porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
31
 
30
 
29
 
28
 
27
   ...  
1
 
 
Krzysztof_1990temat nr 308-942
visibility czytano 267 razy

Problem inwestora z poradami domorosłego wykonawcy


Dzień dobry, proszę o poradę. Chciałbym żeby mój fundament był zakończony wieńcem. Mój przyszły wykonawca twierdzi, że jeżeli już chce wieniec musi on być połączony z pionowymi trzpieniami połączonymi z ławą fundamentową. Zwykły wieniec poziomy na ścianie fund. dla wykonawcy nie ma sensu bo nie jest związany(nie trzyma się) z bloczkami fundamentowymi tylko sobie „leży” i nic to nie wnosi. Na co mam się zdecydować, jest sens dokładać pieniędzy do pionowych słupów (trzpieni) połączonych z ławą? Wykonawca także jest za tym żeby nie robić szalunków w ziemi tylko zalać chudy beton jak i ławę w korycie gruntu. Do szalunków go przekonam, ale co mam zrobić z wieńcem. Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysztof
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

marekwtemat nr 308-950
visibility czytano 286 razy

Zamiana betonu podkładowego pod podłogą na żelbetową płytę stropową


Dzień dobry,
Z racji, że nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w materiałach dostępnych w serwisie mam następujące pytanie: - Czy posadowienie budynku jednorodzinnego schematycznie przedstawione na załączonym rysunku jest technicznie akceptowalne?
Główne różnice względem rozwiązań typowych to:
- zamiast podłogi na gruncie płyta żelbetowa posadowiona na ścianach fundamentowych i zagęszczonej pospółce,
- ściany fundamentowe żelbetowe (położenie oraz specyfikacja zbrojenia oczywiście do doprecyzowania przez konstruktora).
Wydaje mi się, że najtrudniejszą sprawą tu może być hydroizolacja na styku żelbetowej ściany fundamentowej i płyty żelbetowej podłogi. Czy zasugerowana przeze mnie hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna jest dobrym rozwiązaniem? Czy można ją zastąpić papą bitumiczną?
Z poważaniem

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

AndrzejGtemat nr 308-956
visibility czytano 268 razy

Ściana szkieletowa drewniana domu letniskowego


Dzień dobry,
Spotkałem na jednej z grup przekrój ściany jak na załączonym zdjęciu w związku z tym mam kilka pytań. Nadmienię jedynie, że planuję budować dom na zgłoszenie do 35m2 (powierzchnia zabudowy), dom ma być używany jako rekreacyjny, więc nie będzie również na stałe ogrzewany.
1. czy przedstawione na zdjęciu rozwiązanie jest prawidłowe? Tu w przestrzeni instalacyjnej instalowana jest wełna, a przecież po tej stronie folii powinna być raczej przestrzeń wentylowana, by gromadząca się na folii woda wysychała. Tu prawdopodobnie będzie w wełnie
2. Czy w przestrzeni, która ma być wentylowana można prowadzić instalacje, które mogą zaburzyć wentylację tej przestrzeni?
3. Zamierzam zbudować ściany obustronnie obłożone deskami. Jeśli dobrze rozumiem ideę tej technologii po stronie zewnętrznej na słupkach powinienem zainstalować płyty np. OSB, które usztywnią konstrukcję na nie folia wiatroizolacyjna na nią ruszt drewniany (pionowy, by można było zamocować poziomo deski) zapewniający również wentylację przestrzeni. Patrząc w kierunku wnętrza na słupkach folia paroizolacyjna, ruszt drewniany zapewniający przestrzeń instalacyjną i wentylację tej przestrzeni i na wierzchu boazeria drewniana lub inna okładzina ścian. Między słupkami wypełnienie z wełny mineralnej. Tylko jaka powinna być prawidłowa jej grubość, by w tak użytkowanym domku nie rozwijały się w ścianach grzyby i pleśnie? Spotkałem się już z różnymi grubościami słupków 9,5 do 24 cm wszystko przy ich szerokości tych ok 4 cm.
4. Czy w ogóle powinno się taki dom ocieplać? W sumie będzie on używany w miesiące letnie i ewentualnie sporadycznie w miesiące zimowe.
5. Poprzedni właściciel działki przygotował fundament (ławę) pod ściany domu murowanego (szerokość ław ok 50 cm). Jak zabezpieczyć przed wilgocią podwalinę domu, by izolacja pod nią nie była siedliskiem wilgoci. Jak ewentualnie poprawnie ją wypoziomować na fundamencie (co podłożyć pod podwalinę by wyrównać poziomy, ale jednocześnie ne było powodem korozji biologicznej drewna jak i łączących śrub)?
6. Posiadany przeze mnie fundament jest pod dom ok 70m2, czy mogę go bezkarnie obciążyć tylko z jednej strony (dom ma mieć powierzchnię zabudowy do 35m2)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty ściany szkieletowe porady inwestorom

