porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 36

 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Rafał Leszczyński

dział 308
temat nr 106

O izolacji posadowienia domu na płycie


W książce w wariantowaniu płyt fundamentowych porusza Pan wątek odpowiedniego zaizolowania pachwiny płyta/ściana a tym samym pachwiny wewnętrznej. Na rysunku 1.5.-22 jest pokazane prawidłowe rozwiązanie z dodatkowym XPS docieplającym grunt pod płytą. Rozmawiałem o tym z wykonawcą przy zastosowaniu skośnego XPS. Jestem za rozwiązaniem z rysunku. Argument którego używa wykonawca - trudność przy zagęszczeniu gruntu przy takim umieszczeniu XPS istnieje obawa że na skutek zagęszczania XPS będzie się przemieszczał i pojawi się na obrysie płyty klawiszowanie XPS. Drugi wariant - umieszczenie XPS po wylaniu płyty, ale pojawia się pytanie czy zagęszczony grunt pod betonem podkładowym nie będzie się osypywał przy odkopywaniu - celem umieszczenia XPS? Jak prawidłowo nakazać zrobienie tego docieplenia gruntu?


Czy na rysunku 1.5.-23 izolacja boczna płyty nie powinna być do poziomu gruntu zrobiona z XPS a dopiero wyżej z EPS?


Analizując rozwiązanie z rys 1.9.-12 zwróciłem uwagę że na poziomie dolnego XPS nie ma ciągłości hydroizolacji z boku styku. Teoretycznie może wejść wilgoć na styku EPS cokołowego i XPS i pójść w stronę foli PE. Przy wariancie z rysunku 1.9.-13 mamy ciągłość szlamu (12) i masy(5). Proszę o komentarz.


W większości przypadków płyt sugeruje Pan stosowanie jako hydroizolacji poziomej masy polimerowo-bitumiczne. Jakie Pan widzi przeciwwskazania do zastosowania pap termozgrzewalnych pod płytą (przy zastosowaniu folii jako warstwy poślizgowej/ochronnej (pod i nad XPS)?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty posadowienia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Kajman

dział 308
temat nr 122

Zakup produktów z rabatem z udziałem BDB


Proszę o instrukcję jak dokonać zakupu produktów z zakładki "produkty i technologie", aby uzyskać rabat?

komentarze: 5
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala maszyny i urządzenia obiekty sakralne obiekty sportowe obiekty zabytkowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze remonty renowacje wykonawstwo

ŁukaszW

dział 308
temat nr 139

Szybkie wychłodzenie poddasza podczas upałów


Jak poprawić komfort cieplny na poddaszu użytkowym?
Na co zwrócić uwagę podczas projektowania i budowy domu aby na poddaszu użytkowym latem w upalne dni poddasze nie przegrzewało się? Wiele osób narzeka,że latem jest za gorąco i nie można spać?
Jak ochłodzić poddasze?
Znajomy powiedział mi o rozwiązaniu jakie oni stosują w USA w Kalifornii -Whole House Fan. Duży wentylator, zamontowany mniej więcej nad schodami,wymusza obieg powietrza. W momencie gdy na zewnątrz jest chłodniejsze powietrze(wczesnym rankiem albo późnym wieczorem) uchylają okna na dole i załączając wiatrak w kilka minut wymuszają wymianę powietrza. Wchodzi chłodne z zewnątrz,ciepłe wyrzucane jest na poddasze. Jest to dość tani sposób, zarówno jeśli chodzi o koszta instalacji jak i utrzymania. Nigdy nie spotkałem się s czymś takim w Polsce.
Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce, w naszej strefie klimatycznej?
Załączam zdjęcia (znalezione w internecie) jak działa Whole House Fan.


nr 1
nr 2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy energooszczędne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala mikroklimat wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 147

Kiedy papa, a kiedy membrana - nad i pod ławą?


W książce pokazał Pan szereg rozwiązań detali ław fundamentowych i ścian fundamentowych. W niektórych pojawiają się membrany HDPE / HDPCV jako warstwy rozdzielające ławę i ścianę fundamentową oraz rozdzielające chudy beton od ławy. W innych rysunkach pojawia się w tych miejscach papa podkładowa. W jednym przypadku pomiędzy ławą a ścianką fundamentową jest tylko masa KMB (str. 211, detal ściany fundamentowej tarasu).
Jakie reguły decydują o tym, kiedy lepiej w w/w miejscach stosować membrany HDPE/ HDPCV, kiedy papę podkładową, kiedy tylko KMB lub izolację cementowo-polimerową?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli fundamenty hydroizolacje posadowienia

lwelniak

dział 308
temat nr 160

Analizy dla domu szkieletowego


Niedawno zakupiłem Pana książkę, gdyż planuję budowę domu i chciałbym uniknąć błędów w trakcie tego procesu. Zdecydowaliśmy się jednak na dom szkieletowy i mamy teraz obawy, czy został dobrze zaprojektowany. Chciałbym zapytać, czy podjąłby się Pan weryfikacji tego projektu, wraz z wykonaniem analiz energetyczno-ekonomicznych. Budowa się jeszcze nie rozpoczęła, nadal wahamy się co do wyboru źródła ciepła i c.w.u. więc chcielibyśmy wiedzieć co będzie dla nas najkorzystniejsze jeżeli chodzi o ogrzewanie i ciepłą wodę. Co do wentylacji to jesteśmy zdecydowani na mechaniczną z rekuperacją.
Jeżeli zechciałby się Pan podjąć takiego zadania, prosilibyśmy o informację o koszcie.
W załączniku skan projektu, aby widać było skalę przedsięwzięcia
.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane błędy projektowe domy jednorodzinne

