porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 587


 
 
60
   ...  
39
 
38
 
37
 
36
 
35
   ...  
1
 
 
natszubtemat nr 308-1016
visibility czytano 465 razy

Zabezpieczenie się przed inwazją kun w dachu i ścianach


Szanowny Panie Jerzy,
Bardzo proszę o radę. Budujemy dom, można powiedzieć, że w lesie. Zastanawiam się nad skutecznym rozwiązaniem w celu zabezpieczenia poddasza nieużytkowego przed np. kunami. Pisał Pan w innych poradach, że należy zabezpieczyć otwory w dachu siatką ocynkowaną lub miedzianą.
Czy ze względu na las bezpieczniej będzie wykonać pełne deskowaniu dachu?
Czy sama siatka w otworach będzie wystarczająca?
Czy np. dachówka płaska będzie kolejnym elementem minimalizującym dostanie się kun na poddasze w porównaniu z pokryciami falistymi?
Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1022
visibility czytano 2935 razy

Przeniesienie kotłowni do garażu, a ocieplenie ściany garażowej


Witam,
Pytanie - jako prośba o pomoc dla koleżanki i zarazem sąsiadki. W projekcie przewidziano garaż (w bryle) i kotłownię, jako pomieszczenia zimniejsze, ogrzewane do około 16 stopni. Ściany wewnętrzna między garażem a resztą domu są przewidziane jako ocieplone 6 cm wełny mineralnej. Kotłownia tego rodzaju ocieplenia nie posiada. Po przemyśleniach przyszłych mieszkańców, woleli by oni traktować kotłownię jako powiększenie garażu, nie stosować między tymi pomieszczeniami drzwi, w celu zwiększenia ergonomii. Czy da się zmienić pierwotny układ w taki? Jak w tym przypadku powinno wyglądać ocieplenie ścian kotłowni, którego pierwotnie ona nie posiadała? Zupełnie osobną kwestią jest drugie pytanie - jak sprawić, aby ściana, która posiadająca ocieplenie od środka, była odpowiednio "nośna" do ciężkich konstrukcji typu: rekuperator, szafki i półki garażowe? Oraz jak wykonać to ocieplenie wełną: czy kołkować czy dawać na siatkę i klej a na to tynk, czy bez siatki i kleju z samym tynkiem? Być może należało by zastosować inna technikę z uwagi ze to takie specyficzne zastosowanie.
Dziękujemy za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom garaże

tomaszmumottemat nr 308-1026
visibility czytano 285 razy

Ślady po kapturkach kotwi na warstwie szpachlowej


Została położona elewacja - styropian + siatka + klej (nie ma jeszcze tynku). Czasami na elewacji pojawia się "efekt biedronki" (jaśniejsze plamy w miejscach kołkowania). Efekt występuje tylko w niektórych miejscach. Kołki były zatapiane około 1-2cm poniżej lica i były dawane zaślepki styropianowe. Wychodzi na to, że były za mocno starkowane. Czy jest na rynku tynk, który zniweluje widoczny "defekt"? Czy jedyną opcją jest położenie kolejnej warstwy styropianu (przykładowo 5cm) na całej ścianie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli elewacje ocieplenia porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1040
visibility czytano 265 razy

Dach z zastosowaniem płyt drewnopochodnych


Producent więźby CNC oprócz samej konstrukcji dachu zaproponował mi na poszycie dachu płyty pavatex. Dołączył wstępne analizy. Proszę o opinie dotyczącą tego produktu. Samo już to, że ktoś analizy robi to jest na plus jak dla mnie choć jak Pan to twierdzi powinien być to obowiązek.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

kemal111temat nr 308-1043
visibility czytano 433 razy

Drewniane belki stropu na wieńcu betonowym


U mnie w projekcie są zaprojektowane ukośne wiatrownice usztywniające podłużnie więźbę dachową z desek gr. 32 mm w dwóch rzędach pod i nad jętkami. Jak technicznie wykonać ocieplenie poddasza użytkowego? Z analiz grubość wełny mineralnej wyniosła 30 cm, 20 między krokwie i 10 między ruszta sufitu podwieszanego. Czy w miejscach pocienienia szczególnie w przekroju krokwi nie powstaną zbyt duże mostki termiczne?