KatarzynaFtemat nr 308-958
visibility czytano 1200 razy

Harmonogram wykonania fundamentów domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
wiosna zbliża się wielkimi krokami czas więc zacząć planowanie robót. Spisałam harmonogram prac przy fundamentach, do stanu 0. Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności harmonogramu, jak też poprawności wybranych materiałów hydroizolacyjnych. Nie liczę oczywiście, że całość da się wykonać w takim czasie, jak to wynika z mojego harmonogramu. Podałam minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi etapami.

Dzień 1. Beton podkładowy klasy C12/16 w szalunku. Po 2-3 h od wylania betonu przykrywamy go folią PE 0,2 mm. (czekamy jeden dzień)

Dzień 2. Zdejmujemy folię PE. (czekamy jeden dzień, żeby powierzchnia betonu wyschła)

Dzień 3. Gruntowanie pod papę podkładową gruntem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych. (Bornit Grundbit) (czekamy jeden dzień)

Dzień 4. Papa podkładowa z grupy papy podkładowe termozgrzewalne grub. 4 mm termozgrzewalna z bitumem modyfikowanym SBS zbrojona włókniną szklaną – zgrzewana na zakładach. (Bornit Quandt G200 S4)
Szalunki, zbrojenie. Nie wbijamy prętów szalunku z beton podkładowy.

Dzień 5. Wylanie ław. Po 2-3 h od wylania beton przykrywamy szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. (czekamy 14 dni)

Dzień 19. Murowanie ścian fundamentowych warstwami równomiernie rozłożonymi po całym obwodzie ław, grubością do 4 warstw w jednym dniu. Zaprawa bez wapna, z domieszką z grupy domieszki do betonu napowietrzające (proszę o podanie nazwy handlowej odpowiedniego produktu) na pełne spoiny poziome i pionowe.

Dzień 33. Demontaż szalunków ław. (po czterech tygodniach od ich wylania)
Szlifowanie krawędzi wypukłych, poziomych i pionowych, pod kątem 45 stopni.
Przed gruntowaniem dokładnie oczyścić gruntowaną powierzchnię. Oczyścić też papę (ewentualnie w celu uniknięcia zabrudzenia papy można położyć na nią folie PE przed wymurowaniem ściany fundamentowej. Przed gruntowaniem folię uważnie odciąć, tak, żeby nie uszkodzić papy). Papę pokryć gruntem.
Gruntowanie gruntem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych, 0,25 l m2. Grunt nanosić wałkiem malarskim z długim włosiem (ruchami od góry do dołu) albo przez natrysk bezpowietrzny. Można też pędzlem ławkowcem. Wyschnięty grunt powinien tworzyć lepką powierzchnię. (Bornit Fundamentgrund)

Dzień 34. Wykonanie fasetek na styku betonu podkładowego z ławą fundamentową i ławy z murem z masy KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1 (Fundamentflex 2K)
Pierwsza warstwa izolacji nakładana pędzlem z włóknem sizalowym, wcierana w podłoże ruchem ósemkowym. Pół godziny wcześniej podłoże należy solidnie nasączyć wodą przez natrysk. (Fundamentflex 2 K)

Dzień 35. Po 12 h, max 24 h druga warstwa hydroizolacji. Nanosić identycznie jak pierwszą lub pacą stalową nierdzewną. NIE SKRAPLAĆ WODĄ. (odczekać trzy dni na wyschnięcie masy)

Dzień 38. Styropian XPS 15 cm klejony na placki masą (Fundamentflex 2K ?) (Czy styropian ma być z rowkami?) Folia kubełkowa kubełkami w stronę gruntu.

