porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 292


 
 
31
   ...  
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
MarekBtemat nr 308-2203
visibility czytano 552 razy

Wypełnienie szczeliny pomiedzy ramą drzwi a nadprożem


W jaki sposób poprawnie wykończyć/zabudować szczelinę powstałą po montażu nad drzwiami zewnętrznymi? Nadproże strunobetonowe, 24cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego drzwi porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2211
visibility czytano 887 razy

Jastrych, a obsadzenie stolarki okienno-drzwiowej


Witam Panie Jerzy,
z racji, że jestem w trakcie budowy domu piszę z kilkoma pytaniami:
1. Jestem przed wyborem stolarki okiennej (PCV). Będą to głównie spore przeszklenia (+-220cm x 145cm wys/szer) na podwalinie. Jaką wysokość podwaliny wziąć pod uwagę jeśli warstwy posadzki wyglądają następująco:
- 2x5cm EPS
- 7-8cm jastrychu
- 1-2cm wykończenie
Czy jastrych ma wychodzić na równo z podwaliną, czy zachodzić na ramę okna? Jeśli ma zachodzić, to jak bardzo?

2. Jaki rodzaj jastrychu polecałby Pan, jeśli jak wyżej będzie 10cm EPS i 7-8cm jastrychu na parterze oraz 5cm EPS i 7cm jastrychu na piętrze przy czym wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe wodne? Planowałem zlecić „miksokreta” ale po kilku przeczytanych Pana wypowiedziach zacząłem się nad tym mocno zastanawiać.

Z góry dziękuję za odpowiedź i ewentualne inne spostrzeżenia, na które powinienem zwrócić uwagę.
Pozdrawiam!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-2214
visibility czytano 132 razy

Wentylacja kotłowni z kotłem na pellety


Dzień dobry,
w koncepcji wentylacji przygotowanej przez Pana dla naszego domu, w kotłowni znajduje się kratka ścienna 14x14 do kanału prowadzącego na dach, dwa nawiewniki okienne zablokowane na przepływ maksymalny oraz kratka w dolnej części drzwi o pow 400 cm2. Za drzwiami z kratką jest skład opału z oknem, w którym są również dwa nawiewniki okienne zablokowane na przepływ maksymalny.
Instalatorzy montujący piec na pellet powiedzieli nam, że przepisy wymagają, żeby w kotłowni znajdował się otwór niezamykalny o powierzchni co najmniej 200 cm2, i że ma to być otwór w ścianie zewnętrznej.
Co mogę im odpowiedzieć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotły na pellety wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

MaciekStemat nr 308-2225
visibility czytano 510 razy

Zamoczone ocieplenia dachu podczas wygrzewania posadzek


Witam serdecznie,
Sprawa dotyczy pozbycia się wilgoci z wełny mineralnej a dokładnie pomiędzy jej górą a membraną paroprzepuszczalną.
Dane:
- dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym + nieocieplony strych, dach dwuspadowy, warstwy dachu zgodnie z dołączonym rysunkiem oprócz dodatkowego zastosowania oplotu wentylującego pod blachą, ogrzewanie podłogowe w całym domu, źródło ciepła Pompa ciepła powietrze – woda, w ścianach szczytowych wykonano otwory wentylujące strych nieocieplony (średnica 25cm).
Etap budowy:
- Tynki gipsowe wykonane 3 miesiące temu, wylewki anhydrytowe wykonano 4 miesiące temu, okna i drzwi otwarte na oścież do grudnia w celu pozbycia się wilgoci.
- Zamontowano wełnę mineralną pomiędzy jętkami i krokwiami, tylko w jednej warstwie, nie wykonano montażu folii paroszczelnej (mój błąd). Z zewnątrz dom ocieplony styropianem 20cm + klej i siatka.
- zakończono proces wygrzewanie posadzek, aktualna temperatura powietrza wewnątrz około 25 st C, temperatura zasilania ogrzewania podłogowego 31 st C.

Problem:
Tydzień temu podczas najwyższych temperatur w domu zauważyłem zaciek wody na ścianie kolankowej, pojawił się w związku z kondensacją pary wodnej na membranie, woda spływała po membranie na wełnę a następnie na ścianę (akurat w tym miejscu nie była dokończona szczelnie). Pomieszczenia nie były odpowiednio wietrzone w celu pozbycia się wilgoci. Na nieocieplonym strychu membrana była cała zroszona kroplami wody, przy dotknięciu krople spadały prosto na dół bądź zsuwały się w dół po membranie na wełnę mineralną która w górnej warstwie była mokra. Pojawiły się zacieki wody na elewacji.

Poczynione kroki: Wypożyczyłem 4 osuszacze o wydajności około 30l/dobę, rozstawiłem na dole i na górze domu, zakupiłem mierniki temperatury i wilgotności powietrza do monitorowania. Wilgotność przed włączeniem osuszaczy wynosiła 60-70%, temperatura w szczycie wygrzewania posadzek wynosiła 33stC, zewnętrzna około 0 st C. Ponadto wykonano otwory wentylujące strych (średnica 25cm) – wcześniej były tylko otwory w membranie paroprzepuszczalnej wzdłuż kalenicy o szerokości około 2cm + niepodłączone jeszcze wywiewki z kanalizacji. Sukcesywnie zmniejszałem temperaturę zasilania zgodnie z procedurą wygrzewania posadzek (2st dziennie).

