porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 588


 
 
60
   ...  
41
 
40
 
39
 
38
 
37
   ...  
1
 
 
ŁukaszWtemat nr 308-907
visibility czytano 133 razy

Zbyt gruba wełna w stosunku do wysokości krokwi i jętek


Mam do rozwiązania taki problem. Wełna szklana w rolkach do ocieplenia dachu i stropu już kupiona w grubościach 10 i 20 cm a krokwie i jętki mają grubość 18 cm. Rozmawiałem z dwoma potencjalnymi wykonawcami i usłyszałem takie propozycję rozwiązania tego problemu.

1). Nabić do krokwi i jętek od spodu łaty 2 cm i w ten sposób będzie potrzebna grubość 20 cm. Podwiązać drutem wełnę. Dalej/niżej zamontować stelaż aby weszła kolejna warstwa 10 cm wełny.
2). Inny wykonawca proponował, że nawet nie trzeba podbijać łat, że wystarczy dać luźniej drut by przytrzymał wystającą o 2 cm wełnę.
3). Usłyszałem też komentarz od kogoś, że wełnę można trochę ścisnąć i wepchnąć 20 cm między 18 cm krokwie, że i tak się z czasem ubije i mniejszy grubość. Jak to jest?

Panie Jerzy Proszę o zaproponowanie najlepszego rozwiązania w mojej sytuacji.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom fizyka budowli

Barytemat nr 308-910
visibility czytano 111 razy

Styropian pod podłogę przy posadowieniu na płycie


Wybór styropianu na podłogę. Chciałbym wybrać odpowiedni styropian pod posadzkę. Na jakie parametry zwrócić uwagę. W moim przypadku dom posadowiony jest na płycie fundamentowej 20cm pod którą znajduje się 20cm
XPS (2x10cm na przekładkę).
Na płycie planowane jest 5cm (2cm+3cm) eps? ogrzewanie podłogowe, 6cm posadzka, 2cm na wykończenie. Producenci styropianów proponują EPS100 lub EPS150 pod posadzę a EPS200 na parking. Pytanie na jakie parametry zwrócić uwagę przy doborze styropianu.

Przykładowe dane EPS 60
Zastosowanie podłoga / dach
Lambda 0,031 W/mK
Ciężar styropianu 12,5 kg/m3
Naprężenia ściskające (cs10) 60 kPa
Wytrzymałość na zginanie 100 kPa
Max równomierne obciążenie 1800 kg/m2

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom

Arkadiusz Daftemat nr 308-933
visibility czytano 344 razy

Dlaczego producenci materiałów nic nie mówią o analizach optymalizacyjnych?


Dzień dobry. Korzystam z Pana książki i serwisu. Mam pytanie dotyczące materiałów na wykonanie ścian w domu jednorodzinnym. Czy można samemu dobrać rodzaj materiału ścian muru i ocieplenia czy tylko jak Pan podaje poprzez analizy optymalizacyjne. Co się zyskuje i jak z tym jest w praktyce? Pytam bo nie spotkałem aby jakiś producent pisał że trzeba wykonać analizy c-w a każdy tylko chwali swoje materiały i je warto stosować. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Daniel Deptułatemat nr 308-935
visibility czytano 382 razy

Perlit do ocieplania podłogi na gruncie


Panie Jerzy, w Pańskiej książce jako przykład hydroizolacji i termoizolacji podłogi na gruncie podaje Pan odpowiednio: masa polimerowo-bitumiczna oraz styropian XPS lub EPS-200. Zanim kupiłem Pańską książkę to czytałem różne tematy na popularnym polskim forum budowlanym i widziałem tam informację, że styropian w kontakcie z bituminami ulega degradacji i traci swoje właściwości (utlenia się / gaśnie).

Pewne osoby zamiast styropianu polecają rozwiązanie termoizolacyjne z perlitu wymieszanego z gipsem budowlanym szybkowiążącym, wysypywanego na hydroizolację, a następnie zwilżenie go wodą, aby wierzchnia warstwa gipsu związała. Podobno eliminuje to też potencjalny problem zawilgocenia styropianu wilgocią technologiczną (i tym samym pogorszenia jego izolacyjności) na przykład podczas robienia wylewki/jastrychu oraz ułatwia termoizolację instalacji CWU. Szczegóły rozwiązania można wyszukać w wyszukiwarce internetowej wpisując "ocieplenie podłogi na gruncie perlit gips" – są tematy na forum oraz filmy z wykonywania takiej izolacji na budowach.

Czy spotkał się Pan z takim rozwiązaniem i co Pan o nim sądzi? Czy prawdą jest, że styropian ulega degradacji na hydroizolacji zawierającej bituminy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom podłogi

Maciej Jagielaktemat nr 308-936
visibility czytano 288 razy

Ocieplenie cokołu ściany oddzielenia pożarowego


Szukam poprawnego rozwiązania strefy cokołu ściany oddzielenia przeciwpożarowego - najchętniej w układzie dwuwarstwowym. Zgodnie z § 232. Warunków Technicznych ściany takie powinny być wykonane z materiałów niepalnych, co zdaje się eliminować możliwość użycia EPS i XPS. Czy istnieje rozwiązanie oparte o wełnę mineralną, które można by zastosować? Czy inny materiał mógłby spełnić te wymagania?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe cokoły ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Tomasztemat nr 308-952
visibility czytano 190 razy

Kiedy kołkować ocieplenie przed przyklejaniem płytek klinkierowych?