Zasypywanie fundamentów. Po stronie zewnętrznej piasek + pozostałości z budowy (pustaki, resztki betonu) zagęścić do ls 0,95 – 0,96.

Podłoga na gruncie:
1. Na stabilne podłoże 25 cm pospółki zagęszczonej do ls 0,95 – 0,96. (w jaki sposób sprawdzić zagęszczenie?)
2. Przekładka z geomembrany (jaka grubość?)
3. Żwir płukany 8-16 mm, ok. 15-20 cm.
4. Folia PE lub folia kubełkowa.
5. Beton podkładowy (czy beton podkładowy jest konieczny?)
6. Izolacja przeciwwilgociowa (jaka?)
7. Styropian EPS 200 lub XPS 200.
8. Folia aluminiowa.
9. Instalacja ogrzewania podłogowego (rurki PEX)
10. Wylewka betonowa min. 5 cm nad rurkami (razem min. 7).
11. Płytki

Czy na ścianie fundamentowej powinien być zalany wieniec? Nie potrafię stwierdzić czy w projekcie wieniec jest uwzględniony. Projekt jeszcze oczekuje na sprawdzenie przez pana. Gdzie i w którym momencie osadzić mankiety do przejść rur instalacyjnych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

perkastemat nr 308-959
visibility czytano 220 razy

Nadbudowa na domu-bliźniaku


Dzień dobry,
Przymierzam się do nadbudowy domu czteroizbowego z lat 60-tych o poddasze użytkowe, dodam iż dom jest bliźniakiem. Wybudowany z cegły pełnej. W związku z czym mam kilka pytań:
1 Co powinna zawierać umowa z projektantem, wyczytałem że wystarczy napisać jedno zdanie, ale czy to nie zostawia zbyt dużo swobody na interpretację?
2 Czy trzeba i kto ma wykonać ekspertyzę, czy w ogóle można nadbudować - chodzi głównie o fundamenty?
3 Jako że jest to dom bliźniak ze ścianą wspólną z cegły pełnej, to nie ma w niej prawie żadnej izolacyjności. Jak można się zabezpieczyć na wypadek, gdy sąsiad przestanie grzać w ogóle. I jak wykonać izolację poddasza gdzie jest tylko cegła połówkowa z dziurami, zwłaszcza, że musi być tam ogniomurek i brak jest możliwości na wykonanie poprawnej analizy C-W. Jak to zaizolować poprawnie?
4. Chciałbym użyć styropianu do docieplenia, jednakże 2m od granicy muszę zastosować wełnę, czy wobec można łączyć oba systemy izolacji?
5. Dom ma zawilgocone ściany, niestety nikt jednoznacznie nie może wskazać przyczyny - ludzie od osuszania fundamentów nie stwierdzili problemów. Jak rozwiązać ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy porady inwestorom

tszymalatemat nr 308-964
visibility czytano 358 razy

Przejście rur przez fundament 3-warstwowy


Dzień dobry,
Czy może Pan powiedzieć na której stronie w książce lub opisać jak prawidłowo zrobić przepusty pod wodę, kanalizacje oraz elektrykę w ścianie trójwarstwowej ocieplanej styropianem eps-200 w fundamentach oraz wełna od poziomu zero. Jest to takie samo rozwiązanie jak dla ściana dwuwarstwowej czy się w jakiś szczególny sposób różni? Fundamenty będą ocieplane oraz będzie zastosowana hydroizolacja opisana w książce jak dla ściany trójwarstwowej.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty przyłącze wodociągowe przyłącze kanalizacyjne (przykanalik) przyłącze gazowe porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

klewtemat nr 308-982
visibility czytano 616 razy

Fundament betonowy pod bramę automatyczną i ogrodzenie


W jaki sposób wykonać fundament (stopę) do bramy przesuwnej oraz fundament do ogrodzenia? Jakiego betonu użyć? Czy można "lać" w grunt (o ile wykop na to pozwala)? Czy można wylać taką stopę razem z fundamentem pod ogrodzenie?
Ogrodzenie będzie miało podmurówkę wystającą ponad poziom gruntu oraz słupy. Co ile m należy wykonać dylatację na fundamencie od ogrodzenia? Czy warto połączyć fundamentem słupy między bramą, tak aby elementy bramy nie przesunęły się względem siebie?
Grunty to piaski, miejscami ze żwirem. Wody gruntowe na poziomie około 1 m ppt.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-985
visibility czytano 723 razy

Posadowienie na płycie z błędami


Jestem nowy - późno za późno kupiłem książkę i dlatego potrzebuję szybkiej pomocy. Będę ją studiował ale czasu mało. Termin wejście ekipy jest po płycie już ekipa od SSO. Chciałbym cofnąć czas i książkowo wykonać płytę ale niestety już nie ma takie możliwości - możemy tylko co nie co pomóc aby było lepiej.

