porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 588


 
 
60
   ...  
37
 
36
 
35
 
34
 
33
   ...  
1
 
 
stanl12temat nr 308-1132
visibility czytano 392 razy

Wentylacja dachu otworami w ścianach szczytowych


Z analizy C-W dachu wyszło, że muszę wykonać ,,otwór wentylacyjny o powierzchni nie mniejszej niż 2896 cm2 każdy" w ścianach szczytowych. Nie spodziewałem się takiego wymiaru. Mam pytania:
1) To nie błąd? Przecinka nie zabrakło - ;-) - wiem, że telefonicznie Pan potwierdzał, ale może jeszcze raz dla pewności można sprawdzić.
2) Czy jest możliwość zminimalizowania tej wartości? Nie wiem może poprzez zwiększenie wartości ocieplenia itd? Mam już duże okna i zajmują one bardzo dużą część.
3) Będzie w domu wentylacja mechaniczna - rozumiem, że otwór wentylacyjny wspomniany wyżej zawsze musi być niezależny czy można wraz z wentylacją wykonać system do wentylacji strefy nieogrzewanej. A może da radę wspomóc osobno mechanicznie przepływ aby można było mniejszą średnicę otworu wykonać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria ociepleń budowa domu jednorodzinnego wentylacja dachy porady inwestorom

Kalugstemat nr 308-1137
visibility czytano 237 razy

Modyfikacja przez wykonawcę wyników analizy c-w dachu


Otrzymałem od Pana komplet analiz cieplno-wilgotnościowych (inwestycja w Rybicalu), w których m.in opisano każdą przegrodą i parametry poszczególnych warstw, nie jestem pewien tego co na dachu:
· pokrycie dachowe
· łaty sosnowe 50x40 mm
· kontrłaty sosnowe 50x40 mm
· wełna mineralna grub. 20 cm układana pomiędzy krokwiami 200x70 mm w
rozstawie krokwi co 80 cm,
· wełna mineralna grub. 5 cm,
· paroizolacja systemowa mi = 360 000 sklejana na złączach samoprzylepną
taśmą aluminiową zbrojoną,
· płyty GK 12,5 mm,
· farba wewnętrzna Sd = 0,125 m (m = 500).
Czy ta przegroda może być wykonana bez membrany, pełnego deskowania? Na tym etapie inwestycji mam konstrukcję z pokryciem, jest membrana 200g/m2 (bez pełnego deskowania), ekipa zabiera się do termoizolacji i jej zabudowy. Wstrzymałem prace bo Panowie usilnie próbują mnie nakłonić na takie warstwy:
* pierwsza warstwa wełny skalnej 18 cm (na krokwi 20 cm, aby zostawić szczeliną 2 cm między membraną a wełną)
* nakrokwiowo druga warstwa 12 cm
* płyta OSB 1.5 cm, łączenia styków OSB ze sobą (taśma ProClima Rapid Cell to styków płyt drewnopodobnych), i połączenia OSB ze ścianką kolankową szeroką taśmą butylową
* płyty GK

W Pańskiej książce wyczytałem, że nie należy wykonywać szczeliny między membraną, a warstwą termoizolacji, także jak im to pokaże to nie będzie dyskusji. Pytanie tylko - czy to OSB 1 gr. 15mm stanowi barierę paroizolacyjną w wystarczającym stopniu i czy może dotykać wełny czy trzeba ją odsunąć (szczelina)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

PiotrekZettemat nr 308-1138
visibility czytano 239 razy

Partyzanckie pomysły ekipy remontującej klatkę schodową


Witam.
Panie Jerzy. Na pierwszych dwóch zdjęciach widać jak na wysokość lamperii na klatce schodowej bloku ekipa malarzy zaciągnęła klej elewacyjny i siatkę, aby wzmocnić powierzchnię pod lamperie. Natomiast górna część po oczyszczeniu jest pokryta gładzią gipsową. Następnie całość jest pokryta gładzią tak aby wyrównać powierzchnię. Moje pytania:
1.Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?
2.Czy aby to funkcjonowało należy wykonać dylatacje w miejscu zakończenia warstwy (klej+siatka) i wypełnić ja akrylem? Czy zapobiegnie to pękaniu w tym miejscu? Czy jest jakieś inne rozwiązanie?
Dwa ostatnie zdjęcia pokazują pęknięcie w narożu otworu drzwiowego nad drzwiami na klatce schodowej. Mamy tam nadproże typu L na to tynk gipsowy i gładź. Czy w narożach otworów drzwiowych należy także wklejać siatkę jak przy ociepleniach? Czym jest wywołane to pęknięcie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli remonty błędy wykonawcze

