porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 21


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Izabela K.temat nr 308-2055
visibility czytano 286 razy

Projektowanie ściany drewnianej szkieletowej wyłożonej balami


Szanowny Panie
Zamierzam wybudować dom w technologii drewnianej - chyba najbliżej tu
do technologii słupowo-ryglowej. Sama jestem architektem ale zupełnie nie mam doświadczenia jeśli chodzi o domy drewniane a jako że im bardziej wnikam w temat domu
drewnianego tym bardziej wydaje mi się on bardziej skomplikowany. W załączniku przesyłam planowany przekrój przez ścianę zewnętrzną.
Prosiłabym o pomoc. Czy zaproponowane rozwiązanie jest prawidłowe pod względem cieplno-wilgotnościowym? Czy rozstaw słupków ma wpływ na dyfuzję pary wodnej? 
Oczywiście zapłacę za poradę.
Z góry dziękuję z poważaniem,



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inżynierom projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty budowlane

habitattemat nr 308-2066
visibility czytano 337 razy

Maty i taśmy grzejne - czy przydatne alergikom?


Dzień dobry Panie Jerzy.
Zwracam się do Pana z zapytaniem co Pan sądzi o tego typu ogrzewaniu:
https://redsnake.pl/
Inwestorzy (z zawodu elektrycy) oczekują ode mnie odpowiedzi, sami znaleźli producenta tego systemu, a ja wciąż studiuję Pańską książkę oraz zasoby BDB pogłębiając wiedzę nt fizyki budowli stąd też moje zapytanie.
Dzieci inwestorów są alergikami (kurz, trawy etc). Producent przekonywał ich, że w odróżnieniu do tradycyjnego ogrzewania podłogowego, w ich systemie folii grzewczych kurz się "zupełnie nie unosi" z uwagi na sposób rozprzestrzeniania ciepła.
Proszę o analizę i opinię ekspercką.

pozdrawiam serdecznie
T.K.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ogrzewanie podłogowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Zbizagtemat nr 308-2096
visibility czytano 507 razy

Ratowanie hydroizolacji fundamentu


Szanowny Panie Jerzy

Zanim przejdę do istoty mojego problemu, chciałbym Panu podziękować za Pański wysiłek włożony w propagowanie i tłumaczenie zagadnień związanych z szeroko rozumianym budownictwem. Potrafi Pan w sposób rzetelny, jasny i prosty przedstawić zjawiska fizykochemiczne oraz ich konsekwencje.

Niestety, za późno dostałem Pana książkę i dostęp do wiedzy na portalu, ale cóż zrobić? Przynajmniej wiem, co do tej pory zrobiłem źle. Mogę, patrząc w projekt budynku wyłapać błędy projektowe (takie jak zlewozmywak w kuchni pod oknem). O perypetiach z hurtownikami, wykonawcami nie będę wspominać. Czytając wiele porad budowlanych na portalu, nie znalazłem podobnego problemu do mojego. Z tego powodu proszę Pana o pomoc.

Na początku przedstawiam stan budowy na dziś:
W terenie gliniastym został zrobiony szeroki wykop pod ławę fundamentową z odejściem do studzienki odwadniającej, w związku z możliwością zalania deszczem. Z jednej strony wykop jest dość głęboki, ponieważ teren jest pochylony (nachylenie 4%). Sama głębokość posadowienia fundamentów została określona po badaniach geologicznych na jednorodnej warstwie. Oczywiście został spełniony warunek usadowienia ławy poniżej poziomu przemarzania. Ława ma wysokość 35 cm i szerokość 65 cm. Poza tym planowane jest wymurowanie 9 warstw bloczków o wysokości 14 cm. Wokół budynku planuję zrobić drenaż.

Na dno wykopu dzięki poradzie KB wylałem beton chudziak. Na tę warstwę (niestety bez izolacji) wylałem ławę fundamentową (c20/25 w8). Po ok. 10 dniach została nałożona tylko na wierzchu warstwa Izohandysperbitu. Malowałem to 3 razy dzień po dniu, wyszło ok 55kg na 35m2. Co daje 1,57kg/m2.