Rezultaty do wczoraj:
Zacieki na ścianach elewacji zniknęły niemal całkowicie. Temperatura wewnatrz około 26 st C, wilgotność 30-40 % w zależności od pomieszczenia. Zostawiłem jeden osuszacz działający na poddaszu. Znalazłem 2 pęknięcia tynku na ścianach.
Celem dodatkowej wentylacji poddasza i pozbycia się wilgoci do czerpni od strony wewnętrznej zamontowałem wentylator przemysłowy o mocy ponad 600w, wydajność teoretyczna 4000m3 a praktyczna pewnie koło 2500m3/h.
Problemem jest tylko woda pomiędzy membraną paroprzepuszczalną a wełną której nie mogę się pozbyć.

Stan na teraz:
Wydaje mi się że pojawiły się nowe / większe zacieki z uwagi na to że powietrze wdmuchiwane jest na poddasze i częściowo ucieka przez szpary. Na podbitce pojawiły się w kilku miejscach krople, gdzie najpewniej z uwagi na wywiewane nieco cieplejsze powietrze skrapla się wilgoć.

Propozycja dalszego działania:
Na początku stycznia planowana była sucha zabudowa stropu poddasza użytkowego, na tą chwilę kompletnie nie jest możliwa z uwagi na uwięzioną wilgoć w wełnie mineralnej. Nieco szalony plan zależny od pogody przewiduje przy dodatniej temperaturze zewnętrznej w ciągu dnia:
1) Wcześniejsze zrezygnowanie z wentylatora na poddaszu prawdopodobnie nie za wiele da a koszt wynajmu i prądu to 1000zł miesięcznie. Potrzymam go jeszcze 2 dni i ocenię rezultaty.
2) uprzednie zmniejszenie temperatury wewnątrz domu do 5 st C, zachowując niską wilgotność powietrza wewnątrz,
3) ściągniecie wełny mineralnej na skosach między krokwiami, gdzie jest uwięziona woda (około 45m2),
4) ocena zamoknięcia i jego rezultatów dla elementów takich jak murłata, krokwie, ściana kolankowa itd.,
5) wytarcie do sucha (ewentualne zastosowanie wentylatorów i wietrzenie) membrany paroprzepuszczalnej od wewnątrz,
6) jak najszybszy montaż dwóch warstw wełny mineralnej wraz z folią paroprzepuszczalną celem ograniczenia możliwości powstania skroplin, niestety pewnie zajmie 2 dni.

Co Pan myśli o powyższym planie działania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Dachy-pdktemat nr 308-2234
visibility czytano 692 razy

Skraplanie się pary wodnej na wiatroizolacji w dachu


Witam potrzebuje porady.
Mamy zabierać się za poddasze, a na górnej ramie okna pojawiają się skropliny. Na membranie jest wstawiona dodatkowo rynienka nad oknem oraz membrana jest wywinięta na łatę. Tylko podczas mroźnych i słonecznych dni się to pojawia.
Budynek jest nieogrzewany i jeszcze nie ocieplony.
Jak to usunąć ?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2249
visibility czytano 348 razy

Obsadzenie okna, a taśmy okienne


Czy do okien już zainstalowanych w standardowy sposób - okna zlicowane z murem (beton komórkowy), wypełnienie pianką montażową można zrobić coś przed dociepleniem oraz wykonaniem tynków aby to zamontowanie ulepszyć (zredukować mostek termiczny)?

Zastanawiałem się nad docięciem wystającej pianki oraz użyciem uszczelniacza butylowego z dwóch stron okna. Następnie dodatkowo po stronie zewnętrznej zastosowanie taśmy paroprzepuszczalnej przyklejając ją do ramy okiennej oraz muru. Zastanawiałem się czy może to zaowocować pozytywnym efektem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marek J.temat nr 308-2289
visibility czytano 527 razy

Remont starej łazienki


Dzień dobry,
Panie Jerzy jestem w trakcie przygotowań do remontu domu z 1985r.

1. Łazienka na piętrze – będę skuwał płytki które sięgają do połowy wysokości pomieszczenia a druga połowa to tynk c-w czy ten tynk też mam skuć? Ściany łazienki to z trzech stron cegła pełna (ściana wew.) i czwarta ściana zew. to pustak ceramiczny.
W poradzie nr 1142:
- zaczął Pan od nałożenia foli co z gruntowaniem przed folią?,
- w punkcie 3 jest podana temp. 18-22°C, czy nie może być niższa. Aktualnie dom jest nieogrzewany panuje temp. Około 8-9°C,
- mam rozumieć iż remont łazienki oprzeć na poradzie nr 1142?