bartitemat nr 308-1151
visibility czytano 279 razy

Ocieplenie ściany między garażem a częścią mieszkalną


Witam, mam garaż w bryle budynku i muszę ocieplić ścianę, która oddziela garaż od domu. Planuje to zrobić wełną twardą fasadową (?). W garażu będzie tynk cementowo-wapienny, chciałbym aby wszystkie ściany w garażu miały jednakową strukturę. Czy można na wełnę położyć tynk cementowo-wapienny? A może jest jakiś inny sposób ocieplenia tej ściany?
Drugie pytanie: Jak przymocować profile przyścienne (strop drewniany, podwieszane sufity) do w/w wełny, która będzie miała grubość 15 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane garaże ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

ekoTypowetemat nr 308-1152
visibility czytano 182 razy

Taras naziemny z pomostem drewnianym przy posadowieniu domu na płycie


Dzień dobry,
Proszę o podpowiedź jak rozwiązać konstrukcję tarasu drewnianego na legarach, w przypadku gdy budynek jest projektowany na płycie fundamentowej z termoizolacją na płycie - mamy takie rozwiązanie ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (20-40cm pod poziomem terenu). Chodzi głównie o fragment tarasu który będzie nad termoizolacją obwodową na betonie podkładowym- załączony rysunek. Myślałem tu o ścianach fundamentowych pod taras posadowionych(prostopadle do budynku) na głębokości 1m - niżej niż sama płyta, z fragmentem przy budynku wykonanym wspornikowo.

Czy można by pod taki taras wykonać również płytę fundamentową na betonie podkładowym bez termoizolacji i na niej wykonać punktowe podparcia dla legarów? Jak wtedy powinny wyglądać warstwy pod płytą? Planowany rozmiar tarasu drewnianego to 4x7m.

Druga kwestia to grubość termoizolacji na małym tarasie wychodzącym z sypialni na poddaszu. W przeprowadzonej przez Pana analizie energetyczno ekonomicznej jest podana grubość 5cm termoizolacji na stropie żelbetowym. Akurat ten detal nie został poddany (w każdym razie nie znalazłem tego w dokumencie) analizie MES. Czy uwzględniając że taras ma kontakt od góry z powietrzem zewnętrznym wartość ta nie jest za mała. Od garażu została dobrana termoizolacja grubości 12cm a temperatura w garażu będzie dużo wyższa niż zewnętrzna. Czy tak cienka izolacja termiczna nie będzie skutkować zbyt dużymi stratami przez strop żelbetowy i w efekcie ryzykiem kondensacji na warstwie wylewki wewnątrz pomieszczenia?

Kolejna kwestia to grubość termoizolacji podłogi w garażu - została dobrana warstwa grubości 12cm w stosunku do 14cm w części mieszkalnej. Z czego wynika tak mała różnica w grubości termoizolacji, czy chodzi o wyeliminowanie mostka termicznego na podłodze pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a garażem? Wydawałoby się że nieogrzewany garaż nie będzie wymagał podobnej grubości termoizolacji jak pomieszczenia ogrzewane a zakładana temperatura w garażu jest zbliżona do temperatury gruntu w zimie.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Nr doradztwa technicznego o którym wspominam to 2054/2019

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom

INNOtemat nr 308-1158
visibility czytano 136 razy

Ocieplenie istniejących ścian od wewnątrz


Panie Jerzy.
Czy istniejące ściany piwnic [wykonane w latach 70-tych z kamienia granitowego (otoczak) na zaprawie cementowej gr.42cm i ścianką z pustaka betonowego szczelinowego od wewnątrz na zaprawie cementowo-wapiennej gr.8cm] da się ocieplić od wewnątrz? Zakładając że:
1.Dopuszczam docieplenie izolacją ok. 10cm. Grubsza zabierze zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu.
2.Dopuszczam też ewentualnie skucie ścianki z bloczka betonowego od wewnątrz i zastąpienie jej izolacją o gr.ok. 18cm co zabierze tyle samo miejsca wewnątrz co wersja z punktu 1
2.Czy trzeba się przekuwać przez ściany wewnętrzne stykające się z murem zewnętrznym tak żeby
zachować ciągłość izolacji?
3.Czy trzeba też docieplać strop nad pomieszczeniem żeby zlikwidować mostek na wieńcu żelbetowym?

