porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 681


 
 
70
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
Mikolaj127temat nr 308-2365
visibility czytano 496 razy

Poprawa wykonanej, źle zaprojektowanej opaski termoizolacyjnej wokół płyty fundamentowej z izolacją pod nią


Dzień dobry,
Jako że zbyt późno trafiłem na tę stronę i wcześniej dałem się nabrać zapewnieniom dostawcy płyty fundamentowej (projekt i wykonanie) chciałbym zapytać, czy jest szansa na chociaż częściowe poprawienie izolacji termicznej (opaski) wokół płyty.
Projekt samej płyty jest opisywany w mojej kronice budowy nr 52.

Istotne informacje:
Płyta żelbetowa posadowiona na 30 cm XPS, izolacja płyty to szalunek tracony będący połączeniem XPS300 (spód) oraz EPS Hydro (krawędź) o grubości ścianki 25 cm.
Podbudowa to gruba pospółka niepłukana zagęszczona do Is>0,96 (były wykonywane badania). Na dnie wykopu rozłożono geotkaninę (dopiero po moich usilnych prośbach dodano to rozwiązanie).

Problemy dotyczące opaski:
1. Opaskę ułożono z płyt XPS300 grubości 10 cm bezpośrednio na zagęszczonej podbudowie z niezagęszczoną cienką warstwą podsypki piaskowej.
2. Płyty dostawiono do krawędzi pod kątem, powodując znaczne przewężenie w miejscu styku.
3. Płyty opaski mają zaledwie 50 cm długości - czy nie jest to zbyt mało w stosunku do głębokości przemarzania?
4. Płyty nie są zabezpieczone przed zsuwaniem się.
5. Płyty nie są zabezpieczone od góry żadną folią ochronną, przysypane częściowo podbudową, a częściowo ziemią.

Pytania:
1. Jak można poprawić rozwiązanie opaski termoizolacyjnej? Wchodzi w grę jej całkowity demontaż i montaż ponowny. Swoje wyobrażenie zamieściłem na rys. nr 2.
2. Czy można i czy warto zastosować dodatkową opaskę betonową/wieniec wokół elementów brzegowych płyty (np. nad opaską), by chociaż w części ograniczyć ich rozsuwanie się po latach pod wpływem długotrwałego obciążenia ciężarem budynku? Na rys. nr 3 wyjaśniam, co mam na myśli.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe mostki cieplne porady inwestorom posadowienia na płycie błędy projektowe błędy wykonawcze

Mikolaj127temat nr 308-2371
visibility czytano 582 razy

Brak dylatacji stropu żelbetowego wokół komina


Panie Jerzy,
ekipa budowlana nie wykonała dylatacji stropu wokół komina.
Czy w moim przypadku jest szansa na poprawienie tego miejsca?
Czy wykucie lub wycięcie szczeliny wchodzi w grę? Lub jakaś inna forma odprężenia tego miejsca?
Przy kominie nie ma żadnej ściany nośnej, najbliższa jest niecałe 2 metry od niego, będzie natomiast dobudowana ścianka działowa wg projektu.
Zbrojenie jest poprowadzone dość blisko...

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy murowane stropy monolityczne betonowe kominy porady inwestorom

januk87temat nr 308-2381
visibility czytano 539 razy

Hydroizolacja ław pod ścianą fundamentową monolityczną


Witam Panie Jerzy .
Niestety nie miałem u siebie betonu podkładowego pod ławą. Na ławie użyto papy podkładowej pod ścianą fundamentową. W przekroju rdzeni szlam. Na ścianie fundamentowej ponownie papa podkładowa i szlam.
Wywiązała się dyskusja z pewnym kierownikiem który twierdzi iż papy na ławie nie może być ponieważ przerywa to ciągłość i dom będzie „jeździł„. Zgłupiałem.
Czy kierownik niedouczony czy to ja zawaliłem dając papę podkładową na ławę pod ścianę fundamentową monolityczną?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

krzysiekSTWtemat nr 308-2382
visibility czytano 422 razy

Wykwity pleśni na płycie OSB stanowiącej poszycie dachu


Mam dom w stanie SSZ z wykonanym ociepleniem budynku, natomiast bez ocieplenia dachu (obecnie warstwy dachu to tylko płyty OSB pokryte papą i dachówką). Wykonane są odpowiednie szczeliny wentylacyjne i nacięcie w kalenicy.
Na czas zimy jednak, w trakcie prowadzonych prac z instalacjami wewnątrz budynku większość otworów wentylacyjnych w dachu zostało zasłoniętych, aby nadmiernie nie wychładzać budynku (jednocześnie pracując wewnątrz z nagrzewnicami gazowymi). Niestety, pozostały one zbyt długo zasłonięte i na niektórych płytach OSB od wewnątrz (w szczególności na łączeniach) pojawiły się małe wykwity pleśni.

