porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 291


 
 
31
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
stanl12temat nr 308-1608
visibility czytano 340 razy

Praktyczne suszenie tynków cem-wapiennych


Mam pytanie odnośnie wentylacji (wietrzenia) budynku po pracach mokrych. Mój dom będzie miał wentylację mechaniczną, więc właściwa wentylacja będzie uruchomiona dopiero po pracach brudnych. Czyli pewnie tuż przed przeprowadzką. Zostają na ten czas jedynie okna.

Posadzki miałem w marcu. Tynki były zrobione dwa tygodnie temu. Są cem-wapienne zacierane i nie będzie gładzi. Do teraz okien nie otwierałem. Pierwsze dni nawet mgiełką pryskałem ściany delikatnie. Dołączam rzuty i zdjęcia domu.
Jak teraz powinienem podejść do tematu wietrzenia domu? Prace trwały ponad 2 tygodnie. Więc pierwsze pomieszczenia u góry są już 3 tygodnie po tynkowaniu. Dach jest przy murłacie tymczasowo wełną zaizolowany. Jest membrana wysokoparoprzepuszczalna oraz pustka nad salonem. Ściany mimo szczelności już dość bielutkie. Jedynie pomieszczenia na parterze na projekcie oznaczone jako łazienka, garderoba oraz pokój wolniej schną bo są w kącie. Im bliżej pustki tym ładniej wszystko schnie.

Pisał Pan żeby unikać przeciągów ale jak to wygląda gdy nie ma kominów wentylacyjnych. Mogę już uchylać okna delikatnie ale na cały czas. Proszę o podpowiedź. Na dole są tylko okna tarasowe uchylne i nie do końca super szczelne drzwi. U góry już jest lepiej mamy okna dachowe w łazience. Po oknie zwykłym i dachowym w obu pokojach oraz okno dachowe nad schodami.

PS.
Spotkałem się z opinią, że tynki zacierane wolniej schną, to prawda?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne porady inwestorom

Iskierkatemat nr 308-1615
visibility czytano 512 razy

Montaż okien i drzwi w ścianie 3-warstwowej


Okna tarasowe i balkonowe.
1. Montaż za pomocą systemów np. MOWO jest b. drogi. Czy montaż za pomocą kotew i wsporników metalowych jest niewystarczający? Spotkałam się z montażem na konsolach drewnianych lub konsolach wyciętych ze Styroduru. Jakich parametrów musi być taki styropian by utrzymać ciężar okien?
2. Otwory okienne mam przygotowane bez podmurówki. Jednak przy montażu w warstwie ocieplenia będę musiała zastosować poszerzenia, które wydają się być zbędnym wydatkiem. Na jaką wysokość powinnam zrobić podmurówkę, do której kotwiczone będą podpory pod okna, by zminimalizować mostek termiczny i zmniejszyć wysokość poszerzenia? W planie mam 6 okien balkonowych i 2 drzwi wejściowe.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony balkony francuskie okna drzwi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Młody Instalator temat nr 308-1626
visibility czytano 871 razy

Sprawy organizacyjne korzystania z serwisu BDB


Witam
Wszystkich użytkowników jestem tutaj nowy co prawda nie jestem osoba wykonująca prace murarskie zbrojeniowe tylko jestem hydraulikiem ale żeby być dobrym hydraulikiem to chyba wiadomo że trzeba trochę z elektryki trochę z fizyki chemii oraz budowlanki a wiec proszę o wyrozumiałość.

- Pytanie pierwsze jak wygląda ocieplenie posadzkowe przed jastrychem chodzi dokładnie o to do jakiej grubości steropian sterodur czy wełnę można kłaść, bo nie tylko parametry termo się liczą ale też parametr na ściskanie chyba nie możemy danej grubości przekroczyć żeby zejść do bardzo dobrego współczynnika przenikania.
- ile cm wełny
- ile cm steropianu
- ile cm sterodur
- ile cm sterodur plus steropian
- ile cm sterodur plus wełna

- Drugie pytanie brzmi jeśli na posadzkę kładziemy steropian na mijanke żeby uniknąć mostków to dla czego nie chętnie stosuje się na mijankę na fasadzie budynku?

