porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2921


 
 
294
   ...  
287
 
286
 
285
 
284
 
283
   ...  
1
 
 
Sergiotemat nr 308-2846
visibility czytano 200 razy

Sposoby na zmniejszenie wskaźnika EP do wartości wymaganej przy dofinansowaniu


Dzień dobry,
Jednym z wymogów banku przy udzielaniu kredytu jest dostarczenie po zakończeniu budowy Świadectwa charakterystyki energetycznej, potwierdzającego, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP nie jest wyższa niż 58 kWh/(m2*rok).

W projekcie ten wskaźnik ma wartość 93,1 kWh/(m2*rok).
Jakie są najbardziej efektywne sposoby obniżenia EP?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne energochłonność porady inwestorom

Kottemat nr 308-2845
visibility czytano 247 razy

Dolanie brakującego jastrychu w łazience


Panie Jerzy 
czym najlepiej uzupełnić to miejsce widoczne na zdjęciu? Jest to miejsce pozostawione na prysznic podczas robienia wylewek aby przed położeniem płytek i montażem odpływu zrobić odpowiednie spadki.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe łazienki jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Pawel Michalskitemat nr 308-2844
visibility czytano 188 razy

Warsztat stolarski na działce przy domu


Marzy mi się mały hobbistyczny warsztat stolarki, koło domu. Blaszak - bo jest gotowy, albo może własnoręcznie postawiona konstrukcja drewniana - jeśli to miałoby więcej sensu.

Blaszak o jakim myślę to - https://www.konstal-garaze.pl/sklep/5x6-dwuspad-superline-plus-wiatka-2m.html albo coś w tym stylu. Pytanie moje to jak go ocieplić i jaką wykonać podłogę, aby było "wystarczająco dobrze". Zależy mi na tym, aby narzędzia mogły być w nim składowane bez ryzyka rdzy. Zależałoby mi też na ociepleniu które będzie pochłaniać hałas ze środka i sprawi, że elektronarzędzia używane w środku nie będą uciążliwe dla sąsiadów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki gospodarcze porady inwestorom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2843
visibility czytano 217 razy

Nawiewanie zimnego powietrza do pomieszczeń na poddaszu


W zeszłym miesiącu odebraliśmy budynek.
Mamy problem z przewiewaniem poddasza podczas silniejszych wiatrów. Problem zaczyna być odczuwalny powyżej około 10m/s. Dominują u nas wiatry zachodnie i właśnie problem jest w pokoju od strony zachodniej. Wykończenie góry jest deską boazeryjną zamiast K-G (dalej warstwy jak w analizach) i mamy kilka miejsc w których bardzo odczuwamy wwiewanie powietrza. Podczas jednej wietrznej nocy przy prędkości wiatru 10-15m/s temperatura potrafi nam spaść w tym pokoju z 21 do 18-19 stopni ( i tak się już utrzymuje). Przy silnych wiatrach musimy również na stałe zamykać nawiewniki (fizycznie włożyć piankę z otuliny do rur w otwór wentylacyjny w oknie) w tym pokoju), ponieważ nawet podczas przymknięcia na minimum wieje z nich bardzo mocno (np. grzywkę rozwiewa jak się stanie na wprost). W załączniku zdjęcia z zaznaczonymi miejscami ujścia zimnego powietrza.

Drugim pomieszczeniem w którym zlokalizowaliśmy ujście zimnego powietrza jest strych.
Na nieocieplonej od wewnątrz ścianie wieje spod foli (pomiędzy folią a ścianą) z prawego dolnego rogu, oraz z narożnika przy wyłazie dachowym. Ocieplenie wełną jest do samego szczytu, podłoga strychu jest przewiewna z sufitem poddasza.
Temperatury na strychu bez wiatru utrzymują się 17-19 stopni, przy temperaturze na poddaszu 21 stopni jak wieje spada do 12 stopni.
Czy ten nieocieplony kawałek szczytu powinniśmy dodatkowo ocieplić? jeśli tak to czy możemy EPSem lub XPSem i jakiej grubości?

Wykonawca od ocieplenia poddasza, póki co zaangażował się w sprawę i jest otwarty na propozycję zlokalizowania i usunięcia problemu.

I tutaj moja prośba o radę, od czego zacząć, żeby od razu "połowy domu" nie rozebrać i znaleźć przyczynę?

Odpowiedź płatna 738,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2842
visibility czytano 260 razy

Papa bitumiczna jako hydroizolacja w podłodze


Dzień dobry Panie Jerzy,

Chciałbym dopytać w temacie hydroizolacji wylewki betonowej wykonanej na gruncie.
W projekcie do tego celu mam użytą tylko folię PE 0.3 mm położoną bezpośrednio na beton i ponownie drugą warstwę PE 0.2 mm pomiędzy izolacją termiczną i jastrychem. Załączam przekrój podłogi.

Wiem z książki i wielu porad, że samej folii nie można traktować jako hydroizolacji.
W książce i poradach na BDB poleca Pan zastosowanie na beton hydroizolacji w postaci masy KMB, natomiast chciałbym dopytać co Pan sądzi o zastosowanie na beton papy podkładowej?
W kilku publikacjach takie rozwiązania widziałem, również wykonawcy sugerowali takie rozwiązanie. Czy są jakieś przeciwwskazania w stosowaniu papy do takich celów? Jeśli tak to jakie: techniczne, zdrowotne, itd.? Jeśli są przeciwwskazania zdrowotne to czy w garażu papę można użyć jako hydroizolację podłogi?

