porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1650


 
 
166
   ...  
102
 
101
 
100
 
99
 
98
   ...  
1
 
 
TomaszJtemat nr 308-1146
visibility czytano 208 razy

Roszczenia za wady po 4 latach od wykonania dachu


Dom wybudowany 4 lata temu, wykańczany do tej pory lecz jeszcze nie zamieszkały. Niestety przy obecnych ulewach zauważyłem przeciekający dach przy kominach. Czy mam jakąś podstawę domagać się naprawy dachu od wykonawcy czy jest to za długi okres?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy

centaurtemat nr 308-1147
visibility czytano 263 razy

Dobór farby do wnętrza wg analizy cieplno-wilgotnościowej


Witam. Według analiz c-w farba wewnętrzna powinna mieć Sd > 0,15 m. Niestety nie mogę znaleźć na rynku farby która miałaby zmierzony ten współczynnik, wszyscy dystrybutorzy zasłaniają się że do farb wewnętrznych nie ma wymogu badania tego parametru. Proszę o wskazanie konkretnego preparatu jednego lub dwóch aby można było wybierać chociażby w cenie. Oglądałem ofertę firmy Caparol posiadają farbę Samtex 20 albo latex Satin gdzie zmierzony jest ten parametr jednak są to farby o bardzo dużym połysku z kolei w ofercie firmy Sto nie znalazłem w karcie technicznej żadnych danych na temat takiego parametru.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego farby porady inwestorom porady wykonawcom

WojtekGtemat nr 308-1148
visibility czytano 213 razy

Układanie siatki zbrojeniowej w jastrychu betonowym


W jaki sposób podeprzeć siatkę zbrojeniową z pręta fi 6, oczka 15 cm, którą chcę rozłożyć na folii PE, która to leżeć będzie na kruszywie, na całej powierzchni domu? Beton ma być wylany na grubość 15 cm. Chcę ułożyć siatkę, tak by można po niej chodzić przy wylewaniu betonu, a jednocześnie nie przedziurawić folii. Zależy mi na takim rozwiązaniu.
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki betonowe jastrychy betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

Jaroccytemat nr 308-1149
visibility czytano 240 razy

Papa bitumiczna pod ściany na płycie żelbetowej


Witam
Mam wylaną płytę fundamentową i będę się zabierał wnet za murowanie pierwszej warstwy bloczków. Mam zamiar pod nie położyć papę termozgrzewalną Matizol SBS, a pod nią posmarować dwa razy dysperbitem - jako grunt do papy. Moje pytanie dotyczy tego czy:
- Papę i dysperbit dawać też na xps, który jest otacza płytę?
- Papę i dysperbit dawać tylko na wylany beton, nie dotykając xps?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-1151
visibility czytano 280 razy

Ocieplenie ściany między garażem a częścią mieszkalną


Witam, mam garaż w bryle budynku i muszę ocieplić ścianę, która oddziela garaż od domu. Planuje to zrobić wełną twardą fasadową (?). W garażu będzie tynk cementowo-wapienny, chciałbym aby wszystkie ściany w garażu miały jednakową strukturę. Czy można na wełnę położyć tynk cementowo-wapienny? A może jest jakiś inny sposób ocieplenia tej ściany?
Drugie pytanie: Jak przymocować profile przyścienne (strop drewniany, podwieszane sufity) do w/w wełny, która będzie miała grubość 15 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane garaże ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

ekoTypowetemat nr 308-1152
visibility czytano 182 razy

Taras naziemny z pomostem drewnianym przy posadowieniu domu na płycie


Dzień dobry,
Proszę o podpowiedź jak rozwiązać konstrukcję tarasu drewnianego na legarach, w przypadku gdy budynek jest projektowany na płycie fundamentowej z termoizolacją na płycie - mamy takie rozwiązanie ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (20-40cm pod poziomem terenu). Chodzi głównie o fragment tarasu który będzie nad termoizolacją obwodową na betonie podkładowym- załączony rysunek. Myślałem tu o ścianach fundamentowych pod taras posadowionych(prostopadle do budynku) na głębokości 1m - niżej niż sama płyta, z fragmentem przy budynku wykonanym wspornikowo.

