porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
219
   ...  
212
 
211
 
210
 
209
 
208
   ...  
1
 
 
Zbizag

dział 308
temat nr 2096

Ratowanie hydroizolacji fundamentu


Szanowny Panie Jerzy

Zanim przejdę do istoty mojego problemu, chciałbym Panu podziękować za Pański wysiłek włożony w propagowanie i tłumaczenie zagadnień związanych z szeroko rozumianym budownictwem. Potrafi Pan w sposób rzetelny, jasny i prosty przedstawić zjawiska fizykochemiczne oraz ich konsekwencje.

Niestety, za późno dostałem Pana książkę i dostęp do wiedzy na portalu, ale cóż zrobić? Przynajmniej wiem, co do tej pory zrobiłem źle. Mogę, patrząc w projekt budynku wyłapać błędy projektowe (takie jak zlewozmywak w kuchni pod oknem). O perypetiach z hurtownikami, wykonawcami nie będę wspominać. Czytając wiele porad budowlanych na portalu, nie znalazłem podobnego problemu do mojego. Z tego powodu proszę Pana o pomoc.

Na początku przedstawiam stan budowy na dziś:
W terenie gliniastym został zrobiony szeroki wykop pod ławę fundamentową z odejściem do studzienki odwadniającej, w związku z możliwością zalania deszczem. Z jednej strony wykop jest dość głęboki, ponieważ teren jest pochylony (nachylenie 4%). Sama głębokość posadowienia fundamentów została określona po badaniach geologicznych na jednorodnej warstwie. Oczywiście został spełniony warunek usadowienia ławy poniżej poziomu przemarzania. Ława ma wysokość 35 cm i szerokość 65 cm. Poza tym planowane jest wymurowanie 9 warstw bloczków o wysokości 14 cm. Wokół budynku planuję zrobić drenaż.

Na dno wykopu dzięki poradzie KB wylałem beton chudziak. Na tę warstwę (niestety bez izolacji) wylałem ławę fundamentową (c20/25 w8). Po ok. 10 dniach została nałożona tylko na wierzchu warstwa Izohandysperbitu. Malowałem to 3 razy dzień po dniu, wyszło ok 55kg na 35m2. Co daje 1,57kg/m2.

Schemat ideowy fundamentów mojego domu przedstawia rysunek 1.9.-10 ze strony 162 pana książki. Poza kilkoma szczegółami. W moim projekcie nie ma wieńca. Na to miejsce mamy „pustak cokołowy izolacyjny”. Ściana powyżej tego pustaka jest jednorodna. U Pana, jak mi się wydaje, pierwszy pustak nad wieńcem powinien mieć lepsze parametry cieplne. Logika zabezpieczenia termicznego budynku podobna. Przekrój w kolejności od zewnątrz to folia kubełkowa, polistyren 10cm, dysperbit x3, bloczek, dysperbit x3. Pod bloczkami na ławie papa termozgrzewalna. Ja jednak zrobię ścianę fundamentową zgodnie z pana propozycją z rysunku umieszczonego w książce (masa polimerowo-bitumiczna, wewnętrzna termoizolacja ściany, itd.).

Nasuwają się następujące pytania:

1. W tym momencie wierzch ławy fundamentowej jest pomalowany dysperbitem. (Jak rozumiem, dysperbit jest emulsją bitumiczną?) Czy powinienem w jakiś sposób zabezpieczyć boczne ściany ławy? Skoro nie ma hydroizolacji od dołu na chudziaku. Prawdopodobnie nie ma to sensu?

2. Czy mogę na taką ilość dysperbitu ok. 1,57kg/m2 położyć papę termozgrzewalną?
Jeśli tak to jaką? Niestety nie doszukałem się konkretniejszych informacji. Czy chodzi o papę modyfikowaną SBS? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

3. Czy papa powinna pokrywać cały wierzch ławy? Czy może lepiej będzie podłożyć tylko pod bloczki plus kilka cm, aby zmieścić fasetę?

4. Na papę powinienem nałożyć folię hdpe gładką. Jaką grubość?

5. Na rysunku hydroizolacja pionowa oznaczona jest jako 7. Czyli masa polimerowo-bitumiczna po zagruntowaniu emulsją bitumiczną. Owa emulsja to dysperbit?

6. Kwestia wieńca. Jeszcze tego nie konsultowałem z KB. Myślę, że przy takiej wysokości ściany fundamentowej (ok. 135 cm) a co za tym idzie ilości warstw bloczków, powinniśmy zrobić wieniec. Mam rację? Przy okazji równomierne obsypywanie ścian od wewnątrz i zewnątrz.

