porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 314


 
 
33
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
FelixFtemat nr 308-2017
visibility czytano 446 razy

Pokrycia dachowe włókno-cementowe


Mam takie zapytanie bo poza marketingiem niewiele można znaleźć. Z materiałów dostępnych na rynku do pokryć dachowych, poza betonem czy ceramiką są też produkty z włóknocementu (dachówki płaskie albo płyty faliste duże i małe). Producent zachwala jako trwałe prawie jak ceramika, a jak to wygląda w rzeczywistości? Miał może Pan do czynienia z takimi materiałami? Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy pokrycia dachowe porady inwestorom dachówki włóknowo-cementowe

Monika i Zbigniew K.temat nr 308-2056
visibility czytano 634 razy

Fuszerka ponoć renomowanego dekarza z tradycjami


Witamy
Zgłaszamy następujący problem. Dom ukończony w ub. roku. Dach jest czterospadowy i był kładziony w lutym przez renomowaną firmę z tradycjami. Dachówka Roben Plus, na krokwiach membrana wysokoparoprzepuszczalna, pod nią 25 cm wełny mineralnej, folia paroizolacyjna Rockwool i płyta g/kna stelażu. Na początku maja zostały położone tynki a pod koniec czerwca wylane posadzki. Od września działa rekuperacja a od początku października centralne ogrzewanie. Temperatura w domu utrzymywana jest na poziomie 22 st.C. Wprowadziliśmy się do domu przed Bożym Narodzeniem.

Jednak już w 1 dzień świąt podczas odwilży 0 - 1 st.C w garażu (między krokwiami jest tylko wełna mineralna) po krokwiach spływały małe stróżki wody. W części mieszkalnej na sufitach na poddaszu na płytach g/k pojawiło się wiele zacieków. Po nocy przy temp. ok 2 st.C z sufitu w salonie (mamy antresolę) zaczęła kapać woda, a w pokojach na poddaszu ponownie pojawiły się zacieki. Zacieki są również na ścianach zewnętrznych - woda zacieka spod podbitki.

Wykonawca po wizycie przy pierwszej odwilży w święta stwierdził, że są to skropliny pary tzw. technologicznej, która po zetknięciu się z mroźną membraną zamarza pod nią, przy dodatniej temp. spływa pod nią i po krokwiach i nie trzeba się przejmować.

Pragniemy nadmienić, że we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu jest założona folia paroizolacyjna łączona na zakładkę taśmą dwustronnie klejącą, więc zbyt wiele pary nie powinno się przedostać do wełny. Jednak membrana jest mokra prawie na całej powierzchni spodniej, co widać na załączonych zdjęciach. Co jest przyczyną? Podejrzewamy, że woda przecieka przez podziurawione miejsca, które zostały zrobione przez gwoździe i buty chodzących po dachu dekarzy (w trakcie nabijania łat wiele gwoździ nie zostało wbitych w krokwie, tylko obok, dziurawiąc membranę.Takich miejsc jest wiele.
Zacieki się powiększają a krokwie są coraz bardziej mokre!

Chcemy zapytać Pana czy jest dopuszczalne aby dekarz docinał dachówkę szlifierką kątową na dachu (producenci dachówek zdecydowanie nie zalecają bo gorące iskry wtapiają się w powłokę dachówek - utrata gwarancji) na którym jest już ułożona membrana paroprzepuszczalna i pozostawił na niej taki bałagan oraz warstwę pyłu, kurzu i trocin że prawie nie widać napisów na membranie.

Po opadach śniegu pod dachówką przez długi czas na membranie zalega gruba warstwa śniegu. Podobno to normalne że może być tam nawiewany jednak czy w takich ilościach? Jak to może wpłynąć na samą membranę i jej paroprzepuszczalność?

Co do samej jakości położenia membrany: jest położona z pofalowaniem. Dekarz twierdzi, że jest zgodne z wytycznymi producenta membrany.  Czy na zakładach powinna być ona klejona taśmą dwustronnie klejącą?

