porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 74


 
 
9
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
MarekBtemat nr 308-1857
visibility czytano 298 razy

Naprawa sęków w krokwiach


Znalazłem dwa takie ubytki jak na zdjęciach w elementach więźby dachowej. W obydwu przypadkach są to krokwie (przekrój 10 x 18 cm). Są to spróchniałe sęki, w jaki sposób to naprawić?

Kiedy należy naprawiać pęknięcia wzdłużne elementów drewnianych? Każde pęknięcia czy dopiero od jakiejś szerokości szczeliny? Czytałem kiedyś w serwisie radę o ich wypełnianiu ze względu na możliwość powstawania siedlisk insektów masami szpachlowymi ale nie potrafię odszukać tematu ani działu.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom naprawy

bartitemat nr 308-1903
visibility czytano 283 razy

Naprawa termoizolacji w stropie z dolnych pasów wiązarów


Analizy CW 2025/2018
Fachowcy kiepsko ułożyli mi wełnę na stropie, na termoizolacji mnóstwo mostków przez wieszaki od podwieszanego sufitu, szpary miedzy belkami a wełną itp. Wpadłem na pomysł, że wymienię wełnę na granulat styropianu (jest dosyć tani i można to zrobić spokojnie samemu, nie chcę się bawić w wełnę bo to najgorosza z możliwych praca).

W analizach mam paroizolację o Sd > 72m oraz 40 cm wełny. Mam założoną paroizolację Eurovent Alu 110, która ma sd 150m. W związku z tym, czy mogę zamienić 40cm wełny na 40 cm granulatu styropianu i na to ewentualnie jeszcze położyć te 15 cm wełny, która mi zostanie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia naprawy porady inwestorom stropy

WMG12temat nr 308-1962
visibility czytano 275 razy

Przeciekające ściany fundamentowe i posadzka garażu podziemnego budynku wielorodzinnego


Panie Jerzy,
Reprezentujemy Wspólnotę Mieszkaniową w Piasecznie, którą miał Pan okazję odwiedzić i opiniować. Pomyśleliśmy, że nasz problem warto poruszyć na tym forum.
Jesienią ub. r. po intensywnych ulewach w garażu podziemnym naszego bloku pojawiły się przecieki na ścianach fundamentowych. Poniżej link do filmu na YT przedstawiającego przecieki:
https://youtu.be/OvooCdP33Fg (przepraszamy za orientację filmu).
Po opadnięciu wód opadowych zaprosiliśmy firmy specjalizujące się w uszczelnieniach do oględzin i złożenia oferty. I tutaj pojawiły się nasze wątpliwości, ponieważ każda firma oszacowała inną łączną długość pęknięć i inną stawkę za uszczelnienie 1mb pęknięcia, co znacznie zróżnicowało przesłane oferty (tutaj link do zestawienia ofert: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yXIF11D3HjHofIzm08neTnhcEF7Q9DaBy69yhqc8lwM/edit?usp=sharing)
Wszystkie firmy zaproponowały technologię uszczelnienia za pomocą iniekcji....
Od tamtego czasu przecieki nie wystąpiły. W poprzednich latach mieliśmy przypadki przecieków i wykonaliśmy uszczelnienia.
Nasze pytania:
1. Czy wg Pana powinniśmy uszczelniać takie pęknięcia i jeżeli tak to jaką technologią najlepiej?
2. Jak prawidłowo oszacować/sprawdzić długość pęknięć?
3. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek sugestie lub pomysły to prosimy o wskazanie.
4. Jeżeli może Pan polecić zaufaną firmę do takich prac to prosimy o kontakt.

Zarząd Grochowskiego 12 Piaseczno
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe garaże fundamenty płytowe fundamenty naprawy projekty wykonawcze porady inwestorom przecieki zawilgocenia

Rafał Wierzbickitemat nr 308-1972
visibility czytano 426 razy

Naprawa fatalnie wykonanej wyprawy elewacyjnej


Witam,
Ekipa zrobiła elewację, ale jedna ściana wyszła źle. Czy można jakoś naprawiać wyprawę elewacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

MarekZtemat nr 308-2037
visibility czytano 414 razy

Naprawa błędów przed wykonaniem hydroizolacji betonu podkładowego


Dzień dobry Panie Jerzy.
Jestem na etapie przygotowań przed wykonaniem hydroizolacji masą bitumiczną.
Przeczytałem większość porad w tym temacie. Wiem jak nawiązać do papy, wiem jak nawiązać do źle wyprowadzonej kanalizacji o ile rura wystaje na odpowiednią wysokość. Bornit do renowacji bitumów i taśma trójkątna już w drodze.

U mnie niestety jest kumulacja błędów przy wyprowadzeniu kanalizacji:
- nie ma rur osłonowych,
- zakończenia rur są bardzo nisko,
- większość zakończeń jest w ścianach.
- część redukcji 110/50 jest w betonie lub pod nim.

Jaką metodę Pan zaleca gdy do zaizolowania jest to co na zdjęciach, na styku ścian i papy podkładowej, a do widocznych kielichów mają wejść kolanka lub trójniki/czwórniki? Niestety, praktycznie nie ma możliwości większego odkucia tych kielichów.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam / Marek


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Poz-Maktemat nr 308-2057
visibility czytano 383 razy

Fuszerka dewelopera wobec nabywcy mieszkania z tarasem


Dzień dobry,
z wielkim niepokojem obserwuję remont mojego tarasu przeprowadzany przez dewelopera. Nawet jako laik a po zapoznaniu się z Pana książką - szczególnie - dostrzegam ewidentne wady tych prac. W związku z tym chciałbym uzyskać jakieś wsparcie merytoryczne od Pana przy odbiorze prac kiedy je zakończą, za co z góry dziękuję.