Wiem , że to naiwne pytanie i odpowiedź wymaga wykonania analiz cieplno-wilgotnościowych, ale przeszło mi przez myśl, że być może z uwagi na duże doświadczenie jest Pan w stanie szybko ocenić i wykluczyć wyjątkowo trudne przypadki do których być może mój należy? Dodam że jest to kondygnacja z podłogą zagłębioną poniżej terenu średnio ok 1,5m (którą planuję docieplić od zewnątrz przy okazji podbijania fundamentu), a część nadziemna jest od 1 do 2m nad terenem.
Powodem dla którego rozważam ocieplenie od wewnątrz jest chęć wyeksponowania od zewnątrz istniejącej kamieniarki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty porady architektom

stanl12temat nr 308-1161
visibility czytano 503 razy

Zamiana wełny mineralnej na drzewną w dachu


Mam pytanie odnośnie wełny drzewnej. Mam analizę dachu i była liczona wełna mineralna. Telefonicznie też dostałem wiadomość, że wełna drzewna ma gorsze parametry a jest droższa. Chciałbym jednak o szczegóły podpytać...
Taki produkt pierwszy lepszy lambda przynajmniej z tego co producent podaje podobna jak większość porządnej klasy na rynku. Najbardziej zastanawia mnie jednak parametr dotyczący ciepła właściwego „c” - aż 2100 J/kgK, czyli 2 x więcej niż mają np. wełny mineralne. Zależy mi na tym aby poddasze zbytnio się nie nagrzewało w lato.
Dwa pytanka:
1) Czy mogę zamienić na wełnę drzewną przy zachowaniu wyników analiz?
2) Czy mogę ewentualnie w jednej z dwóch warstw wrzucić taką wełnę, czyli zrobić połączenie dwóch rodzajów np. skalna + drzewna. Jeśli można to która warstwa ma być tą drzewną?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

gryzlytemat nr 308-1163
visibility czytano 319 razy

Zastosowanie płyt z pianek PIR i PUR do ocieplania ścian metodą BSO (ETICS)


Chciałbym zapytać o zastosowanie płyt PUR/PIR do ocieplenia ścian od zewnątrz. Zauważyłem że takie rozwiązanie nie jest popularne w przypadku ścian dwuwarstwowych wykończonych tynkiem cienkowarstwowym. Wynika to z wyższych kosztów niż popularny EPS czy innych trudności technologicznych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe ściany ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

eszrtemat nr 308-1164
visibility czytano 906 razy

Pytania doprecyzujące przed rozpoczęciem budowy fundamentu


Dzień dobry,
w zeszłym roku w ramach porad budowlanych konsultowaliśmy nasz projekt fundamentów (monolityczne, ze slupami) oraz harmonogram prac. W tym roku ruszamy z budową (do stanu 0 w tym roku) i pojawiło się parę pytań "wykonawczych":

1. Jak rozumiemy nie jest zalecane użycie papy (zamiast masy KMB) jako hydroizolacji na podłodze na gruncie z powodu trudności jakie wiążą się z jej poprawnym ułożeniem (wymagana wysoka jakość pracy) na większych powierzchniach?

2. Jeśli masa KMB na podłodze na gruncie, to jak rozumiemy, nie ma uzasadnienia, aby dodatkowo położyć na nią papę w miejscach pod ściany działowe?

3. Czy KMB na podłodze na gruncie można robić etapami, czyli wpierw masa pod ściany działowe (z zapasem wychodzącym poza 10 cm), a dopiero po skończeniu wszystkich prac murarskich położyć KMB na podłodze na gruncie (chodzi o jej ochronę przed uszkodzeniami fizycznymi). W takim wypadku taśma kauczukowa zostałaby zatopiona w pierwszej warstwie masy KMB na ścianie fundamentowej i zespolona z masa KMB na podłodze po dłuższym czasie (rok), tak samo w przypadku zakładów wychodzących spod ścian działowych?