Schemat ideowy fundamentów mojego domu przedstawia rysunek 1.9.-10 ze strony 162 pana książki. Poza kilkoma szczegółami. W moim projekcie nie ma wieńca. Na to miejsce mamy „pustak cokołowy izolacyjny”. Ściana powyżej tego pustaka jest jednorodna. U Pana, jak mi się wydaje, pierwszy pustak nad wieńcem powinien mieć lepsze parametry cieplne. Logika zabezpieczenia termicznego budynku podobna. Przekrój w kolejności od zewnątrz to folia kubełkowa, polistyren 10cm, dysperbit x3, bloczek, dysperbit x3. Pod bloczkami na ławie papa termozgrzewalna. Ja jednak zrobię ścianę fundamentową zgodnie z pana propozycją z rysunku umieszczonego w książce (masa polimerowo-bitumiczna, wewnętrzna termoizolacja ściany, itd.).

Nasuwają się następujące pytania:

1. W tym momencie wierzch ławy fundamentowej jest pomalowany dysperbitem. (Jak rozumiem, dysperbit jest emulsją bitumiczną?) Czy powinienem w jakiś sposób zabezpieczyć boczne ściany ławy? Skoro nie ma hydroizolacji od dołu na chudziaku. Prawdopodobnie nie ma to sensu?

2. Czy mogę na taką ilość dysperbitu ok. 1,57kg/m2 położyć papę termozgrzewalną?
Jeśli tak to jaką? Niestety nie doszukałem się konkretniejszych informacji. Czy chodzi o papę modyfikowaną SBS? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

3. Czy papa powinna pokrywać cały wierzch ławy? Czy może lepiej będzie podłożyć tylko pod bloczki plus kilka cm, aby zmieścić fasetę?

4. Na papę powinienem nałożyć folię hdpe gładką. Jaką grubość?

5. Na rysunku hydroizolacja pionowa oznaczona jest jako 7. Czyli masa polimerowo-bitumiczna po zagruntowaniu emulsją bitumiczną. Owa emulsja to dysperbit?

6. Kwestia wieńca. Jeszcze tego nie konsultowałem z KB. Myślę, że przy takiej wysokości ściany fundamentowej (ok. 135 cm) a co za tym idzie ilości warstw bloczków, powinniśmy zrobić wieniec. Mam rację? Przy okazji równomierne obsypywanie ścian od wewnątrz i zewnątrz.

7. Ściany domu planuję zrobić z silikatu. Z informacji uzyskanych z Pana portalu, w miejscu łączenia podłogi i ścian może pojawić się problem za niskiej temperatury i skraplania się wody. Pan doradza, aby nie kombinować z powiększaniem grubości termoizolacji w strefie cokołowej. Lepiej jest użyć odpowiednich materiałów na pierwsze warstwy ściany. Co Pan poleca w tej sytuacji?

8. Ostatnie pytanie dotyczy fasety i papy. Czy pod fasetę na papę i warstwę istniejącego już dysperbitu powinienem nałożyć masę polimerowo-bitumiczną? Po czym wszystko jeszcze raz zabezpieczyć masą? To znaczy pomalować masą polimerowo-bitumiczną ścianę z bloczków, fasetę oraz papę pokrytą wcześniejszą warstwą?

Mam nadzieję, że pomoże mi Pan wyjaśnić powyższe kwestie. Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2197
visibility czytano 545 razy