2. Już nie pamiętam ale w którejś poradzie Pan wspominał o odpowiednim podcięciu drzwi lub wykonaniu otworów w drzwiach jak się ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Ja taką posiadam na piętrze i pytanie ile trzeba podciąć drzwi lub jakiej powierzchni powinny być otwory w drzwiach dla prawidłowego przepływu powietrza.

3. W domu została wymieniona instalacja C.O. a dokładnie stare rury z 85r. zostały zastąpione rurami PEX, ale zostały jeszcze do wymiany rury w łazience i kuchni chodzi o zimną i ciepłą wodę użytkową. Podejście do domu zasilania wody jest wykonane z rur PP.
Ciepła woda z zasobnika wody jest transportowana rurami PP i w którymś momencie łączy się ze starymi rurami. Piec i zasobnik C.W.U. będzie zastąpiony nową instalacją do przygotowania ciepłej wody i ogrzewania domu (pompa ciepła).
Z czego wykonać zasilanie zimnej i ciepłej wody do łazienek i kuchni na piętrze i parterze? Z rur PP zimna woda i PP-r ciepła woda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty łazienki porady inwestorom porady wykonawcom

Rajleetemat nr 308-2290
visibility czytano 275 razy

Takie sobie pomysły inwestora


Dzień dobry,
mam w planach budowę niewielkiego, dobrze docieplonego domu, ok. 74,4 m2. Dwie z trzech sypialni będą gościnne, użytkowane głównie latem. Planuję ogrzewanie kablami grzejnymi we wszystkich pomieszczeniach i wentylację mechaniczną. Jednak zastanawiam się jak powinno się podejść do tych rzadko używanych pokoi, a mianowicie:
-- czy w nich również warto zainstalować wentylację mechaniczną czy może postawić na grawitacyjną? Wentylacja mechaniczna wiąże się z kosztami instalacji i jej działania, więc czy jest sens jej instalowania, gdy przez znaczną część w roku nie będzie tam nikt przebywał?
-- czy te pokoje powinny być zimą ogrzewane? Nawet nie mam na myśli, że do temperatury 20 stopni, ale powiedzmy 12? Gdyby były nieogrzewane, a drzwi zostawiłabym zamknięte to chyba pokoje te wyciągałyby ciepło z sąsiednich pomieszczeń, co i tak przyczyniałoby się do większego zużycia prądu na ogrzewanie? Jak rozumiem w przypadku ich zamknięcia i wentylacji grawitacyjnej należałoby je wietrzyć raz na jakiś czas?
Proszę o Pańską opinię, jak najlepiej byłoby podejść do tego tematu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy jednorodzinne porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2297
visibility czytano 374 razy

Obsadzenie drzwi wejściowych zewnętrznych


Witam,
mam pytanie odnośnie przygotowania do montażu drzwi zewnętrznych. Obecnie budowany dom jest na etapie rozprowadzania instalacji. Na podłodze będzie 11cm XPS + 6-7cm wylewki anhydrytowej. Drzwi zewnętrzne planuję wstawić po tynkach i wylewkach (wielokrotnie widziałem sytuacje, gdzie w trakcie wnoszenia sprzętu/materiałów drzwi zostawały obijane lub porysowane) a przed ociepleniem. Jak powinienem przygotować otwór drzwiowy przed wylewkami i przed montażem drzwi? Dokleić 18cm XPS od dołu w otworze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi porady inwestorom porady wykonawcom

Mattteuszzztemat nr 308-2304
visibility czytano 409 razy

Podmurowanie i obsadzenie okien i drzwi w murze


Witam, budynek parterowy w SSO.
Ściany fundamentowe na ławie żelbetowej wymurowane z bloczków fundamentowych, beton podkładowy na równo z ostatnią warstwą bloczka fundamentowego, ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego 500. Spód otworów drzwiowych wejściowych i tarasowych, a także otworów okiennych typu HS i fix (góra dół) to góra ostatniej warstwy bloczka, planowana przyszła podłoga 25cm (16 cm styropian + 7cm wylewka + 2 cm wykończenie). W otworach standardowych okien trzeba domurować jeszcze 12 cm muru (nie wiedziałem jaka będzie wysokość podłogi).

Pytania:
1. Jak należy poprawnie zamontować drzwi wejściowe, tarasowe, okna typu HS (szer 4.5m i 2m), okna typu fix (szer 2m)? HS znajduje się pomiędzy trzpieniami żelbetowymi - czy mógłbym wykonać podwalinę żelbetową kotwioną do tych trzpieni? Czy wystarczy podmurówka z betonu komórkowego 8cm na spoinie zbrojonej fi 6-8 o wys 3 cm a na bloczku XPS 12-14cm?

2. Pod standardowymi oknami wykonać brakującą podmurówkę z betonu komórkowego 8cm na spoinie zbrojonej fi 6-8 cm z zakładką po 30 cm (wcięcie w istniejący mur)? Tutaj okna osadzamy bezpośrednio na murze, nie stosujemy podwaliny z XPS?

3. Czy dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dedykowanych oparć systemowych? Czy jednak zastosowanie zwykłego xps o klasie 700 będzie lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury okna drzwi mostki cieplne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
31
   ...  
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.