Oczywiście, teraz wiem, że był błąd, aktualnie szczeliny wentylacyjne są udrożnione i raczej proces zawilgocenia nie postępuje. Pytanie jednak, jak bez innych błędów pozbyć się pleśni i zabezpieczyć płyty OSB na przyszłość?

Z góry dziękuję za rady lub ewentualne przekierowanie do istniejącej porady (bo nie udało mi się odnaleźć niczego na zbliżony temat).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2385
visibility czytano 483 razy

Błędnie naniesiona hydroizolacja polimerowo-cementowa flex


Panie Jerzy,
podczas nakładania drugiej warstwy produktu CR166 na beton podkładowy podłogi w dwóch pomieszczeniach musiało dojść do zaburzenia proporcji składników ponieważ w odróżnieniu od innych pomieszczeń po tygodniu podłoga jest wyczuwalnie klejąca podczas chodzenia. Zastanawiam się czy konieczne będzie powtórne nałożenie czy można przejść do zabezpieczania folią budowlaną PE?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 409 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2390
visibility czytano 524 razy

Popękane drewno więźby dachu


Panie Jerzy,
więźba dachowa wykonana rok temu, drewno konstrukcyjne jodła pospolita C22, zastosowany środek do impregnacji zanurzeniowej Korasit, informacja o stanie wilgotności tarcicy przy sortowaniu: powietrzno-sucha.
Poddasze nie zostało jeszcze zabudowane i w związku z tym po roku można zaobserwować pojedyncze podłużne pęknięcia na elementach, największe na murłatach. Czy w związku z tym drewno powinno zostać powtórnie zaimpregnowane od środka przed zabudową poddasza?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Barbara G.temat nr 308-2392
visibility czytano 428 razy

Grzyb na ścianie od klatki schodowej po ociepleniu bloku


Witam,
Z góry przepraszam, że męczę Pana pytaniem, ale jak do tej pory nie spotkałam nikogo z taką ogromną wiedzą i doświadczeniem, kto mógłby mi pomóc. Rozmawiałam z Panem w piątek odnośnie grzyba na ścianie od klatki schodowej w bloku na 3 piętrze. Po tej rozmowie nasunęło mi się jeszcze kilka pytań:
1. Powiedział Pan, że źle że ruszyłam grzyba na ścianie. W takim razie jeśli znowu wyjdzie na ścianie w okresie grzewczym to w jaki sposób mamy z nim postąpić?
2. Zakładając że spółdzielnia wypnie się jak do tej pory, więc może lepiej odpuścić sobie walkę z nią bo przecież bardziej chodzi mi o to by moje dziecko tego nie wdychało. Tak więc co mam zrobić by skutecznie pozbyć się grzyba? Jakie są metody postępowania w takich przypadkach?.
 
Tak jak Pan zasugerował pytałam sąsiadów i mówią że oni nic takiego nie mają na ścianach. Dowiedziałam się jednak, że kiedyś w sąsiednim mieszkaniu w kuchni był duży grzyb. Ale po ociepleniu budynku, to zniknął.
 
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze ocieplenia docieplenie degradacja zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom ekspertyzy

Marta_MKNtemat nr 308-2393
visibility czytano 509 razy

Drewno więźby i poddasza zaatakowane sinizną


Dzień dobry.
Czym się różni sinica na więźbie od pleśni? Przez jakiś czas nie było u nas prawidłowej wentylacji poddasza i pojawiły się takie wykwity jak na zdjęciach. Wyczytałam w poprzednich poradach jak potraktować więźbę zaatakowaną grzybem, ale chciałabym też ocenić, czy to u mnie to grzyb czy sinica?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

AndrzejMtemat nr 308-2396
visibility czytano 479 razy

Ochrona taśm okiennych przed UV


Dzień dobry,
została zamontowana stolarka okienna, montażysta poinformował mnie abym jak najszybciej przykrył taśmę, gdyż w przypadku dłuższego wystawienia na promienie słoneczne może się ona odkleić. Jednak nie powiedział czym to przykryć/zaszpachlować? Bardzo proszę o jakąś radę. Przeszukałem tutaj archiwum i albo nic nie ma, albo wpisywałem złe słowa kluczowe.

dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV parapety zewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
70
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.