Czy przy przyklejaniu płytek klinkierowych w systemie ETICS kołkowanie należy przeprowadzić po wykonaniu warstwy zbrojonej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: BSO bezspoinowe systemy ociepleń cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-953
visibility czytano 208 razy

Przyklejanie styropianu na powierzchnię malowaną farbą olejną


Jak przygotować podłoże z cegły klinkierowej malowanej farbą olejną pod klejenie płyt z polistyrenu ekspandowanego?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom ocieplenia

jpyttemat nr 308-954
visibility czytano 404 razy

Skośna termoizolacja obwodowa wokół płyty


Witam,
W projekcie mam płytę fundamentową wzorowaną na przedstawionym w książce rozwiązaniu (zdjęcie dodane do projektu). Wykonawce jednak zgłasza mi, że widzi skosy na betonie podkładowym i kładzenie pod tym kątem izolacji obwodowej budynku jako problematyczne (główne jego obawy to o dokładność i trwałość połączenia z izolacją pionową, trudność w późniejszym zagospodarowaniu terenu w okół domu i obawa o uszkodzenie izolacji podczas budowy, np. na etapie stawiania rusztowań przy ścianach). Wykonawca proponuje alternatywne, stosowane przez niego rozwiązanie, w postaci izolacji obwodowej w wykonanej pionowo. W załączeniu proponowane przez wykonawcę rozwiązanie.

Czy jest to rozwiązanie akceptowalne? Ewentualnie co należałoby zrobić, aby takie rozwiązanie opaski w pionie było poprawne?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia porady inwestorom

Niszczutemat nr 308-955
visibility czytano 445 razy

Wpływ zamiany zasilenia kotła na charakterystykę energetyczną


Witam, poniżej zamieszczam moje wątpliwości:
1. Pytanie dotyczy analizy nr 2017/2018 Dlaczego jest różnica m.in. w grubości warstwy ocieplenia ściany budynku ze względu na to, że nie będzie dostępu do gazu ziemnego jako źródła ciepła? Jeżeli planuję ogrzewanie gazem z butli ( na stałe) to czy wyniki analiz nie zmienią się?
2. Jakie wymiary powinny mieć dreikanty?
3. Szerokość ław fundamentowych wynosi 60 cm, beton podkładowy będzie wynosił 80 cm. Zazwyczaj szerokość papy to 100 cm, czy jest możliwość wykorzystać te pozostałe 20 cm, np. jako 4 paski po 20 cm i zgrzewać je na łączeniach między sobą?
4. Czy jest możliwość uzyskania kontaktu do firmy polecanej przez Pana odnośnie wykonania projektu wentylacji hybrydowej, projektu ogrzewania podłogowego i grzejników oraz montażu stolarki drzwiowej i okiennej? Jeśli nie można tutaj to czy można wysłać na prywatny adres mailowy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe wentylacja hybrydowa porady inwestorom

perkastemat nr 308-959
visibility czytano 221 razy

Nadbudowa na domu-bliźniaku


Dzień dobry,
Przymierzam się do nadbudowy domu czteroizbowego z lat 60-tych o poddasze użytkowe, dodam iż dom jest bliźniakiem. Wybudowany z cegły pełnej. W związku z czym mam kilka pytań:
1 Co powinna zawierać umowa z projektantem, wyczytałem że wystarczy napisać jedno zdanie, ale czy to nie zostawia zbyt dużo swobody na interpretację?
2 Czy trzeba i kto ma wykonać ekspertyzę, czy w ogóle można nadbudować - chodzi głównie o fundamenty?
3 Jako że jest to dom bliźniak ze ścianą wspólną z cegły pełnej, to nie ma w niej prawie żadnej izolacyjności. Jak można się zabezpieczyć na wypadek, gdy sąsiad przestanie grzać w ogóle. I jak wykonać izolację poddasza gdzie jest tylko cegła połówkowa z dziurami, zwłaszcza, że musi być tam ogniomurek i brak jest możliwości na wykonanie poprawnej analizy C-W. Jak to zaizolować poprawnie?
4. Chciałbym użyć styropianu do docieplenia, jednakże 2m od granicy muszę zastosować wełnę, czy wobec można łączyć oba systemy izolacji?
5. Dom ma zawilgocone ściany, niestety nikt jednoznacznie nie może wskazać przyczyny - ludzie od osuszania fundamentów nie stwierdzili problemów. Jak rozwiązać ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy porady inwestorom


 
 
60
   ...  
41
 
40
 
39
 
38
 
37
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.