W przypadku stropu drewnianego belki stropowe utwierdzone są w wieńcu. Pod belkami leży papa podkładowa. Czy powinno się też owijać boczne powierzchnie belek stropowych w miejscach oparcia w celu oddylatowania od okalających ścian? U mnie wieniec ma szerokość 24 cm, oparcie belki wynosi 20 cm, pozostaje wolna przestrzeń od czoła muru gr 4 cm. Jak zabezpieczyć czoło belki? Czy zmniejszyć oparcie belki i obmurować czoło cegłą na sztorc? Czy przestrzeń między murem a czołem belki wypełniać wełną czy pozostawić pustą?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

magda710temat nr 308-1044
visibility czytano 223 razy

Ocieplenie ściany garażowej na styku z częścią mieszkalną


Witam serdecznie. Mam wątpliwość co do ocieplenia ścian garażu ogrzewanego połączonego z domem. Garaż ma mieć dwie ściany (wspólne z częścią mieszkalną) docieplone od środka wełną 10 cm. Cześć garażu jest na 2 metry wystająca do przodu poza obrys budynku (garaż jest wysunięty). Czy w takim razie należy ocieplić od środka także ten "wystający" fragment garażu skoro z zewnątrz będzie tam 20 cm styropianu. Czy można zamknąć ten kawałek ściany z porothermu z jednej strony styropianem z zewnątrz a z drugiej wełną 10 cm od środka? W projekcie jest właśnie takie rozwiązanie, ale czy jest ono prawidłowe. W dotychczasowych Pana odpowiedziach związanych z ociepleniem garażu od wewnątrz nie znalazłam informacji co do przypadku gdy garaż wysunięty jest do przodu. Dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego garaże ściany nośne ocieplenia porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-1046
visibility czytano 174 razy

Ocieplenie skosu żelbetowego w dachu


Witam Panie Jerzy, proszę o sprawdzenie poprawności takiego ułożenia warstw dachu na domu jednorodzinnym. Będzie to tzw. lany skos żelbetowy. Czy niezbędne jest zastosowanie papy na betonie skoro powyżej będzie występować membrana? Czy gruntować powierzchnie przed grzaniem papy?
Rodzaje ocieplenia styropian oraz wełna dobrane zostały ze względu na miejsce ułożenia, styropian w wolnej przestrzeni pomiędzy betonem a krokwiami, zabezpieczony klejem oraz wełna pomiędzy krokwiami z powodu szczelniejszego przylegania do drewna. Czy lepiej zastosować wyłącznie jeden rodzaj ocieplenia?
Czy w takim wypadku konieczna jest warstwa kleju zbrojonego siatką?
Co z podaną membraną, czy spełni tutaj swoje zadanie?



Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

danrattemat nr 308-1049
visibility czytano 407 razy

Dodatkowe ocieplenie ościeża przed montażem stolarki


Czy można dodatkowo przed montażem stolarki okiennej wykleić ościeża xps-em powiedzmy 30mm w celu zmniejszenia mostka termicznego w tym miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-1055
visibility czytano 87 razy

Czy wykończenie tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym może być dowolne?


Czy na skutek różnicy ciśnień i temperatur względem pomieszczenia ogrzewanego i warunków na zewnątrz, mimo paroizolacji i odpowiedniej grubości ocieplenia (wynikających z poprawnych obliczeń) para wodna nieustannie migruje w górne warstwy tarasu? Czym będzie skutkowało "zamknięcie" wierzchniej warstwy tarasu materiałem o bardzo wysokim współczynniku dyfuzji pary wodnej, typu: żywice epoksydowe, poliuretanowe, kleje/hydroizolacje do płytek na bazie poliuretanu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tarasy projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-1056
visibility czytano 194 razy

Jak ocieplić budynek wielorodzinny z wielkiej płyty z uszczelnieniem Olkitem?


Jak zabezpieczyć płyty z polistyrenu ekspandowanego przyklejane do ścian w systemie ETICS przed działaniem rozpuszczalników, które zawarte są w olkicie budowlanym, który posłużył do wypełniania styków płyt prefabrykowanych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: termorenowacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom ocieplenia ochrona elewacji


 
 
60
   ...  
39
 
38
 
37
 
36
 
35
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.