porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 518


 
 
53
   ...  
24
 
23
 
22
 
21
 
20
   ...  
1
 
 
krzembudtemat nr 308-1768
visibility czytano 55 razy

Remont dachu nad poddaszem użytkowym


Przygotowuje się do remontu poddasza w budynku wybudowanym na przełomie lat 80 i 90.
Stan aktualny:
- Dach dwuspadowy, jętkowy o geometrii zbliżonej do tej pokazanej na rysunku.
- Pokrycie dachu stanowi blacha trapezowa, papa, deskowanie pełne.
- W części zaznaczonej na zielono, pomiędzy krokwiami znajdują się twarde płyty z wełny szklanej, brak jest szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem a termoizolacją.
- Od strony zewnętrznej przestrzeń pomiędzy wieńcem na ściance kolankowej a deskowaniem dachu zamurowano cegłą kratówką. Pomiędzy murłatą a cegłą znajduje się wełna.
- W części zaznaczonej na niebiesko, pomiędzy jętkami znajduje się termoizolacja z wełny szklanej miękkiej.
- W ścianach szczytowych znajdują się niewielkie otwory wentylacyjne
- Od wewnątrz sufit poddasza wykończony jest deskami drewnianymi. Pomiędzy deskami a wełną mineralną znajduje się folia bąbelkowa, na której układana była termoizolacja.
- Na poddaszu znajduje się łazienka, korytarz i dwa pokoje mieszkalne. Przez dłuższą część czasu poddasze wcale nie było ogrzewane ani użytkowane. Przez parę lat ogrzewany był jedynie jeden mały pokój, łazienka służyła za toaletę.
- Do tej pory nigdzie nie uwidoczniło się zawilgocenie termoizolacji. Przestrzeń poddasza nieużytkowego na pierwszy rzut oka wygląda w porządku.

Chciałbym poprawić wygląd sufitu na poddaszu obudowując go płytami g-k, usprawnić wentylację połaci dachowej i przestrzeni poddasza nieużytkowego oraz ocieplić poddasze dodatkową warstwą wełny szklanej.

W części zaznaczonej na zielono planuję usunąć wszystkie deski od wewnątrz pomieszczenia aby móc opuścić warstwę termoizolacji o min. 3 cm w celu utworzenia szczeliny wentylującej połać dachową.
Myślałem nad dwoma sposobami realizacji tych prac.
Sposób 1:
- wyjęcie termoizolacji na tym odcinku,
- przykręcenie łat do deskowania w połowie odległości pomiędzy krokwiami w celu realizacji szczeliny wentylacyjnej,
- zamocowanie do łat i krokwi wiatroizolacji,
- ponowne ułożeniu pomiędzy krokwiami tej samej wełny.
Sposób 2, o wiele prostszy polegałby na opuszczeniu wełny na ruszt przygotowany pod zabudowę g-k, bez jej wcześniejszego demontażu.
PYTANIE 1: Czy szczelina wentylacyjna pomiędzy wełną a deskowaniem musi być zabezpieczona wiatroizolacją? Czy łatwiejszy sposób przeprowadzenia tych prac będzie odpowiedni? Jeżeli tak to czy można pozostawić znajdującą się pod wełną folię bąbelkową?
Przy ściance kolankowej, wysokość poddasza wynosi 190cm. Nie chciałbym go zbytnio obniżać, dlatego od wewnątrz planuję zastosować jedynie cienkie płyty z wełny mineralnej w poprzek krokwi lub całkowicie z nich zrezygnować. W strefie okapowej chcę wykonać otwory pod deskowaniem dachu i zabezpieczyć je przed owadami siatką.

W części zaznaczonej na niebiesko, na jętkach w przestrzeni poddasza nieużytkowego chciałbym ułożyć dodatkową warstwę termoizolacji gr. 15cm. Od wewnątrz chciałbym zostawić istniejące deski, ponieważ są elementem zabezpieczającym jętki przed wyboczeniem. Obudowę z g-k chciałbym przymocować do łat przykręcanych przez deski do jętek. Dzięki rusztowi drewnianemu możliwe będzie również zamocowanie paroizolacji. Powierzchnie desek nie są idealnie równe, wystają z nich gwoździe co mogłoby spowodować przedziurawienie paroizolacji.
PYTANIE 2: Czy takie rozwiązanie jest poprawne? Czy nie będzie problemem, jeżeli zostawię deski i folię bąbelkową? W przestrzeni rusztu drewnianego, pomiędzy paroizolacją a deskami powstanie przestrzeń niewentylowana. Czy konieczne jest wypełnianie jej wełną?

