porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

w pytaniach i odpowiedziach
w komentarzach
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 988
 
 
100
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Henryk W.

dział 308
temat nr 028

hydroizolacja fundamentu starego domu z piwnicą


... Muszę podjąć decyzję jak zabezpieczyć ściany domu a właściwie część znajdującą się w gruncie. Dom został wybudowany 30 lat temu, parterowy, podpiwniczony. Ściany piwnic zostały wykonane z cegły wapiennej 12cm + 24cm, parter z bloczków siporex 24 cm od środka + cegła kratówka 12 cm na zewnątrz. Teren to okolica rzeki Wieprz, więc okresowo poziom wody gruntowej podnosi się znacznie i sięga na głębokość około 80 cm pod terenem. Przedstawiam to na rysunku.
Ściany domu posiadają trzy izolacje poziome z papy i smoły: pierwsza jest na ławie na głębokości około 80 cm, druga nieco powyżej poziomu terenu, trzecia pod stropem piwnic. Grunt jest przepuszczalny. W piwnicy przeznaczonej na kotłownię i garaż jest posadzka wykonana bez izolacji, w pozostałej części nie ma posadzek. W okresie wiosny i obfitych opadów latem zauważyłem, że w kilku miejscach w piwnicach przez ścianę przesącza się woda.

Obecnie zostały odkopane fundamenty do głębokości 80 cm tj. do  ław. Proszę o poradę jak zabezpieczyć ewentualnie ocieplić ściany piwnic znajdujące się w gruncie. Ocieplenia ścian domu w chwili obecnej nie planuję - raczej za kilka lat po wykonaniu remontu domu.

nr 1 Przekrój przez fundament.
autor: Henryk W.
Odpowiedź płatna
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty ocieplenia hydroizolacje piwnice remonty

Kamil Niezgoda

dział 308
temat nr 027

czy w domu podpiwniczonym ocieplać fundament?


... Jestem raczkującym inwestorem mającym zamiar zbudować sobie nieduży dom jednorodzinny i próbującym odnaleźć się w świecie sztuki budowlanej. Jestem na etapie podejmowania decyzji o fundamentach. Projektant przewidział taką budowę fundamentu: ława fundamentowa zbrojona a na niej bloczki betonowe 24 + styropian 10 cm + bloczki betonowe 12 cm. Nie bardzo rozumiem po co styropian w ścianie fundamentowej? Przecież będę miał piwnicę, ale nieogrzewaną. Jakie jest Pana podejście do tego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia piwnice

Szczepan Mach

dział 308
temat nr 026

izolacja fundamentu kamienicy


... Mieszkam w Gdańsku, w starej, ale dość solidnej kamienicy wybudowanej w latach 20-tych XX w, zamieszkałej przez 6 rodzin. W związku z koniecznością wykonania remontu dachu, nasza Wspólnota podpisała z właścicielem umowę, zgodnie z którą w zamian za naszą adaptację strychu na lokal mieszkalny, zobowiązany był on do wykonania izolacji fundamentów. Fundament wykonany jest z białej cegły. Sądząc z oględzin jest w dobry stanie, natomiast słabym punktem są spoiny pomiędzy cegłami, które w wielu miejscach mają konsystencję piasku i się sypią. Właściciel wykonał izolację w ten sposób, że:
- po wyczyszczeniu muru szczotkami, dwukrotnie pokrył mur rozpuszczalnikową emulsją bitumiczną,
- ułożył folię kubełkową zakończoną nad powierzchnią ziemi poziomą listwą,
- zasypał wykop gruntem rodzimym.
Ponieważ mieliśmy liczne zastrzeżenia do jakości prac, wdaliśmy się w spór z właścicielem i żeby się podeprzeć jakąś wiedzą przejrzeliśmy w internecie polskim i niemieckim trochę stron dot. izolowania fundamentów. I wtedy się przeraziliśmy! Wynika, że tak wykonana izolacja może wręcz w pewnych przypadkach zwiększyć zawilgocenie fundamentów. W związku z tym odmówiliśmy podpisania aktu notarialnego z właścicielem.

- Co począć w tej sytuacji?