Bogdan Michalak

dział 308
temat nr 194

Pomysł wykonawcy na ocieplenie stropu na dźwigarach


... Budujemy jako Komitet dwa domy 2-rodzinne (bliźniaki). Nasz wykonawca chce ocieplenie poddasza nieużytkowego (z czasowym wejściem dla kontroli) wykonać z wełny mineralnej grub. 20 cm i podwiesić na sznurkach nylonowych mocowanych do góry dolnego pasa dźwigarów a potem dać konstrukcję profili, zamocować folię paroizolacyjną i przykręcić płyty GK. Twierdzi on że poniżej wełny potrzebna jest wolna przestrzeń dla wentylacji. Ocieplenie ma mieć wsp. U=0,2.  W wybranych miejscach poddasza nieużytkowego mają być pomosty z desek do chodzenia (kontrola, montaż anten itp.)

Jak Pan to ocenia? Zależy nam na szybkiej odpowiedzi.

komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: poddasza nieużytkowe ocieplenia budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe błędy wykonawcze

GT

dział 308
temat nr 202

Podłoga podniesiona wg "kanadyjczyka"


Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać fundamenty pod strop drewniany (crawl space) w sytuacji występowania wysokich wód gruntowych oraz czy i jak izolować grunt pod stropem? Zamierzam również dołączyć "piwniczkę ok. 4-5 m2 pod spiżarnią w której będzie również rewizja do wejścia pod budynek.
Posiłkuję się tym co przedstawia firma, która buduje "kanadyjczyki".

Zestawiając to co zawiera książka "Sekrety..." odnośnie fundamentów oraz fotorelację ze strony tej firmy, mam wątpliwości co do poprawności wykonania tych prac (brak podkładu betonowego oraz hydroizolacji ławy fundamentowej, wieńca ściany fundamentowej). Może to ja jestem w błędzie, bo dom w technologi szkieletowej jest dużo lżejszy niż murowany i może nie potrzebuje takiego fundamentu?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadowienia domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy jednorodzinne błędy projektowe porady inwestorom podłogi podniesione

Alina Domańska

dział 308
temat nr 206

Opinia techniczna kupowanego domu od dewelopera


Mam zamiar zlecić wykonanie opinii stanu technicznego domu jednorodzinnego który zamierzam kupić od dewelopera. Jakie zagadnienia muszą być zawarte w takiej opinii?

Proszę o podanie orientacyjnej ceny wykonania takiej opinii.

czytaj odpowiedź

patrz także: opinie techniczne analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli porady inwestorom wykonawstwo

Tomek W

dział 308
temat nr 426

Posadowienie domów szkieletowych na płycie bez betonu podkładowego


Pytanie dotyczy izolacji przeciwwilgociowych płyt fundamentowych w budownictwie drewnianym. Propozycja izolacji przeciwwilgociowych zaproponowana w książce "Sekrety..." jest doskonała, ale pojawiła się potrzeba płyty fundamentowej bez betonu podkładowego. W rozwiązaniach niemieckich dominuje rozwiązanie płyty fundamentowej z papą na płycie jako izolacją, nie rozumiem w jaki sposób ta papa izoluje wilgoć będąc poprzebijana kotwami do betonu w kilkudziesięciu miejscach. Jednak większość firm niemieckich stosuje to rozwiązanie, przykładowe przedstawiam na rysunku poniżej. Panie Zembrowski co Pan myśli o tym rozwiązaniu? Czy większość największych zakładów prefabrykacji domów w Niemczech źle stawia swoje domy? Może jest jakiś detal który pominąłem?
Znalezienie właściwego i mniej kosztownego (bez betonu podkładowego) rozwiązania jest dla mnie priorytetowe. Bardzo proszę o pomoc - linki lub literatura mile widziana  :)

nr 1 detal posadowienia ze ścianą 2-warstwową
nr 2 detal posadowienia ze ścianą 3-warstwową
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

dsladek

dział 308
temat nr 445

Ile powinna trwać budowa domu?


Jak długo powinna trwać budowa od wykopów, do stanu pod klucz? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji (znalazłem tylko harmonogram dla fundamentów). Każdy etap wymaga jakiegoś czasu żeby związać, wyschnąć itp. Jedni mówią że można wybudować pod klucz w rok, ale czy jest to bezpiecznie? Jest jakiś wzorcowy harmonogram etapów pracy?
komentarze: 31
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.