porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1647


 
 
166
   ...  
101
 
100
 
99
 
98
 
97
   ...  
1
 
 
eszrtemat nr 308-1164
visibility czytano 906 razy

Pytania doprecyzujące przed rozpoczęciem budowy fundamentu


Dzień dobry,
w zeszłym roku w ramach porad budowlanych konsultowaliśmy nasz projekt fundamentów (monolityczne, ze slupami) oraz harmonogram prac. W tym roku ruszamy z budową (do stanu 0 w tym roku) i pojawiło się parę pytań "wykonawczych":

1. Jak rozumiemy nie jest zalecane użycie papy (zamiast masy KMB) jako hydroizolacji na podłodze na gruncie z powodu trudności jakie wiążą się z jej poprawnym ułożeniem (wymagana wysoka jakość pracy) na większych powierzchniach?

2. Jeśli masa KMB na podłodze na gruncie, to jak rozumiemy, nie ma uzasadnienia, aby dodatkowo położyć na nią papę w miejscach pod ściany działowe?

3. Czy KMB na podłodze na gruncie można robić etapami, czyli wpierw masa pod ściany działowe (z zapasem wychodzącym poza 10 cm), a dopiero po skończeniu wszystkich prac murarskich położyć KMB na podłodze na gruncie (chodzi o jej ochronę przed uszkodzeniami fizycznymi). W takim wypadku taśma kauczukowa zostałaby zatopiona w pierwszej warstwie masy KMB na ścianie fundamentowej i zespolona z masa KMB na podłodze po dłuższym czasie (rok), tak samo w przypadku zakładów wychodzących spod ścian działowych?

4. Ile czasu XPS (przymocowany) przykryty folią kubełkową może pozostawać niezasypany (sierpień)?

5. O ile dobrze kojarzymy XPS-a można przykleić najgorszym klejem (co to oznacza, czym się kierować przy wyborze) albo ta sama masa, jaką pokryty jest fundament (w naszym przypadku masa z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe)?

6. Czy folia kubełkowa winna mieć jakieś wymagane parametry?

7. Fundamenty wykonane z desek pokrytych olejem antyadhezyjnym zapewne nie będą idealnie gładkie (jak faktura drewna) - czy należy je jakoś oszlifować przed położeniem masy KMB? Na pewno trzeba usunąć wszelkie pozostałości drewna.

8. Nasz wykonawca niestety nie ma możliwości, aby w pełni przestrzegać harmonogramu prac - chodzi głównie o zachowanie rekomendowanych przerw pomiędzy wykonaniem chudziaka-ławy fundamentowej-ściany fundamentowej (przerwa będzie wynosiła tyle, co wykonanie szalunków kolejnego etapu, a wiec 2-3 dni). Czy pewnym kompromisem będzie zachowanie szalunków przykrytych folią PE od góry każdego etapu i rozszalowanie całości po 30 dniach?

9. Wykonawca planuje położyć poziomo deski szalunkowe i przymocować je gwoździami do chudziaka (oczywiście w miejscu poza papą), podobnie na ławie fundamentowej (tutaj już bez obawy o papę). Czy te ubytki należy potem czymś uzupełnić np. masą PCC, a potem na to normalnie masę KMB?

10. W niektórych miejscach ława fundamentowa ma 90 cm, wtedy szer. chudziaka wynosi 110 cm. Papa ma szer. 100 cm - daje to 5 cm po obu stronach. Czy bezpieczniej będzie poszerzyć papę poprzez połączenie jej z kawałkiem o szerokości 20 cm. Wtedy 10 cm zakładu na łączenie pap i jak rozumiemy zgrzanie ich na całej długości?

11. Czy dobrze pamiętamy, że stosowanie zbrojenia w podłodze na gruncie nie jest zalecane (o ile kojarzymy, to w którejś z odpowiedzi wspomniał Pan o przygotowywanym artykule z cyklu "Prawdy i mity" odnośnie tej sprawy, tyle że nie pamiętamy, czy dotyczyło to podłogi na gruncie, czy jastrychu)?

12. Jaki powinien być zakład geowłókniny (szerokość 3m)?

13. Folię kubełkową układać należy pionowo (góra-dół), czy poziomo? Jaki zakład (1 kubełek)?

14. Przepusty - prośba o ocenę i sugestie, jak zachować ciągłość hydroizolacji:
a). do wody - rura cynkowa pod chudziakiem, a w niej rura PE - czy musi być różnica o dymensję i sznur z zamkniętymi porami?
b). kanalizacja - rura większa o dymensję i sznur z zamkniętymi porami, uszczelniony?
c). uziom/PE - będzie wychodził ze ściany bocznej chudziaka do środka, należy pokryć tylko preparatem z grupy regeneratory pap i hydroizolacji bitumicznych?
d). prąd - rura kanalizacyjna (większa o dymensję?) a w niej rura karbowana, czy również należy zastosować sznur z zamkniętymi porami?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fizyka budowli hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

paulina1620temat nr 308-1165
visibility czytano 284 razy

Posadowienie na płycie grzewczej - czy warto?