- Trzecie pytanie, jest to pytanie o rodzaj izolacji poziomej przed jastrychem jaka najlepsza prosił bym napisać za i przeciw poniżej wymieniłem kilka jakie znam prosił bym o wady i zalety
- papa w rolkach zgrzewana bezpośrednio
- folia hydroizolująca
- masa bitumiczna
- może beton wodoodporny W8?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli

Nielukasztemat nr 308-1633
visibility czytano 291 razy

Termorenowacja i remont fundamentu domu istniejącego


Szanowny Panie,
jestem w trakcie remontu domu z lat 90. Budynek będzie poddany termomodernizacji i wymianie stolarki Wykonawca prac zasugerował, że należy odkopać fundament, skuć wystające poza elewację elementy. Następnie wytynkować na równo z elewacją powstałe ubytki tynkiem cementowym, zabezpieczyć całość masą 2K, położyć na to styrodur 5 cm a na niego folie kubełkową wszystkie pracę do wysokości izolacji poziomej. Następnie wykonać drenaż opaskowy. Pracę będą wykonywane tylko na zewnątrz budynku. Fundament w budynku składa się z dwóch warstw 40 cm stopy to kamień wapienny łączony zaprawą cementową, 60cm beton. Poziom wód gruntowych na wysokości stopy wykonanej z kamienia, grunt przepuszczalny. Wewnątrz podłoga na gruncie, docelowo ogrzewanie podłogowe. Moje pytanie brzmi, czy podany zakres prac jest zasadny i czy technologia jest odpowiednia a jeśli nie to proszę wskazać błędy.
Z poważaniem Łukasz Niegolewski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne remonty renowacje naprawy porady inwestorom

Sergiotemat nr 308-1643
visibility czytano 345 razy

Oparcie drzwi tarasowych i wejściowych w domu szkieletowym na płycie żelbetowej


Jak opierać drzwi tarasowe oraz wejściowe w domu szkieletowym na płycie z podmurówką?
Układ warstw podłogi wg załączonego rysunku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Karol92temat nr 308-1649
visibility czytano 339 razy

Zabezpieczenie pianki PU podczas montażu okien i drzwi


Panie Jerzy, temat zabezpieczania pianki montażowej przy oknach kilkukrotnie się pojawił. Zalecenie taśma wiatroizolacyjna i hydroizolacja flex. Jednak nic o poniższej metodzie nie znalazłem na stronie BDB. Jestem właśnie po montażu okien i poszukując szybszych rozwiązań znalazłem produkt o nazwie PU Safe. Farba, która jak deklaruje producent spełni zadanie ochrony przed wilgocią i UV pianki. Wydaje się to o wiele szybsze rozwiązanie-dwukrotne pomalowanie pianki. Czy może spotkał się Pan z tym rozwiązaniem, czy jest skuteczne?
pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego okna drzwi porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Paweł Kapuścińskitemat nr 308-1653
visibility czytano 331 razy

Uwagi o systemie budowy domów IZODOM


Dzień dobry,
chciałbym Pana zapytać o ogólną ocenę systemu/technologii IZODOM (w naszym klimacie) w kontekście fizyki budowli. Niepokoi mnie kwestia wysychania ścian z wilgoci technologicznej, z racji tego, iż rdzeń betonowy jest od razu "uwięziony" w otulinie termoizolacji. Biorąc pod uwagę duży opór dyfuzyjny styropianu, obawiam się, że może dochodzić w takiej ścianie do kondensacji pary wodnej.
Drugą kwestią jest izolacja od wewnątrz. Poza brakiem akumulacji ciepła w przegrodach, czy widzi Pan jakieś inne wady tego typu rozwiązania? Z pewnością problemem może być instalacja gniazd elektrycznych.
Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
Paweł Kapuściński

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom

Iskierkatemat nr 308-1666
visibility czytano 402 razy

Podtopienia fundamentów 3-warstwowych podczas ich budowy


1.Na działce budowlanej wystąpiły podtopienia. Teren jest teraz podmokły i woda stoi w fundamentach, (ściana trójwarstwowa, więc stworzył się zbiornik). Styropian stoi w wodzie. Czy ta sytuacja nie spowoduje degradacji fundamentów bądź zniszczenie styropianu?

