porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1647


 
 
166
   ...  
98
 
97
 
96
 
95
 
94
   ...  
1
 
 
Bociek1313temat nr 308-1208
visibility czytano 580 razy

Zaprawa do murowania fundamentu


Witam, Panie Jerzy, mam dwa pytania:
1. Jaka jest prawidłowa receptura na zaprawę do murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych?
2. Mam wykonane ławy schodkowe, nie zawsze schodek jest wielokrotnością bloczków betonowych. W jaki sposób prawidłowo wyrównać ew. różnice w poziomie między schodkami? (przykład w załączniku).


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury porady inwestorom porady wykonawcom

John Peeltemat nr 308-1209
visibility czytano 364 razy

Granica hydroizolacji z terenem i listwa startowa ocieplenia w domu na stoku


Chciałbym zapytać o sposób wykonania hydroizolacji i montażu styropianu na styku XPS/EPS w przypadku działki o lekkim nachyleniu. Szacuję, że na długości (garaż+dom to ok. 20m) może to być ok. 40cm różnicy wysokości terenu. Zielona strzałka pokazuje orientacyjnie spadek terenu.
I teraz moje pytania.
Czy należałoby docelowo wypoziomować ten teren przez nawiezienie odpowiedniej ilości ziemi czy raczej nie ma takiej konieczności? Jest to o tyle ważne, że już na etapie wykonania ścian piwnicy trzeba wiedzieć gdzie będzie się kończył grunt, dlatego, że inna hydroizolacja jest nad poziomem terenu, a inna pod poziomem. Ponadto, musimy wiedzieć gdzie zakończyć membranę kubełkową i gdzie się ma kończyć XPS, a gdzie się zaczynać EPS. Jeśli nie wypoziomujemy gruntu, to czy mamy ciąć górną warstwę XPS i dolną warstwę EPS (na cokole) pod skosem po całym obwodzie domu? Czy tego się nie praktykuje? W takiej sytuacji chyba nie zamontujemy poprawnie listwy startowej?

Być może to są banalne pytania, ale dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z budownictwem, wydają się ważne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Miłosz Malektemat nr 308-1212
visibility czytano 309 razy

Działanie, gdy dojdzie do rozmięknięcia gruntu wokół fundamentów


Czy rozmoczoną glinę muszę wybrać przed zasypaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-1213
visibility czytano 454 razy

Dylatacje jastrychów a układanie płytek i płyt


Witam, jestem właśnie świeżo po wykonaniu posadzek z miksokreta. Kolorem granatowym na pierwszym rysunku zaznaczyłem dylatacje wykonane za pomocą profila dylatacyjnego z pianką (rysunek 2), natomiast kolorem zielonym zaznaczyłem dylatacje wykonane przez posadzkarzy za pomocą nacięć. W przejściach kolorem zielonym brakło mi profili, a już nie było czasu żeby jechać 50 km i kupić.
Przechodząc do sedna sprawy, jestem zaniepokojony dylatacją wykonaną przez posadzkarzy na środku długości korytarza, ponieważ zrobili to na takiej odległości, że nie położę w pełnym rozmiarze kafli w całym korytarzu i będę musiał docinać i cała estetyka pójdzie w las, bo przed dylatacją płytka będzie mieć 40 cm, a zaraz obok znowu zaczną się płytki o pełnym wymiarze 60x60. Czy jest jakiś sposób żeby położyć płytkę na tym nacięciu i aby nie doszło do pęknięcia? Znajomy podesłał mi link do pewnej maty - Schlueter Ditra 25. Co pan o tym myśli?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom porady wykonawcom posadzki z płytkami ceramicznymi

Anna Blacktemat nr 308-1215
visibility czytano 229 razy

Słupek stalowy w ścianie - jak zakryć?


Panie Jerzy,
czym najlepiej wypełnić przestrzeń na poddaszu użytkowym pomiędzy ramą metalową (konstrukcja dachu) a ścianką kolankową?
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-1216
visibility czytano 438 razy

Odpływ liniowy w kabinie prysznica


Panie Jerzy
Chciałbym pod prysznicem zamontować odpływ liniowy. Interesuje mnie Kessel Linearis Compact, czy będzie to dobry wybór? Szerokość kabiny prysznicowej to 90 cm wiec myślę czy odpływ liniowy długości 70 cm będzie odpowiedni?

Planuję zrobić spadek kopertowy min 3% z każdej strony, do tego taśmy kauczukowe w narożnikach + hydroizolacja polimerowo-cementowa flex na posadzce i tynku cementowo-wapiennym w miejscu kabiny, fuga epoksydowa między płytkami na posadzce oraz silikon na styku płytka posadzka-płytka ściana. Odpływ będzie około 10 cm od ściany, czy mogę zastosować kołnierz poziomy? Jak wykończyć styk odpływu liniowego z płytkami? Daje się tam jakiś silikon czy fugę elastyczną? Z czego wylać posadzkę w miejscu prysznica? (Posadzkarze nie wylewali tam posadzki), czy muszę oddylatować posadzkę ogrzewaną od posadzki prysznica? Czy w miejscu dylatacji posadzek trzeba tam zastosować taśmy kauczukowe? Jak zapewnić odpowiednie umożliwienie ruchów termicznych o których wspominał pan na facebooku? Proszę o informacje jak poprawnie wykonać odpływ liniowy pod prysznicem.
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego łazienki odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom odpływy liniowe wewnętrzne kabiny natryskowe