4. Ile czasu XPS (przymocowany) przykryty folią kubełkową może pozostawać niezasypany (sierpień)?

5. O ile dobrze kojarzymy XPS-a można przykleić najgorszym klejem (co to oznacza, czym się kierować przy wyborze) albo ta sama masa, jaką pokryty jest fundament (w naszym przypadku masa z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe)?

6. Czy folia kubełkowa winna mieć jakieś wymagane parametry?

7. Fundamenty wykonane z desek pokrytych olejem antyadhezyjnym zapewne nie będą idealnie gładkie (jak faktura drewna) - czy należy je jakoś oszlifować przed położeniem masy KMB? Na pewno trzeba usunąć wszelkie pozostałości drewna.

8. Nasz wykonawca niestety nie ma możliwości, aby w pełni przestrzegać harmonogramu prac - chodzi głównie o zachowanie rekomendowanych przerw pomiędzy wykonaniem chudziaka-ławy fundamentowej-ściany fundamentowej (przerwa będzie wynosiła tyle, co wykonanie szalunków kolejnego etapu, a wiec 2-3 dni). Czy pewnym kompromisem będzie zachowanie szalunków przykrytych folią PE od góry każdego etapu i rozszalowanie całości po 30 dniach?

9. Wykonawca planuje położyć poziomo deski szalunkowe i przymocować je gwoździami do chudziaka (oczywiście w miejscu poza papą), podobnie na ławie fundamentowej (tutaj już bez obawy o papę). Czy te ubytki należy potem czymś uzupełnić np. masą PCC, a potem na to normalnie masę KMB?

10. W niektórych miejscach ława fundamentowa ma 90 cm, wtedy szer. chudziaka wynosi 110 cm. Papa ma szer. 100 cm - daje to 5 cm po obu stronach. Czy bezpieczniej będzie poszerzyć papę poprzez połączenie jej z kawałkiem o szerokości 20 cm. Wtedy 10 cm zakładu na łączenie pap i jak rozumiemy zgrzanie ich na całej długości?

11. Czy dobrze pamiętamy, że stosowanie zbrojenia w podłodze na gruncie nie jest zalecane (o ile kojarzymy, to w którejś z odpowiedzi wspomniał Pan o przygotowywanym artykule z cyklu "Prawdy i mity" odnośnie tej sprawy, tyle że nie pamiętamy, czy dotyczyło to podłogi na gruncie, czy jastrychu)?

12. Jaki powinien być zakład geowłókniny (szerokość 3m)?

13. Folię kubełkową układać należy pionowo (góra-dół), czy poziomo? Jaki zakład (1 kubełek)?

14. Przepusty - prośba o ocenę i sugestie, jak zachować ciągłość hydroizolacji:
a). do wody - rura cynkowa pod chudziakiem, a w niej rura PE - czy musi być różnica o dymensję i sznur z zamkniętymi porami?
b). kanalizacja - rura większa o dymensję i sznur z zamkniętymi porami, uszczelniony?
c). uziom/PE - będzie wychodził ze ściany bocznej chudziaka do środka, należy pokryć tylko preparatem z grupy regeneratory pap i hydroizolacji bitumicznych?
d). prąd - rura kanalizacyjna (większa o dymensję?) a w niej rura karbowana, czy również należy zastosować sznur z zamkniętymi porami?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fizyka budowli hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Kristemat nr 308-1195
visibility czytano 292 razy

Montaż blaszanych parapetów zewnętrznych


Witam
Przeszukałem serwis BDB i nie znalazłem nigdzie informacji o poprawnym montażu i osadzeniu parapetów zewnętrznych blaszanych w czasie ocieplania budynku. Zamierzam wykonać takie parapety z blachy Tytan Cynk ciemny grafit. Długość maksymalna jednego parapetu to 450 cm. Wydaje mi się, że muszę uwzględnić rozszerzalność termiczną, nie może on być osadzany na sztywno. Prawda?
Proszę o poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego parapety zewnętrzne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
60
   ...  
37
 
36
 
35
 
34
 
33
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.