porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1235
 
 
125
   ...  
118
 
117
 
116
 
115
 
114
   ...  
1
 
 
INNO

dział 308
temat nr 1158

Ocieplenie istniejących ścian od wewnątrz


Panie Jerzy.
Czy istniejące ściany piwnic [wykonane w latach 70-tych z kamienia granitowego (otoczak) na zaprawie cementowej gr.42cm i ścianką z pustaka betonowego szczelinowego od wewnątrz na zaprawie cementowo-wapiennej gr.8cm] da się ocieplić od wewnątrz? Zakładając że:
1.Dopuszczam docieplenie izolacją ok. 10cm. Grubsza zabierze zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu.
2.Dopuszczam też ewentualnie skucie ścianki z bloczka betonowego od wewnątrz i zastąpienie jej izolacją o gr.ok. 18cm co zabierze tyle samo miejsca wewnątrz co wersja z punktu 1
2.Czy trzeba się przekuwać przez ściany wewnętrzne stykające się z murem zewnętrznym tak żeby
zachować ciągłość izolacji?
3.Czy trzeba też docieplać strop nad pomieszczeniem żeby zlikwidować mostek na wieńcu żelbetowym?

Wiem , że to naiwne pytanie i odpowiedź wymaga wykonania analiz cieplno-wilgotnościowych, ale przeszło mi przez myśl, że być może z uwagi na duże doświadczenie jest Pan w stanie szybko ocenić i wykluczyć wyjątkowo trudne przypadki do których być może mój należy? Dodam że jest to kondygnacja z podłogą zagłębioną poniżej terenu średnio ok 1,5m (którą planuję docieplić od zewnątrz przy okazji podbijania fundamentu), a część nadziemna jest od 1 do 2m nad terenem.
Powodem dla którego rozważam ocieplenie od wewnątrz jest chęć wyeksponowania od zewnątrz istniejącej kamieniarki.

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty porady architektom

klocki

dział 308
temat nr 1157

Plamy na tynku w miejscu przewodów elektrycznych


Kolejny raz widzę ten efekt w całkiem innym miejscu i zaczyna mnie on niepokoić dlatego muszę zapytać. Oba mieszkania w których występuje były remontowane przez ich właścicieli po kilku latach eksploatacji. W obu "dosztukowano" punkt świetlny do którego pociągnięto zasilanie pod tynkiem, z pobliskiego gniazdka. I właśnie o ten kabel chodzi - w obu przypadkach, po 3-5 latach po remoncie, farba nad nim wygląda jakby była tłusta (mokra). W efekcie na obu ścianach widać "tłusty" pasek. Dlaczego tak się dzieje?
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 1156

Druga warstwa foli paroizolacyjnej


Wykonawcy robią mi ocieplenie dachu. Dopiero jak zrobili kawałek zauważyłem, że położyli folię paroizolacyjną o niskim SD (38). Ja mam zalecane (min 75). Przykryli to już płytą k-g. Na szczęście zrobili dopiero jedno pomieszczenie (małą łazienkę) i nie zagipsowali gładzą.
Czy można odkręcić płyty k-g i położyć drugą warstwę folii paroizolacyjnej (o wyższym sd) i przykryć tę, która już jest (bez jej zrywania)?
Czy trzeba przyklejać folię paroizolacyjną taśmą dwustronną do metalowego stelaża po całym obwodzie pomieszczenia czy tylko miejscami by folia się trzymała a płyta k-g i tak przyciśnie folię do stelaża i będziesz szczelnie?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy folie dachowe fizyka budowli porady inwestorom

Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 1155

Wypełnienie ubytków w betonie komórkowym


Czym wypełnić duże ubytki w betonie komórkowym? Uchwyty do przenoszenia bloczków są dość spore - jaki materiał będzie najlepszy i jak go zaaplikować?
nr 1 Uchwyty montażowe w bloczkach na narożniku.
autor: Maciej Kulesza
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego naprawy porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1154

Naprawa pękniętej szlichty na balkonie


W narożniku płyty balkonowej( warstwa spadkowa)w sąsiedztwie słupka balustrady od strony ściany budynku doszło do pęknięcia narożnika nie rusza ,się lecz widoczna rysa przebiega w sąsiedztwie słupka,oddzielając narożnik całkowicie. W jaki sposób połączyć ten element który przykryty już jest okapnikiem balkonowym.

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom

ekoTypowe.pl

dział 308
temat nr 1152

Taras naziemny z pomostem drewnianym przy posadowieniu domu na płycie


Dzień dobry,
Proszę o podpowiedź jak rozwiązać konstrukcję tarasu drewnianego na legarach, w przypadku gdy budynek jest projektowany na płycie fundamentowej z termoizolacją na płycie - mamy takie rozwiązanie ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (20-40cm pod poziomem terenu). Chodzi głównie o fragment tarasu który będzie nad termoizolacją obwodową na betonie podkładowym- załączony rysunek. Myślałem tu o ścianach fundamentowych pod taras posadowionych(prostopadle do budynku) na głębokości 1m - niżej niż sama płyta, z fragmentem przy budynku wykonanym wspornikowo.