Czy dopuszcza się docinanie dachówek w kalenicy. Ostatni rząd dachówek jest przycięty z długości i trzyma się tylko dzięki taśmie uszczelniająco-wentylacyjnej, a może to brak wiedzy dekarza?

I ostatnia sprawa to niewyprowadzenie membrany w okapie nad pas nadrynnowy (nie ma też pasa podrynnowego) - skutki zaciekanie wody w podbitkę dachową i po ścianach.
Wykonawca tłumaczy to tak: "Brak pasa podrynnowego wymuszony był obniżeniem kosztów wykonania pokrycia dachowego. W normalnych warunkach powietrzno-wilgotnościowych pas podrynnowy nie jest potrzebny".

Co Pan o tym myśli i jak ocenia? Czy opinia techniczna wystawiona przez Pana będzie wiążąca w sądzie, bo przypuszczamy, że sprawa skończy się w tej instytucji, ponieważ wykonawca odmawia jakichkolwiek napraw.

Z poważaniem,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki ceramiczne domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2071
visibility czytano 249 razy

Termorenowacja stropodachów, a silne wiatry


W telewizji widziałem tragiczne skutki silnych wiatrów i trąb powietrznych przechodzących przez Polskę w ostatnich dniach, tygodniach. Zaciekawił mnie szczególnie jeden rodzaj awarii. Oczywiście bardzo współczuję właścicielom lecz rozważam z zawodowego, budowlanego punktu widzenia. Chodzi o zerwaną styropapę ze stropodachachów na różnych blokach czy szkołach. Na zdjęciach widoczne były styropiany klejone na kilka placków do konstrukcji dachowej. Kiedyś bardzo popularna technologia termomodernizacji stropodachów. Pomijając obliczenia grubości docieplenia, jak powinna wyglądać technologia wykonania takiej termomodernizacji stropodachu styropapą? Czy powinna być warstwa dociskowa? A może kołkować styropian? Przyklejać cało-powierzchniowo? Czy może w ogóle nie stosować takich technologi? Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne termorenowacja renowacje remonty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

D&Btemat nr 308-2080
visibility czytano 447 razy

Samodzielne wykonanie stropodachu nad garażem


Dzień dobry,
Pozdrawiam wszystkich budujących w tych trudnych czasach drożyzny. Panie Jerzy dziękuję za książkę, chyba jedyne pieniądze wydane na budowę, gdzie jestem w 100% zadowolony.
Obecnie nie dają mi sapać następujące pytania:
1) Ponieważ spłukałem się na poprzednich etapach będę chciał stropodach nad garażem wykonać samodzielnie. W projekcie mam następującą kolejność warstw:
- 2 x papa asfaltowa
- kliny spadkowe 5-20cm
- izolacja styropian eps 200 20cm
- papa paroizolacja IZOLMAT V60 S4,0 Al
- impregnat asfaltowy IZOLGRUNT SBS
- płyta żelbetowa 16cm
- tynk cem. -wap. kl.3
Czy żeby ułatwić sobie pracę (będę to robił pierwszy raz) mogę zastosować papę paroizolacyjną samoprzylepną np. Izolmat PLAN aquastoper AL, wydaje mi się, że klejenie jest prostsze dla nowicjusza niż zgrzewanie.
W projekcie nie ma warstwy dociskowej, dach ma wymiary 8,5m x 5m, czy to może być błąd. Czy warto zamówić beton z wytwórni i dla ułatwienia pracy podać go pompą tworząc 5cm warstwę dociskową ?
Niepokoi mnie również konieczność zapewnienie bezdeszczowej pogody od ułożenia styropianu do przykrycia papa. Czy są jakieś sprytne metody jak to dobrze zaplanować?
2) Z innej dziedziny. Ponieważ w domu planuję rekuperację, mam wolny kanał wentylacyjny w pustaku systemowym komina do kominka. Czy mogę go wykorzystać jako wspomaganie wentylacji strychu, bo już nikomu nie ufam i nie mam 100% pewności, że dekarz dobrze wykonał wentylację w kalenicy.
pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane garaże stropodachy porady inwestorom hydroizolacje