7. Ściany domu planuję zrobić z silikatu. Z informacji uzyskanych z Pana portalu, w miejscu łączenia podłogi i ścian może pojawić się problem za niskiej temperatury i skraplania się wody. Pan doradza, aby nie kombinować z powiększaniem grubości termoizolacji w strefie cokołowej. Lepiej jest użyć odpowiednich materiałów na pierwsze warstwy ściany. Co Pan poleca w tej sytuacji?

8. Ostatnie pytanie dotyczy fasety i papy. Czy pod fasetę na papę i warstwę istniejącego już dysperbitu powinienem nałożyć masę polimerowo-bitumiczną? Po czym wszystko jeszcze raz zabezpieczyć masą? To znaczy pomalować masą polimerowo-bitumiczną ścianę z bloczków, fasetę oraz papę pokrytą wcześniejszą warstwą?

Mam nadzieję, że pomoże mi Pan wyjaśnić powyższe kwestie. Z góry dziękuję.

nr 1 Przekrój przez fundamenty i podłogę.
autor: Zbizag
nr 2 Spis przegród budowlanych.
autor: zbizag
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 2095

Wykonanie przy budynku tarasu naziemnego wyłożonego kostką


Witam,
Na starcie jak zdrówko Panie Jerzy? Dawno mnie nie było, zdrowia życzę.

Chce zrobić sobie taras. Nasypuję ziemię ubijam i na koniec chce zrobić krawężniki i wyłożyć kostką. Moje pytanie, czy taras mogę zrobić tak wysoko jak pokazałem kreską. Czy mogę zasłonić odcinanie wody jak leci po strukturze to na końcu styropianu jest odcięcie wody i spada w dół, czy to można zasypać? Czy później nie będę miał od odbijającej wody od kostki brudnej struktury jak obecnie widać jaka jest brudna od piasku, lub woda nie będzie gdzieś podciekać pod mur? Czy może nie można zakrywać tej części i muszę taras zrobić niżej ze schodkiem do domu? To odcięcie to zagięcie na listwie startowej na której oparty jest styropian.

nr 1 kreska dokąd bym chciał mieć taras - wysokość
autor: diakon88
nr 2 na murze troche za wysoko jest kreska bardziej patrz pod drzwiami.
autor: diakon88
nr 3 autor: diakon88
nr 4 autor: diakon88
nr 5 autor: diakon88
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy naziemne porady inwestorom porady wykonawcom

kia

dział 308
temat nr 2094

Hydroizolacja płyty IZODOM 2000, gdy są słupy


Gdzie wykonać hydroizolację płyty fundamentowej w technologii IZODOM 2000 Polska jeżeli z płyty wyprowadzam pionowe pręty do zbrojenia ścian i słupów?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia na płycie

Artur Solti

dział 308
temat nr 2093

Woda w szalunkach przed wylewaniem mieszanki betonowej


Dzień dobry,
Jak mają się sprawy z wylewaniem betonu do szalunków w których jest woda? Budowlańcy i kierownik budowy twierdzą że nie ma problemu i beton, ze względu na wagę, wypchnie wodę. Co Pan o tym sądzi?

Pozdrawiam serdecznie,
Artur Sołtysiak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Artur Solti

dział 308
temat nr 2092

Ocieplenie opaski ze szkła piankowego


Dzień dobry.
Tak się składa że mam wykonaną płytę na szkle piankowym i zastanawia mnie jedna rzecz.
Powierzchnia szkła pod płytą z wiadomych względów nie jest idealnie równa i z tego powodu obawiam się że styropian cokołu nie będzie do niej idealnie przylegał. Jak wypełnić przerwy pomiędzy cokołem a powierzchnią szkła by nie było tam mostków termicznych? Myślałem o jakiejś specjalnej piance do ziemi i/lub zabiciu w przerwy klinów ze styropianu lub xps. Co Pan o tym sądzi? Jakie rozwiązanie mógłby Pan zaproponować?
Pozdrawiam serdecznie,
Artur Sołtysiak

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Magdalen

dział 308
temat nr 2091

Problematyczny wspornik balkonowy żelbetowy w domu


Dzień dobry,
w analizach numer 2084/2020 nie znalazłam informacji na temat ocieplenia opaski wokół ogrodu zimowego, która jest rodzajem balkonu (przedłużenie stropu parteru). Opaska ma 85 cm szerokości (nie odliczając 20 cm styropianu na ścianie).

1. Czy trzeba zastosować na opasce jako ocieplenie 20 cm styropianu tak jak na elewacji, czy wystarczy 10 cm tak jak mamy w projekcie? Czy trzeba ocieplać też od czoła, czy wystarczy deska 25 mm (jak w poradzie numer 020)?