W kilku miejscach wylewka betonowa jest przedzielona ścianą fundamentową z dylatacją styropianową o grubości 1 cm (drzwi w ścianach nośnych, przestrzeń pomiędzy salonem a kuchnią). Czy w takich miejscach masa KMB jako hydroizolacja spełni swoją rolę i zapewni szczelność?

Powierzchnia betonu nie jest idealnie płaska (delikatne występy, uskoki po listwie zagęszczającej). Czy przed nanoszeniem masy KMB takie nierówności należy wyszlifować i wyrównać? Jakie nierówności są akceptowalne? Wydaje się, że zastosowanie papy w takich przypadkach może wybaczyć większe niedokładności powierzchni betonu?

Chciałbym dopytać jeszcze o drugą warstwę folii PE użytą w projekcie pomiędzy izolacją termiczną i jastrychem, jaką funkcję ta folia pełni i czy jest zasadne ją stosować?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego izolacje przeciwwilgotnościowe jastrychy ogrzewane podłogi ogrzewane porady inwestorom posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2841
visibility czytano 233 razy

Siatka Ledóchowskiego czy Rabitza?


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie siatki Leduchowskiego o której była mowa w Pana poradach a mianowicie jaki powinien być rozmiar oczek i grubość oraz spotkałem się że takie siatki były zgrzewane lub wycinane z arkusza blachy i która z tych dwóch będzie lepsza?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

MPPtemat nr 308-2840
visibility czytano 179 razy

Modyfikacja rozwiązań projektowych przez wykonawcę


Dzień dobry,
mam pytanie co do recyrkulacji z klimatyzacji kanałowej.
Postaram się pokrótce nakreślić sytuację. W stropie kotłowni zlokalizowanej na parterze mamy otwór przy ścianie zewnętrznej o wymiarach 150x30cm. Następnie mamy zabudowę g-k ściany kolankowej od wspomnianego szachtu do podobnego, znajdującego się 10m dalej, w którym są ukryte m.in. rury fi200 od rekuperacji oraz miejsce na planowaną rurę recyrkulacyjną do klimatyzatora kanałowego, który miał mieć według projektu odbiór z holu, przez który przechodzi szacht. Wykonawca proponuje prostsze rozwiązanie - usunąć rurę, pozostawić samą kratkę. Według niego zmniejszy to opory instalacji (więcej miejsca w szachcie niż w rurze), nie będzie również powodować podciśnienia w kotłowni. Czyli w skrócie klimatyzator będzie sobie pobierał powietrze bezpośrednio z kotłowni (czysta - w środku wyłącznie pompa ciepła i rekuperator), natomiast bilans powietrza będzie regulowany przez szacht. Czy takie rozwiązanie ma rację bytu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne porady inwestorom projekty budowlane

Kottemat nr 308-2839
visibility czytano 274 razy

Kanały spalinowe i powietrzne do kotłów kondensacyjnych


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie komina do kotła Wolf FBG-28 a mianowicie mam przygotowany szacht z pustaków kominowych o średnicy wewnętrznej 29 cm który w środku jest wyłożony wełną o grubości 5 cm i moje pytanie czy mogę w tym szachcie zastosować komin nie koncentryczny tylko jedno ścienny gdzie rura koncentryczna (tj. kolano) była by zastosowana od pieca do ściany łącząc się z rurą jedno ścienną oraz potem komin również byłby zakończony nasadą z rury koncentrycznej co pozwoliło by dostawaniu się powietrza do środka szachtu a potem kolanem koncentrycznym do pieca czy takie rozwiązanie jest poprawne? I drugie pytanie czy te rury kominowe mogą by z polipropylenu? W załączniku zdj które przedstawia takie rozwiązanie o którym piszę.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kanały spalinowe kominy kotły gazowe kotły olejowe porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Lenarttemat nr 308-2838
visibility czytano 437 razy

Obliczenie optymalnej grubości termoizolacji


Chciałem przetestować wzory z rozdziału 2.12. do optymalizacji termoizolacji i wydaje mi się, że zauważyłem błąd we wzorze 2.12-11 (str 488) który oblicza dek. Chodzi mi o "- Rp" które jest pod pierwiastkiem a chyba powinno być poza nim. Czy mógłby Pan się temu przyjrzeć i zweryfikować?

Chciałem też sprawdzić moje zaprojektowane funkcje do Pańskiego wykresu na rys 1.4.-23 (str 56) ale nie zawiera on wszystkich potrzebnych mi danych, czy ma Pan może jeszcze te dane i mógłby potwierdzić/poprawić poniższe argumenty:

HDD: 4270
Lambda ściany: 0,21
Lambda styropianu: 0,04
cena energii z gazu ziemnego: 0,064 zł/MJ
sprawność systemu ogrzewania: 1,01


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom

7sebol7temat nr 308-2837
visibility czytano 282 razy

Pękające ściany w nowym budynku wielorodzinnym


Dzień dobry. 
W moim mieszkaniu w bloku (nowym) w narożnikach okien wychodzą takie ślady (zdjęcia poniżej). Co może być tego przyczyną? 
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia porady inwestorom


 
 
294
   ...  
287
 
286
 
285
 
284
 
283
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.