tomek.ktemat nr 308-2083
visibility czytano 396 razy

Pomysł na zastosowanie pianki PIR do ocieplenia dachu


Dzień dobry,
mam kilka pytań dot. ocieplenia poddasza użytkowego, układ warstw wg projektu zamieszczony na zdjęciu. Dom z wentylacją mechaniczną, dach dwuspadowy 25 st., bez deskowania, kryty dachówką betonową.
- Chciałbym zamienić ocieplenie podkrowiowe z wełny na płyty pir razem z doklejonymi płytami g-k. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się? Zaoszczędzę kilka cm na wysokości poddasza - opisany w albumie,
- sznurkowanie wełny - czy robić to także od strony membrany? czy tylko od dołu?
- wełna skalna czy mineralna?
- membrana jest położona na zakłady - czy sklejać je taśmą?
Dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

rjazwiectemat nr 308-2084
visibility czytano 383 razy

Belki ozdobne pod sufitem dachu skośnego w salonie


Mam pytanie dotyczące poprawnego wykończenia detalu ozdobnego. Mamy w salonie wysoki sufit ze skosami. Jeden skos to połać dachu, drugi oddziela salon od strychu.
Chcemy wykończyć salon tak jak na zdjęciu 1 - drewniane ozdobne belki i biała ściana.
Belki będą pełniły funkcję jedynie dekoracyjną i jako miejsce mocowania oświetlenia. Prawdziwa konstrukcyjna jętka jest ponad zabudową.
Rozmawiałem z potencjalnymi wykonawcami i ich pomysły na wykonanie tego rozwiązania są skrajnie różne.
Ogólne warunki są takie:
- krokwie konstrukcyjne mają przekrój 8x20 cm
- konstrukcja pomiędzy salonem a strychem jest z belek 4x20 cm parami obejmującymi krokwie, jest ona oparta na murłacie na podciągu nad wejściem z salonu do kuchni.
- pomiędzy krokwie idzie 20 cm wełny, pod krokwie 10 cm, potem paroizolacja i karton-gips
- pomiędzy salonem a strychem, od strony strychu jeszcze membrana paroprzepuszczalna i deski z odstępami.

Pytania:
Czy belka ozdobna ma przechodzić przez karton-gips i paroizolację i być przymocowana do krokwi?
Czy może przez zabudowę powinien być wypuszczony tylko metalowy wieszak do belki?
Czy złącze pomiędzy belką ozdobną, a konstrukcją dachu powinno być sztywne, czy zrobione na jakichś elastycznych dystansach żeby belka nie pracowała razem z konstrukcją?
Po szlifowaniu belki chcę wykończyć bezbarwnym olejowoskiem twardym firmy Remmers. Czy może lepsza byłaby lazura woskowa do wnętrz? Zależy mi na możliwie naturalnym wyglądzie drewna.

Pozdrawiam Radek Jaźwiec



Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy murowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

damiankordas temat nr 308-2117
visibility czytano 335 razy

Błędy projektowe i wykonawcze w ociepleniu dachu


Witam,
Zwracam się z zapytaniem. Wykonawca na budynku deweloperskim (tzw. zabudowa jednorodzinna dwulokalowa) wykonał mocowanie sufitu podwieszanego jak na zdjęciu w załączniku. Twierdzi, że: "WYKONANE ZGODNIE ZE SZTUKĄ BUDOWLANĄ. WYKONANA PODKONSTRUKCJA DREWNIANA UMOŻLIWIA PRZENOSZENIE OBCIĄŻEŃ Z IZOLACJI CIEPLEJ, OGNIOWEJ PŁYTY G-K ORAZ SYSTEMOWEGO STELAŻA. PRZY TEGO TYPU OBCIĄŻENIACH MONTAŻ STELAŻA NA CIĘGNACH SYSTEMOWYCH (STALOWYCH DRUTACH) NIE PRZENOSI OBCIĄŻEŃ I POWODUJE ZSUWANIE SIĘ WIESZAKÓW ZE STALOWYCH CIĘGIEN." dodatkowo "WENTYLACJA PIONÓW SANITARNYCH BRAK MOŻLIWOŚCI SKRAPLANIA SIĘ WODY. PO KONSULTACJI Z PSP IZOLACJA Z PIANY (RÓŻNE OPINIE NT. OGNIOODPORNOŚCI) WYMIENIONA NA WEŁNĘ MINERALNĄ (LEPSZA OGNIOODPORNOŚĆ ). BRAK KONIECZNOŚCI WYKONANIA 2 WARSTWY PŁYTOWANIA".
Moje wątpliwości budzi sposób podwieszenia i bezpieczeństwo konstrukcji (jej stateczność), na tym stelażu jest rozłożona wełna, od spodu jest folia paroizolacyjna i jednokrotne płytowanie gk. Dodatkowo "puszczenie" rury odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego bez ocieplenia ponad przestrzenią ogrzewaną wg mnie może rodzić kłopot z punktem rosy "poceniem się rury" i zaciekami na suficie. Proszę o konsultację problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze ocieplenia dachy porady inwestorom

