porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 681


 
 
70
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
AndrzejMtemat nr 308-2426
visibility czytano 392 razy

Mocowanie płatwi dachowych


dzień dobry,
chciałbym się zapytać odnośnie podparcia i mocowania płatwi. mam płatew opartą na dwóch ścianach szczytowych oraz na dwóch wew. słupach żelbetowych.
na ścianach szczytowych będzie wykonana poduszka pod płatew. Przy oparciu na poduszce czy na słupie żelbetowych będzie zastosowana papa do oddzielenia. moje pytanie brzmi czy wypuszczać szpilki do łączenia płatwi z murem czy słupem żelbetowym, czy pozostawić płatew tzw. "pływającą" ze względu na wysuszanie drewna i jej ruchy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Pastatemat nr 308-2427
visibility czytano 386 razy

Skomplikowane detale w dachu, a analizy cieplno-wilgotnościowe


Witam,
Panie Jerzy, mam parę pytań odnośnie przekroju mojego domu.
1. W październiku ubiegłego roku została wykonana więźba, dach jest deskowany pokryty papą podkładową gr. 3,2 mm, w kalenicy zostawiono przestrzeń wentylacyjną. W celu zabezpieczenia budynku przed opadami płaski dach został zabezpieczony papą termozgrzewalną. Odległość spodu krokwi do płyt betonowej wynosi 13 cm. Dach płaski będzie dwuspadowy , spadek ok. 4.5%. Czy można zastosować tutaj izolację ze styropianu albo pianki PIR, czy ten rodzaj izolacji może wpłynąć na procesy gnilne drewna w tym wypadku. Czy lepiej zastosować wełnę?
2. Czy na odcinku gdzie jest płaski dach wymagana jest wentylacja, tak jak zaprojektowano w pozostałych miejscach okapu budynku.
3. W części zabudowanej okapu została zaprojektowana wełna poniżej jest styropian. Czy można zarówno cześć zabudowaną jak i cześć elewacyjną odsłoniętą wykonać ze styropianu? podkonstrukcja przewidziana jest z łat drewnianych-sezonowanych. W domu będzie rekuperacja.
4. Wysokość zabudowy okapu wynosi ok. 100 cm. Mając na uwadze działanie wiatru, muszę zakotwić dół okapu w ścianie. czy jest jakiś sposób aby uniknąć tutaj miejscowych mostków termicznych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projekty wykonawcze błędy projektowe

kayutemat nr 308-2431
visibility czytano 359 razy

Hydroizolacja mineralna na betonie podkładowym zabrudzonym tynkiem gipsowym


Dzień dobry
planuję wykonać poziomą izolację przeciwwilgociową podkładu betonowego podłogi na gruncie w domu jednorodzinnym szlamem Sopro DSF523 (szlam jednoskładnikowy, elastyczny). Beton B20, zbrojony mikrowłóknami, grubość 10-12 cm. Niezacierany, niestety niezbyt równo ułożony przez wykonawcę, wysezonowany - układany 9 miesięcy temu. W trakcie tynkowania beton zabrudzony tynkiem gipsowym (zdjęcie w załączniku). Proszę o wskazówki czy te zabrudzenia z tynku trzeba usunąć, a jeśli tak do to jakiego stopnia - czy szlifować aż do czystego betonu, czy tylko zedrzeć strupy z tynku i nie przejmować się resztkami pozostającymi w porach betonu. Połączenie izolacji DSF523 z papą wystającą spod ścian (i zgrzaną do betonu) odbędzie się poprzez nakładkę z masy KMB jak to zostało omówione w komentarzach do porady 323.
Z góry dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Saper75temat nr 308-2434
visibility czytano 537 razy

