porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 731


 
 
75
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
Miketemat nr 308-2258
visibility czytano 484 razy

Refleksyjna wiatroizolacja w dachu - kiedy stosować?


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie membran dachowych marki Tyvek, którą wielokrotnie pan polecał jako bardzo dobrej jakości. Chodzi mi o porównanie dwóch modeli dla Sd =0.03, mianowicie:
- Tyvek Supro: ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-tyvek-supro-10648.html )
- Tyvek Solid Silver ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-metalizowana-tyvek-solid-silver-17144.html )
Głównie chodzi mi o powłokę odbijającą promieniowanie w membranie Solid Silver, czy takie coś ma sens? Może to realnie zmniejszyć nagrzewanie się warstw dachu? Warto w to iść czy lepiej zastosować model Supro który ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki włóknowo-cementowe dachówki ceramiczne dachówki cementowe dachówki blaszane - blachodachówki dachówki bitumiczne wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Miketemat nr 308-2259
visibility czytano 704 razy

Papa bitumiczna jako hydroizolacja pod podłogą - tak, czy nie?


Panie Jerzy,
Jako hydroizolację betonu podkładowego zaleca pan masę KMB na całość i wklejanie/zatapianie taśmy kauczukowej w narożnikach ściana-podłoga.

Czy jako alternatywę dla tej technologii można rozważyć rozwinięcie papy termozgrzewalnej na cały beton podkładowy z wywinięcięm na ścianę (fundament od środka jest ocieplony XPS 5cm) i ewentualne uszczelnienie naroży masą KMB?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

kpmtemat nr 308-2260
visibility czytano 565 razy

Membrana PE jako hydroizolacja w murze


Szanowny Panie,
czy produkt "folia fundamentowa pozioma o specyfikacji jak w załączeniu nadaje się do izolacji poziomej pomiędzy ławą fundamentową, a fundamentem oraz pomiędzy fundamentem, a ścianą? Jakie są zalecenia przy stosowaniu tego typu produktów? czy lepiej jednak wybrać papę do izolacji poziomej.

link do strony producenta folii
https://www.seven7.pl/produkty/folie-budowlane-malarskie-okienne/folia-do-izolacji-poziomej-super-elastyczna/

Zauważyłem,żew budynkach z lat 70-tych izolację poziomą pomiędzy fundamentem, a ścianą wykonywano w następujący sposób warstwa papy na to kładziono warstwę białej cegły i dopiero stawiano ściany. Czy obecnie zasadnym jest stosowanie tego typu rozwiązania?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje mury porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2267
visibility czytano 387 razy

Naprawa podziurawionej wiatroizolacji


Panie Jerzy
chciałbym zapytać czy zastosowanie typowej taśmy do membran dachowych o wysokiej paroprzepuszczalności będzie najlepsze do naprawy wiatroizolacji od wewnątrz? - małe uszkodzenia od 5mm x 5mm od gwoździa lub zszywki. Zastosowana blachodachówka więc niestety nie mam już dojścia od zewnątrz.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2269
visibility czytano 526 razy

Pomysły wykonawcy na tzw. chłopski rozum


Panie Jerzy
chciałbym skonsultować kilka pomysłów wykonawców instalacji oraz porad dotyczących hydroizolacji.

1. Wykonawca twierdzi, że jeśli chodzi o hydroizolacje to on na każdej budowie daje folię jedną lub dwie na instalacje wod-kan oraz peszle elektryczne jeśli takie biegną po podłodze, twierdząc iż to standardowa praktyka. Twierdzi iż w razie jakiegokolwiek wycieku w przyszłości sytuacja będzie mniej dramatyczna ponieważ woda z awarii będzie miała możliwość wsiąknąć w beton podkładowy a później w grunt, jeśli zatkamy jej taką możliwość to trzeba będzie kuć i ściągać całą podłogę aby ją osuszyć a nie tylko miejsce awarii.

2. Jeśli chodzi o instalacje kanalizacji to wykonawca twierdzi, że aby była ona stabilna na dłuższych odcinkach podczas układania styropianu, podłogówki oraz wykonywania wylewki i miała ona wymagany spadek to musi być podparta w sposób trwały do betonu podkładowego na specjalnych stojakach które są zakotwione w beton podkładowy, że ewentualnie mogę sobie te zakotwienia uszczelnić, ciężko się nie zgodzić.

3. Wykonawca twierdzi iż pomijając problem opisany w pkt1 stosując masę KMB w dwóch warstwach na beton podkładowy wychodzę z armatą na muchę, ponieważ moim zadaniem jest zabezpieczyć się jedynie przed podciąganiem kapilarnym i wilgocią a nie przed naporem wody. Proponuje zastosowanie czegoś mniej kosztownego i bardziej adekwatnego do sytuacji.
Rozmyślając o tym i przeglądając serwis BDB wpadłem na pomysł aby papę wystającą z pod ścian "przykleić" na masie KMB do betonu podkładowego, natomiast całą powierzchnię zabezpieczyć preparatem Bornit Unibit w dwóch warstwach pędzlem (0,35 l/m2 na warstwę). Preparat KMB użyć równieżdo stworzenia fazy między ścianą a papą na betonie podkładowym. Preparat Bornit Unibit użyć równieżna ścianę do wysokości wykończonej wylewki. Po wyschnięciu całość zabezpieczyć folią 0,5mm wywijając ją na ściany. Kosztowo rzeczywiście wychodzi to około 4 razy taniej.
Po tym zabiegu wpuścić instalatorów i ewentualne "zniszczenia" poprawić, zabezpieczyć przed położeniem styropianu (2x5cm).