Za 1,5 tygodnia startujemy z wykopem. Projekt płyty ogólnie już prawie jest. Zostały szczegóły i tylko te szczegóły można jeszcze pozmieniać. Zostaje konstrukcja tak jak na szkicu. Proszę o pomoc w zakresie:

1) Interesuje mnie czy dwie folie o grubości 0,3 mm między XPS a betonem to dobre rozwiązanie?

2) Jako zabezpieczenie elementów brzegowych firma wykonawcza chce dać folię kubełkową. Jak to powinno być zrobione - jakaś hydroizolacja i na to ta folia kubełkowa czy ją sobie darować. Chciałem na burty EPS ale niestety firma była za mało elastyczna.

3) Dołączam badania gruntu - czy wykop humusu 50-60 cm to będzie wystarczająco? Czy pospółka o uziarnieniu ok 4 mm będzie ok na zasyp? Dostawca kruszywa określa ten materiał jako piach zasypowy, z malutkimi kamyczkami oraz z malutkimi glinkami. Zda to egzamin? Oprócz głębokiego humusu dodatkowo ponosimy się wyżej aby nie być w dołku, więc trochę tego podkładu będzie.

4) Poziom "0" terenu ma zostać zrobiony na mniej więcej najwyższy punkt obok u sąsiada z boku a wyżej niż sąsiada z drugiej strony oraz ok 18-20 cm wyżej niż poziom drogi. Czy takie wyniesienie budynku będzie wystarczające? Czy jedno podniesienie (16 cm) z ppt na ppp będzie ok? Czy może sam kapinos na elewacji później sztucznie podnieść - dokładając jeszcze XPS ponad elementy brzegowe?

Oprócz tych pytań jeśli ktoś ma jakieś uwagi - to poproszę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Krzysztof_1990temat nr 308-987
visibility czytano 343 razy

Problem ze starą studnią obok budowanego domu


Dzień dobry, piszę do Pana bo mam problem. Na działce na której będę budował dom jest stara studnia, która jest położona obok miejsca w który będzie stał dom - odcinek od studni do budynku 1,75 m (załączniki/zdjęcia). Czy owa studnia która jest blisko przyszłego budynku nie spowoduje osiadania budynku/pękania ścian na jej stronę, trochę się tego boję. Dom jest bez piwnicy, chudziak jest na głębokości 1,3 m od gruntu. Potencjalny przyszły kierownik budowy sugeruje zostawienie studni (nic się nie stanie wg niego) i instalacje drenażową wokół budynku i podłączenie rynien na deszczówkę, żeby tam sobie woda spływała, dodam że kręgi w studni są stare ok 80 lat, ale nic się z nimi nie dzieje, grubość kręgu to ok. 7,5 cm. Nie wiem czy zostawić tą studnie czy zakopać ziemią i mieć spokój. Co Pan o tym myśli, proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysztof

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-989
visibility czytano 212 razy

Renowacja cokołu obłożonego cegłą klinkierową


Ściana piwnicy ponad poziom terenu jest wykończona cegłą licową. Brak hydroizolacji pionowej i poziomej dla części podziemnej budynku. Hydroizolacje nie będą wykonywane ani odtwarzane.
Czym najlepiej wyczyścić cokół z cegły?
Metodami chemicznymi? Jakimi środkami?
Piaskowanie przy użyciu ścierniwa z mączki lub pucolany?
Czy spoiny należy wykuwać i uzupełnić tynkiem podkładowym WTA?
Czym zabezpieczyć cegły przed czynnikami atmosferycznymi przy aktywnym podciąganiu kapilarnym z gruntu?

Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli renowacje cokoły porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
50
   ...  
31
 
30
 
29
 
28
 
27
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.