porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
278
 
277
 
276
 
275
 
274
   ...  
1
 
 
underground1st

dział 308
temat nr 2765

Czy ocieplać podłogę w ocieplonym, ale nieogrzewanym garażu?


Dzień dobry,
Projektuję dom (dla siebie) gdzie garaż mam nieogrzewany ale ocieplony w bryle. Cały dom ma ocieplenie 18cm styropian, to samo bryła garażu, żeby nie robić uskoków, ocieplony jest też strop garażu i ściana między strefą mieszkalną, a garażem. Dom zaprojektowany jest na ławach (podłoga na gruncie).

Nie chciałbym w ogóle montować ogrzewania w garażu, czy wobec tego zasadny byłby zupełny brak ocieplenia pod szlichtą garażu (żeby czerpać ciepło z gruntu i mieć powyżej zera), czy też lepiej go trochę dać 2-5cm? Osobiście bym nie dawał, ale słyszałem, że ta minimalna warstwa ocieplenia chroni przed zawilgoceniem posadzki w okresie przejściowym, gdy mamy zimny grunt i cieplejszy garaż.

Uprzejmie proszę o radę.

visibility czytano 252 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne garaże ocieplenia porady inwestorom

TLS

dział 308
temat nr 2764

Podbicie fundamentu z kamieniami otoczakowymi


Dzień dobry,

Planujemy realizację, w której konieczne będzie podbicie fundamentów w istniejącym budynku, jesteśmy na etapie oczekiwania projektu przez konstruktora. Jednak chcielibyśmy już na tym etapie dowiedzieć się kilku kwestii związanych z technologią i izolacją podbicia fundamentów. W załączeniu przesyłam zdjęcia odkrywki ściany fundamentowej, która wykonana jest z kamieni.
Zastanawiające nas kwestie to:
1/ po wykonaniu nowej ławy - czy ściana z kamieni ma być zatopiona w ławie czy ma być zostawiona przestrzeń w celu uzupełnienia szczeliny innym materiałem niż beton konstrukcyjny? jeżeli zostanie ta przestrzeń czy możemy ją wypełnić zaprawą sikagrout -4R?
2/ w przypadku braku szczeliny między ławą a kamieniami (ze względu na nieregularność krawędzi kamieni) nie będzie możliwości ułożenia hydroizolacji poziomej, czy kamień jest odpowiednim izolatorem termicznym i hydroizolacyjnym i nie ma potrzeby ułożenia hydroizolacji? Jeśli zaś jest taka potrzeba to w jaki sposób najlepiej to wykonać i za pomocą jakich produktów?
3/ projekt konstrukcyjny będzie oparty na 3 odkrywkach, jednak obawiamy się o nieregularność przekroju tych miejsc z uwagi na wiek budynku
Dlatego ciężko zaplanować hydroizolację, czy rzeczywiście kamienie stosowane niegdyś przy ścianach fundamentowych są wystarczającym izolatorem i nie potrzeby stosowania zarówno hydroizolacji poziomej, pionowej oraz termicznej?

visibility czytano 167 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podbicia fundamentów porady inwestorom porady wykonawcom remonty

lukasz89k1

dział 308
temat nr 2763

Plan wentylacji mechanicznej w domu parterowym


Pytanie na temat wentylacji mechanicznej. Czy tak będzie to dobrze funkcjonowało?
Liczba 20 oznacza jeden przewód fi 75
40 oznacza 2 przewody
60 oznacza 3 przewody
Czerwone wyciągi, niebieskie nawiew.
Podcięcia w drzwiach łazienki i wc
Duży narysowany kwadrat to łazienka zaś niżej jest pralnia.
Czy tak będzie działać poprawnie? Wiadomo instalacja druga sprawa.
Chcę zamontować rekuperator kiedyś ale nie wiem czy tak może być.

visibility czytano 268 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja mechaniczna domy jednorodzinne porady inwestorom

Piotr A.

dział 308
temat nr 2762

Dodatkowe pokrycie papy papą


Dzień dobry
Mam pytanie czy starą warstwę pokrycia dachowego z papy termozgrzewalnej należy gruntować jakimś środkiem czy nie ma takiej potrzeby? Przejrzałem jedną z instrukcji producenta pap odnośnie prawidłowych zasad montażu - warto opierać się na takich instrukcjach odnośnie wytycznych dla wykonawcy?

Równocześnie wyszukuję wytycznych odnośnie obróbek przy kominach, kominkach wywiewnych - takich newralgicznych detalach. Dach płaski, kryty papą termozgrzewalną. Czy warto wywijać papę na całą długość kominów (takie wykonanie zauważyłem na kominach w blokach spółdzielni mieszkaniowej - warstwa papy prawie podciągnięta pionowo do wysokości czap kominowych) czy może nie trzeba tak wysoko i zamontować listwę dociskową (z wcięciem w komin)?

Pozdrawiam serdecznie

visibility czytano 148 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje dachy stropodachy porady wykonawcom porady inwestorom

Michał-D

dział 308
temat nr 2761

Trwałość pap bitumicznych pod płytą


Szanowny Panie,

Cz są techniczne podstawy do stwierdzenia, że papy bitumiczne z wiekiem tracą właściwości wodoszczelności (hydroizolacja płyt fundamentowych)?