4. Czy jest coś na co zwrócić uwagę aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi awariami instalacji wod-kan w przyszłości?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom

MACIEKtemat nr 308-2273
visibility czytano 529 razy

Hydroizolacja ławy z betonu napowietrzonego przed murowaniem pustaków szalunkowych


Proszę o poradę jak wykonać izolację na ławie wykonanej z betonu napowietrzonego C20/23 XF pod ścianę fundamentową z pustaków szalunkowych zalewowych. W ławie będą zabetonowane pionowe pręty co ok. 25cm dozbrajające ściankę.
Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Krystian K.temat nr 308-2277
visibility czytano 390 razy

Karygodna bezmyślność hydraulika


Witam
Zdjęcia przedstawiają przerwaną izolację poziomą w postaci maty 3,5mm na lepik przez hydraulików. Jak zabezpieczyć te miejsca przed podciąganiem kapilarnym?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze instalacje kanalizacyjne hydroizolacje

Daniel Deptułatemat nr 308-2283
visibility czytano 381 razy

Jastrychy anhydrytowe, a wilgoć


Pytanie trochę pasujące do działu "Prawdy i mity". W wielu tematach była mowa o jastrychach anhydrytowych i o tym, że w pomieszczeniach wilgotnych wymagają izolacji przeciwwodnej, jednak nigdzie nie zostało wyjaśnione, co się dzieje z takim jastrychem pod wpływem wody, jakie dokładnie warunki muszą być spełnione, aby problem wystąpił oraz jakie to może mieć skutki.
Rozmawiałem z różnymi osobami z branży posadzkarskiej i słyszałem trochę sprzeczne ze sobą opinie, tj. niektórzy uważają, że problemem jest tylko długotrwałe działanie wody nawet w małych ilościach, a inni, że także nagłe zalanie wskutek powodzi lub awarii instalacji. Jedni uważają, że anhydryt da się dobrze osuszyć profesjonalnymi metodami (nawet po dwóch tygodniach moczenia) i dalej użytkować, inni, że po takim zalaniu jastrych jest do wymiany. Słyszałem też, że woda nie szkodzi anhydrytowi tylko klejom cementowym, którymi przyklejone są płytki do jastrychu anhydrytowego, gdyż w wyniku długotrwałego działania wody w anhydrycie dochodzi do reakcji w wyniku której kleje cementowe się od niego odspajają, jednak sam jastrych anhydrytowy ma się dobrze. Z drugiej strony słyszałem, że to jastrych anhydrytowy pęcznieje i że dzieje się tak nawet w wyniku pochłaniania przez niego wilgoci z powietrza.

Jak to jest w rzeczywistości. Trudno znaleźć mi rzetelne informacje. Ogólna zasada jest taka, że osoby wykonujące wylewki cementowe miksokretem mają złą opinię o anhydrycie, a Ci, którzy wylewają anhydryt go bardziej chwalą. Czy wie Pan jakie dokładnie reakcje zachodzą w takim jastrychu w wyniku działania wody? Zapewne jastrych anhydrytowy to nie jest czysty anhydryt, bo zawiera też wiele dodatków poprawiających jego właściwości...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki przemysłowe posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki anhydrytowe posadzki z okładziną kamienną

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2296
visibility czytano 167 razy

Renowacja tralek i schodów wejściowych


Panie Jerzy
proszę o zaproponowanie materiałów do renowacji tralek betonowych schodów zewnętrznych widocznych na zdjęciu. Oprócz powyższego, proszę o wskazanie jakie prace naprawcze w Pana ocenie należy wykonać, aby wodę opadową „odsunąć” od lica muru (opady zbierające się na schodach ściekają w miejscu połączenia stopnicy i podstopnicy).

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

PioChtemat nr 308-2300
visibility czytano 221 razy

Stropodach nad pokojami, basenem i sauną


Dzień dobry.
Proszę o poradę. Jestem na etapiebudowy domu jednorodzinnego,
parterowego z płaskim dachem. Proszę o poradę w jaki sposób ukształtować
warstwy dachu aby uzyskać współczynnik U zbliżony do 0,1 a jednocześnie nie
mieć problemów z takim dachem (zwłaszcza w kontekście kondensacji pary
wodnej).
Myślałem o następującym rozwiązaniu: 1. płyta żelbetowa, 2.warstwa paroizolacyjna z papy z wkładką aluminiową, 3. izolacja termiczna wraz z ukształtowaniem spadków, 4. membrana epdm, 5. izolacja termiczna, 6.geowłóknina, 7. warstwa dociskowa ze żwiru. Proszę o informację czy jest to właściwe rozwiązanie, a także poradę jakich grubości i z jakiego materiału przyjąć izolacje termiczne (styropian, styrodur, pianki pur, pir, itp.,
itd.). Myślałem też o rozwiązaniu tradycyjnym, tj. 1. papa j.w., 2. izolacja termiczna, 3. warstwa dociskowa - szlichta betonowa, 4. membrana epdm.
Stropodach będzie się znajdował nad wszystkim pomieszczeniami jak w
standardowym domu a także nad pomieszczeniem basenowym i sauną.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego baseny kąpielowe sauny porady inwestorom stropodachy ocieplenia hydroizolacje


 
 
75
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.