Oczywiście w ścianach szczytowych planuję powiększyć otwory wentylacyjne.
Ścianki działowe wymurowane są do spodu jętek, dlatego paroizolację będę przyklejał do powierzchni ścian i kominów w każdym z pomieszczeń. W łazience na ścianach znajdują się płytki, przyklejone do samego wierzchu ścian, nie chciałbym ich usuwać.
PYTANIE 3: Czy istnieje jakiś sposób na poprawne mocowanie paroizolacji do płytek?

Jeżeli widzi Pan jakieś zagrożenia w moim planie remontu lub sposób na przeprowadzenie go w sposób bardziej optymalny proszę o informację. Rozumiem, że część odpowiedzi na te pytania wymaga przeprowadzenia analizy cieplno-wilgotnościowej. Jakie są obecnie terminy u Pana? Prace remontowe chciałbym rozpocząć niebawem.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne dachy poddasza użytkowe porady inwestorom

Kamil Bieleckitemat nr 308-1773
visibility czytano 302 razy

Dom szkieletowy drewniany prefabrykowany


Dzień dobry, potrzebuje opinii czy pokazana technologia firmy Szreder A.C jest prawidłowa. Jestem bliski decyzji powierzenia im budowy domu dla mnie, martwi mnie rozwiązanie płyty fundamentowej i połączenia z nią ścian. Dołączę zdjęcia które lepiej zobrazują to niż słowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Mar.Pal.temat nr 308-1784
visibility czytano 280 razy

Ocieplenie podłogi poddasza nieużytkowego


Proszę o poradę.
W budynku piętrowym gdzie piętro kończy się stropem żelbetowym, a strych będzie nieużytkowy na tym stropie. To pytanie moje jest następujące jak zaizolować takie poddasze? W projekcie jest folia i na to 30cm wełny. I czy można zastąpić wełnę styropianem i jak by wyglądać miała podłoga z pyt OSB którą chciałbym zrobić w celu zrobienia stryszku?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady inwestorom ocieplenia

pepertemat nr 308-1785
visibility czytano 310 razy

Ocieplenie schodów żelbetowych opartych na płycie


Dzień dobry,
W projekcie mojego domu mam schody wewnętrzne żelbetowe zespolone z płytą fundamentową. Płyta ocieplana jest tylko od góry. Czy takie schody nie będą sporym mostkiem cieplnym? Czy można (i czy warto) jakoś temu zaradzić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe schody wewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia mostki cieplne

AgTotemat nr 308-1798
visibility czytano 502 razy

Jak to jest z domami pasywnymi?


Witam.
W przyszłym roku rozpoczynamy budowę domu. Po przeczytaniu różnych for budowlanych chcemy żeby był to dom pasywny. Gotowy projekt kupiliśmy dwa lata temu. W tym roku kupiliśmy Pana super książkę i nie znaleźliśmy w niej ani zdania o domach pasywnych. Dlaczego? Nasz projekt to zwykły mały domek parterowy z użytkowym poddaszem o powierzchni; parter 105 m i poddasze 26 m2. Tak jak chyba większość inwestorów myślałam że wystarczy zastosować odpowiednie ocieplenie, rekuperator z GWC, okna z certyfikatem i to wystarczy żeby wybudować dom który zużywa 15 KWh/m2 na rok. Po lekturze Pana książki dowiedzieliśmy się że każdy dom wymaga indywidualnych rozwiązań i musi mieć swoją analizę cieplno-wilgotnościową i ekonomiczną.

W związku z tym bardzo proszę o odpowiedź jakich materiałów należy użyć do budowy fundamentów? Czy ocieplać fundamenty od zewnątrz dużą ilością styropianu czy może zainwestować przede wszystkim w dobrą izolację która zlikwiduje mostki cieplne pomiędzy fundamentem a ścianami?