Michał Estemat nr 308-2118
visibility czytano 504 razy

Folia paroizolacyjna czy adaptacyjna?


Dzień dobry

Po przeczytaniu rozdziałów Pana książki gdzie są poruszane zagadnienia paroizolacji w dachach, stropodachach i tarasach wreszcie zrozumiałem na czym polega problem z przenikaniem pary wodnej przez te elementy budynku. Przyznaję, że do tej pory ja jak też cała nasza pracownia w ogóle tego tematu nie uwzględnialiśmy w projektach. Ot wskazywaliśmy na folie i na tym koniec. Żeby lepiej zrozumieć, prosimy o wyjaśnienie jakie rodzaje folii paroizolacyjnych są lepsze: klasyczne o stałym oporze dyfuzji Sd czy folie aktywne?

Dziękujemy za przystępne i nieustające poszerzanie wiedzy w tak trudnej dziedzinie jaką jest fizyka budowli. Dodam, że odnaleźliśmy chyba wszystkie Pana publikacje, je wydrukowaliśmy i spięliśmy w skoroszyt, który jest przez nas czytany i przechodzi z rąk do rąk jako biblia. Każdy u nas zatrudniany absolwent w ramach praktyki zaczyna od tej biblii. Czekamy też na dalsze Pana e-wykłady.

Pozdrawiamy,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli folie dachowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty wykonawcze ściany szkieletowe tarasy dachy stropodachy

NAPtemat nr 308-2136
visibility czytano 292 razy

Ponowne wykorzystanie desek z szalunków stropu


Dzień dobry,
zakupiłem deski gr. 25mm po wylewanym stropie monolitycznym. Deski są w naprawdę dobrym stanie, muszę jedynie wyjąć gwoździe i miejscami usunąć piankę. Zakupiłem je bo miałem wykonywać także strop monolityczny, ale jednak będzie prefabrykowany. Czy uważa Pan, że mogę te deski wykorzystać po oczyszczeniu z resztek betonu i gwoździ, następnie zaimpregnowaniu na deskowanie połaci dachowej pod papę? Myślałem o układaniu częścią z którą kontakt miał beton do wewnątrz, zaś papa na "surowe" oczywiście zaimpregnowane drewno. Czy jest ryzyko, że mogły się tam przedostać jakieś robaki np. spuszczelł? Od razu pytanie pomocnicze, czy ewentualnie nadają się na deskowanie wiaty?
Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2146
visibility czytano 442 razy

Zamiana jednej wełny na inną w ociepleniu dachu


Szanowny Panie Jerzy

Z analiz dla mojego domu wynika, iż mam zastosować 20cm wełny mineralnej pomiędzy krokwie oraz 8cm pod nie. Wybór padł na Firmę Isover super mata przy której nie mogę znaleźć grubości 8cm (tej pod krokwie) czy mogę zastosować np 10cm Isover super matę, czy też zastosować tylko pod krokwie Isover unimatę 8cm bo taką mogę dostać. Ewentualne dodatkowe propozycje bardzo mile widziane.

Pozdrawiam serdecznie
Marcin Drabik
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
33
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.