Czy można by pod taki taras wykonać również płytę fundamentową na betonie podkładowym bez termoizolacji i na niej wykonać punktowe podparcia dla legarów? Jak wtedy powinny wyglądać warstwy pod płytą? Planowany rozmiar tarasu drewnianego to 4x7m.

Druga kwestia to grubość termoizolacji na małym tarasie wychodzącym z sypialni na poddaszu. W przeprowadzonej przez Pana analizie energetyczno ekonomicznej jest podana grubość 5cm termoizolacji na stropie żelbetowym. Akurat ten detal nie został poddany (w każdym razie nie znalazłem tego w dokumencie) analizie MES. Czy uwzględniając że taras ma kontakt od góry z powietrzem zewnętrznym wartość ta nie jest za mała. Od garażu została dobrana termoizolacja grubości 12cm a temperatura w garażu będzie dużo wyższa niż zewnętrzna. Czy tak cienka izolacja termiczna nie będzie skutkować zbyt dużymi stratami przez strop żelbetowy i w efekcie ryzykiem kondensacji na warstwie wylewki wewnątrz pomieszczenia?

Kolejna kwestia to grubość termoizolacji podłogi w garażu - została dobrana warstwa grubości 12cm w stosunku do 14cm w części mieszkalnej. Z czego wynika tak mała różnica w grubości termoizolacji, czy chodzi o wyeliminowanie mostka termicznego na podłodze pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a garażem? Wydawałoby się że nieogrzewany garaż nie będzie wymagał podobnej grubości termoizolacji jak pomieszczenia ogrzewane a zakładana temperatura w garażu jest zbliżona do temperatury gruntu w zimie.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Nr doradztwa technicznego o którym wspominam to 2054/2019

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1154
visibility czytano 144 razy

Naprawa pękniętej szlichty na balkonie


W narożniku płyty balkonowej( warstwa spadkowa)w sąsiedztwie słupka balustrady od strony ściany budynku doszło do pęknięcia narożnika nie rusza ,się lecz widoczna rysa przebiega w sąsiedztwie słupka,oddzielając narożnik całkowicie. W jaki sposób połączyć ten element który przykryty już jest okapnikiem balkonowym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom

Maciej Kuleszatemat nr 308-1155
visibility czytano 323 razy

Wypełnienie ubytków w betonie komórkowym


Czym wypełnić duże ubytki w betonie komórkowym? Uchwyty do przenoszenia bloczków są dość spore - jaki materiał będzie najlepszy i jak go zaaplikować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego naprawy porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1161
visibility czytano 503 razy

Zamiana wełny mineralnej na drzewną w dachu


Mam pytanie odnośnie wełny drzewnej. Mam analizę dachu i była liczona wełna mineralna. Telefonicznie też dostałem wiadomość, że wełna drzewna ma gorsze parametry a jest droższa. Chciałbym jednak o szczegóły podpytać...
Taki produkt pierwszy lepszy lambda przynajmniej z tego co producent podaje podobna jak większość porządnej klasy na rynku. Najbardziej zastanawia mnie jednak parametr dotyczący ciepła właściwego „c” - aż 2100 J/kgK, czyli 2 x więcej niż mają np. wełny mineralne. Zależy mi na tym aby poddasze zbytnio się nie nagrzewało w lato.
Dwa pytanka:
1) Czy mogę zamienić na wełnę drzewną przy zachowaniu wyników analiz?
2) Czy mogę ewentualnie w jednej z dwóch warstw wrzucić taką wełnę, czyli zrobić połączenie dwóch rodzajów np. skalna + drzewna. Jeśli można to która warstwa ma być tą drzewną?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

kemal111temat nr 308-1162
visibility czytano 344 razy

Łamane, a nie otoczakowe kruszywa płukane pod podłogę i do opaski


Witam. Panie Jerzy czy kruszywo płukane łamane o uziarnieniu 16-32 mm jak na zdjęciu po lewej stronie nadaje się pod beton podkładowy jako warstwa odcinająca podciąganie kapilarne? Czy można je również zastosować na opaskę fundamentową? Cena jego jest korzystniejsza niż płukanego 8-16 mm po prawej stronie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom


 
 
166
   ...  
102
 
101
 
100
 
99
 
98
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.