Bloczek ceramiczny z zasypką perlitem


Dzień dobry,
Przy poszukiwaniu informacji związanych z ograniczeniem liniowego mostka termicznego na łączeniu ścian z fundamentem znalazłem oficjalną informację (Perlit Polska Sp. z o.o.) dotyczącą zalet zasypywania przestrzeni międzyżebrowych pustaków ceramicznych perlitem ekspandowanym (plik w załączniku).
Przedstawionymi tam wynikami jestem zaskoczony, gdyż pokazują one, że powyższy zabieg zasypywania perlitem pustaków najbardziej poprawia właściwości termoizolacyjne w kierunku pionowym. W przypadku pustaków ceramicznych wydawało mi się, że dominującym zjawiskiem przekazywania ciepła ze ścian (pomieszczeń) do fundamentów jest zjawisko przewodzenie ciepła przez ścianki pustaka. Wsypanie izolatora (perlitu) w szczeliny powietrzne wydawałoby się, że na powyższe zjawisko nie ma większego wpływu.
Prosiłbym o komentarz do zamieszczonego raportu. Czy fizyka budowli jest w stanie wytłumaczyć zamieszczone tam wyniki i czy można im wierzyć?
Wyniki zamieszczone w tym raporcie dotyczą trzech konkretnych typów pustaków. Jeśli natomiast powyższe wyniki mają podparcie w fizyce budowli i są wiarygodne to rozumiem, że podobna tendencja zostanie zachowana również dla innych pustaków ceramicznych (ale już w innym wymiarze)?
Jeśli „dobre” działanie perlitu na pustaki ceramiczne jest prawdą to rozumiem, że powyższa metoda mogłaby być równoważna do stosowanych bloczków z betonu komórkowego na pierwszą warstwę muru (opisana w książce „Sekrety ….”)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli mury procesy cieplne i wilgotnościowe mostki cieplne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Mikolaj127temat nr 308-2365
visibility czytano 497 razy

Poprawa wykonanej, źle zaprojektowanej opaski termoizolacyjnej wokół płyty fundamentowej z izolacją pod nią


Dzień dobry,
Jako że zbyt późno trafiłem na tę stronę i wcześniej dałem się nabrać zapewnieniom dostawcy płyty fundamentowej (projekt i wykonanie) chciałbym zapytać, czy jest szansa na chociaż częściowe poprawienie izolacji termicznej (opaski) wokół płyty.
Projekt samej płyty jest opisywany w mojej kronice budowy nr 52.

Istotne informacje:
Płyta żelbetowa posadowiona na 30 cm XPS, izolacja płyty to szalunek tracony będący połączeniem XPS300 (spód) oraz EPS Hydro (krawędź) o grubości ścianki 25 cm.
Podbudowa to gruba pospółka niepłukana zagęszczona do Is>0,96 (były wykonywane badania). Na dnie wykopu rozłożono geotkaninę (dopiero po moich usilnych prośbach dodano to rozwiązanie).

Problemy dotyczące opaski:
1. Opaskę ułożono z płyt XPS300 grubości 10 cm bezpośrednio na zagęszczonej podbudowie z niezagęszczoną cienką warstwą podsypki piaskowej.
2. Płyty dostawiono do krawędzi pod kątem, powodując znaczne przewężenie w miejscu styku.
3. Płyty opaski mają zaledwie 50 cm długości - czy nie jest to zbyt mało w stosunku do głębokości przemarzania?
4. Płyty nie są zabezpieczone przed zsuwaniem się.
5. Płyty nie są zabezpieczone od góry żadną folią ochronną, przysypane częściowo podbudową, a częściowo ziemią.

Pytania:
1. Jak można poprawić rozwiązanie opaski termoizolacyjnej? Wchodzi w grę jej całkowity demontaż i montaż ponowny. Swoje wyobrażenie zamieściłem na rys. nr 2.
2. Czy można i czy warto zastosować dodatkową opaskę betonową/wieniec wokół elementów brzegowych płyty (np. nad opaską), by chociaż w części ograniczyć ich rozsuwanie się po latach pod wpływem długotrwałego obciążenia ciężarem budynku? Na rys. nr 3 wyjaśniam, co mam na myśli.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe mostki cieplne porady inwestorom posadowienia na płycie błędy projektowe błędy wykonawcze

Kamil Sawickitemat nr 308-2495
visibility czytano 257 razy

Błędne rozwiązania więźby dachowej drewniano-stalowo-żelbetowej


Projekt budynku jednorodzinnego przewidywał więźbę dachu z wiązarów drewnianych, stalowych krokwi oraz dwóch ram żelbetowych. Projektant nie przewidział docieplenia zarówno krokwi stalowych, jak i ram żelbetowych od zewnętrznej strony. Po zwróceniu mu uwagi na błąd, zaproponował zastosowanie "aerożelu"...
Ostatecznie, na krokwiach drewnianych i stalowych została wykonana nadbitka z kontrłat wysokości 5 cm, a na ramach żelbetowych ułożono 2-5 cm stryroduru od strony zewnętrznej (pod deskowaniem).
Załączam wycinek z projektu z opisem warstw dachu (w rzeczywistości doszło pełne deskowanie), projekt konstrukcji dachu oraz zdjęcia więźby. Profile stalowe mają wymiary 200 x 100 x 4 mm.