Czy można by pod taki taras wykonać również płytę fundamentową na betonie podkładowym bez termoizolacji i na niej wykonać punktowe podparcia dla legarów? Jak wtedy powinny wyglądać warstwy pod płytą? Planowany rozmiar tarasu drewnianego to 4x7m.

Druga kwestia to grubość termoizolacji na małym tarasie wychodzącym z sypialni na poddaszu. W przeprowadzonej przez Pana analizie energetyczno ekonomicznej jest podana grubość 5cm termoizolacji na stropie żelbetowym. Akurat ten detal nie został poddany (w każdym razie nie znalazłem tego w dokumencie) analizie MES. Czy uwzględniając że taras ma kontakt od góry z powietrzem zewnętrznym wartość ta nie jest za mała. Od garażu została dobrana termoizolacja grubości 12cm a temperatura w garażu będzie dużo wyższa niż zewnętrzna. Czy tak cienka izolacja termiczna nie będzie skutkować zbyt dużymi stratami przez strop żelbetowy i w efekcie ryzykiem kondensacji na warstwie wylewki wewnątrz pomieszczenia?

Kolejna kwestia to grubość termoizolacji podłogi w garażu - została dobrana warstwa grubości 12cm w stosunku do 14cm w części mieszkalnej. Z czego wynika tak mała różnica w grubości termoizolacji, czy chodzi o wyeliminowanie mostka termicznego na podłodze pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a garażem? Wydawałoby się że nieogrzewany garaż nie będzie wymagał podobnej grubości termoizolacji jak pomieszczenia ogrzewane a zakładana temperatura w garażu jest zbliżona do temperatury gruntu w zimie.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Nr doradztwa technicznego o którym wspominam to 2054/2019

nr 1 szkic planowanej konstrukcji tarasu drewnianego przy budynku posadowionym na płycie żelbetowej z termoizolacją nad płytą
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 1151

Ocieplenie ściany między garażem a częścią mieszkalną


Witam, mam garaż w bryle budynku i muszę ocieplić ścianę, która oddziela garaż od domu. Planuje to zrobić wełną twardą fasadową (?). W garażu będzie tynk cementowo-wapienny, chciałbym aby wszystkie ściany w garażu miały jednakową strukturę. Czy można na wełnę położyć tynk cementowo-wapienny? A może jest jakiś inny sposób ocieplenia tej ściany?
Drugie pytanie: Jak przymocować profile przyścienne (strop drewniany, podwieszane sufity) do w/w wełny, która będzie miała grubość 15 cm?
komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane garaże ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

SB

dział 308
temat nr 1150

Czy kominków dotyczy nowoczesność?


Mam przygotować prezentację na temat nowoczesnych rozwiązań stosowanych w kominkach w domach jednorodzinnych. Badam powoli temat i mam problem z rozstrzygnięciem, czy istnieją w tym temacie jakieś nowe rozwiązania, czy raczej mamy do czynienia z starymi pomysłami, ubranymi w nowe- bardziej chwytliwe nazwy. Czy mógłby Pan rozjaśnić czy kominki z płaszczem wodnym oraz z systemem DGP (dystrybucja gorącego powietrza) to świeże pomysły? Czy raczej stare pomysły, które ulegały stopniowym poprawkom, powoli poprawiającym ich efektywność? Czy istnieją jakieś inne nowoczesne rozwiązania stosowane w kominkach, które mógłbym sobie "wygooglować"?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli kominki

Jaroccy

dział 308
temat nr 1149

Papa bitumiczna pod ściany na płycie żelbetowej


Witam
Mam wylaną płytę fundamentową i będę się zabierał wnet za murowanie pierwszej warstwy bloczków. Mam zamiar pod nie położyć papę termozgrzewalną Matizol SBS, a pod nią posmarować dwa razy dysperbitem - jako grunt do papy. Moje pytanie dotyczy tego czy:
- Papę i dysperbit dawać też na xps, który jest otacza płytę?
- Papę i dysperbit dawać tylko na wylany beton, nie dotykając xps?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

WojtekG

dział 308
temat nr 1148

Układanie siatki zbrojeniowej w jastrychu betonowym


W jaki sposób podeprzeć siatkę zbrojeniową z pręta fi 6, oczka 15 cm, którą chcę rozłożyć na folii PE, która to leżeć będzie na kruszywie, na całej powierzchni domu? Beton ma być wylany na grubość 15 cm. Chcę ułożyć siatkę, tak by można po niej chodzić przy wylewaniu betonu, a jednocześnie nie przedziurawić folii. Zależy mi na takim rozwiązaniu.
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki betonowe jastrychy betonowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
125
   ...  
118
 
117
 
116
 
115
 
114
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.