2. Rynny poodginały się od silnych deszczów. Czy to jest wada materiału czy wykonania?

3. Wentylacja grawitacyjna. Chcę zrobić dodatkowe kominy w każdym pokoju. Czy jest jakaś zasada w którym miejscu pokoju ma być wyciąg? Obecnie mam wycięte otwory w stropie na rury spiro przy samych oknach. Wydaje mi się że powinny być w przeciwległym punkcie niż okna, by powietrze nawiewane mogło się wymieszać w pokoju.

4.Czy w schowku pod schodami także powinna być wentylacja, czy małe garderoby (1m/1m) powinny mieć wentylacje czy wystarczy zrobić drzwi z otworami?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze posadowienia fundamenty hydroizolacje instalacje wentylacyjne porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1673
visibility czytano 297 razy

Montaż stolarki przed zimą w warunkach SSZ


Witam Panie Jerzy, mam pytanie odnośnie montażu stolarki jesienią i pozostawienia domu bez termoizolacji na zimę, czyli SSZ. Czy pianka używana do montażu okien musi być zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych w okresie zimowym? Czy może nie spieszyć się z montażem okien przed zimą i wykonać wczesną wiosną?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

GiePotemat nr 308-1706
visibility czytano 349 razy

Osiadanie podłogi parteru - efekt fuszerki


Witam  Pana.
Wszystko zaczęło się po tej zimie. W domku mieszkamy od 6 lat i do tej pory prawie nic się nie działo ale tej wiosny zaczęło się dziać czyli podłoga na parterze na gruncie obniżyła się o 2-3 cm. Pękają ściany działowe i mam wrażenie, że to katastrofa budowlana!

Domek jest parterowy, bez poddasza użytkowego o powierzchni ok 130 m. Strop drewniany. Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego 30 cm, ściana nośna, wewnątrz budynku, dzielące dom na dwie części o gr. 24 cm, ścianki działowe z bet. komórkowego gr 12 cm. Wewnątrz na ścianach płyty karton-gips, na zewnątrz ocieplenie.
 
Fundament był wylewany w postaci ław, a potem murowany z bloczków, wybrany humus położona kanalizacja i zasypany podsypem, zagęszczonym zagęszczarką płytową, ale nie warstwowo tylko na koniec zasypania. Na tym wylana płyta ok 10 cm z "gruszki" betonu B15. W takiej postaci fundament "odstał" kilka miesięcy.
 
Po kilku miesiącach wykonawca przystąpił do wznoszenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych, działowych, wykonania wieńca, kominów, aż po więźbę dachową.
Następnie wykonane zostały instalacje wewnętrzne: elektryczna, gazowa, co. Część pomieszczeń tj. kuchnia, łazienki, hol, ogrzewane są także podłogówką (poza grzejnikami). Po wykonaniu instalacji, została ułożona izolacja przeciwwilgociowa - folia, następnie styropian 10 cm (klasy EPS-80), znowu folia, a następnie "szlichta" z miksokreta grubości 6-8 cm zbrojona siatką 10x10cm. Szlichta była dylatowana od ścian i w przejściach między pomieszczeniami.

Rozumiem, że trudno postawić diagnozę po samym opisie i trzeba zobaczyć jak to wygląda, ale mam jedno tylko pytanie: Jeśli jest to kwestia złego zagęszczenia podsypu pod chudziakiem, czy jedynym rozwiązaniem jest rozebranie podłóg, prawidłowe zagęszczenie i ułożenie podłóg od nowa? Czy są jakieś inne rozwiązania?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: antywłamaniowe systemy błędy wykonawcze podłogi porady inwestorom


 
 
31
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.