Jak to jest z tymi domami pasywnymi? O co chodzi? Przyznamy się szczerze że jesteśmy już zdezorientowani. Każdy doradza co innego. Dlatego potrzebujemy pomocy z Pana strony jako specjalisty.

Pozdrawiamy
Agnieszka i Tomek Ch.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom porady architektom porady inżynierom domy energooszczędne

TomaszPetemat nr 308-1801
visibility czytano 594 razy

Czy możliwe jest szybkie ocieplenie dachu pianką?


Dzień dobry,
Na tę chwilę mam następujące warstwy dachu:
- konstrukcja
- deskowanie
- papa
- łaty i kontrłaty
- blacha na klik
Przyszedł czas na termoizolację. Wykonawcy dają terminy długie i odległe. Zatem interesuje mnie technologia PUR jako zdecydowanie szybsza. Pytanie brzmi jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić? I czy w ogóle jest to możliwe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia pianka PIR pianka PUR porady inwestorom porady architektom

lukasz89k1temat nr 308-1802
visibility czytano 53 razy

Ocieplenie ściany między garażem a częścią mieszkalną


Analizy 1994/2018
Z analiz wychodzi ze mam na podłodze 14 cm xps bądź EPS 200.
1.Czy to znaczy że także w garażu ma tyle wynosić termoizolacja podłogi?
2. Jak wykonać to dokładnie skoro mam ścianę garażową od strony mieszkalnej również ocieplić wełną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane podłogi ocieplenia garaże porady inwestorom

Sergiotemat nr 308-1805
visibility czytano 232 razy

Zamiana elewacji BSO na płytki klinkierowe w domu szkieletowym


Dzień dobry.
Analizy 2097/2020. Dom szkieletowy. Na jednej ścianie chcę zamontować płytki klinkierowe na całej powierzchnie. Czy mogę zamienić "farba silikonowa jednokrotnego krycia" na taki płytki?
Zestawienie warstw wg analiz:
ściana zewnętrzna - pokoje:
· farba wewnętrzna dowolnego typu
· płyta GK grubości 12,5 mm
· folia paroizolacyjna o oporze Sd > 50 m
· płyta MFP grubości 12 mm
· słupki sosnowe 45 x 200 mm w rozstawie co 600 mm, pomiędzy nimi wełna
mineralna np. ROCKMIN PLUS grubości 200 mm
· płyta OSB-3 grubości 20-22 mm
· wełna mineralna np. FRONTROCK PLUS grubości 50 mm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 55)
· wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ < 14)
· farba silikonowa jednokrotnego krycia Sd < 0,03 m (μ < 110)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane ocieplenia ściany szkieletowe porady inwestorom

JaRoxtemat nr 308-1814
visibility czytano 370 razy

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu i podłogi na gruncie


Dzień dobry,
ponieważ nie znalazłem na forum konkretnej odpowiedzi bardzo proszę o analizę rozwiązania przesłąnego przez architekta dot. zmniejszenia mostka cieplnego na styku podłoga - ściana. Czy w podanym rozwiązaniu beton komórkowy nie jest za nisko nad gruntem (20cm)? Nie ma ryzyka jego nasiąkania, a dalej degradacji z upływem czasu? Izolacja przeciwwilgociowa zostanie wykonana wg Pana książki (w projekcie jest 2xdysperbit od zewnątrz). Czy to załączone rozwiązanie może być również zastosowane w miejscach lokalnych przewyższeń gruntu (w projekcie przewidziany jest taras w poziomie zera domu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia termoizolacje porady architektom porady inwestorom

Maratontemat nr 308-1815
visibility czytano 408 razy

Analiza c-w ściany dwuwarstwowej z pustką powietrzną


Dzień dobry.
Mam pytanie dotyczące wykonania analizy cieplno-wilgotnościowej jednej przegrody - ściany zewnętrznej dwuwarstwowej z pustką powietrzną. Cel analizy, to określenie rodzaju i grubości izolacji -"ocieplenia".
Na czym taka analiza zdalna polega? Jaki jest koszt dla nabywcy Sekretów?
Pozdrawiam serdecznie. Serwis i grupa FB, to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ściany ściany nośne porady inwestorom porady architektom


 
 
53
   ...  
24
 
23
 
22
 
21
 
20
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.