Pozdrawiam

visibility czytano 187 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

TP

dział 308
temat nr 2760

Koszty budowy fundamentowania domu - rozterki inwestora


Dzień dobry,
W oczekiwaniu na pozwolenie na budowę i kredyt hipoteczny zacząłem robić wstępny kosztorys pierwszych etapów, by potem uniknąć przykrych niespodzianek.
Największym kosztem który będę musiał ponieść na początku wydaje się zakup pospółki oraz hydroizolacja fundamentów. Wykop będzie miał około 140m3 - liczę że wejdzie tam około 300ton (jeżeli dotarłem do dobrych informacji). Dzwoniąc po okolicznych piaskarniach usłyszałem ceny od 25zl do 70 netto za tonę. Różnica przy 300tonach robi się astronomiczna. Pytanie brzmi na co zwrócić uwagę przy wyborze pospółki?
2 pytanie to o różnice w masach KMB. Fundament ma powierzchnię pionową ok 150m2 a różnice w cenie masy sięgają 200zl za kubełek 25-30kg. Czym kierować się przy wyborze tej masy?
3 pytanie to o najczęściej pomijany koszt do ssz :).
Pozdrawiam serdecznie


visibility czytano 227 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Uzo

dział 308
temat nr 2759

Tarasy i balkony pokryte płytkami lub żywicą


Panie Jerzy,

Jakie jest Pana zdanie na temat warstw wykończeniowych odsłoniętych balkonów/ tarasów?

Generalnie planowałem zastosowanie płytek ceramicznych, jednak boję się ich odspajania po kilku latach. Może lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie posadzki żywicznej? Czy z doświadczenia może Pan polecić lepsze i gorsze alternatywy pod względem trwałości?

Obecnie jestem po etapie pierwszej warstwy hydroizolacji Ceresit CR166.

visibility czytano 221 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony tarasy porady inwestorom porady wykonawcom

Toms

dział 308
temat nr 2758

Ocieplanie metodą BSO z przesunięciem czasowym na zimę


Panie Jerzy,

właśnie zakończyłem ocieplenie budynku metodą lekką mokrą BSO. Warstwy: mur z betonu komórkowego, grunt, masa do klejenia styropianu i zatapiania siatki, styropian (+ kołki) 25cm, masa do klejenia styropianu i zatapiania siatki, siatka.

Na te warstwy planuję w przyszłym sezonie nałożyć tynk mineralny cienkowarstwowy Ceresit CT 137 (uziarnienie 2mm) i pomalować dwoma warstwami BIAŁEJ farby CERESIT CT 54 - SILIKATOWA FARBA ELEWACYJNA.

Wewnątrz budynku będzie panować temp. ok 21-24 stopnie a wilgotność będzie regulowana rekuperacją i nie przekroczy 50% (planuję 40-50%). Według wykresu w OZC przy wilg. wew. 40% i temp wew 23 oraz wilg. wzgl. zew. 90% i temp. -9 nie dochodzi do skraplania wewnątrz ocieplenia.
Dni z temp. poniżej -9 jest niewiele więc skraplanie w warstwie ocieplania nie będzie miało takiego znaczenia. Liczba godzin w ciągu ostatnich 5 lat z temp <-8 oraz wilg wzgl. zew >90% to tylko 66 godzin. Co średnio daje 13,2 godz. skraplania na rok.

Moje pytania:
1. Mam do wyboru uziarnienie 1,5, 2 oraz 2,5 mm. Ściany nie są idealnie równe - będę je poprawiać ale dużo się nie da zrobić - występują widoczne zgrubienia / garby np. w miejscach połączeń kolejnych szeregów płyt styropianowych. Czy grubsze uziarnienie zamaskuje trochę te nierówności? Jak wpływa uziarnienie na parametry elewacji?

2. Jak zabezpieczyć obecny stan przed deszczami i zimą?
Czy zastosować grunt kwarcowy głęboko penetrujący? Np. Baumit SuperPrimer lub CERESIT CT 16

3. Czy farba silikatowa oraz tynk mineralny jest poprawnym wyborem (pomijając kwestie skraplania)?

visibility czytano 181 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 2757

Jastrych ogrzewany na podłodze na gruncie


Witam Panie Jerzy 
pytanie pewnie wraca jak bumerang u każdego inwestora ale chciałbym poprosić o jasne wytyczne dot. grubości, jakości i dodatków do betonu wylewanego na styropian i będącego podstawą docelowej podłogi.

W naszym wypadku mamy trzy warstwy styropianu EPS200 o grubości po 5 cm.
Na styropianie będzie ułożona folia oraz ogrzewanie podłogowe.
Do punktu zero HS (bo chcemy by podłoga zrównała się z Hs-em ) mamy 8 cm
Chcieliśmy wylać od 6 do 6,5 cm betonu w zależności od tego jaką decyzję podejmiemy dot. okładziny (czy panele zwykłe czy winylowe oraz płytki w niektórych pomieszczeniach).

Pytanie 1 - Jaka powinna być minimalna grubość wylewki dla ogrzewania podłogowego?
Pytanie 2 – Czy grubość wylewki może wynosić 5 cm?
Pytanie 2 – Czy powinno się dawać siatkę zbrojeniową w wylewkę?
Pytanie 3 – Jaki rodzaj betonu powinien być wylany dla grubości 6 cm i czy powinny być dodane włókna szklane?

O co jeszcze zapytać wykonawcę?visibility czytano 159 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki ogrzewane jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Mk22

dział 308
temat nr 2756

Posadowienie domu na płycie bez hydroizolacji


Dzień dobry,

w projekcie wykonawczym płyty fundamentowej w posadowieniu nie zastosowano warstwy hydroizolacyjnej. Według konstruktora nie ma takiej potrzeby ze względu na warunki gruntowe na działce, zastosowanie podbudowy z pospółki oraz drenażu opaskowego.

Czy założenia te są słuszne i można w tym przypadku zrezygnować z hydroizolacji?


visibility czytano 198 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom


 
 
285
   ...  
278
 
277
 
276
 
275
 
274
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.