Odpowiedź płatna
patrz także: hydroizolacje fundamenty kamienice domy murowane remonty renowacje

Aneta Gras

dział 308
temat nr 025

dom z keramzytobetonu


... Chciałabym zasięgnąć opinii o domach budowanych w technologii keramzytowej. Razem z mężem jesteśmy zainteresowani kupnem upatrzonego domu, który wybudowano z bloczków keramzytowych, ale po prostu nie mamy gdzie zasięgnąć opinii, co taki dom naprawdę jest wart?

- Czy to faktycznie taka rewelacyjna technika budowania jak podają w niektórych reklamach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: keramzyt domy jednorodzinne opinie techniczne

Mich-Ał

dział 308
temat nr 024

dobudowa garażu na wspólnym fundamencie z domem


... Mam zamiar rozbudować dom o garaż z warsztatem i poddaszem z łazienką. Dom zbudowała mi 6 lat temu firma i wylano od razu fundamenty pod garaż ale w wersji pierwotnej był mniejszy i bez poddasza. Wtedy garażu nie budowałem. Architekt teraz w projekcie narysował dylatację w miejscu połączenia budynku z garażem i byłoby ok, gdyby nie fakt, że fundament garażu mam połączony z budynkiem.

- Nie wiem co robić? Rozkuć ten fundament? Przy okazji zorientowałam się, że był zalany prosto w gruncie choć projekt zakładał ławę i murowanie z bloczków.

- Co z grubością fundamentu, bo wykonany jest węższy niż teraz przewiduje nowy projekt.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budynki typu "plomba" fundamenty garaże

Chembud

dział 308
temat nr 023

posadzka chemoodporna na stropie z płyt kanałowych


... Prowadzę firmę budowlaną i potrzebuję pilnie do rozwiązania następujący problem:

Budynek pochodzi z roku 1970 i ma stropy z płyt kanałowych typu Żerań, ale płyty leżą bardzo nierówno (różnice w wysokości do 10 mm), natomiast na kondygnacji niższej tynk na suficie wyraźnie popękał w linii tych płyt. Na stropie musimy wykonać posadzkę wodoszczelną z płytek chemoodpornych pod pomieszczenia mokre (laboratoria).

- Jaki zastosować układ warstw na takim stropie?

Odpowiedź płatna
patrz także: posadzki chemoodporne remonty hydroizolacje

Boris Ponomariow

dział 308
temat nr 022

конструкция стены c теплоизоляции


... Прошу, если возможно, рассчитать толщину теплоизоляционногослоя  и конструкцию стены (необходимость и толщина воздушного слоя) для двух типов теплоизоляции: базальтоваты и пенополиуретана (PPU), который заливается между стенами. Предлагается следующая конструкция стены (рис. 1).
[Proszę jeśli można, rozwiązać układ warstw termoizolacyjnych i konstrukcję w ścianie (nie pomijając warstwy powietrza) dla dwóch rodzajów izolacji: wełny mineralnej oraz pianki poliuretanowej PPU, którą zalewa się pomiędzy warstwami ściany. Przedstawiam ścianę na rysunku 1.] (женa понuмaеm по польшу)

1. Толщина изоляции? [Grubość izolacji?].

  

2. Нужно ли делать воздушную прослойку, (в случае двух типов изоляции)? [Czy trzeba wykonać pustkę powietrzną w przypadku wełny i pianki?]

3. Можно ли заливать
PPU между кирпичными стенами (рис. 1 поз. 2, 4) по мере их строительства вверх? [Czy można zalewać PPU w przestrzeń muru po wykonaniu ściany aż do góry?]


4. Какой тип соединения двух слоев кирпича – проволокой из нержавейки (котвы) или перевязка кирпичом (в некоторых местах)? [Jaki typ związania dwóch warstw ściany zastosować: kotwy czy przewiązka z cegieł w różnych miejscach?]

5. Какой теплоизоляционныйматериал лучше с точки зрения экологии? [Który z tych materiałów jest lepszy do zastosowania z punktu widzenia ekologii?]

nr 1 Przekrój analizowanej ściany zewnętrznej.
autor: P.B.
nr 2 Widok cegły do murowania.
autor: P.B.
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne ocieplenia mury pianka PUR

Michał Domański

dział 308
temat nr 021

podłoga na gruncie, pomieszczenie na zbiornik oleju


... W związku z trwającą budową mojego domu jednorodzinnego mam pytania:

1. Jak wykonać podsypkę pod podłogę na gruncie (dom bez piwnicy) i czy można zamiast zagęszczania mechanicznego grunt polewać wodą?