2. Czy dobrze rozumiem (rysunki na stronach 230-233 książki), że styropian kładzie się bezpośrednio na płycie balkonowej bez żadnych warstw pośrednich? Czy folia PE ma leżeć luźno na styropianie, czy trzeba ją przymocować?

3. Jaka powinna być kolejność prac wykończenia opaski i ocieplenia elewacji? Czy można najpierw wykonać ocieplenie ściany począwszy od listwy startowej (strona 232, punkt 2), a potem ułożyć ocieplenie i wylewkę na opasce? Nie możemy znaleźć wykonawcy do opaski, a ekipa ociepleniowa wchodzi niebawem.

4. Ponieważ opaska będzie wykorzystywana tylko po to, żeby umyć okna od zewnątrz (tak, teraz już wiemy, że to był kosztowny i nierozsądny pomysł, nie nasz zresztą; pomijam koszty montażu barierki, której architekt w ogóle nie przewidział!!!), więc będzie się po niej chodzić tylko kilka razy w roku. Dlatego pomyśleliśmy o wykończeniu jej gontem. Czy można na warstwę dociskową przykleić papę podkładową i na to gonty, czy trzeba podejść do tematu inaczej? Czy przyklejenie gontów w ogóle wchodzi w grę? Prosimy o podpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony balustrady budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom porady wykonawcom

Mariusz S.

dział 308
temat nr 2090

Drewniana altana ogrodowa - ocena projektu


Dzień Dobry.
Zakupiłem projekt altany ogrodowej, tylko wydaje mi się że chyba nie jest to kompletny projekt zawierający dużo błędów. Panie Jerzy czy mógłby Pan spojrzeć na ten projekt i wyrazić swoją opinię. Może po prostu ja się nie znam i projekt jest jak najbardziej poprawny. Niejasne elementy zaznaczyłem w projekcie.

nr 1 autor: Mariusz S.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe altany porady inwestorom porady wykonawcom projekty budowlane

DoRaDa

dział 308
temat nr 2089

Sprawność rekuperatora w wentylacji mechanicznej


Szanowny Panie Jerzy
Czy to prawda co podają producenci i monterzy że rekuperatory uzyskują sprawność 95% i większą? I czy każdy typ taką ma sprawność?
Pytam bo w moim projekcie projektant tyle właśnie wstawił i tyle użył do charakterystyki energetycznej w projekcie. Jeśli jest inna to jaki to ma wpływ na eksploatację potem w domu?
Z góry dziękuję za wyjasnienie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 2088

Parapet zewnętrzny z płytek klinkierowych


Na "ciepłym" parapecie z XPS przyklejono membranę EPDM na kleju poliuretanowym.
Membrana jest wsunięta i podklejona pod "ząbek" w profilu okiennym oraz wywinięta na elewację. Jako parapet zaprojektowałem płytki klinkierowe grafitowe o wymiarach dł. 30 cm, szer. 12 cm i gr. 1,5 cm.
Jaki klej należy zastosować do przyklejenia tych płytek?
Jaka fuga powinna być zastosowana między płytkami (ponad 5 cm będzie wysunięte poza lico wykończonej ściany)?

nr 1 Parapet klinkierowy
autor: Maciej Kulesza
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze parapety zewnętrzne kamienne porady architektom porady wykonawcom

Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 2087

Ogrodzenie z betonu architektonicznego wylewanego


Projekt ogrodzenia zakłada wykorzystanie betonu licowego/architektonicznego. Ścianki muru będą zbrojone. Beton na mur licowy klasy C 30/37 bez domieszki popiołów.
Optymalizując przedsięwzięcie chciałbym zastosować beton napowietrzony lany bezpośrednio do wykopu z folią budowlaną ochraniająca beton na czas wiązania i przed ewentualnymi obsypami (mam grunt gliniasto-piaskowy). Beton klasy C 30/37, S3, XC4 XF3 W8/W10 ziarno 8 lub 10/12. Na styku fundamentu z docelowym betonem licowym będzie szlam mineralny sztywny.

1. Czy taki plan ma "słabe punkty"?
2. Czym impregnować beton aby nie stracił swojej "gładkości"? Betoniarnia nie poleca używania domieszek napowietrzających z racji "doświadczenia". Mam w okolicy takie betony ich produkcji więc im wierzę....
3. Czy stosować czapki/przykrycia na szczycie ścian?

nr 1 Ogrodzenie betonowe
autor: Maciej Kulesza
nr 2 Ogrodzenie betonowe
autor: Maciej Kulesza
nr 3 Ogrodzenie betonowe
autor: Maciej Kulesza
nr 4 Ogrodzenie -rzut/schemat
autor: Maciej Kulesza
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne ogrodzenia betonowe impregnacja betonu porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
219
   ...  
212
 
211
 
210
 
209
 
208
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_vents_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.