Odspajający się grunt bitumiczny od betonu


Zamierzam pokryć beton podkładowy piwnicy papą termozgrzewalną ( jest zamontowana studzienka zbiorcza z drenami, nie ma parcia wody, piwnica sucha) papa bez posypki 4mm fundamentowa na sbs) Jako grunt - jedno pomieszczenie pomalowałem Grundbit (Bornit). Po wyschnięciu Grundbit jeszcze o odrobinę się klei. Zauważyłem że po przejściu po tak zagruntowanej powierzchni miejscami Grundbit wraz z drobinkami betonu odrywa się i przykleja do buta. Beton w miarę mocny (nie chudziak) odpylony, "smarki" odkute. A pomimo to miejscami odrywa się z drobinami betonu.
Pytanie:
1. Czy nie martwić się tym i dalej gruntować Grundbitem a potem przygrzać papę.
2. Czy zamiast Grundbit użyć Ceresit CO81 ( mam akurat kupiony) który lekko wzmocni podłoże, a potem przygrzać papę.
3. Czy po zastosowaniu Ceresit CO81 papa termozgrzewalna będzie przylegać do takiej powierzchni, czy przez proces krzemianowania betonu nie straci on całkowicie przyczepności do pap bitum- sbs.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Mariusz Głowackitemat nr 308-2439
visibility czytano 557 razy

Fatalnie wylana mieszanka betonowa na fundament


Dzień dobry.
Wylane ławy fundamentowe, beton b25 w8, beton w jednej z beczek przyjechał bardzo suchy, dodatkowo murarz za grubo wylał i nie można było wyrównać. Co teraz z tym zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty posadowienia porady inwestorom

Grzegorz Btemat nr 308-2440
visibility czytano 492 razy

Hydroizolacja ław i rdzeni, gdy fundament z pustaków szalunkowych


Dzień dobry,
Zgodnie z opisem z książki "Sekrety..." i zamieszczonych porad na rdzenie wystające z ławy zastosuję hydroizolację polimerowo-cementową sztywną (szlam mineralny). Natomiast martwi mnie nierówna powierzchnia betonu w okolicach prętów, gdyż ze względu na niewielkie odstępy pomiędzy prętami beton w tych obszarach nie był prawidłowo zatarty i występują duże nierówności na jego powierzchni. Czy na taką powierzchnię można bezpośrednio nakładać szlam, czy też należy najpierw wyrównać tę powierzchnię nanosząc jakiś dodatkowy materiał (np. cement, lub inny)? Na pozostałych powierzchniach ławy fundamentowej planuję zastosować papę podkładową SBS.

Kolejna kwestia która mnie bardzo niepokoi to trwałość szlamu mineralnego (sztywny) na styku pręt-beton. Na ławach będą układane pustaki szalunkowe zalewane betonem, rdzenie wchodzą w środek pustaków. Czy jeśli dojdzie do trącenia prętów rdzenia lub co gorsza do ich odginania podczas nakładania pustaków to czy szlam popęka i straci szczelność? Jeśli tak to, czy można już po założeniu pustaków szalunkowych w okolicach styku prętów z betonem nanieść dodatkową warstwę szlamu mineralnego, aby doszczelnić ewentualne spękane miejsca? Pustaki będą układane w 3 warstwach ok. 72 cm wysokości, pędzlem tzw. kaloryferowym powinno się sięgnąć już po ich nałożeniu na rdzenie.
Prosiłbym o poradę, jak sobie poradzić z montażem tych pustaków, aby mieć pewność, że szczelność hydroizolacji na rdzeniach nie została naruszona, a może jakiś inny preparat elastyczny mógłby zostać użyty?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia ławy fundamentowe

Indywidualistatemat nr 308-2445
visibility czytano 459 razy

Błędy przy budowie hydroizolacji ław


Na początku pragnę zaznaczyć, że budowa już trwa, a o Pana książce "Sekrety..." dowiedziałem się stanowczo za późno, właściwie to powiedział mi o niej znajomy. Analizując forum i książkę włos mi się jeży od mnogości błędów! Staram się poprawić popełnione do tej pory błędy jednak nie na wszystko znajduję odpowiedź, a czasem jest już za późno. Jestem przerażony poziomem wiedzy wykonawców. Nikt nie ma pojęcia o właściwej hydroizolacji, każdy mówi o dysperbicie lub czarnym "maziaju" z marketu budowlanego. Niektórzy nawet mówią, że żelbet nie "pije" wody bo tak im powiedział kierownik jednej z budów. W lokalnej betoniarni pytając o beton napowietrzony kazano podać mi recepturę, i "wciskano" mi beton wodoszczelny W8. Czasem mam wrażenie, że rozmowa z nimi to istna walka z wiatrakami.