aneczka85mtemat nr 308-1217
visibility czytano 1795 razy

Skosy betonowe poddasza


Witam
Panie Jerzy, chciałam zapytać odnośnie skosów betonowych, mało jest tutaj informacji na ten temat a zależy nam aby takie skosy lane u nas zrobić. Jak się do tego przygotować? Nasz murarz już robił takie stropodachy i bardzo dużą wagę przywiązuje do tego aby na poddaszu i w pierwszym stropie rozprowadzić odpowiednie zbrojenie i odpowiednią grubość ścianek działowych i nośnych. Ściany nośne na parterze mamy z solbetu kl 600 24 cm, są też ścianki działowe 12 cm i 18 cm z silikatu. Mi z kolei sen z powiek spędza ocieplenie takich skosów, wstępnie stanęło na ociepleniu 20 cm styropianu i zaciągnięcie tego siatką i klejem lub szlichtą. Kierownik budowy twierdzi, że to bardzo dobry pomysł z tą zmianą na skosy, że mamy mocny fundament (robiony według Pana książki) zakończony na górze wieńcem. Tylko nie wiem jak z tym ociepleniem, myślałam też nad pianą PUR. Czy potem trzeba deskować całościowo taki dach nad ociepleniem czy wystarczy membrana, łaty, kontrłaty i dachówka betonowa? Robiąc taki dach ze skosami lanymi chciałabym to zrobić dobrze, aby była dobra wentylacja itp.
Jakie powinny być warstwy ocieplenia od skosów lanych do dachówki włącznie w przypadku zastosowania:
a) styropianu
b) piany PUR
c) wełny
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia poddasza użytkowe porady inwestorom

PiotrekZettemat nr 308-1219
visibility czytano 237 razy

Pękająca szyba w oknie podczas upałów


Witam Panie Jerzy.
Mam pytanie. Dwa tygodnie temu pękła nam szyba. Wymieniliśmy ją na nową. Dwa tygodnie po montażu, po zeszłotygodniowych upałach szyba pękła, jak na zdjęciu. Szyba była zastawiona materacem od wewnątrz, jak na zdjęciu. Pękła wiadomo, na skutek naprężeń termicznych w szybie. Moje pytanie. Czy materac wywoływał jakieś naprężenia na tej szybie? Tak twierdzi firma montująca. Czy pęknięcie musiało być wynikiem naprężeń w szybie i ościeżnicy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego okna porady inwestorom

Krzysztof Daniszewskitemat nr 308-1220
visibility czytano 411 razy

Tynkowanie skrzynki rolety nadstawnej we wnętrzu


Witam, panie Jerzy jak prawidłowo otynkować od wewnątrz skrzynkę rolet nadstawnych?
Mam zamontowane rolety nadstawne nad oknem, zlicowane z murem wewnątrz. Rewizja do rolet jest od spodu, a czoło nie jest płaskie tylko są poziomo wgłębienia (szerokość wgłębień 5 mm) do tego jest przykręcony kątownik podtrzymujący wykonany z metalu pomalowanego na biało.
Jedna ekipa tynkarzy chce pomalować gruntem sczepnym z piaskiem kwarcowym podobno przeznaczonym nawet do płytek ceramicznych, na to obrzutka z siatką wzmacniającą zachodzącą 20 cm na nadproże i tynk cementowo-wapienny (według analiz tak jak na reszcie 1,5 cm).
Druga ekipa twierdzi że należy na plastikową obudowę nakleić 1 cm styropianu, zazbroić siatką z klejem, zagruntować i na to 0,5 cm tynku cem-wap.
Czy któraś z podanych metod jest prawidłowa, czy może trzeba to wykonać w jeszcze inny sposób?
Pozdrawiam, Krzysztof
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego rolety porady inwestorom

MariuszPtemat nr 308-1223
visibility czytano 479 razy

Fundament z bloczków na ławach i hydroizolacja


Dzień dobry,
Temat prace fundamentowe i hydroizolacja. Jak zrobić poprawnie i nie zbankrutować? Jak się okazuje mój projekt zgodnie z powszechną praktyką również jest niekompletny. Ale czas goni bo ekipa ustawiona a poprawnie wykonać trzeba stąd kilka pytań. Projekt nie przewidział wieńca (pomimo mych usilnych nawoływań usłyszałem "w domkach się tego nie robi, szkoda pieniędzy").
1. Czy można dać dwie warstwy bloczka mniej i w to miejsce zrobić wieniec na fundamencie?
2. Czy pozioma hydroizolacja musi być między chudym betonem a ławą i do tego izolowana ława?
3. Czy można poziomą hydroizolację zastosować między ławą a ścianą fundamentową i ubytki na słupach uzupełnić szlamem?
4. Jaką i jakiej szerokości papę zastosować gdy mam ławy w szerokościach 70cm i 60cm?
5. Do jakiej wysokości zaciągać z obydwu stron masą KMB?
6. Jaka masa będzie optymalna do takiego fundamentu w takich warunkach gruntowych żeby nie przepłacać?
7. Czy trzeba izolować a jeśli tak to jak poprawnie zaizolować trzy słupy zewnętrzne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom


 
 
166
   ...  
98
 
97
 
96
 
95
 
94
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.