Witam,
mam przypadek płyty fundamentowej grzewczej, styrodur i hydroizolacja jest poniżej płyty, pytanie czy na płycie od razu można położyć posadzkę czy trzeba stosować jeszcze jakąś folię? Czy odradzałby Pan stosowanie płyt fundamentowych razem z ogrzewaniem czy jest to korzystne rozwiązanie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli posadowienia na płycie porady inwestorom

vic-tortemat nr 308-1166
visibility czytano 303 razy

Masa do napraw fundamentu i wykonania fasety


Panie Jerzy.
Czytałem w Pana poradach, że fasetki czyli wyoblenia w pachwinach fundamentu należy robić z masy typu KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1. A czym można wypełniać duże ubytki i wyszczerbienia w bloczkach betonowych bo takich mam murarzy że dużo jest ubytków. 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marek i Alinatemat nr 308-1167
visibility czytano 229 razy

Likwidacja mostka cieplnego w balkonie


Dzień Dobry
Nasz KB twierdzi że można wykonać balkon bez mostków cieplnych jak się zastosuje kotwy stalowe Isokorb. U nas będą dwa balkony i chcielibyśmy wiedzieć jak z tym jest?
Z góry dziękujemy za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony fizyka budowli porady inwestorom porady architektom

kemal111temat nr 308-1168
visibility czytano 249 razy

Bezmyślne zniszczenie papy przez wykonawcę


Wykonawca układał papę na betonie podkładowym podczas upału 30 C i chodząc po niej zniszczył mi papę podczas jej zagrzewania co przedstawiają zdjęcia. Co z nią zrobić? Mam do dyspozycji 3 kg Repabit, wiaderko Flexbit i resztę papy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

rydzyktemat nr 308-1170
visibility czytano 869 razy

Wentylacja sauny i jej pomieszczenia


W łazience domu jednorodzinnego projektowana jest sauna. Dom posiadał będzie wentylację mechaniczną z rekuperacją. Sauna używana będzie okazjonalnie.
Według tego co poczytałem producenci zalecają doprowadzenie do pomieszczenia w którym znajduje się sauna świeżego powietrza. W projekcie instalacji który posiadam, instalatorzy zaproponowali tylko wyciąg.
Czy jest to błąd i w tym pomieszczeniu powinna być wentylacja zrównoważona? Jeśli tak to nawiew umieścić przy saunie a wyciąg po przeciwnej stronie pomieszczenia - czytałem że wyciąg powinien być oddalony od sauny aby nie trafiało do niego bezpośrednio rozgrzane powietrze i nie dochodziło do kondensacji.
Sauna będzie posiadała kratkę pobierającą powietrze z pomieszczenia pod piecem a wywiew będzie u góry po przeciwnej stronie. Czytałem temat nr 333 niestety są tam same ogólne informacje o potrzebie analiz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane sauny