Dom parterowy częściowo podpiwniczony. Przechodząc do pytania, na wszystkich ławach zarówno w części podpiwniczonej jak i niepodpiwniczonej został użyty niewłaściwy środek gruntujący oraz papa:
- preparat gruntujący to Izohan Penetrator G7 (rozpuszczalnikowy! zamiast wodorozcieńczalnego)
- z kolei zamiast papy podkładowej zastosowana została papa do pokryć dachowych Izobud TOP 250 S52 SBS 5,2mm.

Na równo z ławami został wylany chudziak. Papa była cięta na pół i rozwijana na zagruntowanych ławach tak by wystając spod muru z bloczków miała około 10-12cm zakładu do zgrzania dalszej części hydroizolacji w piwnicy. Na papę została położona folia do izolacji poziomej fundamentów o szerokości 40 cm i grubości 1mm (nadmiar foli będzie obcięty). Teraz część gruntu rozpuszczalnikowego znajduje się pod zakładem papy (a nawet dalej na chudziaku - zdjęcie nr1) wewnątrz piwnicy i zastanawiam się jak dalej postąpić z hydroizolacją podłogi w piwnicy.

1. Jak przeprowadzić dalsze gruntowanie chudziaka gruntem wodorozcieńczalnym tak by oba grunty się nie "pogryzły"?
2. Czy kontynuować hydroizolację z papy ewentualnie masy KMB? Jeśli zaleci Pan papę to czy należałoby zmienić ją na właściwą czyli podkładową?
3.Czy zastosowana papa dachowa zamiast podkładowej to duży problem?
4. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Indywidualistatemat nr 308-2446
visibility czytano 409 razy

Karygodne wykonawstwo fundamentów i murów


Dom częściowo podpiwniczony. Przed wylaniem stropu nad piwnicą nie została położona poziomo papa na murze z bloczków fundamentowych (zdjęcie nr1). Strop został już zalany (zdjęcie nr2). W najbliższym czasie mają ruszać ściany z silki na stropie.

1. Czy powinienem położyć papę pod pustaki silikatowe?
2. Jak postąpić dalej z hydroizolacją na stropie nad piwnicą?

Pozostała niepodpiwniczony część domu, jest już wymurowana z bloczków fundamentowych (brak mi na tą chwilę aktualnego zdjęcia, zamieszczam najbardziej aktualne) (zdjęcie nr 3 i 4).

3. Czy powinienem położyć na ich wierzchu papę podkładowa przed rozpoczęciem murowania ścian?
4. Jak połączyć papę ze stropem na piwnicy?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje fundamenty mury porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2447
visibility czytano 399 razy

Niedbała praca monterów instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Panie Jerzy
mam pytanie dotyczące instalacji elektrycznych położonych na chudziaku.

Generalnie chudziak został zabezpieczony hydroizolacją Ceresit CR166, następnie została wykonana instalacja elektryczna przykryta pierwszą warstwą styropianu 6cm, w której następnie wykonano wyżłobienia pod instalacje wody (w systemie rozdzielaczowym) i przykryto drugą warstwą styropianu 5cm. Na to instalacja ogrzewania podłogowego.

Niestety trafiła mi się kiepska ekipa hydrauliczna ... która dosłownie zaczęła siać zniszczenia wykonując swoje prace. Z uwagi na to zacząłem zastanawiam się czy podczas swoich prac nie dokonali zniszczeń instalacji elektrycznej o których nie wiem do których oni oczywiście nie przyznaliby się - nie mogłem kontrolować ich prac w sposób ciągły.

W jaki sposób elektryk będzie w stanie sprawdzić czy z instalacją elektryczną wszystko jest w porządku? Obecnie instalacja nie jest jeszcze uruchomiona z uwagi na brak skrzynki od elektrowni.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne instalacje elektryczne instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. jastrychy betonowe porady inwestorom

Kordiantemat nr 308-2457
visibility czytano 303 razy

Różne poziomy obsadzenia drzwi a posadzka z płytkami


Witam,Panie Jerzy
między posadzką a progiem Hs mam 4 cm różnicy, przy drugim oknie i drzwiach wejściowych 3 cm. Na całej powierzchni będą kafle ok 15mm. Czym najlepiej wyrównać całą powierzchnię (ok 80m2) aby próg Hs zlicował się z płytkami? Wylewka samopoziomujaca, płyty jastrychowa? Dodam, że pierwszej warstwy jest 7 cm, ogrzewanie podłogowe. Posadzka była wylewana ok miesiąc temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
70
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.