2. Czy podkład betonowy pod posadzkę musi być czy można z niego zrezygnować i od razu wylać beton podłogi? Jeżeli podkład musi być to czy może to być chudy beton klasy B10?

3. Widziałem, że w jednej hali w Rzeszowie zamiast betonu podkładowego dawano taką wytłaczaną grubą folię i od razu posadzkę betonową. Czy ja też tak mogę?

4. Czy mogę zrezygnować z zagęszczania warstwy gruntu a zamiast tego dać mocniejszy beton i wzmocniony stalowymi włóknami na podłogę?

5. Mam do wykonania pomieszczenie na plastikowe zbiorniki oleju opałowego. Jak wykonać podłogę?

6. Czy mogę na części podłóg dać izolację przeciw wilgoci z folii ogrodowej a część z papy i jakoś je połączyć?

7. Czy mogę dać hydroizolację pionową na fundamentach tylko od strony zewnętrznej, bo w naszej okolicy wszyscy tak robią. I czy można tak z płytką wodą gruntową? A może drenaż zamiast tej izolacji?

8. W serwisie BDB widzę że stosuje Pan taśmę kauczukową do hydroizolacji. Jaka jest jej rola?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne podłogi fundamenty hydroizolacje pomieszczenie na zbiornik oleju

Piotr Arciszewski

dział 308
temat nr 020

wykonanie balkonu, podłoga w altanie, wentylacja dachu z deskowaniem


... Jak się cieszę, że powstał taki serwis doradczy a w internecie same śmieci. Mam 4 pytania:

1. Mam do wykończenia 3 balkony w moim budowanym właśnie domu i nie wiem jak to zrobić. Jeden to przedłużenie stropu i jest bez spadku. Jak go wykończyć, aby woda nie lała się po ścianie, jak zrobić obróbki blacharskie, z czego zrobić izolację, czy robić dodatkową wylewkę betonową (boję się, że balkon będzie za ciężki), czy ocieplać od góry i od dołu (tak jak radzą niektórzy), a z boków? Co zrobić żeby płytki (mrozoodporne oczywiście) nie popękały w przyszłości? Kiedy i jak montować balustrady - przed płytkami czy po ich położeniu?

 

2. Chciałabym również zrobić altanę w ogrodzie. Podłogę miałaby stanowić płyta betonowa, wyłożona płytkami mrozoodpornymi. Wykonawca powiedział, że płyta betonowa może popękać, chyba że się ją zazbroi. Nie wiem jakie ma być zbrojenie czy takie jak do wylewek betonowych? Widziałam u znajomych w nieogrzewanym wiatrołapie popękane płytki.

3. Czy w przypadku pełnego deskowania i papy na dachu, po ociepleniu dachu wełną mineralną muszę zastosować kratki wentylacyjne? Tak radzi dekarz i twierdzi, że teoria mija się z praktyką.  

4. Jak wykonać ocieplenie bocznych ścian lukarn. Ścianki będą wykonane jako deski, papa, mocowany styropian, siatka, klej, tynk. Całość ma ok. 12 cm grubości. Czy muszę jeszcze ocieplić je od środka?

komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony dachy domy jednorodzinne wiatroizolacje

Joanna L.

dział 308
temat nr 019

zalane stropy i ściany przeciekiem z wyższej kondygnacji


... Kupiłam nowe mieszkanie w stanie developerskim i chcę je wykończyć, ale od tygodnia mam zalane mieszkanie. Piętro wyżej hydraulik źle podłączył instalacje w podłodze i jest wyciek. W kilku pokojach u mnie mam zalania wodą na suficie. Piętro wyżej wyciek został 2 dni temu usunięty ale u mnie nic nie wysycha mimo otwierania okien.

- Kiedy można robić wykończenie?

Fachowiec twierdzi, że można już pracować bez obaw gdyż materiały do szpachlowania też są mokre bo rozrabiane wodą to razem wyschną z mokrymi ścianami i sufitem. Coś mi jednak mówi że to nie prawda.

- Proszę o fachową opinię w tej sprawie.


nr 1 Zaciek w pokoju dziennym.
autor: Jerzy Zembrowski
nr 2 Zaciek w sypialni.
autor: Jerzy Zembrowski
nr 3 Zaciek w korytarzu.
autor: Jerzy Zembrowski
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty zawilgocenia suszenie wysychanie wykończenia


 
 
100
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©