Agnieszka i Marcintemat nr 308-1172
visibility czytano 605 razy

Beton podkładowy płyty wylewany na raty


Witam,
Przesyłam zapytanie związane z problemem który pojawił się na naszej, obecnie prowadzonej budowie. Dom jednorodzinny o fundamentach na płycie fundamentowej (układ na podstawie książki), ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (w sezonie luty 2018: woda na -20cm).
Wykonano:
- Geowłóknina Typar SF49.
- Podsyp z pospółki 0-16 - ~35÷40cm grubości (maksymalna wysokość nasypu równa wysokości gruntu rodzimego, brak wyniesienia ponad poziom gruntu) – podsyp po wykonaniu został zbadany przez geologa i otrzymano współczynniki Is od 0.99 (jeden punkt pomiarowy) do 1,00 (11 punktów pomiarowych).
- Po około 2 tygodniach (okresowe deszcze) skończono prace kanalizacyjne i przepusty, a nasyp zgodnie z zaleceniem geologa dodatkowo zagęszczono na całej powierzchni małą zagęszczarką (80kg). Badań nie ponowiono, próby własne (test kamieniem wielkości grejpfruta) potwierdzały jakość nasypu.
- Przygotowano skosy pod opaskę przeciwwysadzinową i ułożono na całym nasypie folie PE 0.3 na suchy zakład. Wokół opaski przygotowano zbrojenie i bloczki betonowe wspierające wykonanie opaski (zdjęcie).
- W poniedziałek od godziny 12 przystąpiono do wylewania chudego betonu klasy B20 (grubość 15cm) – objętość 50m3.
- Podczas wylewania chudego betonu nastąpiła niespodziewana przerwa w dostawie betonu na ok 2h czasu (między 13 a 15) co doprowadziło do częściowego zaschnięcia chudziaka (27m3) pod połową budynku (zdjęcia, mężczyzna ~85kg mógł spokojnie stać na powierzchni bez zapadania się). Zaschnięcie nastąpiło również w obszarze który jest łączeniem z betonem dostarczanym w kolejnych dostawach.
- Dla utrzymania wilgotności betonu, rozpoczęto polewanie betonu wodą.
- Po godzinie 15 wznowiono dostawy betonu, ukończono wylewanie chudziaka i formowanie skosów (kontynuacja polewania pierwszej połowy chudziaka wodą).
- Następnie całość zakryto folią PE 0.3 z 0.5m zakładem i szczelnie obłożono deskami (beton wylany w pierwszej kolejności był zroszony wodą z lokalnymi kałużami).
- Tak przykryty chudziak oczekuje na dalsze kroki.

Betonowanie miało miejsce w poniedziałek 03.06 i na podstawie powyższego opisu i zdjęć prosiłbym o pomoc i informacje:
- Jak duży błąd został popełniony i czy i w jaki sposób możemy sprawdzić poprawność finalnego chudziaka (czy się zespoli i będzie monolityczny?)? Jakie ew. kroki powinniśmy teraz podjąć aby naprawić sytuację (jeśli to możliwe)?
- Jaką izolację należy następnie wykorzystać (układ płyty fundamentowej z ociepleniem na płycie (warstwy: chudziak / hydroizolacja / płyta fundamentowa (25cm, zbrojona górą i dołem) / ocieplenie). Planowana była hydroizolację z papy Icopal (4mm) a wokół przepustów + słupy zewnętrzne masa KMB (tutaj widzimy ryzyko ze względu na reżim wykonawczy i fakt iż ekipa nie zna tej technologi oraz na jakość wykonanego chudziaka (zdjęcia).

Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedź,
Pozdrawiam,
Marcin
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze posadowienia na płycie porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego

Adamotemat nr 308-1173
visibility czytano 225 razy

Mieszanie gatunków i wieku drewna na więźbę dachową


Witam,
mam część drewna świerkowego sezonowanego ale w ilości pozwalającej jedynie na wykonanie jętek oraz kleszczy i ewentualnie połowy krokwi. Czy domówienie brakujących elementów z sosny i dosuszenie ich byłoby akceptowalne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

Alextemat nr 308-1174
visibility czytano 306 razy

Mocowanie doświetlacza


Szanowny Panie Jerzy
Na stronie 207 w Pana książce jest rysunek jak ma być zamocowany doświetlacz. Właśnie mam taki sam przypadek. Widze że doświetlacz jest kotwiony u dołu kołkami rozporowymi (45). Czy przecinanie kołkiem hydroizolacji nie będzie skutkowało jakimiś negatywnymi skutkami?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego doświetlacze porady inwestorom panele PCV porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1175
visibility czytano 604 razy

Ocieplenie ściany szczytowej na poddaszu nieogrzewanym


Dach jest/będzie wykonywany zgodnie z analizą C-W. Już prawie wszystko jest dla mnie jasne, ale ostatnie (tak myślę) pytania, które mi się nasuwają.

1) Ocieplenie stryszku styropianem od wewnątrz. Jest to nieogrzewane ale wentylowane pomieszczenie na graty. Z tego co się orientuje to jeśli ocieplenie dachu jest w suficie poddasza czyli pod naszym stryszkiem to należy dodatkowo ocieplić styropianem od wewnątrz. Pytanie jaka grubość i wysokość będzie odpowiednia?

2) Jest mowa o deskach jako możliwość na wykonanie podłogi strychu. Grubość "do ustalenia z projektantem" a jeśli chodzi o szerokość? Ma to duże znaczenie?

3) Jeśli chciałbym zwiększyć grubość izolacji niż wspomniane 30 cm np o 4-6 cm. Jak to się ma do obliczeń i czy to jest zmiana, która nie daje nam żadnych konsekwencji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom


 
 
166
   ...  
101
 
100
 
99
 
98
 
97
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.