Proszę o Pana opinię w temacie możliwości naprawy popełnionych błędów związanych z mostkami cieplnymi na ramach żelbetowych i krokwiach stalowych bez konieczności przerabiania już wykonanych prac. Jeśli nie będzie Pan w stanie udzielić odpowiedzi bez obliczeń cieplno-wilgotnościowych, proszę o wycenę ich wykonania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

Adutemat nr 308-2574
visibility czytano 329 razy

Bloczek Isomur na fundamencie domu jako warstwa termiczna


Dzień dobry,
w uznaniu Pańskiej wiedzy i doświadczenia oraz po analizie Pańskich komentarzy w internecie (strona, fora, grupa) i publikacji, zakupiłem Pana książkę i pozwalam sobie zapytać czy z ekonomicznego punktu widzenia (wiem, że nie da się tak po prostu powiedzieć TAK lub NIE) warto zainwestować w bloczki Isomur?
Chcę uniknąć sytuacji z rys. 4 z artykułu "Ocieplenia fundamentów i podłóg na gruncie w budynkach energooszczędnych". Aktualnie wylana jest "ślepa" posadzka, ściana fundamentowa ocieplona 8cm (garaż) i 16cm (część mieszkalna) z zewnątrz. Czy straty energii z racji tego mostka są duże, czy można uznać je raczej za marginalne?
Z góry dziękuję,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy kopułowe fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Maciej Kuleszatemat nr 308-2769
visibility czytano 238 razy

Dodatkowy grzejnik (promiennik) na podczerwień IR w łazience


Ze względu na pewne "niedopatrzenia", moja narożna łazienka (narożnik północno-wschodni) będąca nad piwnicą (w piwnicy jest +18 oC) jest za zimna w okresie zimowym. Jest ogrzewanie podłogowe i mały grzejnik drabinkowy ale nie da się w pomieszczeniu utrzymać temperatur przekraczających np. 25-28 oC. Przy braniu prysznica jest wysoka temperatura wody natomiast po wyjściu z kabiny powietrze jest dość zimne i jest to mało komfortowe. Nie mam możliwość ingerencji ani w ocieplenie ani inne prace budowlane.

Pomyślałem nad zamontowaniem grzejnika na podczerwień który ogrzewa tylko ciało ludzkie. Byłby włączany tylko na czas pobytu pod prysznicem - jestem nocnym markiem i prysznic biorę po północy a wtedy ogrzewanie domu jest dawno wyłączone.
Czy taki grzejnik nie jest "szkodliwy" dla ludzkiego organizmu przy dziennym korzystaniu ok. 20 minut? Jaka powinna być moc grzejnika w pomieszczeniu ca. 5 m2?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom łazienki kabiny natryskowe

Marcin Lenarttemat nr 308-2831
visibility czytano 307 razy

Ogrzewanie, wentylacja i akustyka antresoli


Dzień dobry,

planuję zaprojektować dom z wysokim sufitem nad salonem i jadalnią, zastanawia mnie kwestia ogrzewania i akustyki.
1. Czy ogrzewanie pomieszczeń z wysokimi sufitami jest problematyczne? Czy jest jakiś system grzewczy preferowany w tym przypadku i czy jest to podłogówka?
2. Czy zawsze pojawia się problem echa w takim pomieszczeniu który nie zostanie zniwelowany normalnym wystrojem? Czy są jakieś badania i wzory w tym temacie ("wyliczania" echa)?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akustyka wystroje wnętrz porady inwestorom

Marcin Lenarttemat nr 308-2832
visibility czytano 308 razy

Panele fotowoltaiczne jako składowa dachu


Czy istnieją dostępne systemy, które umożliwiają używanie tanich (zwykłych) paneli fotowoltaicznych jako integralnej części pokrycia dachu, szczelnie je łącząc? Zastanawiam się nad taką opcją zamiast tradycyjnej blachy czy dachówki, zwłaszcza mając prosty dach dwuspadowy który chcę pokryć w całości od strony południowej. Czy istnieją przeciwwskazania do takiej konstrukcji i czy spotkał się Pan z czymś takim?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fotowoltaika pV porady inżynierom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.