Opis problemu.
W ub. roku zakupiłem od dewelopera mieszkanie w Poznaniu w domu bliźniaku jako ekskluzywne, bo z garażem na 2 auta i tarasem nad nim. Właśnie chodzi o ten taras. Pierwsza moja negatywna obserwacja dotyczyła jakości spoinowania - wykańczający moje mieszkanie inni fachowcy stwierdzili, że nie widzą fugi, a między płytkami dano tylko sam klej. Spoiny te zaczęły pękać i wykruszać się pomiędzy płytkami. Cokoły zaczynały odpadać od ścian wokół tarasu tworząc nawet 1 cm szpary. Do garażu poniżej tarasu kapie woda i następuje ogólne zagrzybienie na suficie (TO STAŁO SIĘ GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ MOJEJ REKLAMACJI U DEWELOPERA). Woda ściekała po ścianach z tarasu w związku z brakiem odpływu wód z blachy, która przykrywa ścianki tarasu. Są zacieki kleju widoczne przy odpływie wody w kierunku rynny. Przy opukiwaniu niektóre płytki wydają pusty dźwięk. Zalega woda na tarasie w 3 miejscach po ustaniu opadów. Dodam, że taras wykonywano w porze zimowej (luty - marzec) korzystając z namiotu i nagrzewnicy.

Po reklamacji deweloper nawet nie próbował dyskutować tylko zapowiedział naprawę polegającą na zerwaniu płytek, oczyszczeniu powierzchni i położeniu nowych płytek korzystając z kleju Sikabond T-8.

Jak Pan to ocenia?
Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze tarasy naziemne porady inwestorom naprawy

Piotr Mectemat nr 308-2070
visibility czytano 293 razy

Zszywanie pękniętego betonu żywicą epoksydową


Dzień dobry
Wykonuję "zszywanie" betonu posadzki żywicą epoksydową BH100 firmy Remmers wg technologii podanej przez Pana pod zakładką Instruktaże. Proszę podać jakie mam użyć proporcje piasku?

Czy tej samej żywicy mogę użyć do przyklejenia obróbki blacharskiej na tarasie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy posadzki betonowe porady inwestorom porady wykonawcom naprawy naprawa żelbetu

Maratontemat nr 308-2086
visibility czytano 661 razy

Naprawa ubytków w murze przed montażem stolarki


Po demontażu starej stolarki okiennej mur wymaga naprawy. Montaż nowych okien z zastosowaniem taśmy rozprężnej wymaga bardzo równej powierzchni. Podejmie się tego firma montująca okna. Zgodziłem się na wyrównanie tynkiem cementowo -wapiennym. Głównie z powodu doświadczenia fachowców! Niektóre ubytki mają nawet po 10 cm głębokości. Czy tynk nie będzie pękał?
Pomyślałem o takim rozwiązaniu: sam wypełnię duże ubytki masą PCC , a monterzy okien przy pomocy tynku wyrównają całość pod konkretny wymiar.
Jak podejść do tego problemu?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty renowacje stolarka PCV okna porady inwestorom porady wykonawcom

Nest-Pawtemat nr 308-2113
visibility czytano 249 razy

Naprawa gwarancyjna wadliwego tarasu przez dewelopera


Dzień dobry,
z wielkim niepokojem obserwuję remont mojego tarasu przeprowadzany przez dewelopera. Nawet jako laik ale w oparciu o Pana książkę dostrzegam ewidentne wady tych prac. W związku z tym chciałbym skorzystać ze wsparcia technicznego przy odbiorze prac naprawczych.

Opis problemów - chronologicznie:
a. przedstawiciel wykonawcy przyznaje się, że taras wykonywano w porze zimowej (luty - marzec) korzystając z namiotu i nagrzewnicy.
b. pierwsza moja negatywna obserwacja dotyczyła jakości spoinowania - wykańczający moje mieszkanie inni fachowcy stwierdzili, że nie widzą fugi, tylko sam klej)
c. spoina popękała i wykrusza się pomiędzy płytkami.
d. cokoły odpadają od ścian tworząc nawet 1 cm szpary.
e. do jednego z dwóch garaży poniżej tarasu przenika woda po czym następuje jego ogólne zagrzybienie.
f. ścieka woda po ścianach tarasu w związku z brakiem odpływu wód z blachy, która przykrywa ścianki tarasu.
g. zacieki kleju widoczne są przy odpływie w kierunku rynny.
h. pusty dźwięk przy opukiwaniu niektórych płytek.  
i. zaleganie wody w 2-3 miejscach po ustaniu opadów (miejscami całkowity brak spadku).

To są główne zgłoszone problemy, z którymi deweloper nawet nie próbował dyskutować. Zgodził się naprawić czyli zerwać płytki, oczyścić powierzchnię i położyć nową terakotę korzystając z kleju Sika. Czy to poprawne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tarasy naprawy porady inwestorom

Artur Soltitemat nr 308-2121
visibility czytano 310 razy

Fuszerka w wykonaniu żelbetowej płyty garażu


Dzień dobry

Budowlańcy wyłożyli szalunek płyty fundamentowej garażu dwoma warstwami foli budowlanej 0,3 mm. Następnie został wylany beton. Po rozszalowaniu okazało się że w narożnikach folia się popodwijała i powchodziła w strukturę betonu szatkując go na mniejsze kawałki. Na płycie zostały już wymurowane ściany z silikatu. W jaki sposób możnaby to naprawić? Użyć jakiejś żywicy itp.?

Pozdrawiam serdecznie,
Artur Sołtysiak

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawa żelbetu cokoły fundamenty płytowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
9
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.