izolacji, tj. żeby można było ją wysunąć i wsunąć nową? Oczywiście wszystkie rurki prowadzone w płycie powinny być w jednym kawałku, ze wszelkimi łączeniami nad płytą już. Czy pod przyłącze wody (i prądu również) już teraz należałoby zaplanować odpowiednie kanały do przepuszczenia rur / przewodów z zewnątrz budynku, czy można to zrobić bez szkody dla fundamentu już po jego wyschnięciu (wykonawca przyłączy wodnych twierdzi, że nie ma problemu – koronką wywierci sobie otwór, który potrzebuje jako przepust)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom podłogi jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe podłogi ogrzewane

Marek R.

dział 308
temat nr 1499

Posadowienie domu na miejscu po wyburzeniu starego domu


Dzień dobry
Mam zamiar budować dom na działce dziadków gdzie stał ich stary dom. Stał bo został już wyburzony ale w tym miejscu została ogromna jama średnicy 6 m i głębokości 1,8 m bo dom miał piwnicę. Koparka pozostawiła właściwie jamę na 3/4 powierzchni fundamentu mojego domu.
Grunt piaszczysty i na dnie tej jamy wody nie ma. Pytałem kilku znajomych inżynierów budownictwa jak teraz poradzić bo mój dom nie będzie mieć piwnicy to każdy mówi co innego.
Jeden mówi żeby wykop zasypać ziemią zmieszaną z cementem a drugi radzi zasypać gruzem. Nie chcę zrobić błędu już na starcie.
Proszę o pomoc jakie jest wyjście?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty

klocki

dział 308
temat nr 1498

Skraplająca się para na zamku drzwi zewnętrznych


Czy można coś zaradzić na skraplającą się wodę na sankach drzwi wejściowych?
Drzwi są drewniane, cieple i na nich nie zbiera się woda, z zamków przy temperaturze poniżej 0 dosłownie kapie.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady inwestorom drzwi

rjazwiec

dział 308
temat nr 1497

Połączenie termoizolacji ściany szczytowej i termoizolacji dachu bez okapu


Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie zaprojektowanego w domu, który będę budował ocieplenia ściany szczytowej. Czy widoczna na przekroju krokiew brzegowa przymocowana do wieńca w taki sposób nie będzie stanowiła słabego miejsca ocieplenia? Jeśli tak to czy jest jakiś sposób na poprawienie tego bez zmiany wyglądu ściany szczytowej. Dom nie ma okapu - zależy nam żeby dach nie wystawał za elewację ściany szczytowej?
Mój pierwszy pomysł to było położenie jej na płasko i danie na całej długości wieńca 12 cm XPS pomiędzy krokwią a wieńcem. Ta krokiew na całej długości jest podparta wieńcem żelbetowym ściany szczytowej więc przenosi znacznie mniejsze obciążenia niż pozostałe krokwie. Ma przekrój 8x20cm długość 5,2m. Nachylenie dachu to 40 st.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Radosław Jaźwiec

nr 1
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia ściany szczytowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

arturg

dział 308
temat nr 1496

Termoizolacja pod stropem zamiast na nim


Witam
Jestem na etapie stelaży sufitów podwieszanych w całym domu. Pytanie brzmi czy warto dawać wełnę w pustkę między stopem a płytami i miedzy płytę a stelaż folię? Czy może wiązać się z tym jakiś problem jeśli poddaszę/strych nie będzie użytkowe i ocieplone (zarówno strop i dach)? Przynajmniej przez pewien czas...
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

MGalon

dział 308
temat nr 1495

Wybór systemu ogrzewania domu jednorodzinnego


Witam, stoję przed wyborem sposobu ogrzewania swojego domu którego budowa ruszy niebawem. Zastanawiam się między pompą ciepła powietrze woda a ogrzewaniem gazowym z własnej butli ponieważ w mojej okolicy nie ma sieci gazowej i pewne prędko się nie pojawi. Koszty przedstawiają się następująco. Pompa wraz z kotłownią to koszt około 25 000 zł natomiast kocioł gazowy, kotłownia i zbiornik naziemny 2700 l to koszt około 20 000 zł. Ponadto w mojej okolicy mają pojawić się dofinansowania do paneli fotowoltaicznych co byłoby dobrym rozwiązaniem w połączeniu z pompą. W załączniku przesyłam informacje o zapotrzebowaniu cieplnym budynku według projektu. Widnieje tam informacja o powierzchni użytkowej 183,46 m2 natomiast jest to liczone razem z nieogrzewanym strychem. Faktyczna ogrzewana powierzchnia to 119 m2. Proszę o poradę.

nr 1
komentarze: 24
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne pompy ciepła porady inwestorom

Ewa

dział 308
temat nr 1494

Fundamenty z bloczków silikatowych


Dobry wieczór,
zaprojektowałam inwestorowi dom piętrowy, częściowo podpiwniczony w technologii Silka E18, ściany fundamentowe również- E18S.
W poradach budowlanych i kronikach budowy na Pana stronie nie znajduję tej technologii (jakieś pojedyncze pytanie). Czy na brak zainteresowania tą technologią Pana zdaniem mają wpływ względy ekonomiczne, czy techniczne?, duża kapilarność materiału. Czy w związku z tym radziłby Pan zmianę materiału ścian fundamentowych, bądź proszę o radę jakiego producenta materiały byłyby najwłaściwsze do hydroizolacji silki
pozdrawiam, Ewa
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia projekty budowlane projekty wykonawcze


 
 
159
   ...  
152
 
151
 
150
 
149
 
148
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.